PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE Conn-x 24 μονο



hirobo50
30-11-12, 14:37
Παιδια καλημερα επειδη δεν με ενδιαφερει καθολου το τηλεφωνο αν βαλω το συγγεκριμενο προγραμμα του οτε που ειναι μονο internet 24 με 23,26 το μηνα θα μου κοψουν το τηλεφωνικο νουμερο η θα μπορουν να με καλουν κανονικα στο νουμερο μου??Με ενδιαφερει μονο το γρηγορο ιτερνετ τηλεφωνο δεν παιρνω σχεδον ποτε ουτε κινητα,επισης αν θελω καποια στιγμη να βαλω τηλεφωνο ειδα στο skype με 5 ευρω το μηνα απεριοριστα σταθερα,επισης αν βαλω skype υπαρχει τροπος με καποιο οικονομικο μηχανημα να χρησιμοποιω τη συσκευη του σπιτιου?σορρυ αλλα ειμαι ασχετος στο συγκεκριμενο θεμα (εννοειτε οτι κοιταξα και τους εναλακτικους αλλα ειμαι σε dslam οτε με οπτικη και δεν γινετε)καποιο τσακαλι απο το φορουμ να βοηθησει αν μπορει!!!!

goku
30-11-12, 14:43
Adsl χωρίς γραμμή τηλεφώνου, οπότε και τηλεφωνικό νούμερο, δεν γίνεται. Νούμερο θα έχεις κανονικά και θα μπορείς να καλέσεις και να σε καλέσουν, απλώς εσύ δεν θα το χρησιμοποιείς. Υπάρχουν μηχανάνια για να χρησιμοποιείς την απλή συσκευή τηλεφώνου σαν συσκευή voip, αλλά εγώ δεν γνωρίζω να σου πω συγκεκριμένα κάτι καλό, όποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει.

Kostakeas
30-11-12, 15:44
Παιδια καλημερα επειδη δεν με ενδιαφερει καθολου το τηλεφωνο αν βαλω το συγγεκριμενο προγραμμα του οτε που ειναι μονο internet 24 με 23,26 το μηνα θα μου κοψουν το τηλεφωνικο νουμερο η θα μπορουν να με καλουν κανονικα στο νουμερο μου??Με ενδιαφερει μονο το γρηγορο ιτερνετ τηλεφωνο δεν παιρνω σχεδον ποτε ουτε κινητα,επισης αν θελω καποια στιγμη να βαλω τηλεφωνο ειδα στο skype με 5 ευρω το μηνα απεριοριστα σταθερα,επισης αν βαλω skype υπαρχει τροπος με καποιο οικονομικο μηχανημα να χρησιμοποιω τη συσκευη του σπιτιου?σορρυ αλλα ειμαι ασχετος στο συγκεκριμενο θεμα (εννοειτε οτι κοιταξα και τους εναλακτικους αλλα ειμαι σε dslam οτε με οπτικη και δεν γινετε)καποιο τσακαλι απο το φορουμ να βοηθησει αν μπορει!!!!

Υπάρχει από'τι ήξερα στην CYTA τετοιο πρόγραμμα, δηλαδή Ιντερνετ χωρίς τηλέφωνο ( δηλαδή εχεις, θα μπορουν να σε πέρνουν, αλλα αν πάρεις εσυ θα χρεώνεσαι ότι πέρνεις μόνο) Στον ΟΤΕ Ιντερνετ προϋποθέτει υποχρεωτικά και γραμμη ΟΤΕ ( δηλαδή σταθερο νουμερο) με οτι αυτο συνεπάγεται ;)
Αν θες να παίρνεις τηλφ, εκτος απο του ΟΤΕ ή γενικα του παρόχου σου ( που ετσι κι αλλιως θα σου δώσουν δωρεαν χρόνο, αν δεν κανω λαθος) μπορεις να χρησιμοποιήσεις ειτε οπως ειπες το SKYPE με μοναδες είτε αγοράζοντας ενα VOIP αναπτορα ή VoIP τηλεφωνική συσκευή και να γραφτείς σε εναν VoIP παροχο ( Ελληνικό κατα προτίμηση) και με 10 € περιπου το 2μηνο να μιλας σε σταθερα σε ολο σχεδον τον κοσμο (και σε κινητά λιγο πιο φθηνα απο τον ΟΤΕ).
Για ανταπτορες και τηλεφωνα ψαξτο στο scroutz.gr πχ : http://www.skroutz.gr/c/708/voips-gateways-servers.html?keyphrase=cisco+spa112
ή http://www.skroutz.gr/c/707/thlefwna-voip.html?from=catspan&keyphrase=voip+phone .

hirobo50
30-11-12, 15:46
να σαι καλα για τη γρηγορη απαντηση μακαρι να ξερει καποιος να μας βοηθησει...!!!!!
Δεν μπορω να φυγω απο τον οτε και να παω σε εναλακτικο γιατι ειμαι εκτος κεντρου και παιρνω απο καμπινα οτε με οπτικη και δεν δεχονται φορητοτιτες το ρωτησα,γιαυτο ειπα μονο ιντερνετ στον οτε γιατι το double play μου ειναι αχρηστο,αν θελω ενα μηνα τηλεφωνο βαζω μια συνδρομη στο skype ας πουμε και μιλαω και δεν εχω δεσμευση 12μηνου ουτε στο internet ουτε στο skype.Ελληνικος παροχος voip γνωριζετε καποιον αξιοπιστο??Επισης αν παρω ενα τετοιο μηχανημα βαζω το user και pass απο skype συνδεω το τηλεφωνο και μιλαω κανονικα??

Kostakeas
30-11-12, 21:12
Φυσικά ετσι οπως τα λες ειναι, οσο αφορα το SKYPE phone, εχει και σε USB οπότε μην μασας ειναι πανευκολο, τώρα αν πας σε λύση VoIP ειναι πιο μπερδεμένα τα πράγματα ανάλογα βέβαια με τον provider που θα διαλέξεις... Δες αν θέλεις τους ( omnivoice.eu & viva.gr ) Ελληνικοί και οι δύο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.