PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17

Φανερός Πράκτωρ
08-01-15, 11:15
μακάρι αλλά νομίζω οτι δεν κατάλαβε καλά. ενημέρωσε για οτι σου πεί

Μάλλον ράδιο αρβύλα δείχνει η κατάργηση των 45 ημερών μια που και αυτός το "άκουσε από καπου".

Φανερός Πράκτωρ
23-12-15, 15:17
Αναβαθμίζεται σε "κατασκήνωση" η θητεία των άνω των 35... :p

http://www.efsyn.gr/arthro/ypohreotiki-pentamini-thiteia-stin-paramethorio


Θητεία 35άρηδων

Για τη θητεία των 35άρηδων το νομοσχέδιο προβλέπει:


- Όσοι συμπληρώσουν το 35ο έτος της ηλικίας τους μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της θητείας τους εφόσον έχουν καταταγεί ή θα καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και αφού προηγουμένως υπηρετήσουν ενόπλως 20 ημέρες.


Την ίδια δυνατότητα έχουν και όσοι συμπληρώσουν το 35ο έτος της ηλικίας τους και έχουν διατεθεί ή θα διατεθούν σε φορείς του δημοσίου για εναλλακτική υπηρεσία, αφού εκπληρώσουν εναλλακτική υπηρεσία 40 ημερών.


Ειδικές ρυθμίσεις προς ανακούφιση του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων περιλαμβάνονται στο νομοσχέδιο.

alekan
23-12-15, 16:04
Αναβαθμίζεται σε "κατασκήνωση" η θητεία των άνω των 35... :p

http://www.efsyn.gr/arthro/ypohreotiki-pentamini-thiteia-stin-paramethorio

Πάει δηλαδή, δε θα γίνεις αντρας.

euri
23-12-15, 16:08
Άντρας είναι αυτός που δοκίμασε και δεν του άρεσε.

prodromosfan
23-12-15, 16:12
ολοι δοκιμασαμε να παμε στo στρατο και μετα μας αρεσε δεν μας αρεσε κατσαμε και προσπαθησαμε να το απολαυσουμε μεχρι να απολυθουμε :what:

alekan
23-12-15, 16:13
Να πάει φαντάρος εννοείς euri; :p

c4lex
23-12-15, 16:14
Άντρας είναι αυτός που δοκίμασε και δεν του άρεσε.

Λάθος thread. Πήγαινε πόσταρέ το σε παραδίπλα thread να δεις τι θα γίνει. :rofl:

euri
23-12-15, 16:14
Να πάει φαντάρος εννοείς euri; :p

Ναι, τι άλλο; :rolleyes:

Φανερός Πράκτωρ
23-12-15, 16:20
Άντρας είναι αυτός που δοκίμασε και δεν του άρεσε.

Γκλέτσος speaking;

- - - Updated - - -


Πάει δηλαδή, δε θα γίνεις αντρας.

Με 3 βδομάδες το καλοκαίρι δεν προλαβαίνω; :p

euri
23-12-15, 16:21
Γκλέτσος speaking;

Τελεία (και παύλα).

lewton
23-12-15, 16:25
Αναβαθμίζεται σε "κατασκήνωση" η θητεία των άνω των 35... :p

http://www.efsyn.gr/arthro/ypohreotiki-pentamini-thiteia-stin-paramethorio

Εγώ που πλήρωσα 6 χιλιάδες για να δηλωθώ ανυπότακτος εξωτερικού παίρνω πίσω αυτές τις 6 χιλιάδες, κάνω 20 μέρες και μετά πληρώνω για την εξαγορά του υπολοίπου;

raspoutiv
23-12-15, 16:36
Γκλέτσος speaking;

όχι. Ρόκος

MNP-10
23-12-15, 19:26
Αναβαθμίζεται σε "κατασκήνωση" η θητεία των άνω των 35... :p

http://www.efsyn.gr/arthro/ypohreotiki-pentamini-thiteia-stin-paramethorio

Απ'οσο θυμαμαι, ετσι ηταν και παλια. Βασικη εκπαιδευση + εξαγορασιμο το υπολοιπο.

Φανερός Πράκτωρ
23-12-15, 19:51
Απ'οσο θυμαμαι, ετσι ηταν και παλια. Βασικη εκπαιδευση + εξαγορασιμο το υπολοιπο.

Ήταν 45 μέρες παλιά η βασική εκπαίδευση.

MNP-10
23-12-15, 20:20
Ήταν 45 μέρες παλιά η βασική εκπαίδευση.

Νομιζω αυτο πρεπει να ηταν πολυ παλια γιατι τα τελευταια χρονια εχει μικρυνει η διαρκεια.

raspoutiv
23-12-15, 20:32
να φύγουμε εμείς απ τα σύνορα να πάει η frontex, να αποφανθεί πώς θα φυλανε σκοπιά στο Σούνιο και τα νησιά καζαν καζαν με την νεονταχθεισα Τουρκία

τρομερή ιδέα

8anos
23-12-15, 20:48
Εγώ που πλήρωσα 6 χιλιάδες για να δηλωθώ ανυπότακτος εξωτερικού παίρνω πίσω αυτές τις 6 χιλιάδες, κάνω 20 μέρες και μετά πληρώνω για την εξαγορά του υπολοίπου;

