PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυ Χαμηλος συνχρονισμος - help!



fcuk
24-11-12, 16:37
Καλησπερα στο φορουμ! Εκανα πριν λιγο καιρο την κινηση και απο forthnet πηγα στον ΟΤΕ, περιπου ενα μηνα τωρα. Ολα ξεκινησαν μια χαρα μεχρι την στιγμη που μπηκα στη σελιδα του μοντεμ και ειδα οτι συνχρονιζα στα 2μβπσ οποτε θεωρησα οτι για καποιο λογο με εχουν κλειδωσει στο 2αρι προφιλ και τους ζητησα να με ξεκλειδωσουν, τελος παντων να μην τα πολυλογω με ξεκλειδωσαν και για καποιες μερες κλειδωνα σχεδον στα 11 και απο κει περα το χαος... Αρχισα να κλειδωνω στα 4 και στα 6 με στατιστικα γραμμης και αποσταση απο το κεντρο που δεν δικαιολογουν αυτες τις ταχυτητες. Ακομα πιο εριστικη βεβαια ηταν και η κοπελα στο 13888 που προσπαθησα να συννενοηθω μαζι της, καθως προσπαθουσε να με πεισει οτι "μεχρι τοσο παει στην περιοχη που ειστε", στον παραδεισο Απαρουσιου παρεπιπτοντως, οταν ο γειτονας μου συχρονιζει στα 15kbps. Οριστε και στα στατιστικα της γραμμης μου ...






Downstream
Upstream






SNR Margin


:

5.4 dB
11.5 dB






Line Attenuation


:

27.9 dB
13.6 dB






Data Rate


:

6143 kbps
861 kbps









FEC Down/Up


:

8043 / 3





CRC Down/Up


:

1 / 0





HEC Down/Up


:

60 / 0




Θα θελα παρακαλω καποιες γνωμες για το τι μπορω να κανω και εγω απο την πλευρα μου και για το τι θα πρεπει και ο ΟΤΕ απο την πλευρα του να κανει.
Να σημειωσω επισης οτι ειχα και πριν 2-3 χρονια OTE και συχρονιζα σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα της ταξεως των 14-15kbps.

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων! Εχω αρχισει και εκνευριζομαι με την ολη ιστορια ΟΤΕ-ιντερνετ.:rtfm:

_aggelos
24-11-12, 19:12
Βλέποντας την ταχύτητα που κλειδώνεις, υποψιάζομαι ότι σε έχουν βάλει σε 6άρι προφίλ. Έχει τύχει να κλειδώσει το ρούτερ πχ πάνω από τα 6500; Ρωτάω ώστε να απορρίψουμε αυτό το ενδεχόμενο. Πάντως με αυτό το attenuation και αυτό το snr (το χεις πειράξει ή είναι από μόνο του τόσο; ) σίγουρα θα μπορούσες να κλειδώσεις παραπάνω.

emeliss
24-11-12, 19:18
Με 5,4dB SNR margin είναι βλάβη.

balandis
24-11-12, 21:28
δηλαδη και μενα που ποτε δεν ειναι στο 9..μονο οταν κανω reset.μετα κατεβαινει πιο χαμηλα απο μονο του....

emeliss
24-11-12, 21:48
Αλλο 7 και 8 και άλλο 5.

balandis
24-11-12, 22:31
οντως,,,:hmm:

fcuk
25-11-12, 12:25
Καλημερα ! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ναι οπως ειπα και στο αρχικο ποστ, για καποιες μερες κλειδωνα στα 11-12 και μετα ξαφνικα επεσε τοσο χαμηλα. Αυτο το διαστημα πανω απο 6 δεν συνχρονιζει με τιποτα, και ναι με εχουν βαλει σε 6αρι προφιλ, αλλα γινεται να συχρονισω και πιο κατω, πχ για παραδειγμα τωρα συχρονιζω στα 4μβπς και με SNR 5.4 παλι.... :(

haniabal
25-11-12, 20:54
Όπως είπαν τα παιδιά είναι πρόβλημα snr. Καλύτερα να το κλειδώσουν στο 9.

cytaboy
15-12-12, 19:07
Το SNR δεν μπορεί να το πειράξει ο χρήστης. Ορίζεται κυρίως από την ποιότητα της γραμμής (αυτόματα), και αν χρειαστεί παρέμβαση για σταθεροποίηση της γραμμής, αυτό γίνεται από τον πάροχο. Ελάχιστο αποδεκτό SNR είναι το 6, και εκεί παίζουν οι γραμμές των 4Mbps max. Από εκεί και κάτω, είναι βλάβη.
Το SNR είναι ο δείκτης σήματος προς θόρυβο (Signal to Noise Ratio). Όσο πιο μεγάλο, τόσο το καλύτερο. όταν πέσει κάτω από 6, αρχίζουν τα προβλήματα συγχρονισμού. Ακόμα και το upload σου είναι χαμηλό. Στα 28dB εξασθένησης σήματος, θα έπρεπε όπως σωστά είπες να έχεις γύρω στα 15 Mbps με 1.1Mbps upload. Ακόμα και τα κυμαινόμενα max βλάβη είναι.

Δήλωσέ το βλάβη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.