PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με On telecoms και αλλαγή προς HOL



max61
28-11-12, 00:42
Καλημέρα/καλησπέρα (δεν ξέρω πότε θα το διαβάσετε)

Πριν από δυο, περίπου, χρόνια έφυγα από τον ΟΤΕ που είχα double play και πήγα στην on που ήταν μακράν φθηνότερη από όλους τους ISPs.
Αν και χρησιμοποιούσα το default μαύρο PIRELLI όλαν δείχνανε να πηγαίνανε καλά.
Κάποια στιγμή άριχσαν οι αποσυνδέσεις. Σιγά - σιγά πύκνωσαν και έτσι τις τελευταίες ημέρες ανα μια ώρα , δυο ώρες κλπ χάνεται τελείως το δίκτυο για αρκετά λεπτά. Στην αρχή επανερχόταν από μόνο του. Τώρα πρέπει να κάνω ον - οφφ το router. Αλλαξα και router και έβαλα ένα καλό της Air ties, το Σάββατο. 'Oλο το Σ/Κ και τη Δευτέρα όλα καλά. Ωσπου την Τρίτη έφαγα μια κουφή αποσύνδεση. Το router έλεγε ότι ήταν αποσυνδεδεμένο αλλά το Internet ψιλοδούλευε, έστω και σέρνοντας. Τα πράγματα αποκαταστάθηκαν όταν έκλεισα για ένα πεντάλεπτο το router και το άνοιξα πάλι.
Εχω αναφέρει βλάβη 4-5 φορές το τελευταίο εξάμηνο και παίρνω την στερεότυπη απάντηση ότι η γραμμή μου είναι άψογη κλπ.
Για τους λόγους αυτούς αλλά κια για το γεγονός ότι δέχθηκα μια σχετικά συμφερότερη προσφορά από HOL (συνδυαστικό με κινητό) αποφάσισα να φύγω από on και να πάω HOL.
Ζητώ από την εμπειρεία σας να μου πείτε , όποιοι γνωρίζουν, αν έπραξα καλώς.
Μένω κεντρικά στο Παγκράτι (υπάρχει κόμβος). Συγχρονίζω με ΟΝ και με τα δυο ρούτερ (PIRELLI και AIr ties στα 14 - 15 Mbps). Εχω σχετικά χαμηλό θόρυβο , κάτω από 16 dB. Προβλήματα ταχύτητας δεν έχω.
Αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν η HOL βάζει limit στα κατεβάσματα μεγάλων πακέτων π.χ. από Utorrent.
Συμπερασματικά, έκανα καλά από ON προς HOL ή να περιμένω ένα χρόνο και να ξαναγυρίσω μια και καλή OTE?
Ευχαριστώ που με ακούσατε

balandis
28-11-12, 01:51
αν δεν κανουν κατι αλλαζεις εταιρια.το πιο λογικο ,σαφως και ειναι καλυτερη η hol.:)

evdometap
28-11-12, 02:01
Δυο χρόνια στη HOL,δεν είχα κανένα πρόβλημα,εκτός απο μερικά disconnect που έτρωγε το NetFaster IAD 2 που είχα.Συν το ότι δεν τους έβρισκα στο τηλ με την καμία. Τα disconnects εξαφανίστηκαν όταν άλλαξα το κανάλη εκπομπής.Κομπλέ είναι η HOL.

mellodos
28-11-12, 18:57
Εμένα πιο πολύ θέμα crosstalk στην γραμμή μου κάνει :hmm: Σου εύχομαι πάντως όντως να ήταν θέμα της ΟΝ ώστε να βρεις την υγειά σου στην HOL και να μην έχεις άλλα τρεχάματα. Όσον αφορά τα torrents , πριν 2 χρόνια κάναμε "κόντρα" με ένα γείτονα με HOL , και τον έσκισα! :lol: <-(καλό θα ήταν να μην στηριχτείς σε αυτό το παράδειγμα!) :p

enakos
10-12-12, 20:15
εγω ειχα ακριβως την αντιθετη εμπειρια
Ειχα συνεχεια διακοπες και αυτοι στην τηλεφωνικη υποστηριξη της HOL με εβαζαν 55 χρονων ανθρωπα να βγαζω και να βαζω καλωδια στις μπριζες
εγω που ξεκινησα με 1200 μοντεμ πριν οτενετ κλα σε BBS
Εφυγα και πηγα στην ΟΝ και εδω και 2 χροννια δενε χω ουτε ενα disconnect
ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΟΦΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ "ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ"
ON FOR EVER χα χα χα :whistle:

victoras21
12-12-12, 13:50
Αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν η HOL βάζει limit στα κατεβάσματα μεγάλων πακέτων π.χ. από Utorrent.
τι σιμενη αθτο μπορετε να μου πειτε.

gecko
12-12-12, 17:47
H HOL περιορίζει μέσω εξοπλισμού/προγραμμάτων (software-hardware) τον διαμοιρασμό αρχείων. Ο μέσος χρήστης ως αποτέλεσμα λαμβάνει μειωμένες ταχύτητες κατεβάσματος.

Ενδεικτικά δες http://bit.ly/T8t44i

victoras21
13-12-12, 16:06
ευχαριστο :)

balandis
13-12-12, 20:20
δεν νομιζω κατεβαζω απεριοριστα.....::p

@ ADSLgr.com All rights reserved.