PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύντομα VDSL υπηρεσίες απο τη hol



Vitruvian78
28-11-12, 13:09
Να σας ενημερώσω οτι σήμερα πληροφορήθηκα εκ των έσω της εταιρίας, οτι σύντομα ύπηρεσίες VDSL θα είναι διαθέσιμες απο την hellas online.

john84
28-11-12, 14:07
Μονο αυτο σου ειπαν και στο εκλεισαν? Ποτε ? Που? Ποσο? κλπ? τιποτα για εμας τα παιδια που περιμενουμε??? :p

nnn
28-11-12, 14:22
Με οπτική ? :lol:

matelas
28-11-12, 14:38
Με οπτική ? :lol:

Ναι, και fast path. :p

Vitruvian78
28-11-12, 14:53
Κάποιος φίλος που δουλεύει εκει μου το είπε. Θα δώσει όπως δίνουν και οι υπόλοιποι εναλλακτικοί. Οι άλλοι δηλαδη έχουν βάλει οπτική ίνα και λένε οτι δίνουν;

Sovjohn
28-11-12, 15:14
Κάποιος φίλος που δουλεύει εκει μου το είπε. Θα δώσει όπως δίνουν και οι υπόλοιποι εναλλακτικοί. Οι άλλοι δηλαδη έχουν βάλει οπτική ίνα και λένε οτι δίνουν;

Όχι, αλλά είναι διάσημη η οπτική ίνα που τάζουν οι field πωλητές της HOL, προφανώς. Εξ' ου και το διάσημο feature "Οπτική ϊνα στο νεροχύτη σας" που είχε παρουσιαστεί παλιότερα με φωτογραφίες σε φουλ ειρωνεία ;)

Μένει να δούμε αν θα αφορά υλοποίηση "α λα Wind", δηλαδή με δικά της μέσα, ή "α λα Forthnet" η οποία υποψιάζομαι από την μεγάλη διαθεσιμότητα ότι θα δίνει χονδρική ΟΤΕ (απλά με άλλες προδιαγραφές απόστασης κτλ, γι' αυτό και ο wizard της δεν ταυτίζεται με τον ανάλογο του ΟΤΕ.

Υποτίθεται ότι για μεταπώληση / χονδρική ΟΤΕ η HOL έκρινε ότι "δεν την συμφέρει με οποιονδήποτε τρόπο" και για αυτό δεν έδωσε ακόμα κάτι.

Πιλοτικό έχει κάνει, ξέρει κανείς?

balandis
28-11-12, 15:34
και ενοειτε για αυτους που ειναι κοντα...εμεις θα παρουμε τα κακαλα :hmm:μας:down:

cyberten
28-11-12, 21:06
Πάντως έρχεται τελευταία σε ότι αφορά τη δημιουργία εντυπώσεων. Θέλω να ελπίζω ότι ο λόγος που έρχεται "....καταϊδρωμένη" να μην έχει να κάνει με τεχνική αδυναμία.

john84
29-11-12, 12:55
Πάντως έρχεται τελευταία σε ότι αφορά τη δημιουργία εντυπώσεων. Θέλω να ελπίζω ότι ο λόγος που έρχεται "....καταϊδρωμένη" να μην έχει να κάνει με τεχνική αδυναμία.

Συμφωνω! Ελπιζω και εγω να το δωσει πιο ποιοτικα και οχι εξαιτιας της χαβουζας που επικρατει τωρα επειδη εβγαλε ο ΟΤΕ.

dkmaster
29-11-12, 14:30
Μετά από συνομιλία με το τμήμα εξυπηρέτησης, θα παίξει πάνω από τις καμπίνες του ΟΤΕ και όχι από Α/Κ. Τιμές και ταχύτητες δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη.

