PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαθεσιμότητα δικτύου για 4Χ...Πότε?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ultraxmode
02-01-07, 17:29
Με αφορμή την προσφορά του HiBOX για τετραπλασιασμό των ταχυτήτων που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ (πιθανότατα και εσάς) και για τον λόγο του οτι ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα για τον αριθμό μου (μένω Ν. Προάστια - Αγ.Δημήτριο "Μπραχάμι") είπα πως καλό θα ήταν να συζητηθεί το θέμα...

Ν. Προάστια λοιπόν... ΠΟΤΕ HOL ???? ΠΟΤΕΕΕ ???? :clap:

hypatia
03-01-07, 02:15
Τι να πούμε κι εμείς στην επαρχία; Υπομονή...

johnkall69
03-01-07, 04:02
Και εγώ Άγιο Δημήτριο μένω αλλά με καλύπτει. Πως γίνετε.. ?

flatrate
03-01-07, 04:50
Εσυ περιοχη δαφνη δεν λες διπλα?

Καλυπτει τα τηλεφωνα που αρχιζουν απο 98 (παλιου φαληρου) και μενουν αγιο δημητριο.

johnkall69
03-01-07, 07:04
Εσυ περιοχη δαφνη δεν λες διπλα?

Καλυπτει τα τηλεφωνα που αρχιζουν απο 98 (παλιου φαληρου) και μενουν αγιο δημητριο.

Όχι, Άγ Δημήτριο μένω σύνορα με Δάφνη και έχω τηλ. 210973xxxx.
Μπορεί να ανήκω στο dslam Δάφνης της hol και να μην έχει ακόμα στον Άγ. Δημήτριο, δεν ξέρω.

Απο εδώ το είδα http://web.hol.gr/online/common/files/adsl.aspx?site=default

ultraxmode
03-01-07, 10:25
Κοίτα να δείς ε? Μάλλον εγώ δεν ανήκω σε αυτό το DSLAM....μου βγάζει πως μπορώ να έχω απο 768 έως 2048kbps...:(

Φτού γαμώτο! Δίπλα είμαστε...

Ξέρει κανείς πώς πάει η ανανέωση του δικτύου? Πού βρίσκονται οι εργασίες? Ναι μεν η HOL λέει πως όλοι οι συνδρομητές θα έχουν αυτήν την προσφορά μέχρι τέλος του 2007 πανελλαδικά (έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο) αλλά δεν λένε πού βρίσκονται οι εργασίες...ούτε στα νέα της εταιρίας... Πώς θέλουν δηλαδή να ανανεώσουμε? Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε τώρα που είμαι πάνω απο DSLAM OTE...αλλά ρε παιδιά..ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...:clap:

johnkall69
03-01-07, 11:17
Κοίτα να δείς ε? Μάλλον εγώ δεν ανήκω σε αυτό το DSLAM....μου βγάζει πως μπορώ να έχω απο 768 έως 2048kbps...:(


Kαι μένα αυτό μου βγάζει. Τότε γιατί λές πως δεν σε καλύπτει?
Βάζεις 2048 και:

2048 x 4 = 8192kbps

Edit: Γράψε λάθος. Νόμιζα πως γράφει τις ταχύτητες πριν το x4 αλλά δοκίμασα με 98xxxx αρι8μό και μετά το είδα. :p

ultraxmode
03-01-07, 11:32
Είδες?...

Άστα να πάνε... με έχει πάρει απο κάτω... :)

Έμαθα απο έναν φίλο μου πως έχουν ξεκινήσει εργασίες και έχουν κάνει αρχή απο Ν. Προάστια... για να δούμε... θα δούμε καμμιά White Day ?

sattip
03-01-07, 12:07
εμενα στην περιοχη μου υποστηριζεται 8mbps αλλα θελω να μαθω αν θα χρειαστει ν μεινω χωρις adsl για ενα διαστημα η θα πληρωνω ταυτοχρονα και το παγιο του οτε.