Οχι τα χανεις και πληρωνεις την εξαγορα συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο.
Δεν εχω δει αν εχει αλλαξει κατι αλλα με τα οσα ισχυαν σε συμφερει να βγεις ΜΚΕ να παρεις τα 6000 πισω και μετα να κανεις την εξαγορα

ntoremi
23-12-15, 21:06
Εγώ που πλήρωσα 6 χιλιάδες για να δηλωθώ ανυπότακτος εξωτερικού παίρνω πίσω αυτές τις 6 χιλιάδες, κάνω 20 μέρες και μετά πληρώνω για την εξαγορά του υπολοίπου;

Εσυ πρεπει να εισαι ο μοναδικος που καταδεχτηκε να κανει τετοια βλ@κει@. Οι περισσοτεροι ανυποτακτοι απλα δεν ασχοληθηκαν με το μπ#$ρδελ@ που λεγεται ελληνικος στρατος στο μπ#$ρδελ@ που λεγεται ελληνικο κρατος. Αλλα τελος παντων τωρα...

MNP-10
23-12-15, 21:15
Εσυ πρεπει να εισαι ο μοναδικος που καταδεχτηκε να κανει τετοια βλ@κει@. Οι περισσοτεροι ανυποτακτοι απλα δεν ασχοληθηκαν με το μπ#$ρδελ@ που λεγεται ελληνικος στρατος στο μπ#$ρδελ@ που λεγεται ελληνικο κρατος. Αλλα τελος παντων τωρα...

Δλδ αμα σου ρθει στο ΑΦΜ το 6χιλιαρο τι θα κανεις? Θα πεις δε πληρωνω?

tsigarid
23-12-15, 21:27
20 μέρες, όσο χρειάζεται ένας οπλίτης να μάθει παρέλαση.

Zus
23-12-15, 22:11
Αυτή παρωδία του Ε.Σ πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει.

raspoutiv
23-12-15, 22:42
μάλλον η φυγοπονία μας νικάει τη φιλαργυρία μας

πολύ λογικό που τρώμε τα μνημόνια το 1 πίσω απ το άλλο κι ακόμα ελπίζουμε

lewton
23-12-15, 23:18
Οχι τα χανεις και πληρωνεις την εξαγορα συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο.
Δεν εχω δει αν εχει αλλαξει κατι αλλα με τα οσα ισχυαν σε συμφερει να βγεις ΜΚΕ να παρεις τα 6000 πισω και μετα να κανεις την εξαγορα

Καλώς, ευχαριστώ.
Άλλωστε δεν το βλέπω να γυρίζω πίσω ποτέ για μόνιμα.
Το μόνο που με χαλάει στο να γίνω ΜΚΕ είναι η ταλαιπωρία να μαζέψω αποδεικτικά για το που έχω ζήσει όλα αυτά τα χρόνια.

2008-2010: Γενεύη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2010-2011: Μαδρίτη (απλά φοιτητής, δε γράφτηκα κάτοικος)
2011: Βερολίνο (φοιτητής αλλά εγγεγραμμένος)
2011: 4 μήνες επίσημα πουθενά, στην πράξη γυρνούσα μεταξύ Ελλάδας, Ελβετίας, Γερμανίας
2011-2014: Λοζάνη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2014: 6 μήνες επίσημα πουθενά, ταξίδευα στην Ευρώπη
2015-2016: Βερολίνο (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2016+: επιστροφή Ελβετία για μόνιμα αυτή τη φορά (μεγάλωσα και βαρέθηκα)

MitsosDaBest13
23-12-15, 23:31
Κανονικά η θητεία πιστεύω πως θα έπρεπε να ήταν 1 μήνα και τέλος... Δηλαδή τι θα μάθεις σε 9 μήνες που δε θα μάθεις σε 1? Δυστυχώς εγώ ακόμα δεν έχω κάνει τη θητεία μου και το βλέπω σαν "μπαμπούλα". Είχα μπει 9/11/15, έμεινα ένα βράδυ και την επόμενη μέρα πήρα αναβολή για 1 χρόνο... :p

Έχω και μειωμένη θητεία και θα κάνω 8 μήνες... Οχτώ μήνες μακριά από το σπίτι, χωρίς γκόμενα, με άθλιο φαγητό, με αγγαρείες και καψώνια, με τόσα πεταμένα λεφτά και γενικά η όλη φάση θυμίζει πολύ έντονα φυλακή... Στο 2015 ζούμε, έλεος δηλαδή...

Ο Σύριζας έλεγε ότι θα κάνει τη θητεία -μη- υποχρεωτική, τι έχει κάνει ως τώρα? Τίποτα!! :mad:

tsigarid
24-12-15, 00:18
8 μήνες καψόνια; 8 μήνες νέος θα είσαι; :p

raspoutiv
24-12-15, 01:19
Κανονικά η θητεία πιστεύω πως θα έπρεπε να ήταν 1 μήνα και τέλος... Δηλαδή τι θα μάθεις σε 9 μήνες που δε θα μάθεις σε 1? Δυστυχώς εγώ ακόμα δεν έχω κάνει τη θητεία μου και το βλέπω σαν "μπαμπούλα". Είχα μπει 9/11/15, έμεινα ένα βράδυ και την επόμενη μέρα πήρα αναβολή για 1 χρόνο... :p

Έχω και μειωμένη θητεία και θα κάνω 8 μήνες... Οχτώ μήνες μακριά από το σπίτι, χωρίς γκόμενα, με άθλιο φαγητό, με αγγαρείες και καψώνια, με τόσα πεταμένα λεφτά και γενικά η όλη φάση θυμίζει πολύ έντονα φυλακή... Στο 2015 ζούμε, έλεος δηλαδή...