Vitruvian78
29-11-12, 14:46
Μετά από συνομιλία με το τμήμα εξυπηρέτησης, θα παίξει πάνω από τις καμπίνες του ΟΤΕ και όχι από Α/Κ. Τιμές και ταχύτητες δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη.
Άρα τύπου ΑΡΥΣ θα είναι........βλακείες, γυρνάμε στο 2006 πάλι, με άλλα λόγια!

cyberten
29-11-12, 16:31
ΠΛηροφορίες στο Διαδίκτυο αναφέρουν ότι έχει ανεπίσημα ανακοινωθεί μέσω εκπροσώπων της εταιρίας ότι η διάθεση της υπηρεσίας θα γίνει στις 15/12.

makpon
29-11-12, 21:55
Ναι VDSL από ΚΑΦΑΟ στη ΣΕΛΗΝΗ :)

sdikr
29-11-12, 22:45
Αλήθεια, σε όλα τα άλλα νήματα μας έχεις για το ότι αν σου κάνει κάκο η vdsl θα τους τρέχεις, εδώ γιατί όχι;

giorgosk
29-11-12, 22:54
Aς κοιτάξουν να βελτιώσουν το adsl και ας αφήσουν τα VDSL.

Vitruvian78
30-11-12, 00:04
Εγω αυτο που εχω καταλαβει είναι οτι όλοι οι παροχοι μας εμπαιζουν! Ο ΟΤΕ διοτι βγαινει και διαφημιζει οτι διαθετει υπηρεσιες για ενα προιόν το οποιο ειναι πρακτικά διαθέσιμο σε περιοχες μετρημενες στα δαχτυλα, το πολυ και των δύο χεριών. Οι εναλλακτικοι βγαινουν και διαφημιζουν προσβαση στην υπηρεσια, ενω ειναι αμφιβολο για το αν εχουν κανει την παραμικρη επενδυση στη συγκεκριμενη τεχνολογια. Η hol π.χ. Πώς ακριβως θα δινει απο το καφάο.....θελω πραγματικά να το δω αυτο!! Πιστευω οτι ολοι ανεξαιρετως θα μας φλονωνουν στο ψεμα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, οπως και με το adsl, μεχρι να το χωνεψουμε, οτι σοβαρη εξελιξη στον τομεα μετα δυσκολιας θα δουμε....

Sovjohn
30-11-12, 01:13
Έχεις καταλάβει λάθος. Το VDSL αφορά (κυρίως / κανονικά) την μορφή με τις καμπίνες στο ΚΑΦΑΟ του πελάτη, δίνοντας του τη δυνατότητα εφόσον ποτέ δεν είναι δυνατόν να απέχει...χιλιόμετρα ολόκληρα από το ΚΑΦΑΟ του, να έχει καλύτερες ταχύτητες και γενικά VDSL αντί ADSL.

Υπάρχει όμως και η εκδοχή του να δοθεί VDSL μέσω του υπάρχοντος εξοπλισμού ο οποίος μέχρι...πριν μια βδομάδα, έδινε ADSL μονάχα. Και αυτό επιτυγχάνεται σχετικά εύκολα - στο ίδιο DSLAM που χειρίζεται το ADSL, με την κατάλληλη παραμετροποίηση και μία μικρή προσθήκη εξοπλισμού (VDSL κάρτα αντί για ADSL2+ κάρτα), δίνεται VDSL και από εκεί.

Η διαφορά είναι ότι για να υπάρχει ουσιώδης απόδοση και όχι ίδια με το ADSL, πρακτικά δεν αφορά αυτό το πράγμα όποιον μένει πάνω από 1 χιλιόμετρο από το Α/Κ του. Όμως οι περιοχές δεν είναι λίγες αριθμητικά.