Tem
03-01-07, 13:39
εμενα στην περιοχη μου υποστηριζεται 8mbps αλλα θελω να μαθω αν θα χρειαστει ν μεινω χωρις adsl για ενα διαστημα η θα πληρωνω ταυτοχρονα και το παγιο του οτε.
θα μείνεις σίγουρα για αρκετές μέρες χωρίς adsl . Επίσης πάγιο θα πληρώνεις στον ΟΤΕ για τηλεφωνία. Πρόκειται για shared LLU.
Μην ξεχνάς ότι αυτή τη στιγμή η HOL δεν δίνει Full LLU

ultraxmode
03-01-07, 14:05
Απλά θα ήθελα να επισημάνω...πως όποιος χριστιανός (υπάλληλος της HOL) τυχόν δεί αυτο το thread ας μας διαφωτίσει λίγο...ή κάποιος άλλος που να έχει μάθει κάποια στοιχεία σχετικά με την πρόοδο του δικτύου της HOL...:worthy:

tsekouras
03-01-07, 14:32
Είσαι άτυχος γιατί ανήκεις στο DSLAM της Δάφνης.
Έμενα το τηλ. ξεκινάει από 99 (DSLAM Ηλιούπολης) και καλύπτομαι από το δίκτυο της HOL.

papajohn
03-01-07, 17:27
Και εγω, Ηλιούπολη με 99 και καλύπτομαι. Επιτέλους, την Δάφνη την είχα βάλει στο μάτι τόσο καιρό που είχε Vivodi και εμείς τίποτα! :p

papakion
03-01-07, 17:52
Παντως παιδες εγω που ρωτησα σημερα για Μενιδι μου απαντησαν πως σε 2-3 μήνες θα εχει καλυθεί όλη η Αττική

Tem
03-01-07, 18:08
Παντως παιδες εγω που ρωτησα σημερα για Μενιδι μου απαντησαν πως σε 2-3 μήνες θα εχει καλυθεί όλη η Αττική
αυτό πρέπει να αληθεύει. :oneup:

karavagos
03-01-07, 21:46
Παντως παιδες εγω που ρωτησα σημερα για Μενιδι μου απαντησαν πως σε 2-3 μήνες θα εχει καλυθεί όλη η Αττική

Σε καμία περίπτωση...ούτε σε ένα χρόνο!

Tem
04-01-07, 00:29
Σε καμία περίπτωση...ούτε σε ένα χρόνο!
έχεις κάποια άλλη πληροφόρηση ?

karavagos
04-01-07, 00:53
έχεις κάποια άλλη πληροφόρηση ?

Δεν χρειάζεται κάποια πληροφόρηση...απλή λογική μόνο ;)

Tem
04-01-07, 08:06
Σχετικά με το ιδιόκτητο δίκτυο :
Εργαζόμαστε εντατικά, για να σας δώσουμε τη δυνατότητα μεταφοράς της τηλεφωνικής σας γραμμής στο δίκτυο της Hellas On Line χωρίς αλλαγή του αριθμού της και με ένα μηνιαίο πάγιο που να καλύπτει και τη σύνδεση ADSL και την τηλεφωνική γραμμή. Στην παρούσα φάση εκτιμούμε ότι η δυνατότητα αυτή θα δοθεί στα τέλη του πρώτου τριμήνου του 2007.

mpregos
04-01-07, 11:51
και εγω που πηρα τηλ. γιατι με καλύπτει το ιδιοκτητο της ΗΟΛ ,ανω γαλατσι, μου είπαν να ξαναπαρω κατα τις 10 Ιαν.
Το αστειο με την υπόθεση είναι, ότι μολις μετακομισα κ δεν εχω ενεργη γραμμή,και σε όποιον παροχέα παίρνω και τους το λέω,μπερδευονται και μου λένε πρεπει να εχεις αριθμο,τηλεφωνο ενεργο.
Δλδ να κανω νέα αιτηση στον ΟΤΕ ,να πλήρωσω 30Ευρο,να το κόψω,εδω δν ξέρω αν πλήρωνω,και να πάω στιν ΗΟΛ.
Το οτι καλύπτομαι το βλέπω απο το νουμερο του σπιτονοικοκυρη,που μένει ακριβως από πανω,αρα λογικά καλυπτομαι κ εγω.
Και λεώ να μην πληρωσω ΟΤΕ,αφου έτσι κ αλλίως στο δικό σας δικτυο θα έρθω....Κ με την ΤΕΛΛΑΣ το ιδιο....
έπεσα σε μη διαβασμενες τηλεφωνητριες,να μην πω άσχετες

