PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιά και νέα προσφορά 4ΜB γραμμή



kzaronik
02-01-07, 18:19
Ξέρει μήπως κανείς τί θα γίνει με το upload εκείνων που πήραν 4 MB γραμμή το καλοκαίρι αναβαθμίζοντας το Broadband pack τους σε 4000/1000?
Όπως ξέρουμε το HiBox προσφέρει για τα 4ΜΒ upload μόλις 512κΒ.
Τί θα κάνουν οι της HOL? Θα υποβαθμίσουν τους παλιούς ή θα τους συντηρούν εώς ώτου κάνουν αίτηση για disconnnect?
Κανονικά, θα πρέπει να αφήσουν τους παλιούς στα 1024, καθώς αυτό το νούμερο αναφέρεται στο συμβόλαιο ώς νούμερο σε δύο διαφορετικά σημεία στα ψιλά γράμματα.
To router δείχνει ακόμα τιμή συγχρονισμού στα 1024 (περίπου).
Μπορούμε όμως να επαληθεύσουμε εάν έχουμε ακόμα το 1024, άσχετα με το τί γράφει ο router? :hmm:

RyDeR
02-01-07, 18:22
Δεν γνωρίζω αν θα σας αφήσουν στα 1024 πάντως για ένα τεστάκι δοκίμασε το rapidshare ανεβάζοντας κάτι >50mb.;)

Torrentoo
03-01-07, 01:02
Με ποιά λογική να μας το μειώσουν; 1024 UP δεν πληρώσαμε; Αυτό θα έχουμε! Αν γίνει κάτι διαφορετικό σημαίνει ότι παραβιάζουν το συμβόλαιο μας και εγω προσωπικά θα απαιτήσω άμεση διακοπή και επιστροφή υπολοίπου χρημάτων! Όχι ότι θα με καταστρέψει αυτή η αλλαγή αλλά όχι και να μας δουλεύουν! Πάντως δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!

sdikr
03-01-07, 01:25
Με ποιά λογική να μας το μειώσουν; 1024 UP δεν πληρώσαμε; Αυτό θα έχουμε! Αν γίνει κάτι διαφορετικό σημαίνει ότι παραβιάζουν το συμβόλαιο μας και εγω προσωπικά θα απαιτήσω άμεση διακοπή και επιστροφή υπολοίπου χρημάτων! Όχι ότι θα με καταστρέψει αυτή η αλλαγή αλλά όχι και να μας δουλεύουν! Πάντως δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!

Το συμβόλαιο είχε κάποια χρονική ισχύ αν αυτή πέρασε φυσικά και έχει το δικαιώμα να το αλλάξει, είδικα αν έχεις συμβόλαιο μαζί τους ;)

nm96027
03-01-07, 02:08
Με ποιά λογική να μας το μειώσουν; 1024 UP δεν πληρώσαμε; Αυτό θα έχουμε! Αν γίνει κάτι διαφορετικό σημαίνει ότι παραβιάζουν το συμβόλαιο μας και εγω προσωπικά θα απαιτήσω άμεση διακοπή και επιστροφή υπολοίπου χρημάτων! Όχι ότι θα με καταστρέψει αυτή η αλλαγή αλλά όχι και να μας δουλεύουν! Πάντως δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!

Αν θα αλλάξει κάτι, προφανώς δεν θα αλλάξει τώρα, αλλά όταν λήξει το πακέτο σου/μου.

kzaronik
03-01-07, 02:28
Αν θα αλλάξει κάτι, προφανώς δεν θα αλλάξει τώρα, αλλά όταν λήξει το πακέτο σου/μου.

Το πακέτο ήταν το 6+2 μήνες για €142 και απο εκεί και πέρα €26/μήνα.Όσο για την ανανέωση αυτή γίνεται αυτόματα μετά το πέρας του έτους για επιπλέον διάστημα, ελάχιστης διάρκειας 12 μηνών (εάν δεν τους ενημερώσουμε για το αντίθετο έγκαιρα).Άρα δεν θα πρέπει να το κόψουν και τότε.Θεωρώ ότι θα μπορούν να το κάνουν μόνο όταν γίνει αλλαγή στο συμβόλαιο απο εμάς, είτε απο αναβάθμιση ή γεινικότερα αλλαγή χαρακτηριστικών της σύνδεσης.Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι στο συμβόλαιο είναι ξεκάθαρο, ότι το προιόν που αγοράσαμε θα πρέπει να έχει 1024 uoload....!

nm96027
03-01-07, 02:46
Θεωρώ ότι θα μπορούν να το κάνουν μόνο όταν γίνει αλλαγή στο συμβόλαιο απο εμάς, είτε απο αναβάθμιση ή γεινικότερα αλλαγή χαρακτηριστικών της σύνδεσης.

