PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN και VDSL. Πρόβλημα?



Σελίδες : [1] 2 3 4

spulse
29-11-12, 19:14
Σήμερα παρέλαβα το ΖΤΕ ΖXDSL931VII modem router για ISDN γραμμή. Μέσα στο κουτί υπήρχε ένα speedtouch ADSL over ISDN splitter. Για να συγχονίσει η γραμμή πρέπει να βγάλω πρώτα το ISDN τερματικό της Siemens, να ανάψει το λαμπάκι του VDSL και να το ξαναβάλω για να έχω τηλέφωνο. Καμμία ιδέα???

Stelios
30-11-12, 03:53
Βαλε παλι το παλιο που ειχες της ADSL . Δουλευει σωστα .

spulse
30-11-12, 19:44
To παλιό είναι ακριβώς το ίδιο με το νέο. Έχω δοκιμάσει και τα δύο.

- - - Updated - - -

Tελικά, μετά από συνεννόηση με την τεχνική υποστήριξη, κάτι σκάλισαν στην πόρτα και όλα καλά.

spulse
03-12-12, 16:39
Και το πρόβλημα επανήλθε. Τελικά έκανα τηλέφωνο στο 13888 για αλλαγή σε PSTN.

incisiv
03-12-12, 19:00
Και σε εμενα δεν μπορουν με τιποτε οι τεχνικοι του ΟΤΕ να καταλαβουν τι συμβαινει (εχουν ερθει τρεις φορες 5 τεχνικοι συνολικα και ενας απο το κεντρο που συντονιζει )!!Εχω και εγω ISDN και κανενα ZTE δεν συγχρονιζει.Και λεω κανενα γιατι και αυτο που μου φερνουν εχει την ιδια συμπεριφορα.Αποσυγχρονιζει και ξεκινα παλι απο την αρχη.Οταν βαζουν το καλωδιο του ΖΤΕ κατευθειαν στη τηλεφωνικη μπριζα συγχρονιζει για 3-4 δευτερα και παλι τα ιδια.

aragorn
03-12-12, 20:33
Πάντως και στη δική μου περίπτωση ο κινέζος δεν συγχρονίζει. Βέβαια δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμη, αλλά ο κινέζος δεν βλέπει dsl. Ανάβει πράσινο το λαμπάκι του συγχρονισμού και μετά από 1'' σβήνει. Προς το παρόν είμαι με το 585i v6, αλλά αν όντως τα ΖΤΕ έχουν πρόβλημα με το isdn ζήτω που μπλέξαμε...

incisiv
03-12-12, 20:44
Σε εμενα adsl2 παιζει κανονικα με το bautec,απο Τεταρτη εχω ενεργοποιηθει αλλα το ΖΤΕ αρνηται να δουλεψει!Επαλαναμβανω οτι πεντε τεχνικοι του ΟΤΕ εξεταζουν το προβλημα.

spulse
04-12-12, 13:45
Αν και θα προτιμούσα τις 2 τηλεφωνικές γραμμές, προέχει η σταθερότητα(Internet Cafe). Δεν γίνεται κάθε φορά που αποσυγχρονίζει το ΖΤΕ να κατεβαίνει υπάλληλος και να ξεκουμπώνει βύσματα... Οι gamers δαγκώνουν :)

*ΕDIT*
Έχει κανείς από σας το παλιό NETMOD της INTRACOM? Σε άλλα καταστήματα της αλυσίδας με ISDN και NETMOD δεν παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

Stelios
04-12-12, 14:23
Εγω με το παλιο netmod δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα .

spulse
04-12-12, 15:33
Τη SIEMENS μου μέσα...:evil:

RyDeR
04-12-12, 15:37
Τη SIEMENS μου μέσα...:evil:

Γιατί δεν ζητάς να σου δώσουν ένα NetMod;

spulse
04-12-12, 17:47
Λες να τους έχουν ξεμείνει?

incisiv
04-12-12, 18:29
Ειχα προβλημα με το Netmod εβαλα το Siemens το προβλημα παραμενει.Οταν κλεινω το WLAN κρατα τη συνδεση χωρις ομως το τηλεφωνο στο σπλιτερ.Μολις βαζω το τηλεφωνο στο σπίτερ αρχιζει τα reboot παλι.Τωρα μιλω με 13888 για να βαλω τελος στο vdsl2.Οταν μαθουν θα ξαναβαλω.Επιστροφη στο adsl2.Πληροφοριακα ειδα στο ρουτερ ταχυτητα 27800/2469.Θα μεινω με το ταπεινο 13786/1065 kbps .

