PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear DG834GB V5 και Hellas On Line ρυθμίσεις;



vasilisp7
27-11-12, 17:26
Καλησπέρα σας

Θέλω να αντικαταστήσω το ήδη υπάρχον modem router μου που μου έχει δώσει η Hellas On Line (CellPipe 7130RG) με το Modem Router Netgear DG834GB V5 που πήρα από έναν φίλο μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω ποιες ρυθμίσεις πρέπει να του βάλω για να λειτουργήσει σωστά. Πήρα στην HOL και μου είπε ένας τεχνικός ότι απλά θα το συνδέσω με την γραμμή τηλεφώνου κι ότι θα τις πάρει τις ρυθμίσεις αυτόματα, αλλά μάλλον δεν ήξερε που του παν τα τέσσερα! Προσπάθησα μόνος μου να δω τις ρυθμίσεις του CellPipe και να βάλω περίπου τις ίδιες στο NetGear αλλά τζίφος.
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

- - - Updated - - -

Άκυρο παιδιά το βρήκα γιατί δεν παίζει με έναν πιο έμπειρο τεχνικό της HOL. Το Netgear είναι Annex B που σημαίνει απ'ότι μου είπε ο τεχνικός της HOL ότι δεν πρόκειται να συγχρονίσει ποτέ!

jkoukos
27-11-12, 17:57
Καλά σου είπε, καθώς στη HOL οι ρυθμίσεις περνιούνται αυτόματα.
Αν επιμένεις οι ρυθμίσεις είναι αυτές που χρειάζονται σε όλους τους παρόχους:
vpi 8
vci 35
ppoe/llc

Ως χρήστη και κωδικό βάζεις οτιδήποτε, αλλά συνήθως αυτόματα έχει αυτά:
username: guest@hol.gr
password: guest

Συνήθως ο συγχρονισμός γίνεται άμεσα, αλλά μερικά modem αργούν λίγο, οπότε μπορείς να πάρεις την εξυπηρέτηση για βοήθεια.

Επίσης πρόσεξα ότι αναφέρεις το DG834GB που παίζει σε Annex B (ISDN), ενώ το CellPipe 7130RG είναι για Annex A (PSTN).
Μήπως γι' αυτό έχεις πρόβλημα;

Edit
Όση ώρα έγραφα ψάχνοντας πληροφορίες για το Netgear, βρήκες το αίτιο του προβλήματος.

geo32
29-11-12, 15:05
Χρησιμοποιώ Netgear DG834G(B) V2 με HOL. Με αλλαγή firmware (rollback σε πολύ πρώιμη έκδοση πρώτα και μετά upgrade) για μετατροπή από Annex A σε B (για ISDN γραμμή που είχα κάποτε) και αντίστροφα (όταν γύρισα σε HOL) δουλεύει μια χαρά.

Εάν σε ενδιαφέρει ακόμα και το γυρίσεις σε Annex A μπορώ να κοιτάξω τα δικά μου settings.

Πάντως οι ρυθμίσεις δεν περνιούνται αυτόματα σ΄αυτήν την περίπτωση - χρειάστηκε να παίξω λίγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.