nm96027
04-01-07, 13:38
και εγω που πηρα τηλ. γιατι με καλύπτει το ιδιοκτητο της ΗΟΛ ,ανω γαλατσι, μου είπαν να ξαναπαρω κατα τις 10 Ιαν.
Το αστειο με την υπόθεση είναι, ότι μολις μετακομισα κ δεν εχω ενεργη γραμμή,και σε όποιον παροχέα παίρνω και τους το λέω,μπερδευονται και μου λένε πρεπει να εχεις αριθμο,τηλεφωνο ενεργο.
Δλδ να κανω νέα αιτηση στον ΟΤΕ ,να πλήρωσω 30Ευρο,να το κόψω,εδω δν ξέρω αν πλήρωνω,και να πάω στιν ΗΟΛ.
Το οτι καλύπτομαι το βλέπω απο το νουμερο του σπιτονοικοκυρη,που μένει ακριβως από πανω,αρα λογικά καλυπτομαι κ εγω.
Και λεώ να μην πληρωσω ΟΤΕ,αφου έτσι κ αλλίως στο δικό σας δικτυο θα έρθω....Κ με την ΤΕΛΛΑΣ το ιδιο....
έπεσα σε μη διαβασμενες τηλεφωνητριες,να μην πω άσχετες

Οταν μιλάμε για shared LLU, σημαίνει οτι πρεπει να έχεις τουλάχιστον τηλεφωνική σύνδεση ΟΤΕ (PSTN ή ISDN) και πάνω απο αυτήν να σου παρέχει η HOL δικό της ADSL. Αρά ουτως ή αλλως θα πρεπει τον θες τον ΟΤΕ. Τώρα ως προς το Full LLU εκει όντως υπάρχει μπερδεμα...

thanos6
04-01-07, 19:16
Με αφορμή την προσφορά του HiBOX για τετραπλασιασμό των ταχυτήτων που προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ (πιθανότατα και εσάς) και για τον λόγο του οτι ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα για τον αριθμό μου (μένω Ν. Προάστια - Αγ.Δημήτριο "Μπραχάμι") είπα πως καλό θα ήταν να συζητηθεί το θέμα...

Ν. Προάστια λοιπόν... ΠΟΤΕ HOL ???? ΠΟΤΕΕΕ ???? :clap:

Τι να πω και εγω βρε παιδια,απο 18-9-2006 που εχω κανει την αιτηση για 4mbps σε περιοχη
που καλυπτεται απο το hi-box και συγκεκριμενα Μαρουσι και ακομη δεν την εχω.

Alex1001
04-01-07, 20:30
κανένας από η.σμύρνη παιδιά? εμενα μου είπαν που θα το φτιάξουν στην περιοχή μέσα φεβρουαρίου.. αλλα με αυτούς τους πωλητές που έχουν δεν είναι να τους παίρνεις και σοβαρά..

nm96027
04-01-07, 21:55
Δεν χρειάζεται κάποια πληροφόρηση...απλή λογική μόνο ;)

H απλη λογική έχει διάφορες οπτικές γωνίες. Μπορεί όντως να κάνει ένα χρόνο να καλύψει την Αττική, γιατί....γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Μπορεί όμως όντως να κάνει 3 μήνες γιατί τώρα πια έχουν το δίκτυο των οπτικών ινών των Αττικών Τηλεπικοινωνιών.

karavagos
04-01-07, 23:07
H απλη λογική έχει διάφορες οπτικές γωνίες. Μπορεί όντως να κάνει ένα χρόνο να καλύψει την Αττική, γιατί....γιατί στην Ελλάδα ζούμε. Μπορεί όμως όντως να κάνει 3 μήνες γιατί τώρα πια έχουν το δίκτυο των οπτικών ινών των Αττικών Τηλεπικοινωνιών.

Δεν θες να μάθεις πόσα κέντρα έχει ο ΟΤΕ στην Αττική που πρέπει να καλύψει ο κάθε πάροχος και αν συμφέρει κάποιο συγκεκριμένο κέντρο να το καλύψει :p
ΟΛΗ την Αττική δεν πρόκειται να την καλύψει κανείς σύντομα!