Οι εναλλακτικοί, είτε έχουν ακολουθήσει την ίδια προσέγγιση με την Cyta και τον ΟΤΕ όπου δεν έχει καμπίνες, δηλαδή να βάλουν κάρτες στον εξοπλισμό τους και να δίνουν κι αυτοί έτσι (Η Wind φαίνεται να το έχει κάνει αυτό, και προφανώς η Cyta έτσι λειτούργησε εδώ και μήνες), είτε μπορούν να μεταπωλούν το άκρο data VDSL του ΟΤΕ και να συνδέονται τεχνικά ως πάροχοι feed. Αυτό το τελευταίο είναι πολύ παρόμοιο με το να είχες Shared LLU από κάποιον, με τη διαφορά ότι...ο εναλλακτικός (και όχι ο ΟΤΕ) έχει την τηλεφωνία, ο εναλλακτικός έχει και το internet feed, απλά ο ΟΤΕ του νοικιάζει ένα καλώδιο για να συνδεθείς σε VDSL εξοπλισμό -του ΟΤΕ- στο Αστικό Κέντρο.

Είναι σαν να είχες ADSL ΑΡΥΣ με πάροχο feed τη HOL, το 2006. Όμως συμφέρει τους παρόχους γιατι α) Δεν παίρνει ο πελάτης λογαριασμό, ή οτιδήποτε, από τον ΟΤΕ και β) Η τηλεφωνία είναι σε αυτούς, όχι στον ΟΤΕ. Και η τηλεφωνία είναι τα έσοδα, όχι το internet.

Έτσι θα κινηθεί η HOL μάλλον (και ναι, αυτό δεν απαιτεί κάποια σοβαρή επένδυση), ίσως και η Forthnet γιατί δεν υπάρχει σαφής ένδειξη ότι θα χρησιμοποιεί δικό της εξοπλισμό. Με αυτόν τον τρόπο (χονδρική εκμίσθωση γραμμής VDSL από τον ΟΤΕ) μπορεί να δοθεί υπηρεσία και από καμπίνα ΟΤΕ, χωρίς να απαιτείται εξοπλισμός στην καμπίνα του εναλλακτικού παρόχου (απαιτείται στο αστικό κέντρο όμως).

Άρα, στο τέλος της ημέρας, όλοι οι πάροχοι που μπορούν να δώσουν VDSL με κάποια μορφή, θα το κάνουν.

Τώρα, το ότι το VDSL έχει σα να λέμε 3 υλοποιήσεις:

α) Την "ατόφια" του ΟΤΕ, με πάροχο ΟΤΕ και με καμπίνα
β) Την "υβριδική" ΟΤΕ, με πάροχο ΟΤΕ αλλά από Α/Κ (όπως έκανε και η Cyta στην περίπτωση της) ή
γ) Την "υβριδική" από εναλλακτικό, με μερική χρήση υποδομών ΟΤΕ και μερική δική τους

...δεν σημαίνει ότι δεν είναι διαθέσιμο σαν υπηρεσία, ή ότι δεν θα επεκταθεί η κάλυψη στο μέλλον.

john84
30-11-12, 13:36
Εγω αυτο που εχω καταλαβει είναι οτι όλοι οι παροχοι μας εμπαιζουν! Ο ΟΤΕ διοτι βγαινει και διαφημιζει οτι διαθετει υπηρεσιες για ενα προιόν το οποιο ειναι πρακτικά διαθέσιμο σε περιοχες μετρημενες στα δαχτυλα, το πολυ και των δύο χεριών. Οι εναλλακτικοι βγαινουν και διαφημιζουν προσβαση στην υπηρεσια, ενω ειναι αμφιβολο για το αν εχουν κανει την παραμικρη επενδυση στη συγκεκριμενη τεχνολογια. Η hol π.χ. Πώς ακριβως θα δινει απο το καφάο.....θελω πραγματικά να το δω αυτο!! Πιστευω οτι ολοι ανεξαιρετως θα μας φλονωνουν στο ψεμα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, οπως και με το adsl, μεχρι να το χωνεψουμε, οτι σοβαρη εξελιξη στον τομεα μετα δυσκολιας θα δουμε....