Ο Σύριζας έλεγε ότι θα κάνει τη θητεία -μη- υποχρεωτική, τι έχει κάνει ως τώρα? Τίποτα!! :mad:

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

8 μήνες ξεγνοιασιά θα σαι. για βγες για δουλειά μετά να δεις τη γλύκα
και φυσικά αν γινόταν κανονική θητεία θα μάθαινες πολλά περισσότερα σε 9 μήνες από ότι σε 1. δυστυχώς την έχουμε κάνει διαδικαστική και δεν εκπαιδευόμαστε όπως πρέπει. μακάρι να μην έρθει η ώρα που θα βλαστημήσουμε γι αυτό

kavadias
24-12-15, 01:42
@raspoutiv

αυτή τη λογική 8/9/12 μήνες ξεγνοιασιά δεν την καταλαβαίνω σαν επιχείρημα. Ο άλλος μπορεί να μην βλέπει τη δουλειά του σαν αγγαρεία, μπορεί να πληρώνετε καλά παρότι ζορίζετε, μπορεί μπορεί μπορεί, γιατί να πάει ηθελημένα κάπου 9 μήνες να κοιτάει αν κουνιούνται οι βάρκες;;;

δουλεύω απ' τα 18 κανονικά με ένσημα πλην κάτι διαστημάτων συνολικά 1μίση χρόνου που την είχα δει μπον-βιβέρ ταξίδευα και έτρωγα απ' τα έτοιμα. Έχω δουλέψει για 500€ έχω δουλέψει και για 1500€. Έχω φχαριστηθεί τη δουλειά μου, αλλά έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή. Αλλά ακόμη και όταν με ζόριζε η δουλειά, τα λεφτά της με κάναν να λέω δε γαμείς; Όλα αυτά μου δώσαν τη δυνατότητα να κάνω ταξίδια, να αλλάξω οχήματα, να μείνω μόνος μου να κάνω διάφορα απ' τα όνειρα μου πραγματικότητα.

Εξήγησε μου, γιατί να θέλω (ή να ήθελα όταν ήμουν νεότερος) να τα βάλω όλα στον "πάγο" για 9 μήνες απόλυτης ΑΠΡΑΓΙΑΣ;;; Που ούτε τους στόχους μου θα μπορώ να υλοποιώ, ούτε προς τη γενική τους κατεύθυνση να δουλεύω;

Φανερός Πράκτωρ
24-12-15, 01:50
Γιατί ο ρασπούτιν έχασε 1 χρόνο από τη ζωή του και δεν θέλει να είναι μόνος. :p

- - - Updated - - -


Καλώς, ευχαριστώ.
Άλλωστε δεν το βλέπω να γυρίζω πίσω ποτέ για μόνιμα.
Το μόνο που με χαλάει στο να γίνω ΜΚΕ είναι η ταλαιπωρία να μαζέψω αποδεικτικά για το που έχω ζήσει όλα αυτά τα χρόνια.

2008-2010: Γενεύη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2010-2011: Μαδρίτη (απλά φοιτητής, δε γράφτηκα κάτοικος)
2011: Βερολίνο (φοιτητής αλλά εγγεγραμμένος)
2011: 4 μήνες επίσημα πουθενά, στην πράξη γυρνούσα μεταξύ Ελλάδας, Ελβετίας, Γερμανίας
2011-2014: Λοζάνη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2014: 6 μήνες επίσημα πουθενά, ταξίδευα στην Ευρώπη
2015-2016: Βερολίνο (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2016+: επιστροφή Ελβετία για μόνιμα αυτή τη φορά (μεγάλωσα και βαρέθηκα)

Ναι είναι μανούρα αλλά θα το κάνεις 1 φορά και μετά δεν ασχολείσαι ξανά.
Επιπλέον επειδή εσύ δεν θα έχεις 7χρόνια εργασίας μάλλον θα πας με τα χρόνια που ήσουν κάτοικος εξωτερικού. Οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα.

raspoutiv
24-12-15, 07:52
@Καββαδίας
σκέφτεσαι πολύ ατομοκεντρικά για να με καταλάβεις

ανέφερες τι πήρες από οτι κάνεις. κέρδισες λεφτά, αγόρασες πράγματα, εκανες ταξίδια, dolce vita κτλ. τι προσέφερες δεν εξήγησες

η θητεία είναι προσφορά σε κάτι που έχει ανάγκη το σύνολο των συμπατριωτών σου. τελείως άλλη υπόθεση
για να μην αναφερθώ στις λέξεις υποχρέωση, νόμος

@φανερός πράκτορας
πιστεύεις πως κάποιο μέλος ανθρωπιστικής οργάνωσης στη Λέσβο σήμερα, θεωρεί πως χάνει το χρόνο του;
1 γιατρός που πάει εθελοντικά στο Νίγηρα σκέφτεται πόσα λεφτά χάνει;

kavadias
24-12-15, 10:30
αυτες τις υποχρεώσεις που τις κληρονομείς μόνο και μόνο επειδή γεννήθηκες στην μπανανία των βαλκανίων με τσουτσούνι δεν τις πολυκαταλαβαίνω, συγχώρεσε μου αλλά το εθνικό μου φρόνημα δεν είναι αρκετά υψηλό για να με απασχολούν.