sa1901
05-01-07, 00:02
και εγω που πηρα τηλ. γιατι με καλύπτει το ιδιοκτητο της ΗΟΛ ,ανω γαλατσι, μου είπαν να ξαναπαρω κατα τις 10 Ιαν.
Το αστειο με την υπόθεση είναι, ότι μολις μετακομισα κ δεν εχω ενεργη γραμμή,και σε όποιον παροχέα παίρνω και τους το λέω,μπερδευονται και μου λένε πρεπει να εχεις αριθμο,τηλεφωνο ενεργο.
Δλδ να κανω νέα αιτηση στον ΟΤΕ ,να πλήρωσω 30Ευρο,να το κόψω,εδω δν ξέρω αν πλήρωνω,και να πάω στιν ΗΟΛ.
Το οτι καλύπτομαι το βλέπω απο το νουμερο του σπιτονοικοκυρη,που μένει ακριβως από πανω,αρα λογικά καλυπτομαι κ εγω.
Και λεώ να μην πληρωσω ΟΤΕ,αφου έτσι κ αλλίως στο δικό σας δικτυο θα έρθω....Κ με την ΤΕΛΛΑΣ το ιδιο....
έπεσα σε μη διαβασμενες τηλεφωνητριες,να μην πω άσχετες
Kαι εγώ στο Γαλάτσι μένω. Μέχρι τώρα κανένας πάροχος δεν δίνει full llu εδώ.

Και εγώ στην αναμονή είμαι. Πού είναι όμως; ...

sdikr
05-01-07, 00:06
Δεν θες να μάθεις πόσα κέντρα έχει ο ΟΤΕ στην Αττική που πρέπει να καλύψει ο κάθε πάροχος και αν συμφέρει κάποιο συγκεκριμένο κέντρο να το καλύψει :p
ΟΛΗ την Αττική δεν πρόκειται να την καλύψει κανείς σύντομα!

Την καλύπτει ο ΟΤΕ :p :worthy:

karavagos
05-01-07, 01:55
Την καλύπτει ο ΟΤΕ :p :worthy:

Σε 30 χρόνια (αν ζούμε:whistle: ) θα την καλύπτουν και άλλοι:p

RyDeR
05-01-07, 01:58
Σε 30 χρόνια (αν ζούμε:whistle: ) θα την καλύπτουν και άλλοι:p

http://www.inout.gr/showthread.php?t=8709;)

ultraxmode
06-01-07, 22:15
Παιδιά... και πέρισυ λέγαμε (λέγατε μάλλον, γιατι εγώ το πίστευα) πως η HOL δεν θα κάνει την προσφορά με τα 250€ αλλά ΚΑΙ την έκανε ΚΑΙ έχετε όλοι σας διπλή ταχύτητα απο τον ΟΤΕ...

ώρα να σταματήσουμε λίγο να κράζουμε ασύστολα τον ΟΤΕ κτλ... γιατί? γιατί αν κάποιος λογικά σκεπτόμενος δεί σε πόσο χρονικό διάστημα έχουν αλλάξει τα δεδομένα στο ADSL στην Ελλάδα και το εμπεδώσει...ε...θα τρίβει τα μάτια του...

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ HOL!...

το έχω ξαναπεί πως τουλάχιστον προσωπικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την HOL , μόλις 2 φορές έχω κάνει restart τον router και πάλι ήταν γενικό το πρόβλημα απο ΟΤΕ ένα χρόνο τώρα...Μερικές φορές (αν όχι όλες) είναι θέμα τεχνογνωσίας και του χρήστη ωστε να ΜΗΝ έχει προβλήματα με την σύνδεσλη του...μην ρίχνουμε το μπαλάκι αμέσως στους άλλους...και όποιος σκέφτεται λογικά θα συμφωνήσει μαζί μου..

Chill out ρε παιδιά...:cool:

energie
06-01-07, 22:38
πια δεδομενα αλλαξαν ρε φιλε ? μηπως μας εκανε χαρη ο οτε ? εγω περυση ειχα 384 και κατεβαζα με 40 τωρα εχω 1024 και κατεβαζω παλι με 40 με διαφορους isp που δοκιμασα ! πια δεδομενα λοιπον αλλαξαν ? μηπως θελεις να πεις οτι αλλαξαν απλα ονομα οι ταχυτητες ?

ultraxmode
07-01-07, 16:24
Κοίτα να δεις...έχω δεί τρελά πράγματα εδω μέσα απο διάφορους χρήστες (π.χ. μέτρηση ταχύτητας απο web σε site της Αμερικής...:whistle: ) και γενικά έχω χάσει πάσα ιδέα πχ όταν μου λέει ο άλλος πως "κατεβάζω ένα torrent με χχ kbps, γιατί σέρνεται ???" που αυτό το κακόμοιρο το torrent τυχαίνει να το έχουν 1-2 χριστιανοί κάπου εκει έξω και αρχίζουν και κράζουν ΟΤΕ , ΗΟL, Vivodi και το κακό συναπάντημα αντι να κράζουν τον εαυτό τους που αντί να έχουν συνέχεια το utorrent ανοιχτό και να το κλικάρουν δεν googlaroun το θέμα που τους καίει και να διαβάσουν τι στο διάολο συμβαίνει και δεν κατεβάζει γρήγορα το Internet τα καλούδια που θέλουν, συν του ότι βάζω στοίχημα πως πολλοί αν όχι οι περισσότεροι απο αυτούς είναι ΚΛΑΣΙΚΟΙ leachers μην ξέροντας την φιλοσοφία των p2p δικτύων πάνω σε torrents...

