PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ χαμηλός συγχρονισμός μετά απο μετατροπή σε ISDN



RyDeR
21-11-12, 01:58
Καλησπέρα,

Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, είχα PSTN γραμμή με Conn-X 24 Mbit πάνω σε αυτή. Την Τετάρτη (14/4) ήρθε τεχνικός και μου γύρισε την γραμμή σε ISDN, αφηνοντάς με χωρίς aDSL, όπως προβλεπόταν. Την Δευτέρα (19/11) ενεργοποιήθηκε και η aDSL ξανά, και παρέλαβα και το νέο modem-router, το Huawei HG530u.

Πρίν την ISDN, είχα ένα Fritz!Box 7140 (με firmware του 7170 - αν και δεν έχει καμία σημασία) και συγχρόνιζε λίγο πιο πάνω απο τα 19.5 Mbit με SNR 9 dB. Γνωρίζοντας, οτι μετά απο την μετατροπή σε ISDN θα έχω λίγο χειρότερα στατιστικά, περιμένα συγχρονισμό γύρω στα 18 Mbit (προβλέποντας ένα ~10% απωλειών).

Τώρα, με την ISDN, στο modem-router που μου δώθηκε, ο συγχρονισμός του παίζει τρελά. Μια κάνει sync στα 19 Mbit, μετά πέφτει στα 5, ανεβοκατεβαίνει στα 9, και στο τέλος μετά απο πολλά resyncs που κάνει μόνο του μένει στα 5 ή 9. Μιλώντας με τον ΟΤΕ, μου λένε φυσικά οτι δεν υπάρχει θέμα αφού ξεπερνάω τα 3 Mbit που ορίζεται ως ελάχιστο απο την υπηρεσία. Όσο και να τους εξηγώ οτι προηγουμένως τα 19 τα είχα για πλάκα δεν το καταλαβαίνουν και δεν βοηθάνε κλείνοντας μου την "βλάβη". Εκτός απο αυτά ακούω και άλλα διάφορα όπως "βλέπουμε πως έκανε sync στα 17 και τώρα δεν το βλέπουμε κάν ενεργό" ενώ είναι συγχρονισμένο, να κάνω επανεκκίνηση το router και τα κλασσικά.


Να πω οτι οι καλωδιώσεις μου είναι μια χαρά (οι ίδιες ήταν μια χαρά με PSTN), και δοκιμάζοντας διάφορα όπως να βγάλω τελείως το NT1 της ISDN, το splitter και γενικά αφήνοντας σκέτο το modem-router πάνω στη γραμμή, διαφορά δεν είδα. Το Huawei τρελαίνεται με τον ίδιο τρόπο με οποιονδήποτε συνδυασμό καλωδίων.



Τι μπορώ να κάνω; Με ποιον να μιλήσω; Εκτός τα πολλά resyncs δεν υπάρχει και περίπτωση να αποδεχθώ τόσο χαμηλή ταχύτητα...




(Δυστυχώς δεν έχω 2ο Annex B modem-router για την ώρα ώστε να δοκιμάσω να αποκλείσω την περίπτωση του ελλατωματικου Huawei.)

Lagman
21-11-12, 08:21
Μάλλον έχει σχέση με αυτό ;

Πανελλαδικό πρόβλημα όταν έχουμε ISDN KAI ADSL μαζί σε DSLAM HUAWEI (http://www.adslgr.com/forum/threads/627809-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-ISDN-KAI-ADSL-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%83%CE%B5-DSLAM-HUAWEI)

RyDeR
21-11-12, 13:35
Το σκεφτηκα, μονο που εχει τετοια συμπεριφορα ακομα και χωρις το τερματικο της ISDN...