Νομιζω οτι λιγο υπερβαλεις, αν και ξερω οτι μηλαω εκ του ασφαλους διοτι ειμαι κοντα στο Α/Κ, με την ιδια λογικη οταν πρωτο εμφανιστικε το ADSL γιατι δεν κατηγορησαμε τον ΟΤΕ που δεν ειχε εγκατεστημενες πορτες σε ολη την Ελλαδα το 2005-06 ,που δεν ειχε υποστιριξη στο τοτε ConnX-TV σε ολα τα μεγαλα Α/Κ και γιατι τωρα κατηγορουμε τον ΟΤΕ διοτι ξεκινησε να δινει σε συγκεκριμενες πειοχες που εχουν προσβαση λιγοι (θα διακινδυνεψω να πω αρκετοι για αρχη). Κακα τα ψεματα αλλα αν δεν ειχε ερθει η Μερκελ να πιεσει για τις επενδυσεις τις DT-OTE στην Ελλαδα ακομα στην Διαβουλευση θα ημασταν με την ΕΕΤΤ.
Προσωπικα δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται γιατι η Tellas και η Forthnet οταν ξεκινισαν τα Zisto και DP αντιστοιχα το 2006, γιατι δεν ξεκινησαν πανελλαδικα αμεσως? Δεν ειναι πολυς καιρος (αν δεν με απατα η μνημη μου) που συμφωνα το αντιστοιχο thread με την επεκταση δικτυου της Fothnet αυτη ολοκληρωθηκε σε καποια Α/Κ ,νομιζω της Βορειας Ελλαδας και καποιων Νησιων πριν 1 1,1/2 χρονο....
Ειναι επενδυσεις και περνουν χρονο οποτε υπομονη. Και εγω θα παραπονιομουν και θα το ειχα καημο στην θεση σου το παραδεχομαι αλλα στο θεμα της αναβαθμησης ποιοτητας δικτυου και οχι στο θεμα της επεκτασεις μιας νεας τεχνολογιας που μαλιστα πριν απο 6 μηνες ΕΕΤΤ και Παροχοι την ξορκοιζαν σαν τον Διαλο γιατι δεν τηα τρωγαν , παλι, απο την πιτα του τσαμπα....
Για την αντικειμενικοτητα των πραγματων στο σπιτι μου που ειναι κοντα στο Α/κ δεν μενω αυτην την περιοδο αλλα μενω στους Παππουδες μου στην Βαρυμποπη αυτον τον καιρο που εκει η γραμμη σου θα ηταν "ονειρικη" για εμενα μιας και εδω εχουμε εως 2 (πραγματικος στα 1510) και att στα 64.
Φιλικα παντα
Γιαννης.
Καλημερα σε ολους παιδια!:)