Δεν κράζω μόνο αυτούς, κράζω κι εμένα που μερικές φορές τυχαίνει να βαριέμαι να ψάξω κάτι και απλά ΘΕΛΩ να παίζει...

Δεν γίνεται έτσι ...αλλά όλα γίνονται ετσι στην Ελλάδα του "ωχαδερφισμού"....όλα είναι στο περίπου...

Είτε το θές είτε όχι ΖΕΙΣ στην ΕΛΛΑΔΑ...έχεις κοιτάξει λίγο και άρθρα απο χρήστες στο εξωτερικό? Δεν έχεις ΜΟΝΟ εσύ προβλημα...

Τελοσπάντων...χωρίς να θέλω να σε αδειάσω (δεν μου αρέσει αυτό) απλά θα σου πώ με κάθε ειλικρίνια, πως απο τότε που έβαλα DSL στο σπίτι μου... με 384 μετά 512 και τώρα 1024...ΜΟΝΟ ΑΥΞΗΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΒΛΕΠΩ...απο την άλλη μην θές όλο το 24ωρο να πηγαίνει σφαίρα το internet σου...αν το θές αυτό τράβα μια leased line σπίτι σου να σου έρχεται ο κούκος αηδόνι αλλά να περνάς καλά και να βλέπεις ταχύτητες...

Είσαι πάνω απο ΟΤΕ ? ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ... ! Κάνε υπομονή να μπείς σε ιδιόκτητο δίκτυο παρόχου να δείς καμμια άσπρη μέρα γιατι για αυτήν την τεχνολογική ανάπτυξη μιλάω και εκεί είναι το μέλλον του DSL στην Ελλάδα...


sorry αν σε κούρασα...:lol:

energie
07-01-07, 16:57
ποτε δεν θα λαμβανα υποψιν μετρησεις απο p2p.οι μετρησεις που κανω ειναι απο διαφορους ftp server ,tracert κλπ

επισης δεν περιμενω ποτε να πιανω ολο το 24ωρο ταχυτητες 110κβ/s αλλα 80-110κβ οχι ομως καθημερινα ολους αυτους τους μηνες να ειμαι στα 30κβ με συνδεση 1024.και ποτε δεν ειμαι οn line 24ωρο το pc μου αντε να το εχω ανοιχτο 8-10 ωρες την ημερα.. τι μας λες τωρα ?!δεν μου την χαριζουν τη συνδεση την πληρωνω και απαιτω καποια πραγματα απο τον οτε.

ultraxmode
07-01-07, 17:03
Μου φαίνεται παράξενο που έχεις αυτά τα προβλήματα...ειλικρινά..δεν τα έχω αντιμετωπίσει ποτε..ίσως γιαυτό..

Κι εγώ πάνω απο ΟΤΕ είμαι τώρα αλλα δεν έχω τέτοιου είδους προβλήματα..

μείνε όμως σε παρακαλώ στο τελευταίο που σου είπα.. γιατι τώρα που γίνεται η αναβάθμιση των ιδιόκτητων δικτύων των παρόχων δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα όπως τώρα...

Τον ΟΤΕ τον έχω ξεγραμμένο ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ...