@φανερός πράκτορας
πιστεύεις πως κάποιο μέλος ανθρωπιστικής οργάνωσης στη Λέσβο σήμερα, θεωρεί πως χάνει το χρόνο του;
1 γιατρός που πάει εθελοντικά στο Νίγηρα σκέφτεται πόσα λεφτά χάνει;

βλέπεις τι κοινό έχουν τα 2 παραπάνω που αναφέρεις και τη διαφορά τους με τη θητεία έτσι; καταλαβαίνεις τι γράφεις και ότι συγκρίνεις apples & oranges;

anycase, το αφήνω εδώ γιατί πραγματικά δεν έχει νόημα η κουβέντα, ζούμε στη χωρά όπου χόμπι της πλειοψηφίας είναι να έχει γνώμη και να καθορίζει τη ζωή όλων των άλλων γι αυτό φτάνουμε να συζητάμε και να διαπραγματευόμαστε το 2015 αυτονόητα δικαίωματα της αυτοδιάθεσης του ατόμου όπως η θητεία, το σύμφωνο συμβίωσης κ.α.

alekan
24-12-15, 10:32
Ούτε μια ώρα στο στρατό λέμε.

Zus
24-12-15, 11:10
@Καββαδίας
σκέφτεσαι πολύ ατομοκεντρικά για να με καταλάβεις

ανέφερες τι πήρες από οτι κάνεις. κέρδισες λεφτά, αγόρασες πράγματα, εκανες ταξίδια, dolce vita κτλ. τι προσέφερες δεν εξήγησες

η θητεία είναι προσφορά σε κάτι που έχει ανάγκη το σύνολο των συμπατριωτών σου. τελείως άλλη υπόθεση
για να μην αναφερθώ στις λέξεις υποχρέωση, νόμος

@φανερός πράκτορας
πιστεύεις πως κάποιο μέλος ανθρωπιστικής οργάνωσης στη Λέσβο σήμερα, θεωρεί πως χάνει το χρόνο του;
1 γιατρός που πάει εθελοντικά στο Νίγηρα σκέφτεται πόσα λεφτά χάνει;

Η λεξη κλειδί είναι το εθελοντικά.

Δεν είναι δυνατόν το 2016 να θεωρουμαστε ελεύθεροι, αλλά με αστερίσκο τους 9 μηνες αυτούς.

lewton
24-12-15, 11:55
Γιατί ο ρασπούτιν έχασε 1 χρόνο από τη ζωή του και δεν θέλει να είναι μόνος. :p

- - - Updated - - -



Ναι είναι μανούρα αλλά θα το κάνεις 1 φορά και μετά δεν ασχολείσαι ξανά.
Επιπλέον επειδή εσύ δεν θα έχεις 7χρόνια εργασίας μάλλον θα πας με τα χρόνια που ήσουν κάτοικος εξωτερικού. Οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα.

Δε βιάζομαι.

raspoutiv
24-12-15, 12:01
Η λεξη κλειδί είναι το εθελοντικά.

Δεν είναι δυνατόν το 2016 να θεωρουμαστε ελεύθεροι, αλλά με αστερίσκο τους 9 μηνες αυτούς.

εκεί είναι το πρόβλημα Zus. ότι αν κι ονομάζονται εθελοντές οπλίτες δεν είναι εθελοντές. δεν θέλει ο άλλος να προσφέρει αλλά ξέρει ζητάει ασφάλεια συνόρων απ την άλλη.
"να τα φυλάξουν οι άλλοι"

τι να περιμένω όμως από 1 forum που επιχειρηματολογούσαν πόσες σελίδες υπέρ της φοροδιαφυγής. στη θητεία θα κολώναμε;

lewton
24-12-15, 12:02
Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

8 μήνες ξεγνοιασιά θα σαι. για βγες για δουλειά μετά να δεις τη γλύκα
και φυσικά αν γινόταν κανονική θητεία θα μάθαινες πολλά περισσότερα σε 9 μήνες από ότι σε 1. δυστυχώς την έχουμε κάνει διαδικαστική και δεν εκπαιδευόμαστε όπως πρέπει. μακάρι να μην έρθει η ώρα που θα βλαστημήσουμε γι αυτό

Δε μισούμε όλοι τη δουλειά μας raspoutiv.
Και δε βλέπω που κολλάει η γλυκά της δουλειάς εν πάση περιπτώσει.
Είναι 9 μήνες χαμένοι; Όπου δεν κάνεις τίποτα χρήσιμο; Νομίζω συμφωνείς από αυτά που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο.
Να σας πω διηγήσεις συνομηλικου περίπου Φινλανδού για τη θητεία του κάπου το 2000. Συγκρίνω με τις διηγήσεις συνομηλίκων ελλήνων και είναι η μέρα με τη νύχτα. Γιατί οι Φινλανδοί παίρνουν σοβαρά την ασφάλεια της πατρίδας τους και για αυτό την τελευταία φορά που τους επιτέθηκαν οι Σοβιετικοί πλήρωσαν με το αίμα χιλιάδων Ρώσων στρατιωτών κάθε στρέμμα γης που κατέκτησαν.

raspoutiv
24-12-15, 12:15
Δε μισούμε όλοι τη δουλειά μας raspoutiv.
Και δε βλέπω που κολλάει η γλυκά της δουλειάς εν πάση περιπτώσει.
Είναι 9 μήνες χαμένοι; Όπου δεν κάνεις τίποτα χρήσιμο; Νομίζω συμφωνείς από αυτά που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο.
Να σας πω διηγήσεις συνομηλικου περίπου Φινλανδού για τη θητεία του κάπου το 2000. Συγκρίνω με τις διηγήσεις συνομηλίκων ελλήνων και είναι η μέρα με τη νύχτα. Γιατί οι Φινλανδοί παίρνουν σοβαρά την ασφάλεια της πατρίδας τους και για αυτό την τελευταία φορά που τους επιτέθηκαν οι Σοβιετικοί πλήρωσαν με το αίμα χιλιάδων Ρώσων στρατιωτών κάθε στρέμμα γης που κατέκτησαν.