Vitruvian78
30-11-12, 14:58
Νομιζω οτι λιγο υπερβαλεις, αν και ξερω οτι μηλαω εκ του ασφαλους διοτι ειμαι κοντα στο Α/Κ, με την ιδια λογικη οταν πρωτο εμφανιστικε το ADSL γιατι δεν κατηγορησαμε τον ΟΤΕ που δεν ειχε εγκατεστημενες πορτες σε ολη την Ελλαδα το 2005-06 ,που δεν ειχε υποστιριξη στο τοτε ConnX-TV σε ολα τα μεγαλα Α/Κ και γιατι τωρα κατηγορουμε τον ΟΤΕ διοτι ξεκινησε να δινει σε συγκεκριμενες πειοχες που εχουν προσβαση λιγοι (θα διακινδυνεψω να πω αρκετοι για αρχη). Κακα τα ψεματα αλλα αν δεν ειχε ερθει η Μερκελ να πιεσει για τις επενδυσεις τις DT-OTE στην Ελλαδα ακομα στην Διαβουλευση θα ημασταν με την ΕΕΤΤ.
Προσωπικα δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται γιατι η Tellas και η Forthnet οταν ξεκινισαν τα Zisto και DP αντιστοιχα το 2006, γιατι δεν ξεκινησαν πανελλαδικα αμεσως? Δεν ειναι πολυς καιρος (αν δεν με απατα η μνημη μου) που συμφωνα το αντιστοιχο thread με την επεκταση δικτυου της Fothnet αυτη ολοκληρωθηκε σε καποια Α/Κ ,νομιζω της Βορειας Ελλαδας και καποιων Νησιων πριν 1 1,1/2 χρονο....
Ειναι επενδυσεις και περνουν χρονο οποτε υπομονη. Και εγω θα παραπονιομουν και θα το ειχα καημο στην θεση σου το παραδεχομαι αλλα στο θεμα της αναβαθμησης ποιοτητας δικτυου και οχι στο θεμα της επεκτασεις μιας νεας τεχνολογιας που μαλιστα πριν απο 6 μηνες ΕΕΤΤ και Παροχοι την ξορκοιζαν σαν τον Διαλο γιατι δεν τηα τρωγαν , παλι, απο την πιτα του τσαμπα....
Για την αντικειμενικοτητα των πραγματων στο σπιτι μου που ειναι κοντα στο Α/κ δεν μενω αυτην την περιοδο αλλα μενω στους Παππουδες μου στην Βαρυμποπη αυτον τον καιρο που εκει η γραμμη σου θα ηταν "ονειρικη" για εμενα μιας και εδω εχουμε εως 2 (πραγματικος στα 1510) και att στα 64.
Φιλικα παντα
Γιαννης.
Καλημερα σε ολους παιδια!:)

Νομίζω οτι είμαστε αρνητικοί γιατί είδαμε πώς λειτούργησε και το ADSL, και γι αυτό εγώ υποστηρίζω οτι και πάλι θα έχουμε υπηρεσίες μια απο τα ίδια και πάλι....
Επιπλέον εμενα με εξοργίζει οτι ο ΟΤΕ βγαίνει και διαφημίζεται και τελικά αυτο που σου παρέχει στην πραγματικότητα απέχει κατα πολύ! Το καλοκαίρι είχα αγοράσει μια σύνδεση Cosmote On the Go, έδωσα 40Ευρώ για υπηρεσίες για 1 μήνα που θα πήγαινα στο χωριό, μου εγγυήθηκαν σήμα άψογο 3G, και πράγματι τους πίστεψα διότι η κεραιες κινητή είναι στο βουνό απέναντι απο το σπίτι μου, σε αρκετά κοντινή απόσταση. Να μην σου πω οτι ήμουν ο πρώτος απ ολους που λογικά θα είχε την καλύτερη λήψη. Σε πληροφορώ οτι η υπηρεσία ήτανε χάλια! Μπορούσες να σερφάρεις για 1 λεπτό και 2 λεπτά να περιμένεις για να επανασυνδεθεί! Και αυτό συνέβαινε σε όλους, είτε απο κινητό είτε απο στικάκι. Ζήτημα να το χρησιμοποίησα 3 φορές όλες κιολες! Όταν πήρα να παραπονεθώ, φυσικά και δεν έβγαλα καμια ακρη τελικά, και φυσικά τα 40 Ευρώ πήγανε στο βρόντο διοτι δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων σε καρτοκινητές συνδέσεις ίντερνετ!! Το να σου πιστώσουν το υπόλοιπο τους είναι αδύνατον!! Αυτή είναι η ποιότητα υπηρεσιών απο τον ΟΤΕ που διαφημίζεται για την αξιοπιστία του και τις ποιοτικές υπηρεσίες!!¨Στη σταθερή μου σύνδεση όπως βλέπεις συγχρονιζω στα 2-3 με το ζόρι, μέσα στο λεκανοπέδιο. Όσες φορές έχω ζητησει να κοιτάξουν τη γραμμή, κλεινουν την ποιαδήποτε βλάβη, με τη λογική οτι αυτη ειναι η γραμμή μου, είναι χάλια, αλλά δεν πρόκειται να κάνουν και κάτι γι αυτό! Οπότε γιατί ακριβώς να ελπίζω στις νέες υπηρεσίες του ΟΤΕ, όταν η εμπειρία μου τελικά είναι κάτω του ικανοποιητικού;; Γι αυτο γκρινάζω!