οπότε περίμενε...και ηρέμησε :) ...όλα θα γίνουν με υπομονή..

energie
07-01-07, 17:09
τι να περιμενω ρε συ ? κρητη σπουδαζω και θα μενω εδω για τα επομενα 2-3 χρονια(θα δειξει).. σιγα μην καταιβουν οι εναλακτικοι εδω περα. και μην σου φενεται παραξενο κανε μια βολτα εδω στο φορουμ και δεις ποσοι εχουν προβληματα

ultraxmode
07-01-07, 23:54
Ρε συ, η Κρήτη είναι πάντα μέσα στα πλάνα... δεν έχεις πρόβλημα... πέρα απο αυτό, εδώ στην Αθήνα είμαι εγώ και δεν έχω ακόμα εναλλακτικό πάροχο... θα φτιάξει το σκηνικό όμως... είμαι σίγουρος γιαυτό...

ultraxmode
09-01-07, 14:45
Συγγνώμη που διπλοποστάρω... αλλά μήπως είχαμε κάποιον που να ΜΗΝ ήταν στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL και να ξαναμπήκε να τσεκάρει και τώρα να είναι ? να μπορεί δηλαδή να χρησιμοποιήσει το Χ4 της HOL ?:hmm:

Dimis
09-01-07, 15:21
Παίδες να σας πω κι εγώ κάτι..
Καλύτερα θα ήταν να παρακαλάτε να ΜΗΝ γεμίσει ο κόσμος κόμβους για 3-4-6-8 ΜBit γιατι μέτα θα αρχίσει κάτι άλλο που δε θα θέλατε να ξέρετε και που υπάρχει πλέον στους περισσότερους παρόχους στο εξωτερικό...
Αυτό λέγεται ΜΗΝΙΑΙΟ ΟΡΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ!!
Με λίγα λόγια... έχεις μια γραμμή 4-8ΜBit με 30-40 ευρώ το μήνα μαζί και τηλεφωνία αλλά επειδή έχουν άλλες αμέτρητες χιλιάδες την ίδια γραμμή, ο πάροχος σου βάζει ΟΡΙΟ στην κίνηση που κάνεις ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ συνήθως 40-50GB το μήνα!!! Τα παραπάνω τα πληρώνεις με το KILOBYTE στον επόμενο λογαριασμό...
Αυτό το όριο μπαίνει γιατι αν όλες οι χιλιάδες μαζί κατεβάζουν τα άπειρα GIGABYTE απο το ιντερνετ τότε η εταιρεία θα πρέπει να αναβαθμίζει κάθε τόσο το δίκτυο της κατι που σημαίνει ότι
θα πρέπει να πληρώνει σε άλλες εταιρείες χρήμα για ΟΓΚΟ δεδομένων και οπτικές ίνες...
Αρα είτε θα πρέπει να ανεβάσει τις τιμές για να έχουν κέρδος είτε να βάλουν το όριο που είναι πιο εύκολο και μαρκετικά πιο σωστό γιατί έτσι θα δείχνουν χαμηλές τιμές...
Αρα ΜΗ κολοχτυπιέστε να έχουμε ΟΛΟΙ 8Mbit ως το 2008 γιατί ναι μεν θα έχετε αλλά απλα θα κατεβάζετε πιο γρήγορα αλλά όχι και πιο πολλά...!!

nm96027
09-01-07, 15:35
Αρα ΜΗ κολοχτυπιέστε να έχουμε ΟΛΟΙ 8Mbit ως το 2008 γιατί ναι μεν θα έχετε αλλά απλα θα κατεβάζετε πιο γρήγορα αλλά όχι και πιο πολλά...!!

Αυτο όμως δεν είναι λόγος να μην θέλουμε 8άρες!Ακόμα και έτσι προτιμώ να κατεβάσω κάτι γρηγόρότερα και να έχω άνω όριο στο κατέβασμα, παρά να κατεβάζω με πιο αργους ρυθμους και κατα συνέπεια το άνω όριο να τίθεται απο την ίδια την ταχύτητα της γραμμής.

ultraxmode
09-01-07, 16:47
Παιδιά... δεν παίζει κάτι τέτοιο...Ιταλία, Αγγλία, Γερμανία και Ολλανδία που έχω φίλους\ες δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...το βρίσκω λιγάκι Sci-fi αυτό το πράγμα...

εκτός κι αν έχεις διαλέξει τέτοιο πακέτο...

Προσωπική εμπειρία οκ ? Δεν ξέρω αν κάπου αλλού γίνεται αυτό...

Godaemon
09-01-07, 17:38
H HOL παιδες έχει αγοράσει τις ΑΤΤΙΚΕΣ ΤΗΛΕΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ οι οποίες έχουν ρίξει οπτικές ίνες σε πολύ μεγάλο τμήμα της Αθήνας και κάποιων προαστίων.

Οι ΑΤΤΙΚΕΣ εκτός απο το δίκτυο οπτικών ινών έχουν και DSLAMs.Σε αυτά τα DSLAM θα παίξουν οι 4Χ συνδέσεις.
Το δίκτυο αναπτύσσεται ταχύτατα και σύντομα θα έχουν πάρα πολλές περιοχές.