Forensick
21-11-12, 20:54
Αυτό που καταλάβα απο πάνω, είναι ότι το ρουτερ αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει συνέχεια(με λίγα λόγια παίζει μόνο το dsl και όχι όλα τα led).
Eίπες ότι το έβαλες και μόνο του και δεν είδες διαφορά. Δηλαδή συνέχισε την παραπάνω συμπεριφορά και μόνο του ή το βαλες και συγχρόνισε απλά σε μικρότερη ταχύτητα απο αυτήν που περίμενες αλλά δεν έκανε αποσυγχρονισμούς?

Αν έκανε αποσυγχρονισμούς μόνο του, το 1ο είναι να κοιτάξεις το ρουτερ. Από την στιγμή που δεν έχεις άλλο Isdn ρουτερ, τότε πάμε στο 2ο που είναι δήλωση βλάβης στην γραμμή. Για να γνωρίζεις γενικά, βλάβη θεωρείται από τα 4mbps και κάτω σε μια 24άρα γραμμή.

RyDeR
21-11-12, 21:15
Αυτό που καταλάβα απο πάνω, είναι ότι το ρουτερ αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει συνέχεια(με λίγα λόγια παίζει μόνο το dsl και όχι όλα τα led).
Eίπες ότι το έβαλες και μόνο του και δεν είδες διαφορά. Δηλαδή συνέχισε την παραπάνω συμπεριφορά και μόνο του ή το βαλες και συγχρόνισε απλά σε μικρότερη ταχύτητα απο αυτήν που περίμενες αλλά δεν έκανε αποσυγχρονισμούς?

Αν έκανε αποσυγχρονισμούς μόνο του, το 1ο είναι να κοιτάξεις το ρουτερ. Από την στιγμή που δεν έχεις άλλο Isdn ρουτερ, τότε πάμε στο 2ο που είναι δήλωση βλάβης στην γραμμή. Για να γνωρίζεις γενικά, βλάβη θεωρείται από τα 4mbps και κάτω σε μια 24άρα γραμμή.

Σωστά κατάλαβες, οτι αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει συνέχεια, είτε το έχω σκέτο είτε με όλα τα παρελκόμενα της ISDN. Μετά απο κανένα 15 λεπτο προσπάθειας (είτε με τα παρελκόμενα είτε όχι) σταθεροποιείται κάπου στα 5-10.

Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο το μεσημέρι και ενώ ήμουν στα 9 μου λέγανε οτι βλέπουν οτι είμαι στα 7, ενώ στο 11888 δεν βλέπουν ποτέ το router συγχρονισμένο. :hmm:


Ορίστε ένα shot με τα στατιστικά του αυτή τη στιγμή (ενώ για το 11888 δεν είναι synced):

112265

Ο αδερφός μου στις προσπάθειες του router να "κρατήσει" γραμμή το είδε και στα 19Mbit σήμερα...

Μου ανέφεραν πριν καμία ώρα στο 11888 οτι καταχώρησαν πως παίρνουν διαφορετικές μετρήσεις σε σχέση με τις δικές μου και δώθηκε η βλάβη σε επίπεδο συνεργείου.

Forensick
21-11-12, 21:28
Σωστά κατάλαβες, οτι αποσυγχρονίζει και συγχρονίζει συνέχεια, είτε το έχω σκέτο είτε με όλα τα παρελκόμενα της ISDN. Μετά απο κανένα 15 λεπτο προσπάθειας (είτε με τα παρελκόμενα είτε όχι) σταθεροποιείται κάπου στα 5-10.

Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο το μεσημέρι και ενώ ήμουν στα 9 μου λέγανε οτι βλέπουν οτι είμαι στα 7, ενώ στο 11888 δεν βλέπουν ποτέ το router συγχρονισμένο. :hmm:



Aπό την στιγμή που το snr σου φαίνεται καλό, κάτσε να κοιτάξουν πρώτα την γραμμή, γιατί περισσότερο θέμα γραμμής κάνει, παρά ρούτερ.

Aν και μάλλον δεν θα έχει σχέση, αλλά τα wan settings σου είναι αυτά που δίνει ο οτε(basic->wan settings μέσα στο ρουτερ)?