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτο που θέλουμε (γενικά το μεγαλο upload μου έχει χρησιμεύσει πραγματικά στην δουλειά μου), σε αυτο που συζητάμε εδω μεταξύ μας και σε αυτο που γράφει το συμβόλαιο.
Το πράγμα είναι απλό: πλήρωσες για ένα χρονικό διάστημα, δεσμευτηκες για ένα ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και για αυτο το χρονικο διάστημα η οποια εταιρεία ειναι υποχρεωμενη να σου παράσχει τις υπηρεσίες για τις οποιες πλήρωσες. Πέρα αυτου του χρονικού ορίου δεν υπάρχουν δεσμεύσεις εκτός και αν ανανεωθουν. Τίποτα δεν δεσμεύει την HOL να μας παρέχει εφ'όρου ζωής της ιδιες υπηρεσίες για τις οποιες δεσμευτήκαμε απαξ.

Torrentoo
04-01-07, 01:25
Η αλήθεια είναι ότι δεσμευτήκαμε με συμβόλαιο 12 μηνών το οποίο είχε καθορισμένο κόστος για αυτούς τους μήνες με 1024 UP! Φυσικά και είναι δεσμευμένη η HOL να παρέχει αυτή την ταχύτητα! Δηλαδή αν τους καπνίσει να μου κάνουν τη σύνδεση 256/64 θα πρέπει να το δεχτώ; Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση απλά με υπερβολική αλλαγή, η οποία δε παύει να είναι αλλαγή!
Μετά τους 12 μήνες αν με τυχόν ανανέωση υπάρχουν νέοι όροι ΚΑΙ τους αποδεκτώ τότε μάλιστα θα έχουν το δικαίωμα να μου κάνουν 512 το UP αφού θα έχω συνεναίσει..!

Tem
04-01-07, 18:09
προσωπικά θα προτιμούσα 8000/512 από 4/1. Παρ όλα αυτά θα προτιμούσα και στην 8άρα upload 1024

Avvocato
05-01-07, 01:12
Βασικα παιδια το 1μβ ανεβασμα ειναι οτι καλυτερο ειχα μεχρι σημερα. Αλλωστε η διαφορα απο τα 4 στα 8μβ οταν κατεβαζεις απο τορρεντ κτλ δεν ειναι τεραστια, και δεν με πολυενδιαφερει. Αλλα το να μπορω να ανεβαζω εξισου γρηγορα, πιστευω πως ειναι σημαντικο, οχι μονο για τορρεντ, αλλα και για οποιαδηποτε αλλη δουλια, πχ backup απο vpn.

Μακαρι να εδινε και 2μβ ανεβασμα. Εκει να βλεπατε πανηγυρια.

nm96027
05-01-07, 02:57
Νομίζω πως το upload ως "ευρυζωνική αξία" είναι υποτιμήμένο απο τους χρήστες. Π.χ. στην δουλειά σου συνήθως δεν βιάζεσαι τόσο να λάβεις ένα email όσο να στείλεις ένα email (γιατί ασφαλώς κάποιοι περιμένουν να δουν οτι δουλεψες!!!). Και κει η ταχύτητα είναι πολλές φορές πολυτιμή. Τί να κάνουμε όμως?Θα περιορίστουμε:p στα 512!!!

strider
14-01-07, 13:11
Άλλο πακέτο το 4/1 και άλλο το 4000/512. Αυτοί που έχουν σύμβαση για 4/1, τόσο θα παραμείνει . Το αν προπλήρωσαν τους πρώτους 8 μήνες και πληρώνουν μετα τους επόμενους 4, δεν έχει σημασία. Η σύμβαση είναι για 1 χρόνο με αυτόματη ανανέωση (πάλι στα 4/1).

Ακόμα και να 10-πλασιάσουν τις γραμμές, η σύμβαση παραμένει 4/1. Μετά το χρόνο ο καθένας βλέπει τί τον συμφέρει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.