Μιλάμε για Share LLU (προς το παρών)

Γραμμή με τηλ και πάγια στον ΟΤΕ, ADSL μέσω δικτύου HOL.

ultraxmode
09-01-07, 19:27
Έτσι ακριβώς... γενικά πιστεύω το πρόβλημα μέχρι τώρα είναι ο ΟΤΕ και τα τιγκαρισμένα του DSLAM's , και όπως ξέρετε, κάποια ιδιωτική εταιρία κάνει πολύ καλύτερα την δουλειά της γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ λόγω ανταγωνισμού...

ΟΠΟΤΕ...ΕΓΩ.. πιστεύω πως το δίκτυο του εκάστοτε ISP θα έχει πολύ καλύτερη υποδομή απο το απαρχαιωμένο σύστημα του ΟΤΕ...και ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ και ο ΟΤΕ έχει αρχίσει και κάνει κάποιες κινήσεις που δηλώνουν κάποια ανάπτυξη γενικά.Όπως ξέρετε σε λίγο καιρό θα χαιρετίσουμε και θα πούμε bye bye στον παλιό καλό (?) ΟΤΕ...Αμήν και πότε...;)

Δεν ξέρω γιατί έχω αυτό το feeling αλλά νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο και θα δούμε ακόμα καλύτερα να γίνονται αυτόν το χρόνο και τους υπόλοιπους που έρχονται...

furious99
09-01-07, 19:56
Παίδες να σας πω κι εγώ κάτι..
Καλύτερα θα ήταν να παρακαλάτε να ΜΗΝ γεμίσει ο κόσμος κόμβους για 3-4-6-8 ΜBit γιατι μέτα θα αρχίσει κάτι άλλο που δε θα θέλατε να ξέρετε και που υπάρχει πλέον στους περισσότερους παρόχους στο εξωτερικό...
Αυτό λέγεται ΜΗΝΙΑΙΟ ΟΡΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ!!
Με λίγα λόγια... έχεις μια γραμμή 4-8ΜBit με 30-40 ευρώ το μήνα μαζί και τηλεφωνία αλλά επειδή έχουν άλλες αμέτρητες χιλιάδες την ίδια γραμμή, ο πάροχος σου βάζει ΟΡΙΟ στην κίνηση που κάνεις ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ συνήθως 40-50GB το μήνα!!! Τα παραπάνω τα πληρώνεις με το KILOBYTE στον επόμενο λογαριασμό...
Αυτό το όριο μπαίνει γιατι αν όλες οι χιλιάδες μαζί κατεβάζουν τα άπειρα GIGABYTE απο το ιντερνετ τότε η εταιρεία θα πρέπει να αναβαθμίζει κάθε τόσο το δίκτυο της κατι που σημαίνει ότι
θα πρέπει να πληρώνει σε άλλες εταιρείες χρήμα για ΟΓΚΟ δεδομένων και οπτικές ίνες...
Αρα είτε θα πρέπει να ανεβάσει τις τιμές για να έχουν κέρδος είτε να βάλουν το όριο που είναι πιο εύκολο και μαρκετικά πιο σωστό γιατί έτσι θα δείχνουν χαμηλές τιμές...
Αρα ΜΗ κολοχτυπιέστε να έχουμε ΟΛΟΙ 8Mbit ως το 2008 γιατί ναι μεν θα έχετε αλλά απλα θα κατεβάζετε πιο γρήγορα αλλά όχι και πιο πολλά...!!

Ο πρώτος ISP που θα το κάνει εδώ θα χάσει τόσους πελάτες που θα βάλει λουκέτο...
Και αν το κάνουν όλοι μαζί θα μειωθεί η διείσδυση του ιντερνετ κατακόρυφα... γεγονός που δε συμφέρει κανένα ειδικά τώρα που ψιλορίχνουνε λεφτά για δίκτυα...
Ό,τι γίνει θα γίνει στην π.....ά. TS, άνω όρια κατεβάσματος, δήθεν προβλήματα δικτύου κλπ..

psyxakias
09-01-07, 20:19
Ο Dimis καλά τα λέει ότι αν συνεχίσει το ανέβασμα των ταχυτήτων, θα αναγκαστούν να πατάξουν την κατάχρηση με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.