RyDeR
21-11-12, 21:37
Aπό την στιγμή που το snr σου φαίνεται καλό, κάτσε να κοιτάξουν πρώτα την γραμμή, γιατί περισσότερο θέμα γραμμής κάνει, παρά ρούτερ.

Aν και μάλλον δεν θα έχει σχέση, αλλά τα wan settings σου είναι αυτά που δίνει ο οτε(basic->wan settings μέσα στο ρουτερ)?

Ναι, μόνο το username και το password της OTEnet πρόσθεσα... και γενικά δεν έχω πειράξει και κάτι άλλο σε όλο το router (δεν έχει και τίποτα να πειράξω) εκτός του SSID και του WPA2 key του WiFi.


Να πω οτι δοκίμασα χθές, με επιλεγμένο modulation μόνο ADSL2+ (τώρα είναι ALL), και περίμενα κανένα 30 λεπτο χωρίς να μπορέσει να κρατήσει την γραμμή...

bxenos
22-11-12, 13:37
Δεν πιστεύω να έχεις ξεχάσει καμιά τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη με το φίλτρο της παράλληλα με το router (δηλαδή χωρίς να παρεμβάλλεται το netmod)...

RyDeR
22-11-12, 19:22
Μετά απο την σημερινή επίσκεψη του συνεργείου του ΟΤΕ στο κέντρο μας, ιδού τα αποτελέσματα:


112293


Να πώ οτι το router πλέον συχρονίζει και παίρνει IP σε δευτερόλεπτα, όπως πρέπει. :oneup:


Αλήθεια, μπορώ να ζητήσω αλλαγή του SNR σε μικρότερο νούμερο (π.χ. 6 dB) ; :hmm:

Forensick
22-11-12, 21:23
Μετά απο την σημερινή επίσκεψη του συνεργείου του ΟΤΕ στο κέντρο μας, ιδού τα αποτελέσματα:


112293


Να πώ οτι το router πλέον συχρονίζει και παίρνει IP σε δευτερόλεπτα, όπως πρέπει. :oneup:


Αλήθεια, μπορώ να ζητήσω αλλαγή του SNR σε μικρότερο νούμερο (π.χ. 6 dB) ; :hmm:

Θέμα γραμμής λοιπόν :)

Aλήθεια γιατί θες λιγότερο snr? Θες χειρότερη γραμμή? :p

tsorbi
22-11-12, 21:28
Μάλλον σε προβληματική πόρτα Dslam έπεσες.

yiapap
22-11-12, 21:35
Aλήθεια γιατί θες λιγότερο snr? Θες χειρότερη γραμμή? :pΜικρότερο SN= Υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις είναι μια χαρά. Δες τα στατιστικά μου π.χ. ;)

Forensick
22-11-12, 21:45
Μικρότερο SN= Υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις είναι μια χαρά. Δες τα στατιστικά μου π.χ. ;)

SNR=Signal to Noise Ratio. Αναλογία σήματος προς θόρυβο.
Όποτε λοιπόν όσο πιο μεγάλο είναι (στα νούμερα που είμαστε μιλάμε πάντα), τόσο πιο ποιοτικό σήμα έχεις.
Αν θες να θυσιάσεις την ποιότητα της γραμμής για την πιθανότητα του πιο υψηλού συγχρονισμου με κάποιους αποσυγχρονισμούς, its fine by me.

bxenos
22-11-12, 22:13
SNR είναι signal to noise ratio.
Δεδομένου όμως ότι ο θόρυβος είναι σταθερός και εξαρτώμενος κυρίως από τις καλωδιώσεις μεταξύ DSLAM και router, αυξάνοντας υπερβολικά το SIGNAL στο download, έχουμε μεν αύξηση στο SNR, αλλά ισχυρές αντανακλάσεις και jitter στο σήμα.

