PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 877 & VDSL



Rusty
26-11-12, 01:35
Καλημέρα αγαπητοί συμφορουμίτες.

Πάω για VDSL 30αρι απο OTE αυριό και πάμε και στο θέμα του εξοπλισμού.

Το 877 που με υπηρετεί πιστά όλα αυτά τα χρόνια με την ΑDSL μου θα τα καταφέρνει καλά αν του βάλω μπροστά ένα modem να φέρνει την VDSL?
Κάπου είχα διαβάσει οτι έχουν περιορισμούς στην ταχύτητες που μπορούν να δρομολογούν και όσο να ναι τα χρονάκια του τα έχει.

Αν δεν την παλεύει μάλλον θα πάω για 886VA.

Δεν βάζω κάτι άλλο εκτός απο Cisco και ας είναι στο σπίτι μου :p

SfH
26-11-12, 02:06
Ανάλογα με το τι κίνηση κάνεις, αν αποτελείται από μικρά πακέτα, κτλ. Συνήθως και με καλή adsl2+ μπορείς να φτάσεις έναν 870 στα όριά του.

Έχω παίξει με 887VA σε κανονικό adsl2+ και vdsl της cyta και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος πάντως. Broadcom chipset φοράει στο dsl κομμάτι. Το σκέφτομαι κι εγώ να γυρίσω το σπίτι σε pstn/vdsl 30 και να χρησιμοποιήσω έναν 887VA που κάθεται στην αποθήκη μου προς το παρόν, άλλα μάλλον θα περιμένω λίγο.

Rusty
26-11-12, 02:16
Επείδη πάντως η ΑDSL μου ήτανε καλή , γύρω στα 18-19mbps, σε monitoring είχα παρατηρήσει οτι το CPU χτυπαγε 100αρες όταν κατέβαζα max, torrents κτλ κτλ.

Θα το δοκιμάσω πάντως αλλα η αίσθηση είναι οτι θα με κόβει καπου εκεί θα χτυπάει ταβάνι..

Aξίζει πιστεύεις να πάω σε 887VAW? Πολλά τα λεφτά για το W ρε γμτ..

SfH
26-11-12, 02:56
Αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι wireless με το σοβαρό featureset , ναι. Αν απλά θες βάζεις το κινητό σου online από το wireless που και που, καλύτερα πάρε ένα ξεχωριστό απλό AP.

Το wireless σε αυτά τα μοντέλα είναι ξεχωριστό hardware με δικό του control-plane, σαν module.

@ ADSLgr.com All rights reserved.