Ο πρώτος ISP που θα το κάνει εδώ θα χάσει τόσους πελάτες που θα βάλει λουκέτο... Και αν το κάνουν όλοι μαζί θα μειωθεί η διείσδυση του ιντερνετ κατακόρυφα... γεγονός που δε συμφέρει κανένα ειδικά τώρα που ψιλορίχνουνε λεφτά για δίκτυα...Θα μειωθεί η διείσδυση αν κατεβάσουν αρκετά τις τιμές, ανεβάσουν ταχύτητες και έχουν όριο 50 GB το μήνα; Δε νομίζω... απλώς οι μαζικοί downloaders θα απογοητευτούν. Μακάρι να μην γίνει πάντως :p

furious99
09-01-07, 22:20
Θα μειωθεί η διείσδυση αν κατεβάσουν αρκετά τις τιμές, ανεβάσουν ταχύτητες και έχουν όριο 50 GB το μήνα; Δε νομίζω... απλώς οι μαζικοί downloaders θα απογοητευτούν. Μακάρι να μην γίνει πάντως :p

Έλληνας χρήστης = Downloader (λόγω και του στερημένου παρελθόντος...)

αν δεν ήταν, τα 90% των post στο adsl.gr δε θα υπήρχαν!

Alex1001
09-01-07, 22:47
Δεν πιστεύω που θα βάλουν όριο.. στο εξωτερικό δεν έχουν βάλει και ούτε και εδώ.. άλλωστε υπαρχει και σύνδεση με ογκοχρεωση γι αυτή την δουλειά..

Εγώ πιστεύω που το internet και οι ταχύτητες είναι προβληματικά στην ελλάδα και δεν φταίνε αυτοί που κατεβάζουν αλλα αυτοί που προσφέρουν adsl αφού θέλουν να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.. :p
θα έπρεπε να διαθέτουν πολύ περισσότερο BW σε όλα τα dislam από ότι διαθέτουν ώστε να μπορούν να καλύψουν όλους τους πελάτες χωρίς αρπακολλατζίδικες λύσεις τελευταίας στιγμής. ;)
αυτό που νομίζω στην τελική πως θα γίνει είναι αυτό που γίνετε τόσο καιρό.. δηλαδή κάπου θα γεμίζει και θα υπάρχουν παράπονα..

nm96027
10-01-07, 01:25
Φίλοι μου συμφορουμίτες, για μια ακομα φορά ΠΡΟΤΡΕΧΟΥΜΕ. Ακομα δεν τον είδαμε, εμεις Γιάννη τον βαφτίσαμε: ουτε μια οχτάρα δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα και εδω συζητάμε για την (πιθανή) δυστυχία που θα μας πλακώσει όταν και οποτε γεμίσει όλη η χωρα 8άρες. :hmm:
Ωρες-ώρες η γκρίνια εχει ανεξάντλητη ευρηματικότητα: αφου εξαντλήσαμε τα οποια "ελατώματα" των 8mbps τώρα βρήκαμε πως θα φέρει κακό και δυστύχια!

Tem
10-01-07, 02:07
Φίλοι μου συμφορουμίτες, για μια ακομα φορά ΠΡΟΤΡΕΧΟΥΜΕ. Ακομα δεν τον είδαμε, εμεις Γιάννη τον βαφτίσαμε: ουτε μια οχτάρα δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα και εδω συζητάμε για την (πιθανή) δυστυχία που θα μας πλακώσει όταν και οποτε γεμίσει όλη η χωρα 8άρες. :hmm:
Ωρες-ώρες η γκρίνια εχει ανεξάντλητη ευρηματικότητα: αφου εξαντλήσαμε τα οποια "ελατώματα" των 8mbps τώρα βρήκαμε πως θα φέρει κακό και δυστύχια!
σωστά. Ας μην προτρέχουμε. Οι εξελίξεις θα δώσουν τις σωστές απαντήσεις

polakis
10-01-07, 11:37
Παιδιά 8αρα έβαλε κανείς να δούμε τί γίνεται?Ή είναι παραμύθι η HOL σαν την Τελλας όλο θα και θα?

jar76
10-01-07, 11:46
Παιδιά 8αρα έβαλε κανείς να δούμε τί γίνεται?Ή είναι παραμύθι η HOL σαν την Τελλας όλο θα και θα?

Έχω κάνει ήδη αίτηση για 8άρα και περιμένω. Όταν ενεργοποιηθεί θα σας ενημερώσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.