Αποτέλεσμα των αντανακλάσεων αυτών, είναι να πρέπει να χαμηλώσουμε την ταχύτητα επικοινωνίας ώστε οι ανακλάσεις να μην αλλάζουν τον χρονισμό του σήματος.

Ένα SNR 6 με 10 είναι γενικά ικανοποιητικό (παίζει ρόλο και ο εξοπλισμός μας), με στάθμη σήματος 2πλάσια με 3πλάσια του θορύβου και ξεκάθαρα margins (διαχωρισμό) των συχνοτήτων που διακινούνται.

RyDeR
22-11-12, 22:25
Θέμα γραμμής λοιπόν :)

Aλήθεια γιατί θες λιγότερο snr? Θες χειρότερη γραμμή? :p



Μάλλον σε προβληματική πόρτα Dslam έπεσες.


Ναι αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο, οτι κάτι παιζόταν με την πόρτα.


Μικρότερο SN= Υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού. Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις είναι μια χαρά. Δες τα στατιστικά μου π.χ. ;)

Τα δικά σου στατιστικά είναι φαντάζομαι κάνοντας force το router σε τέτοιο SNR;

MAuVE
23-11-12, 00:39
Είχα παρόμοιο πρόβλημα σχεδόν επί ένα χρόνο, μέχρι που βρέθηκε ένας καλός και προ πάντων ευσυνείδητος τεχνικός του ΟΤΕ που τα άλλαξε όλα μέχρι να δουλέψει σωστά.

Από όλη αυτή την ιστορία μερικά τμήματα, μήπως και ταιριάξουν με την περίπτωσή σου.

Πρωτοξεκίνησε ξαφνικά με συνεχείς διακοπές.
Μέτρησα την τάση στην ISDN γραμμή και την βρήκα 107V.
Η συνήθης τιμή ήταν για δεκαετίες 97-99V
Αφού έγιναν οι σχετικές σκάτζες (γραμμή, πόρτα dslam) που δεν απέδωσαν, τους ζήτησα να μου αλλάξουν πόρτα ISDN γιατί φοβήθηκα ότι το τροφοδοτικό του κέντρου είχε "πάρει τα βουνά", πράγμα που εν γένει δεν επηρεάζει τα data εκτός και αν το DC έχει spikes, το φάσμα των οποίων εκτείνεται και μέσα στο φάσμα των data.
Γκρίνιαξαν λίγο λέγοντας ότι τα 107V τα θεωρούν εντός των ανοχών των κέντρων ISDN, αλλά τελικά το έκαναν.
Δούλεψε για μερικούς μήνες χωρίς διακοπές και μετά σταμάτησε τελείως.
Έπαψε να συγχρονίζει τελείως.
Το γύρισα σε DSL σκέτο (όχι DSL2 ή DSL2+) και δούλεψε στο full του πρωτοκόλλου δηλαδή ~8Mbps down και ~1Mbps up για πάνω από μισό χρόνο χωρίς διακοπές και προβλήματα.

Μία μέρα νέκρωσε το τηλέφωνο.
Μέτρησα την τάση της γραμμής και την βρήκα μηδενική.
Έδωσα βλάβη λέγοντάς τους ότι κάποιος στο κέντρο πήγε πρωί-πρωί να κάνει κάποια μικτονόμηση και μου ξήλωσε την γραμμή.