darisg
04-12-12, 18:33
Και εγώ με ISDN είμαι, το ΖΤΕ συγχρόνισε αμέσως αλλά είχα ένα πρόβλημα 2 μέρες δεν μπορούσε να πάρει ip, λύθηκε όμως το Σάββατο πρωί και όλα ΟΚ! απο την Πέμπτη που σύνδεσα το ΖΤΕ δεν είχε κανένα αποσυγχρονισμό.....
Έχω το ΝΕΤMOD της INTRACOM, αλλα δε νομίζω να παίζει ρόλο γιατί γίνετε διαχωρισμός με το splitter.

spulse
04-12-12, 18:41
Άκου λοιπόν ένα περίεργο. Μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη του καταστήματος, μου ζήτησαν να βγάλω και να ξανακουμπώσω το βύσμα του ΖΤΕ για να δούμε άν θα συγχρονίσει. Την στιγμή που το έβγαλα πέρασε ένας δυνατός θόρυβος σαν φύσηγμα από την γραμμή. Νομίζω δεν θα έπρεπε αφού υπάρχει splitter. Kαι έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικά.

venisk
06-12-12, 18:49
Καλησπέρα, έχω κ εγώ isdn + vdsl, σήμερα ήρθε και μένα το zte αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα..ούτε το παλιό bautec δεν μπήκε..πήρα και το ανάφερα για βλάβη ελπίζω να φτιάχνει..

aragorn
07-12-12, 01:16
Καλησπέρα, έχω κ εγώ isdn + vdsl, σήμερα ήρθε και μένα το zte αλλά δεν συγχρονίζει με τίποτα..ούτε το παλιό bautec δεν μπήκε..πήρα και το ανάφερα για βλάβη ελπίζω να φτιάχνει..

Αν δεν συγχρονίζει, το πιθανότερο είναι πως δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση σε vdsl και είσαι ακόμη σε adsl2+. Ο κινέζος συγχρονίζει μόνο σε pstn γραμμή όταν πρόκειται για adsl, ενώ δεν έχει πρόβλημα με το isdn όταν πρόκειται για vdsl.

spulse
07-12-12, 15:51
Σήμερα έγινε η αλλαγή σε PSTN. Όλα καλά.

apovan
07-12-12, 17:06
Όσοι έχετε προβλήματα σε ISDN γραμμή, δοκιμάστε, στην καρτέλα xDSL Modulation, να έχετε ενεργό μόνο το προφίλ 17a και modulation μόνο το VDSL2 (G.993.2).
Αν πάλι δεν συγχρονίζει, ή δεν παίρνει ip, απενεργοποιήστε κατά σειρά το Bitswap και το SRA, αν είναι ενεργό.

incisiv
07-12-12, 19:44
Σημερα μου αλλαξαν το ρουτερ και μου εβαλαν το Comtrend.Πλεον εχω vdsl.Κλειδωνω στα 27500/2490.Αλλα πεφτει η συνδεση σχετικα γρηγορα και για να συγχρονισει παλι πρεπει να βγαζω το καλωδιο του τηλεφωνου απο το spliter και οταν συγχρονισει τοτε το ξαναβαζω.:rofl: Δηλωσα παλι βλαβη.

spulse
08-12-12, 00:47
Σημερα μου αλλαξαν το ρουτερ και μου εβαλαν το Comtrend.Πλεον εχω vdsl.Κλειδωνω στα 27500/2490.Αλλα πεφτει η συνδεση σχετικα γρηγορα και για να συγχρονισει παλι πρεπει να βγαζω το καλωδιο του τηλεφωνου απο το spliter και οταν συγχρονισει τοτε το ξαναβαζω.:rofl: Δηλωσα παλι βλαβη.
Aν δεν σου είναι απαρέτητο το ISDN, άλλαξε σε pstn. Κάτι μου λέει ότι θα βρείς την υγειά σου.

darisg
08-12-12, 01:39
Πάντως εγώ με ISDN δεν αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα...... το ΖΤΕ συγχρόνισε αμέσως ....αλλά δεν έπαιρνε ip....που δεν φταίει το ISDN, σε 2 μέρες το διορθώσανε από το κέντρο......

spulse
08-12-12, 12:43
Δεν λέω οτί με ISDN και VDSL θα υπάρξει οπωςδήποτε πρόβλημα. Όμως ΑΝ κάτσει η στραβή, και επειδή η εφαρμογή της τεχνολογίας στην Ελλάδα είναι νέα, ίσως αργήσουν να δώσουν λύση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν άξιοι τεχνικοί και μαθένουν γρήγορα.