και καλά κάνεις κι αγαπάς τη δουλειά που σε πληρώνει. μακάρι να την κάνεις το ίδιο χαρωπά και χωρίς πληρωμή.
επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω πως όσοι είναι ανυπότακτοι το κάνουν γιατί ποθούν να δουλέψουν αντί να φυλλάξουν τα σύνορα.

αυτό πάει και για τους κανονικούς εθελοντές που βυσματώνοντατι. το ίδιο πράγμα είναι. ψάχνουν να φορτώσουν το δικό τους καθήκον στις πλάτες των άλλων

όσο για το πόσο σωστή εκπαίδευση γίνεται στο στρατό συμφωνούμε. εδώ όμως οι περισσότεροι διαμαρτύρονται πως δεν αντέχουν τώρα. με αυτό το κλίμα χαλαρότητας. πιστεύεις πως θέλουν να εκπαιδευτούν κανονικά;

και καταλήγει στο ίδιο, και γι αυτό δε θα επανέλθω.
μας αρέσει να χουμε δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις
σκεφτόμαστε μόνο για τη βολή μας. τα κάστανα απ τη φωτιά ας τα βγάζουν οι άλλοι
προσπιούμαστε τα μέλη μιας κοινωνίας καθώς αυτή η συμπεριφορά είναι άκρως αντικοινωνική


υγ
αν έχετε κανα γνωστό φαντάρο, πάρτε τον κανα τηλέφωνο αύριο.

PetrosK
24-12-15, 12:20
Καλά, κι εδώ τα ίδια πέρασαν κάποιοι "γείτονες" που μας ήρθαν απρόσκλητοι, την τελευταία φορά.

Μη συγκρίνουμε λάθος εποχές.

Από τη στιγμή που ήταν πολιτική απόφαση να διαλυθεί ο στρατός, ήταν επόμενο και όλοι οι υπόλοιποι να μπούμε σε αυτή τη "λογική".

Κάτι πήραμε πρέφα το 96, αν θυμάμαι καλά, και κάποια πράγματα έστρωσαν.

Προσωπικά, έχω διάφορες σκέψεις:

(1) Είμαστε Ευρώπη/Ε.Ε: Δεν θα έπρεπε καν να διανοείται κάποιος να αμφισβητήσει σύνορα, πολύ περισσότερο να πράξει και ανάλογα. Φυσικά, επιδή είμαστε εξώτερη Ευρώπη, καλό είναι να μην περιμένουμε από την Κεντρική/Δυτική/Βόρεια να μας προστατεύει ανά πάσα ώρα και στιγμή.

(2) Αν γίνεται κάτι, ας γίνεται σωστά. Αυτό το ανέκδοτο που λέγεται θητεία (και σε μεγάλο βαθμό και Ε.Σ., με μετρημένες εξαιρέσεις), μόνο χάσιμο χρόνου είναι, πεταμένα χρήματα, πεταμένη παραγωγικότητα, πεταμένη ζωή.

(3) Τέλος, αν το κάνουμε, να το κάνουμε όλοι. Όσοι αποφεύγετε, με τον οποιοδήποτε τρόπο και για οποιοδήποτε (σεβαστό ή μη) λόγο, μην έχετε άποψη, παρακαλώ.

manicx
24-12-15, 12:21
Για εμένα το κλειδί δεν είναι η δουλειά ή η θητεία ως έχει. Είναι ότι η θητεία θα έπρεπε να μετράει στα συντάξιμα έτη. Κάποιοι πάνε 9 μήνες, κάποιοι έχουν πάει 18, 23 κλπ. Θεωρώ ηλίθιο να με υποχρεώνουν να πάω στον ΕΣ και αυτός ο χρόνος να μην μετράει ως χρόνος στα συντάξιμα έτη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δίνουν την 'επιλογή' να δώσεις έναν σκασμό χρήματα για τα τα αγοράσεις. Ακόμη και σήμερα θα μπορούσαν αυτό το τραγελαφικό να το αλλάξουν και ο χρόνος που υπηρετήσαμε να προσμετράται στα συντάξιμα έτη. Αυτό κάπως εξισορροπεί την αδικία. Προσωπικά πήγα 23 μήνες, θα μπορούσα να είχα δουλέψει αυτά τα 2 έτη και να είχα 'κολλήσει' ένσημα.

MNP-10
24-12-15, 13:07
Να σας πω διηγήσεις συνομηλικου περίπου Φινλανδού για τη θητεία του κάπου το 2000.

Για λεγε...