Με επεσκέφθη ο καλός τεχνικός.
Το πρόβλημα του τηλεφώνου αποκατεστάθη σε 5 λεπτά.
Επειδή είχε χρόνο μέχρι το επόμενο ραντεβού του δέχθηκε να ασχοληθεί με την DSL μου.
Αν ήταν κανένας φυγόπονος θα μπορούσε να μου πει ότι αυτός ήρθε για το τηλέφωνο και αφού το έφτιαξε δεν είχε λόγο ν’ ασχοληθεί με τα data.
Αντιθέτως, γνωρίζοντας το ιστορικό της υπόθεσης και καταλαβαίνοντας ότι δεν ήταν κάτι εύκολο, έκατσε περίπου 3 ώρες και όπως ήδη είπα τα άλλαξε όλα μέχρι να συγχρονίσει στα 15Mbps που αποτελεί μία πολύ καλή ταχύτητα για την απόστασή μου από το κέντρο.
Την δουλειά την έκανε πάλι η αλλαγή πόρτας στο ISDN κέντρο.
Αυτό που μας ψύλλιασε ήταν ότι όταν έβαζε πάνω στην γραμμή μόνο το analyzer του έβλεπε συγχρονισμό στα 11Mbps, αλλά όταν συνδεόταν παράλληλα και το NetMod, το DSL modem δεν συγχρόνιζε πάνω από DSL σκέτο ήτοι 8Mbps.

Τώρα είδα ότι σου έλυσαν το πρόβλημα, οπότε αφήνω το παρόν μήνυμα σε περίπτωση που το χρειασθεί κάποιος άλλος στο μέλλον.

yiapap
23-11-12, 11:43
SNR=Signal to Noise Ratio. Αναλογία σήματος προς θόρυβο.
Όποτε λοιπόν όσο πιο μεγάλο είναι (στα νούμερα που είμαστε μιλάμε πάντα), τόσο πιο ποιοτικό σήμα έχεις.
Αν θες να θυσιάσεις την ποιότητα της γραμμής για την πιθανότητα του πιο υψηλού συγχρονισμου με κάποιους αποσυγχρονισμούς, its fine by me.Το σήμα δεν είναι αναλογικό ώστε να υπάρχει ομαλή διαβάθμιση στην ποιότητα. Συνεπώς δεν ισχύει το πρώτο που λες.
Όταν γίνεται η διαπραγμάτευση με το DSLAM τίθεται ένα target SNR. Αυτό καθορίζει την ταχύτητα κλειδώματος. Αν ο στόχος είναι χαμηλότερος η ταχύτητα θα είναι υψηλότερη.
Στο Netgear μου που με custom firmware υποστηρίζει μείωση του target SNR η διαφορά μου στην ταχύτητα συγχρονισμού είναι ~3Mbps δηλαδή ~25% πάνω! Κλειδώνω στα 4dB με το SNR να κυμαίνεται μεταξύ 3 και 5dB. Δεν έχω αποσυνδέσεις (άβε Netgear) και δεν έχω παρατηρήσει σοβαρή αύξηση στα σφάλματα.
Επομένως δεν θυσίασα τίποτε και κέρδισα 25% στην ταχύτητα συγχρονισμού ;)

emeliss
23-11-12, 11:46
Μην ξεχνάμε ότι στα άρθρα (http://www.adslgr.com/forum/forums/126-%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82) υπάρχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Forensick
23-11-12, 12:17
Το σήμα δεν είναι αναλογικό ώστε να υπάρχει ομαλή διαβάθμιση στην ποιότητα. Συνεπώς δεν ισχύει το πρώτο που λες.


Nαι, σόρυ, ξεχάστηκα ότι μιλάμε για isdn και όχι για pstn.

Aν δεν βαριέσαι, εξήγησε λίγο το "δεν υπάρχει ομαλή διαβάθμιση στην ποιότητα".

