PDA

Επιστροφή στο Forum : Overclocking/Upgrade/update (χρειαζομαι)



Fototzortz
24-11-12, 15:21
Σύστημα 1:

case : mozart media lab
mb :Gigabyte ep45-ud3r 1.0 - F12
cpu : intel qx6700
gpu : asus eah5770
ram : Kingston Hyper-X DDR2-1066 2x2 GB . Τις τρέχω σε αναγκαστικα σε single channel (προβλημα χωρου απο case)
cooler :Coolmaster Vortex Plus
os : w7 χ64
3 hdd.


Χρηση net surfing , warcraft ή παρομοιο , video rendering κ studio recording. [edit:audio εννοώ στο τελευταίο]
Σε games δε χρειαζομαι κατι παραπανω.
Σκεφτηκα να ριξω τους χρονους στο video rendering κ αποφασισα να OC !!!

1.Mε λίγα που διάβασα χωρίς να πειράξω κανένα ρεύμα τον εχω 2βδομαδες 445fsb x 7 στο 3.1ghz. Ολες τις ρυθμισεις για τα ρευματα επελεξα "standard" ,ειναι οκ αφου το εβγαλα απο auto , yes ?

2.Στο 450 δε κανει καθολου boot. Στο 460 δουλευει μπαινει windows αλλα κανει reset την ωρα που φορτωνει το desktop υποθετω θελoυν σήκωμα τα ρευματα ? Μονο αυτο to vcore να ανεβασω ? Μηπως ειναι καλα εκει που ειναι κ να μη το ψαξω περαιτερω ? Βαζω screenshot για λαθη απο τις τρεχον ρυθμισεις μου. (μηπως μπορει να τρεξει κ πιο γρηγορα η μνημη κ να ειναι 1:1?)

113032


Συστημα 2:

case : asus midi το φτηνοτερο απο eshop περσινο
mb : Asus P5KPL-SE
cpu : QX6700
gpu : Nvidia 7300LE
ram : 2x2GB RAM (hyper-x 800 ?)
cooler : THERMALTAKE CONTAC 16
3-4σκληρους.
εχει xp-32bit ,θα βαλω κ win7-64 συντομα

3. Υπαρχει περιπτωση να καει η cpu που δε φτανει η μητρικη τα max watt της σε στοκ ρυθμισεις ? Μηπως ειναι ακυρο αυτο με τα max watt , κ μπορω να το κλοκαρω κ αυτο το συστημα που εχει κ καλυτερη ψυκτρα ?

4. Βρισκεται την αλλαγη της gpu σε used nvidia 460 λογικη ?

5. Περα του οτι βοηθαει χρειαζομαι πλεον αρκετη ram , θα θεωρουσατε οτι θα αξιζε να αλλαξω την/τις cpu μου με new/used q9650/q9550 κ μια διαφορα 40-60ευρω? Η να περιοριστω στη ram μονο και τη gpu για το 2ο συστημα ??

skel
25-11-12, 17:03
φίλε μου στο πρώτο σύστημα είσαι καλά μέχρι τα 3.1Ghz
στα 450 και πάνω δοκίμασε να ανεβάσεις μία σκάλα το ρεύμα των μνημών (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΝΑ ΣΚΑΛΗ )
προφανώς και θα δουλέψει καλύτερα στην αναλογία 1:1

για το σύστημα 2
για το max watt δεν είμαι σίγουρος
όσο για την 460 αν είναι σε καλή κατάσταση και λογική τιμή τότε ναι αξίζει (και αναλόγως την χρήση του υπολογιστή )
επεξεργαστή έχεις αρκετά καλό δεν χρειάζεται να αλλάξεις
το 2ρο σύστημα έχει την ίδια χρήση και με το πρώτο ?

Fototzortz
25-11-12, 23:48
Το 2ο το εχω μονο για video rendering κ photoshop.

skel
26-11-12, 15:49
Το 2ο το εχω μονο για video rendering κ photoshop.

αν κάνεις τη δουλεία σου με την Nvidia 7300LE τότε δεν χρειάζεται να πάρεις την 460

@ ADSLgr.com All rights reserved.