PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνική προσφορά από Wind - δεν ισχύει πρόστιμο για ακύρωση συμβολαίου λένε



vgiozo
26-11-12, 12:51
Λοιπόν, δέχτηκα πριν από λίγη ώρα μια τηλεφωνική προσφορά από τη Wind, για απεριόριστο ίντερνετ και τηλέφωνο με 16,90€ το μήνα τελική και δώρο έναν αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση.
Τους ενημέρωσα ότι έχω κάνει συμβόλαιο προσφάτως (με πρόβλεψη χρηματικής ποινής για αθέτησή του), αλλά ισχυρίστηκαν ότι "νομικά αυτό δεν στέκει" και ότι υποχρεώνομαι "να πληρώσω μόνο τον τελευταίο λογαριασμό".

Είχα κάνει αίτηση τέλη Αυγούστου στην Wind και με είχαν στο κλάσιμο για 40 μέρες, οπότε ακύρωσα τις διαδικασίες και έκανα συμβόλαιο με Forthnet, από την οποία είμαι ικανοποιημένος.

Δεν καίγομαι τόσο για την προσφορά, (αυτή τη στιγμή πληρώνω ~17€ για απεριόριστο ίντερνετ και τηλεφωνία με χρέωση και κάνω πολύ λίγα τηλέφωνα, ενώ ό,τι τηλεόραση βλέπω, είναι μέσα από τον υπολογιστή) αλλά ήθελα την άποψή σας και για τον "νομικό αναθεωρητισμό" της Wind...

Έχει βγει καμία απόφαση βάσει της οποίας είναι παράνομη η επιβολή προστίμου για ακύρωση συμβολαίου;

sdikr
26-11-12, 12:56
Επρέπε να τους ρωτήσεις, εσεις πόσο χρεώνεται αν διακόψω το συμβόλαιο.
Οχι δεν υπάρχει κάτι απο όσο γνωρίζω

mariossss
26-11-12, 12:58
Αμα εχεις ενεργοποιηθει στην forthnet λιγοτερο απο 15 μερες εχεις το δικαιωμα της υπαναχωρησης χωρις προστιμο αλλιως πληρωνεις κανονικα προστιμο

vgiozo
26-11-12, 13:10
Μάλιστα, έπιασαν τις μπαγαποντιές δηλαδή...

Και να συμφωνούσα, που δεν πρόκειται, θα τους ζητούσα εγγύηση να καλύψουν το ποσό του προστίμου, αν προκύψει τέτοιο...

Μα καλά, πώς τους ήρθε; Δεν είχαν τί να κάνουν και είπαν να παίξουν με μηνύσεις πελατών;

rc31
26-11-12, 13:45
Ο λόγος είναι αέρας που εξατμίζεται ανά πάσα στιγμή , τα γραπτά όμως μένουν.

sdikr
26-11-12, 13:47
Μάλλον είχανε πολλές αρνητικές απαντήσεις για λόγο συμβολαίου όποτε σου λένε κάτι πρέπει να βρούμε για να πάρουμε το συμβόλαιο, μέτα άστους να τρέχουν!

Georgevtr
03-12-12, 16:33
Θεέ μου ΤΙ ΨΕΥΤΕΣ. Διάβασε το συμβόλαιο σου φίλε μου που έχεις υπογράψει και μην πιστεύεις τους αεριτζήδες. Έχει παραγίνει το κακό με τις τηλεπωλήσεις-απάτες!

kage
04-12-12, 06:11
Λοιπόν, δέχτηκα πριν από λίγη ώρα μια τηλεφωνική προσφορά από τη Wind, για απεριόριστο ίντερνετ και τηλέφωνο με 16,90€ το μήνα τελική και δώρο έναν αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση.
Τους ενημέρωσα ότι έχω κάνει συμβόλαιο προσφάτως (με πρόβλεψη χρηματικής ποινής για αθέτησή του), αλλά ισχυρίστηκαν ότι "νομικά αυτό δεν στέκει" και ότι υποχρεώνομαι "να πληρώσω μόνο τον τελευταίο λογαριασμό".
;
http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/
μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν βαζουν αυτες τις προσφορες απευθειας στο σιτε/μαγαζια και το δεινουν εμμεσα?!?!

panoc
04-12-12, 08:38
http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/
μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν βαζουν αυτες τις προσφορες απευθειας στο σιτε/μαγαζια και το δεινουν εμμεσα?!?!

Γιατι εαν τις κανεις online δε παιρνει προμηθεια το καταστημα οποτε μπορουν να δωσουν μικροτερη τιμη.

papazo
08-12-12, 17:22
σε εμένα προσφέραν το double play L με 19,90 το μήνα (λόγω ύπαρξης κινητού με συμβόλαιο).. μήπως ρίχνουν χώμα τιμές για να μαζέψουν πλήθος..;

Georgevtr
08-12-12, 17:27
σε εμένα προσφέραν το double play L με 19,90 το μήνα (λόγω ύπαρξης κινητού με συμβόλαιο).. μήπως ρίχνουν χώμα τιμές για να μαζέψουν πλήθος..;

Και που είσαι ακόμα...

lex_luthor
10-12-12, 19:35
Γιατι εαν τις κανεις online δε παιρνει προμηθεια το καταστημα οποτε μπορουν να δωσουν μικροτερη τιμη.