yiapap
23-11-12, 12:47
Aν δεν βαριέσαι, εξήγησε λίγο το "δεν υπάρχει ομαλή διαβάθμιση στην ποιότητα".Είτε ISDN είτε PSTN το σήμα είναι ψηφιακό. Άρα δεν είναι π.χ. σαν το (αναλογικό) σήμα της τηλεόρασης που όσο λιγότερο παράσιτο έχεις τόσο καλύτερη είναι η εικόνα που βλέπεις.
Στις επικοινωνίες όταν υπάρχει θόρυβος υπάρχει η πιθανότητα ένα πακέτο δεδομένων να μην φτάσει σωστά (ή καθόλου) στον προορισμό του. Αυτό λογίζεται ως Error. Αν και όταν μαζευτούν υπερβολικά πολλά τέτοια πακέτα τότε η γραμμή αποσυνδέεται για να επανασυνδεθεί με τα νέα δεδομένα (του αυξημένου θορύβου) για το target SNR που τίθεται εξαρχής.
Παράδειγμα: Η γραμμή είναι πεντακάθαρη. Γίνεται η διαπραγμάτευση για ένα target SNR 9dB και η γραμμή κλειδώνει στα 15Mbps (ανάλογα το attenuation). Μετά από λίγο π.χ. από κάποια εξωτερική παρεμβολή μαζεύονται υπερβολικά πολλά σφάλματα. Η γραμμή πέφτει και όταν επανασυγχρονίζει εξαιτίας του αυξημένου θορύβου δεν μπορεί να πιάσει τα 9dB με 15Mbps. Πιάνει 9dB αλλά π.χ. με 10Mbps.

Όλα αυτά όμως εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες όπως το DSLAM, η κάρτα του DSLAM, η ποιότητα των καλωδίων, ο router σου κτλ.κτλ. Είναι δυνατόν να χαμηλώσεις αρκετά το SNR χωρίς καμιά ουσιαστική αλλαγή στην ποιότητα. Και άρα... "δεν υπάρχει ομαλή διαβάθμιση στην ποιότητα" ;)

RyDeR
23-11-12, 14:42
Στο τηλεφωνο που μιλησαμε μου δωθηκαν 2 επιλογες: υψηλοτερος συγχρονισμος (+1.5 Mbps ειδα) με Interleaved path ή οπως ημουν, με Fast path. Με το SNR δεν ασχοληθηκαν καθολου... Οποτε πρεπει να τα κανω απο το router...

Για την ωρα, ξαναπηρα τηλεφωνο για fast path, επεσε ο συγχρονισμος αλλα ακομα σε Interleaved path με εχουν... :hmm:

bxenos
23-11-12, 15:36
Εγκυκλοπαιδικά: το physical layer του DSL είναι αναλογικό. Στο datalink layer και πάνω είναι ψηφιακό.
Το σήμα που μετακινείται είναι αναλογικό σε ημιτονοειδή φέρουσα (carrier) και δεν είναι τετράγωνοι παλμοί 0 και 1 αλλά διακριτοί τόνοι που αντιπροσωπεύουν περισσότερα από 1 bit ο καθένας. Είναι σημαντικό οι τόνοι αυτοί να μην μπερδεύονται μεταξύ τους λόγω αντανακλάσεων/αρμονικών (άρα υπερβολικά μεγάλο SNR) αλλά ούτε να χάνονται στο θόρυβο της γραμμής (υπερβολικά χαμηλό SNR). Η ιδανική τιμή του SNR εξαρτάτε από τον εξοπλισμό.

Τα error checking and correction ανήκουν σε ανώτερα στρώματα του πρωτοκόλλου επικοινωνίας.

yiapap
23-11-12, 16:00
Εγκυκλοπαιδικά: το physical layer του DSL είναι αναλογικό. Στο datalink layer και πάνω είναι ψηφιακό.
Το σήμα που μετακινείται είναι αναλογικό σε ημιτονοειδή φέρουσα (carrier) και δεν είναι τετράγωνοι παλμοί 0 και 1 αλλά διακριτοί τόνοι που αντιπροσωπεύουν περισσότερα από 1 bit ο καθένας. Είναι σημαντικό οι τόνοι αυτοί να μην μπερδεύονται μεταξύ τους λόγω αντανακλάσεων/αρμονικών (άρα υπερβολικά μεγάλο SNR) αλλά ούτε να χάνονται στο θόρυβο της γραμμής (υπερβολικά χαμηλό SNR). Η ιδανική τιμή του SNR εξαρτάτε από τον εξοπλισμό.