Ligkas
11-12-12, 19:25
Εγώ παρατήρησα οτί βάζοντας στο σπλίτερ μόνο το ρούτερ όλα οκ. Όταν βάλω το τηλέφωνο πάνω, το attainable rate είναι χαμηλότερο από αυτό που έχει κλειδώσει. Αποσυνδέσεις δεν έχω. Ιδού τα στατς μου.

Link Status Connected
Modulation Type VDSL2
Actual Rate (Up/Down) 2380/28409 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 2324/28232 kbps
Noise Margin (Up/Down) 8.9/8.7 dB
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) 6.2/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 17/143
Interleave Delay (Up/Down) 5/10 ms
INP (Up/Down) 0.5/0.5 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

incisiv
11-12-12, 21:34
Σημερα αφου ηρθαν παλι στο χωρο μου οι τεχνικοι του ΟΤΕ,δεν καταφεραν για ακομη μια φορα να κανουν κατι,εκανα αιτηση στο 13888 να ξαναγυρισω στο ταπεινο adsl.Σε 6-7 μηνες ξαναδοκιμαζω...

Ligkas
12-12-12, 11:05
Αλλάζω κι εγώ σε pstn :p

Zer0c00L
12-12-12, 13:42
τελικα η αποθηκη του ΟΤΕ τα εχει κανει μανταρα στο θεμα αποστολης VDSL

εμενα σε ISDN μου στειλανε ΖΤΕ ΖXDSL931VII για PSTN βεβαια για να μην ξαναπερασω το γολγοθα της αναμονης αποστολης νεου ρουτερ απο τον ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ courrier απλα χρησιμοποιησα τον διαχωριστη ADSL2+ / ISDN και αφου εβαλα τους κωδικους μου δουλευει κανονικα και συγχρονιζει σε VDSL ταχυτητες κοντα στα 50Mbps/5Mbps (φυσικα πριν το κανω μιλησα με το τεχνικο τμημα και με διαβεβαιωσαν οτι γινεται αυτη η αντικατασταση με το διαχωριστη και οτι το ρουτερ θα δουλεψει)

spulse
12-12-12, 14:01
To συγκεκριμένο ΖΤΕ κάνει για pstn και isdn. Είναι autodetect και το μόνο που χρειάζεται είναι το ανάλογο splitter.

Zer0c00L
12-12-12, 15:05
To συγκεκριμένο ΖΤΕ κάνει για pstn και isdn. Είναι autodetect και το μόνο που χρειάζεται είναι το ανάλογο splitter.
εγω πριν μιλησω ειχα κανει την δοκιμη με το συγκεκριμενο ρουτερ και με το διαχωριστη που ειχα για ADSL2+ (ISDN) απλα τους πηρα τηλεφωνο για επιβεβαιωση
πραγμα που μου το επιβεβαιωσε η τεχνικη υπηρεσια του ΟΤΕ (συγκεκριμενο τηλεφωνο που απευθυνεται στο πιλοτικο VDSL) οταν μιλησα μαζι τους γιατι ακρη δεν εβγαζα με το 13888 (μονο οταν με καλεσε η προισταμενη του τμηματος (παλια γνωριμη μου) για να μαθει τι εχει συμβει

τα ατομα της εξυπηρετησης πελατων (13888) επεμεναν να μιλησουν με το εμπορικο και με την αποθηκη και να μου στειλουν εκ νεου αλλο εξοπλισμο....πραγμα που θα μου ετρωγε αλλες 2-3 εργασιμενες αν τα εκανε μανταρα παλι ο συνδιασμος ΟΤΕ + ΕΛΤΑ.

AssVas
13-12-12, 21:50
Για αυτό το λόγο υπάρχει ξεχωριστή επιλογή στο IVR του για το VDSL , εκτός αν ο ΟΤΕ ενημερώνει όλους τους εργαζόμενους στα call center του, για όλες τις τεχνικές λύσεις σε όλα τα συμπτώματα , ασχέτως ποια προιόντα υποστηρίζουν στις κλήσεις που δέχονται.