Το πιο σωστό είναι να πάει κάποιος κατευθείαν στο site, εφόσον με τους online πωλητές δεν ξέρεις ποτέ τι παίζει. Ούτε η ίδια η Wind δε θα τους δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τα επιχειρήματα που προαναφέρθηκαν, αλλά επειδή στόχος τους είναι να "γράφουν" πωλήσεις, μπορεί να λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Το έχω δει το έργο με forthnet στο παρελθόν...

techgirl
12-12-12, 14:56
Οι πωλητές που έρχονται σπίτι σου είναι οι χειρότεροι. Είχε πάει στη μάμα μου μια κοπέλα από vodafon/hol και της υποσχέθηκε λαγούς με πετραχήλια για να φύγει από wind, μόνο που ποτέ δεν της είπε για τα τέλη μεταφοράς κλπ...Ότι να ναι...

snakething
20-12-12, 10:33
γενκα ολοι αυτες τιες μερες εχουν παρει σβαρνα τα τηλεφωνα και επιδιδονται σε σαφαρι συνδρομητων και υποσχονται λαγους με πετραχειλια.

vgiozo
20-12-12, 12:18
Καλές είναι οι διαδικτυακές προσφορές, αλλά όταν πρόκειται για Wind θα έλεγα καλύτερα να πηγαίνετε στα καταστήματα για συνδέσεις κτλ.
Αν δεν κάνεις την αίτηση σε κατάστημα δεν μπορούν οι υπάλληλοι σε αυτά τα καταστήματα να δουν την πρόοδο της αίτησής τους, γιατί δεν έχουν πρόσβαση από το σύστημα...ο δε τηλεφωνητής ή το διαδικτυακό εργαλείο λένε άλλα αντί άλλων...στη τεχνική υποστήριξη μπορεί να σου λέει διαφορετικά πράγματα ο κάθε υπάλληλος.

Εμένα με είχαν αφήσει από τέλη Αυγούστου έως αρχές Οκτώβρη στο κλάσιμο και κανείς δε μπορούσε να μου πει με βεβαιότητα τί γίνεται, ούτε είχα ενημέρωση μέσω sms και οι υπάλληλοι στα καταστήματα δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν...κατά τη γνώμη μου, αν επιλέξετε Wind πηγαίντε οι ίδιοι σε κατάστημα

theopan
25-12-12, 14:28
Σε κατάστημα δεν παίρνεις τις προσφορές όμως που παίρνεις αν κάνεις αίτηση από το site από όσο ξέρω. Και η διαφορά είναι τεράστια. Άσε που εμένα η αίτησή μου και η πορεία της όταν είχα πρωτοπάει στη Wind μια χαρά φαινόταν από το cc.

vforvendetta85
29-12-12, 23:58
Λοιπόν, δέχτηκα πριν από λίγη ώρα μια τηλεφωνική προσφορά από τη Wind, για απεριόριστο ίντερνετ και τηλέφωνο με 16,90€ το μήνα τελική και δώρο έναν αποκωδικοποιητή για την τηλεόραση.
Τους ενημέρωσα ότι έχω κάνει συμβόλαιο προσφάτως (με πρόβλεψη χρηματικής ποινής για αθέτησή του), αλλά ισχυρίστηκαν ότι "νομικά αυτό δεν στέκει" και ότι υποχρεώνομαι "να πληρώσω μόνο τον τελευταίο λογαριασμό".

Είχα κάνει αίτηση τέλη Αυγούστου στην Wind και με είχαν στο κλάσιμο για 40 μέρες, οπότε ακύρωσα τις διαδικασίες και έκανα συμβόλαιο με Forthnet, από την οποία είμαι ικανοποιημένος.

Δεν καίγομαι τόσο για την προσφορά, (αυτή τη στιγμή πληρώνω ~17€ για απεριόριστο ίντερνετ και τηλεφωνία με χρέωση και κάνω πολύ λίγα τηλέφωνα, ενώ ό,τι τηλεόραση βλέπω, είναι μέσα από τον υπολογιστή) αλλά ήθελα την άποψή σας και για τον "νομικό αναθεωρητισμό" της Wind...

Έχει βγει καμία απόφαση βάσει της οποίας είναι παράνομη η επιβολή προστίμου για ακύρωση συμβολαίου;

Δεν είναι μόνο η wind που τα κάνει.Πρόσφατα γνωστός μου ήταν στον Οτε,τον πήραν τηλέφωνο από τη hol,του είπαν πως δεν θα πληρώσει πρόστιμο κι ας είναι εντός 12μηνης δέσμευσης και τελικά......πλήρωσε 95 ευρώ ως πρόστιμο στον Οτε.Ίσως πρέπει κάποια στιγμή πρέπει μια Αρχή να λάβει μέτρα με την όλη κατάσταση,γιατί οι πάροχοι έχουν εκτραχυνθεί ολοκληρωτικά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.