MitsosDaBest13
24-12-15, 13:08
Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

8 μήνες ξεγνοιασιά θα σαι. για βγες για δουλειά μετά να δεις τη γλύκα
και φυσικά αν γινόταν κανονική θητεία θα μάθαινες πολλά περισσότερα σε 9 μήνες από ότι σε 1. δυστυχώς την έχουμε κάνει διαδικαστική και δεν εκπαιδευόμαστε όπως πρέπει. μακάρι να μην έρθει η ώρα που θα βλαστημήσουμε γι αυτό

Εντάξει, το ξέρω ότι ο πρώτος μήνας θα είναι δύσκολος, εδώ μας έκανε καψώνι ο στρατιωτικός από τη δεύτερη μέρα κιόλας... Αλλά μιλάμε για 8-9 μήνες χαμένους, να ξοδεύεις τόσα λεφτά για έξτρα στρατιωτικά είδη (η ποσότητα αυτών που σου δίνουν είναι αστεία), να πληρωνόμαστε μόνο 8,50€ το μήνα (εγώ σαν 1ος γιος πολυτέκνων ίσως να παίρνω πάνω από 30€ αργότερα), να μην έχουμε να πλύνουμε ούτε τα ρούχα μας, να κοιμόμαστε μέσα στη βρώμα και τη σκόνη (υπνόσακος all the way!!), να μας στέλνουν τόσο μακριά από το σπίτι... Και το κυριότερο, αφού στο στρατό υποτίθεται πως γινόμαστε "άντρες", τόσους μήνες βλέποντας ελάχιστα τη γκόμενα, πως ακριβώς θα γίνουμε? :p :D

Φανερός Πράκτωρ
24-12-15, 13:25
@lewton & kavadia

ο ρασπουτινάκος σας τρολάρει :p

Από εκεί και πέρα πρέπει να ανανεώσει τα επιχειρήματά του επειδή για την περίπτωση που αρχίσαμε να συζητάμε (35+), δεν μιλάμε για αποφυγή στράτευσης (ή κάποιου άλλου είδους "λούφα") αλλά για άλλου είδους εκπλήρωσης των υποχρεώσεών του στρατεύσιμου.

Με λίγα λόγια κάνεις μια βασική εκπαίδευση και μετά πληρώνεις τον μισθό του μικρότερου "μονιμά" στο στρατό για τους υπόλοιπους μήνες που οφείλεις. Εγώ βλέπω μόνο θετικά σε αυτό. Και αυτοί που τους άρεσε τόσο πολύ μπορούν να ξαναπάνε (τρέχα ρασπούτιν! :p), και συμβάλεις στο να μειώνεις την ανεργία (μια που δίνεις δουλειά - γίνεσαι εργοδότης του καραβανά που θα σε έχωνε :p) και εσύ συνεχίζεις να κάνεις αυτό που θεωρούσες πιο σοβαρό από τον στρατό και άξιζε να σου στερεί τη μόνιμη επιστροφή στην πατρίδα σου μέχρι τα 35.

Κανονικά αυτό θα έπρεπε να γινόταν για όλους όσους ήθελαν από τα 18 τους αλλά θα ήταν πολύ ταξικό.

hemlock
24-12-15, 13:27
και καλά κάνεις κι αγαπάς τη δουλειά που σε πληρώνει. μακάρι να την κάνεις το ίδιο χαρωπά και χωρίς πληρωμή.
επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω πως όσοι είναι ανυπότακτοι το κάνουν γιατί ποθούν να δουλέψουν αντί να φυλλάξουν τα σύνορα.

αυτό πάει και για τους κανονικούς εθελοντές που βυσματώνοντατι. το ίδιο πράγμα είναι. ψάχνουν να φορτώσουν το δικό τους καθήκον στις πλάτες των άλλων

όσο για το πόσο σωστή εκπαίδευση γίνεται στο στρατό συμφωνούμε. εδώ όμως οι περισσότεροι διαμαρτύρονται πως δεν αντέχουν τώρα. με αυτό το κλίμα χαλαρότητας. πιστεύεις πως θέλουν να εκπαιδευτούν κανονικά;

και καταλήγει στο ίδιο, και γι αυτό δε θα επανέλθω.
μας αρέσει να χουμε δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις
σκεφτόμαστε μόνο για τη βολή μας. τα κάστανα απ τη φωτιά ας τα βγάζουν οι άλλοι
προσπιούμαστε τα μέλη μιας κοινωνίας καθώς αυτή η συμπεριφορά είναι άκρως αντικοινωνική


υγ
αν έχετε κανα γνωστό φαντάρο, πάρτε τον κανα τηλέφωνο αύριο.

Πολλλλλλλύ παρεξηγημένη λέξη η εκπαίδευση...Όταν εγώ μπήκα για πρώτη φορά στον θάλαμο η μυρωδιά που μου ήρθε απο τον διπλανό θάλαμο ήταν αυτή του αλκοόλ.Όταν πήγα σε μονάδα η πρώτη μυρωδιά ήταν απο κουτόχορτο-στην πρώτη αναφορά ο αξιωματικός υπηρεσίας δεν μπορούσε να σταθεί όρθιος απο την μέθη (Κυριακή ήταν-έλειπε ο διοικητής φυσικά). Όταν έπαθα δηλητηρίαση έπρεπε να ενημερώσουν πρώτα το Αρχηγείο για να στείλει ασθενοφόρο στην μονάδα να με πάρει (αναίσθητος έφτασα στο νοσοκομείο). Όταν έκανα υποστολή σημαίας ο αξιωματικός έβγαινε στο παράθυρο του τρίτου ορόφου για να φωνάζει ίσιο το όπλο Νίκο...
Να μου λείπουν οι κραυγές για γυάλισματα ,ατσαλάκωτες στολές,έπαρσεις σημαιών απο κιμπάριδες στραταίους και δεν ξέρω τι άλλο σας έκανε να νοιώσετε παραπάνω πατριώτες απο οτι είστε.