Zer0c00L
13-12-12, 22:49
οι εργαζομενοι στο call center (13888) σιγουρα δεν ξερουν τεχνικες λυσεις

για αυτο μου εδωσαν συγκεκριμενο τηλεφωνικο νουμερο τεχνικης υποστηριξης που ειναι για το πιλοτικο το οποιο για να επιβεβαιωσει ο τεχνικος αν το συγκεκριμενο δουλεψει χρειαστηκε να ρωτησει καποιον πιο πανω απο αυτον...

AssVas
14-12-12, 01:09
Υπάρχει κόσμος που μια χαρά τεχνικές λύσεις γνωρίζουν , απλά παίζει ρόλο με ποιόν θα μιλήσεις.

Zer0c00L
14-12-12, 20:41
σωστο και αυτο που λες

ευτυχως εκει περα στο 13888 αλλα και οι τεχνικοι με εχουν μαθει πλεον και μου δινουν ατομο που μπορω να συνεννοηθω μαζι του μιλωντας τεχνικα.

Wonderland
22-12-12, 15:31
Εμένα πάλι, με την ενεργοποίηση VDSL (λειτουργεί άψογα) νέκρωσε η τηλεφωνική γραμμή ISDN...

incisiv
22-12-12, 17:54
Είσαι από τους τυχερούς :oneup::respekt:

Zer0c00L
22-12-12, 21:07
Εμένα πάλι, με την ενεργοποίηση VDSL (λειτουργεί άψογα) νέκρωσε η τηλεφωνική γραμμή ISDN...

και εγω ετσι ημουν στην αρχη...μετα εφτιαξε

δες στον εξοπλισμο που σου εστειλαν....μηπως ειναι απο λαθος PSTN αν ειναι απλα βαζεις το παλιο διαχωριστη και καθαρισες

το ρουτερ δουλευει και σε PSTN και σε ISDN στο λεω γιατι εχω ρουτερ που κανονικα ειναι για PSTN (λαθος εξοπλισμο αποστολη μου εκαναν)

Wonderland
22-12-12, 22:57
Thanks, δυστυχώς δε φταίει αυτό, δοκίμασα με αρκετά splitter (ISDN/PSTN). Το αυτοκόλλητο πίσω από ρούτερ λέει ISDN, το φακελάκι του CD PSTN... ό,τι να'ναι. Μάλλον φταίει η συσκευή ISDN, αν και είναι μεγάλη σύμπτωση να τα τινάξει τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η VDSL.

RyDeR
22-12-12, 22:57
Thanks, δυστυχώς δε φταίει αυτό, δοκίμασα με αρκετά splitter (ISDN/PSTN). Το αυτοκόλλητο πίσω από ρούτερ λέει ISDN, το φακελάκι του CD PSTN... ό,τι να'ναι. Μάλλον φταίει η συσκευή ISDN, αν και είναι μεγάλη σύμπτωση να τα τινάξει τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η VDSL.

Χωρίς το modem και τα παρελκόμενα, σκέτο στην γραμμή, δουλέυει το τερματικό της ISDN;

Zer0c00L
22-12-12, 23:05
κανε αυτο που λεει ο φιλος αλλα αν δεν αναβει τιποτα στο ISDN NETMOD τοτε ειναι απο αυτους (δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβαση σου στην VDSL)

εγω θα ελεγα περιμενε να δεις απο δευτερα....

γιατι και εγω για μια μερα οταν με ενεργοποιησαν στην VDSL 50/5 δεν ειχα τηλεφωνο (νεκρο) επανηλθε μετα απο μια μερα.

Wonderland
22-12-12, 23:08
Χωρίς το modem και τα παρελκόμενα, σκέτο στην γραμμή, δουλέυει το τερματικό της ISDN;
Όχι. Μου έχει περάσει από το μυαλό πως μπορεί και να γύρισαν τη γραμμή σε PSTN...

κανε αυτο που λεει ο φιλος αλλα αν δεν αναβει τιποτα στο ISDN NETMOD τοτε ειναι απο αυτους (δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβαση σου στην VDSL) εγω θα ελεγα περιμενε να δεις απο δευτερα....
Πέρασαν ήδη 3 μέρες και σύμφωνα με τους τεχνικούς «είναι όλα οκ»... Δήλωση βλάβης ξανά κ ξανά - τα γνωστά.

Zer0c00L
22-12-12, 23:18
η αιτηση που σου εστειλαν μαζι με τον εξοπλισμο τι γραφει?

το βλεπω δυσκολο απο ISDN να γινει PSTN οχι απιθανο βεβαια....