makpon
01-12-12, 00:02
Γειά στο στόμα σου!!!

john84
01-12-12, 03:38
Νομίζω οτι είμαστε αρνητικοί γιατί είδαμε πώς λειτούργησε και το ADSL, και γι αυτό εγώ υποστηρίζω οτι και πάλι θα έχουμε υπηρεσίες μια απο τα ίδια και πάλι....
Επιπλέον εμενα με εξοργίζει οτι ο ΟΤΕ βγαίνει και διαφημίζεται και τελικά αυτο που σου παρέχει στην πραγματικότητα απέχει κατα πολύ! Το καλοκαίρι είχα αγοράσει μια σύνδεση Cosmote On the Go, έδωσα 40Ευρώ για υπηρεσίες για 1 μήνα που θα πήγαινα στο χωριό, μου εγγυήθηκαν σήμα άψογο 3G, και πράγματι τους πίστεψα διότι η κεραιες κινητή είναι στο βουνό απέναντι απο το σπίτι μου, σε αρκετά κοντινή απόσταση. Να μην σου πω οτι ήμουν ο πρώτος απ ολους που λογικά θα είχε την καλύτερη λήψη. Σε πληροφορώ οτι η υπηρεσία ήτανε χάλια! Μπορούσες να σερφάρεις για 1 λεπτό και 2 λεπτά να περιμένεις για να επανασυνδεθεί! Και αυτό συνέβαινε σε όλους, είτε απο κινητό είτε απο στικάκι. Ζήτημα να το χρησιμοποίησα 3 φορές όλες κιολες! Όταν πήρα να παραπονεθώ, φυσικά και δεν έβγαλα καμια ακρη τελικά, και φυσικά τα 40 Ευρώ πήγανε στο βρόντο διοτι δεν κάνουν επιστροφή χρημάτων σε καρτοκινητές συνδέσεις ίντερνετ!! Το να σου πιστώσουν το υπόλοιπο τους είναι αδύνατον!! Αυτή είναι η ποιότητα υπηρεσιών απο τον ΟΤΕ που διαφημίζεται για την αξιοπιστία του και τις ποιοτικές υπηρεσίες!!¨Στη σταθερή μου σύνδεση όπως βλέπεις συγχρονιζω στα 2-3 με το ζόρι, μέσα στο λεκανοπέδιο. Όσες φορές έχω ζητησει να κοιτάξουν τη γραμμή, κλεινουν την ποιαδήποτε βλάβη, με τη λογική οτι αυτη ειναι η γραμμή μου, είναι χάλια, αλλά δεν πρόκειται να κάνουν και κάτι γι αυτό! Οπότε γιατί ακριβώς να ελπίζω στις νέες υπηρεσίες του ΟΤΕ, όταν η εμπειρία μου τελικά είναι κάτω του ικανοποιητικού;; Γι αυτο γκρινάζω!

Εδω ειμαι συμφωνος. Αν και δεν εχω αποψη απο Cosmote γιατι ειμαι εξ αρχης Vodaφονας με της κινητες για καθε θεμα, απο Mobile Internet μεχρι παραπανο χρεωσεις σε μηνυματα, κλησεις κλπ κανεις καθε φορα τον σταυρο σου να μην γινει καμια βλακεια γιατι αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας... (που βασικα αυτο το αποδεικνυεις και ποιο ευκολα :p)

@ ADSLgr.com All rights reserved.