Φανερός Πράκτωρ
24-12-15, 13:29
Εντάξει, το ξέρω ότι ο πρώτος μήνας θα είναι δύσκολος, εδώ μας έκανε καψώνι ο στρατιωτικός από τη δεύτερη μέρα κιόλας... Αλλά μιλάμε για 8-9 μήνες χαμένους, να ξοδεύεις τόσα λεφτά για έξτρα στρατιωτικά είδη (η ποσότητα αυτών που σου δίνουν είναι αστεία), να πληρωνόμαστε μόνο 8,50€ το μήνα (εγώ σαν 1ος γιος πολυτέκνων ίσως να παίρνω πάνω από 30€ αργότερα), να μην έχουμε να πλύνουμε ούτε τα ρούχα μας, να κοιμόμαστε μέσα στη βρώμα και τη σκόνη (υπνόσακος all the way!!), να μας στέλνουν τόσο μακριά από το σπίτι... Και το κυριότερο, αφού στο στρατό υποτίθεται πως γινόμαστε "άντρες", τόσους μήνες βλέποντας ελάχιστα τη γκόμενα, πως ακριβώς θα γίνουμε? :p :D

Το να πάρεις τη ζωή πραγματικά στα χέρια σου και να σταθείς στα πόδια σου είναι πολύ πιο δύσκολο από αυτά που περιγράφεις. Το μόνο valid επιχείρημα είναι ο χαμένος χρόνος. Όλα τα άλλα σου φαίνονται βουνό επειδή είσαι μικρός ακόμα.

ntoremi
24-12-15, 16:58
Δλδ αμα σου ρθει στο ΑΦΜ το 6χιλιαρο τι θα κανεις? Θα πεις δε πληρωνω?

Το 6χιλιαρο δεν μπαινει ετσι απλα. Μπαινει σε οσους καταδικαστουν τελεσιδικα για το ... "αδικημα" της ανυποταξιας. Δηλαδη πρεπει να εχουν γινει δικαστηρια επι δικαστηριων πρωτα. Με μερικες αναβολες στρατευσης (κοινωνικες, ιατρικες κλπ) και αποφευγεις τα δικαστηρια και τρεναρεις το θεμα μεχρι να πας 35-40, να παρεις αναβολη μονιμου κατοικου εξωτερικου, να σε ξεχασουν κλπ. Ή, αν το παρεις και πολυ ζεστα, παιρνεις και επισημη απαλλαγη. Εχω αυτη τη στιγμη 7 φιλους στο εξωτερικο που δεν πηγαν στρατο ποτε και δεν πληρωσαν φραγκο και δεν ασχοληθηκαν καν.
Εχει η στρατολογια το αφμ σου για να σε χρεωσει, νομιζεις;;; Ειναι, νομιζεις, δουλεια της στρατολογιας να καταλογισει προστιμο 6000€;; Χρειαζεται να γινει δικαστηριο για να επιβληθει το προστιμο. Εδω μερικοι νεοι που δεν περασαν "περιοδευων" στο λυκειο (απο αμελεια ή επιτηδες) θεωρουνται ανυπαρκτοι και δεν κληθηκαν ποτέ καν για καταταξη. Μιλαμε για οργανωση, οχι μ@λ@κιες...

Φανερός Πράκτωρ
24-12-15, 18:42
Το 6χιλιαρο δεν μπαινει ετσι απλα. Μπαινει σε οσους καταδικαστουν τελεσιδικα για το ... "αδικημα" της ανυποταξιας. Δηλαδη πρεπει να εχουν γινει δικαστηρια επι δικαστηριων πρωτα. Με μερικες αναβολες στρατευσης (κοινωνικες, ιατρικες κλπ) και αποφευγεις τα δικαστηρια και τρεναρεις το θεμα μεχρι να πας 35-40, να παρεις αναβολη μονιμου κατοικου εξωτερικου, να σε ξεχασουν κλπ. Ή, αν το παρεις και πολυ ζεστα, παιρνεις και επισημη απαλλαγη. Εχω αυτη τη στιγμη 7 φιλους στο εξωτερικο που δεν πηγαν στρατο ποτε και δεν πληρωσαν φραγκο και δεν ασχοληθηκαν καν.
Εχει η στρατολογια το αφμ σου για να σε χρεωσει, νομιζεις;;; Ειναι, νομιζεις, δουλεια της στρατολογιας να καταλογισει προστιμο 6000€;; Χρειαζεται να γινει δικαστηριο για να επιβληθει το προστιμο. Εδω μερικοι νεοι που δεν περασαν "περιοδευων" στο λυκειο (απο αμελεια ή επιτηδες) θεωρουνται ανυπαρκτοι και δεν κληθηκαν ποτέ καν για καταταξη. Μιλαμε για οργανωση, οχι μ@λ@κιες...

Το πρόστιμο καταχωρείται με συνοπτικές διαδικασίες. Σε ένα 6μηνο από τη μη παρουσίασή σου (ενώ σε έχουν καλέσει) έχει πάει ήδη στην εφορία.