δεν χανεις τιποτα να το ξαναδηλωσεις βλαβη και να απαιτησεις να ερθει τεχνικος στο χωρο σου να το δει με τα ματια του καθως το τηλεφωνο ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

εδω σε εμενα στειλανε εξοπλισμο PSTN αντι για ISDN οχι οτι αλλαζει κατι

παντως πληροφοριακα για να ξερεις

22/11/2012 με πηραν τηλεφωνο για να μπω στο πιλοτικο 50/5

27/11/2012 διακοπηκε η παροχη internet και τηλεφωνιας

μετα απο λιγο επανηλθε το internet αλλα νεκρο το τηλεφωνο

28/11/2012 επανηλθε η τηλεφωνια

29/11/2012 αναμονη του εξοπλισμου....

30/11/2012 παραλαβη του εξοπλισμου VDSL for PSTN.

βεβαια το αποτελεσμα με δικαιωνει καθως πιανω το 50/5.

ermis
07-01-13, 18:03
Ξέρει κανείς αν το Attainable Rate είναι το πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σου? Γιατί εμενα πχ η περιοχή μου δίνει 30 *και τα πιάνω, ενώ το Attainable Rate βγάζει μέχρι 47.

- - - Updated - - -

Ξέρει κανείς αν το Attainable Rate είναι το πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σου? Γιατί εμενα πχ η περιοχή μου δίνει 30 *και τα πιάνω, ενώ το Attainable Rate βγάζει μέχρι 47.

farcry
08-01-13, 01:57
ναι αυτο σημαινει στα ελληνικα η λεξη attainable

- - - Updated - - -

http://translate.google.com/#en/el/attainable

ermis
09-01-13, 01:49
Τοτε αν η γραμμή μου πιάνει 47 γιατί δε μου δίνουν την υπηρεσία και βγάζει οτι δε διατίθεται? Μήπως εξαρτάται και απο dslam ή αλλους παράγοντες?

farcry
09-01-13, 01:57
αυτο δε το ξερω. την ιδια απορια εχω και εγω. ξερω παντως σιγουρα οτι το δικο μου αστικο κεντρο δινει τα 50 σε πιο κοντινους δρομους. εγω με εφικτο 40 δε μου το δινει ενω σε αλλους απο αλλα αστικα κεντρα το εχει δωσει. τι παιζει με αυτο το θεμα δε γνωριζω

RyDeR
09-01-13, 14:44
Τοτε αν η γραμμή μου πιάνει 47 γιατί δε μου δίνουν την υπηρεσία και βγάζει οτι δε διατίθεται? Μήπως εξαρτάται και απο dslam ή αλλους παράγοντες?

Αν αρχίσουν και δίνουν, και λόγω καλωδίωσης-παρεμβολών πιάνεις 40 θα τους βρίζεις ... Γα την ώρα επιτρέπουν τα σίγουρα.

farcry
09-01-13, 17:57
Αν αρχίσουν και δίνουν, και λόγω καλωδίωσης-παρεμβολών πιάνεις 40 θα τους βρίζεις ... Γα την ώρα επιτρέπουν τα σίγουρα.


αυτο δε γινεται. το attainable ειναι αυτο που θα πιανεις. δεν αλλαζει. ειναι με τις παρεμβολες και ολα μεσα. αμα του λεει 47, 47 θα πιανει με αλλαγη του κλειδωματος

nikos_2006
09-01-13, 19:35
το χα απορία αυτό
στις αρχές είχα Attainable Rate (Up/Down): 46816/141596 kbps (με Interleaved)
117966

Τώρα έχω Attainable Rate (Up/Down): 45434/123592 kbps (με Fastpath)
117967

το fastpath έχει μπει εδω και 3-4 μέρες, αλλά την αλλαγή στο attainable την έχω εδώ και πάνω από μια βδομάδα.
για πληροφοριακούς λόγους, που μπορεί να οφείλεται αυτή η πτώση;

αλλαγή υπάρχει και στο output power

farcry
09-01-13, 19:38
σου επεσε το margin. το γιατι ομως δε το ξερω. ελπιζω μονο να μην ειναι αυτη η αλλαγη μονο με το fastpath γιατι αμα γινει αυτο σε μενα θα χασω κοντα στα 5 attainable γιατι απο 14 θα παω 12 στο margin

nikos_2006
09-01-13, 19:41
προτείνεις να το ψάξω και αν είναι να το δηλώσω βλάβη;
ή δε χρειάζεται να ασχοληθώ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.