Τα error checking and correction ανήκουν σε ανώτερα στρώματα του πρωτοκόλλου επικοινωνίας.Πολύ σωστά και καλά έκανες και το πρόσθεσες. Το αποτέλεσμα όμως (της μεταβολής του θορύβου) δεν είναι αναλογικό λόγω της μετατροπής τους στο 2ο layer. Γι αυτό (και για τα ανώτερα επίπεδα) η ιδανική τιμή παίζει ανάλογα με τον εξοπλισμό.
Επειδή χρησιμοποίησα το παράδειγμα του αναλογικού σήματος της τηλεόρασης, θα ξαναχρησιμοποιήσω το ψηφιακό σήμα (digea) που όταν ο "θόρυβος" ξεπεράσει ένα επίπεδο έχεις το κοψίματα/artifacts ήχου & εικόνας και όταν αυτά γίνονται υπερβολικά πολλά χάνεις τελείως το σήμα. Η μεταβολή του θορύβου δεν επιδρά "αναλογικά" με την έννοια ότι δεν αυξάνει αναλογικά τα χιόνια στην οθόνη.

Forensick
23-11-12, 19:42
Αν στο αναλογικό σήμα έχεις θόρυβο,ναι μεν ο θόρυβος δεν πηγαίνει "αναλογικά" και στο ψηφιακό σήμα, αλλά και πάλι παίζει τον ρόλο του, αφού για να γίνει ψηφιακό το σήμα παίρνει την κυματομορφή με τον θόρυβο και γίνεται το ψηφιακό. Αν έχεις λοιπόν αρκετό θόρυβο στο αναλογικό σήμα, τότε θα έχεις και "χειρότερη" καταγραφή της πληροφορίας σου στο ψηφιακό.
Αν φτάσεις το snr στο 1, σημαίνει ότι όση πληροφορία έχεις, άλλο τόσο θόρυβο έχεις.

Το "πραγματικό" SNR δεν μπορείς να το χαμηλώσεις στην ουσία, καθώς είναι ο κυριολεκτικός θόρυβος που έχεις λόγω της ποιότητας της γραμμής(1ο επίπεδο) και δεν ξέρεις ακριβώς από που προέρχεται ο θορυβος. Φυσικά υπάρχουν φίλτρα τα οποία "υποθέτουν" από που είναι ο θόρυβος και τελικά να κάνουν μια επεξεργασία του σήματος ώστε να το σήμα που θα σου έρθει "θορυβώδες" θα περιέχει την πληροφορία που θες. Το SNR που μετράνε τα router, δεν είναι αυτό το αναλογικό που λέμε τόση ώρα, αλλά έχει υποστεί το σήμα ήδη αρκετές μετατροπές, πράγμα που σημαίνει αυτό που είπες yiapap, ότι δηλαδή δεν είναι "ανάλογο" του "πραγματικού" snr. Παρολαυτά είναι σχετικά ενδεικτικό της ποιότητας της γραμμής που έχεις. Γιατί αν στο σπίτι μου έρχεται με snr στο 6(όχι αυτό που μετράει το ρουτερ), τότε μαζί με τις απωλειες που θα χω από το κτηριο μου, δεν θα συγχρονίσω ποτέ. Αν όμως στο κτήριο έρχεται ένα snr γύρω στο 15, μαζί με τις απωλειες του κτηρίου(στις καλωδιώσεις), φτάνουμε στο 6-8(αυτό που μετράει το ρουτερ) που λέμε τώρα και πιθανότατα θα είμαι οκ από αποσυνδέσεις.

Πάντως ουσιαστικά δεν διαφωνούμε κάπου, απλά εχω τις ενστάσεις μου για την σημαντικότητα του snr.

cmaniac
23-11-12, 21:04
SNR ή SNRMargin; ;)

http://www.adslgr.com/forum/threads/391782-split-target-SNRM-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CF%82-crosstalk-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1

@ ADSLgr.com All rights reserved.