PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με hol σε Θεσσαλονικη



dim_dim
20-11-12, 14:42
Παιδια καλησπερα, μενω θεσσαλονικη Κ.Τουμπα.Συγχρονιζω 16mbps.Το προβλημα μου ειναι οτι τις πρωινες ωρες το internet παει σφαιρα στα downloads ειτε απο ftp server ειτε απο αλλους μεγαλους servers nvidia,microsoft...αλλα το βραδυ μετα τις 8 και μεχρι τις 11 με 11.30 πεφτει κατακορυφα. Οταν ομως λεω κατακορυφα εννοω στα 4-5 mbps και κατεβαζω με 300 και 400 kiolbyte/s. Οταν κατεβασω μεσω download manager ακομα και εκεινες τις ωρες πιανω σταθερα 1,6 και 1,7mbps αρα το θεμα ειναι στα single downloads τις βραδυνες ωρες. Εχω μιλησει απειρες φορες εδω και 3 βδομαδες με τεχνικους της hol και μου λενε μετα απο τεστ οτι ολα παιζουνε μια χαρα στη γραμμη μου και δεν μπορουνε να εντοπισουνε προβληματα. Πως γινεται ομως να γινεται αυτο το πραγμα και μετα τις 11 να φτιαχνει ξανα? Υποπτευομαι και απο οτι εχω διαβασει οτι η hol κανει traffic shaping και δεν λενε τπτ. Απο οτι διαβασα traffic shaping μπορει να εφαρμοσθει και σε ενα dslam, μονο, αν ειναι πιτταρισμενο. Υπαρχει αλλος Κ.Τουμπα με το ιδιο προβλημα?

dimitris89gr
20-11-12, 15:52
Εγώ είμαι Τριανδρία, δε συγρονίζω τόσο ψηλά όσο εσύ αλλά το απόγευμα/βράδυ όντως πέφτει η ταχύτητα

dim_dim
20-11-12, 17:15
Εγώ είμαι Τριανδρία, δε συγρονίζω τόσο ψηλά όσο εσύ αλλά το απόγευμα/βράδυ όντως πέφτει η ταχύτητα
Ποσο συγχρονιζεις και με ποσο κατεβαζεις το βραδυ?
Αλλος εδω κοντα?

todes
21-11-12, 18:01
Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μενω στο κεντρο (Δραγουμη) τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα 12:30 πάει σφαίρα σε κάνα 6-7 ώρες όμως πέφτει πάρα πολύ, περιμένω να με καλέσουν τωρα, γιατί το πρωί που με έπερναν δεν το πρόλαβα. Το Θέμα μου είναι επίσης ότι εδώ και 1 μηνά που είμαι hol συμβαίνει αυτό το πράμα. Θα σας πω τι γίνετε αργότερα.

- - - Updated - - -

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο και αυτό που μου είπε ο τεχνικός εν ολίγοις είναι, ότι αν είναι να λυθεί το πρόβλημα θα λυθεί μαζικά και όχι ατομικά, κάποια στιγμή. Επίσης μου είπε ότι είναι πιθανό να μπουκώνει το δίκτυο, άλλα το δικό μου θέμα είναι ότι από την αρχή που έβαλα hol συμβαίνει αυτό πράγμα όλη την μέρα, μόνο τις 2 τελευταίες μέρες συμβαίνει το απόγευμα (ξέχασα να το πω πριν).

Εγώ αυτό που λέω είναι να μαζευτούμε από εδώ όλοι όσοι αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα, να πούμε σε γνωστούς και φίλους που δεν μπαίνουν στο forum άλλα έχουν πρόβλημα και να κάνουμε κάτι για να τους πιέσουμε να το λύσουν, αν λύνεται αλλιώς να πάμε άλλου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.