Με λίγα λόγια κανένα δικαστήριο.
Αν θες και σε παίρνει να πάρεις αναβολές είναι άλλο θέμα.

8anos
24-12-15, 20:35
Πιθανον οι φιλοι του ντορεμι ειναι παλιοι ανυποτακτοι, πριν ο βενιζελος θεσπισει ( το 2010; ) το δοιηκητικο προστιμο, οποτε οντως επρεπε να καταδικαστουν απο στρατοδικειο για να φανε το προστιμο. Για τους νεους ανυποτακτους ισχυει οτι λεει ο φανερος πρακτορας

- - - Updated - - -


Καλώς, ευχαριστώ.
Άλλωστε δεν το βλέπω να γυρίζω πίσω ποτέ για μόνιμα.
Το μόνο που με χαλάει στο να γίνω ΜΚΕ είναι η ταλαιπωρία να μαζέψω αποδεικτικά για το που έχω ζήσει όλα αυτά τα χρόνια.

2008-2010: Γενεύη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2010-2011: Μαδρίτη (απλά φοιτητής, δε γράφτηκα κάτοικος)
2011: Βερολίνο (φοιτητής αλλά εγγεγραμμένος)
2011: 4 μήνες επίσημα πουθενά, στην πράξη γυρνούσα μεταξύ Ελλάδας, Ελβετίας, Γερμανίας
2011-2014: Λοζάνη (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2014: 6 μήνες επίσημα πουθενά, ταξίδευα στην Ευρώπη
2015-2016: Βερολίνο (εγγεγραμμένος κάτοικος)
2016+: επιστροφή Ελβετία για μόνιμα αυτή τη φορά (μεγάλωσα και βαρέθηκα)

Μαζεψε οτι εχεις ακομα και ενοικιαστηρια, αποδειξεις απο τηλεφωνια, ηλεκτρικο ρευμα οτιδηποτε μπορει να "αποδειξει" οτι εχεις διαμεινει στο εξωτερικο για την περιοδο εκεινη ανεξαρτητα εαν ειχες δηλωσει τη διαμονη σου στη πολη.
Δεν εχεις επταετια βιοπορισμου οποτε πας για 11 χρονια διαμονης.
Αυτα θα τα μαζεψεις και θα τα πας στην πρεσβεια της Χωρας που θα μενεις τοτε για να σου βγαλει τη βεβαιωση

MNP-10
24-12-15, 20:57
Το 6χιλιαρο δεν μπαινει ετσι απλα. Μπαινει σε οσους καταδικαστουν τελεσιδικα για το ... "αδικημα" της ανυποταξιας. Δηλαδη πρεπει να εχουν γινει δικαστηρια επι δικαστηριων πρωτα.


Μπααα... κανει μηνυση ο στρατιωτικος εισαγγελεας, επιδιδεται ενα ειδοποιητηριο στο σπιτι του διωκομενου για την ημερομηνια της δικης (με δεδομενο οτι αυτος ειναι εξωτερικο δε προκειται να παει), φθανει η μερα του στρατοδικειου με μια λιστα 50 ανυποταξιες απ'τους οποιους δεν εχουν παει στο στρατοδικειο ουτε οι 5 και αλλοι 5-6 δικηγοροι, ε και μετα πεφτουν ερημην καταδικες ή αθωωσεις ή αναβολες. Συνηθως αθωωση θα γινει αν εχει κυρηχθει Ι5 (ο εισαγγελεας λεει οτι αμφιβαλλει για το δολο και η εδρα το κανει δεκτο), αναβολη μπορει να γινει αν υπηρχε προβληματικη επιδοση (πχ βλεπουν οτι δεν το πηρε καποιος), καταδικη στις υπολοιπες, 6000 + δικαστικα εξοδα κανα 250αρι...



Εχει η στρατολογια το αφμ σου για να σε χρεωσει, νομιζεις;;;


Εξαρταται αν τους το χεις δωσει. Αλλα και να μη τους το δωσεις, μπορει να το βρουν μετα τη καταδικη μεσω αριθμου ταυτοτητας. Ουτως ή αλλως δε στο επιβαλλει η στρατολογια το προστιμο.

- - - Updated - - -


Το πρόστιμο καταχωρείται με συνοπτικές διαδικασίες. Σε ένα 6μηνο από τη μη παρουσίασή σου (ενώ σε έχουν καλέσει) έχει πάει ήδη στην εφορία.

Με λίγα λόγια κανένα δικαστήριο.

Αυτο ειναι με το καινουριο συστημα, νομιζω 2013+.

Εχουν αλλαξει και τα ειδοποιητηρια για καταταξη. Παλια εγραφαν οτι "θα υπαρχουν ποινικες συνεπειες", μετα εγραφαν για προστιμα.

lewton
25-12-15, 20:20
Πιθανον οι φιλοι του ντορεμι ειναι παλιοι ανυποτακτοι, πριν ο βενιζελος θεσπισει ( το 2010; ) το δοιηκητικο προστιμο, οποτε οντως επρεπε να καταδικαστουν απο στρατοδικειο για να φανε το προστιμο. Για τους νεους ανυποτακτους ισχυει οτι λεει ο φανερος πρακτορας

- - - Updated - - -



Μαζεψε οτι εχεις ακομα και ενοικιαστηρια, αποδειξεις απο τηλεφωνια, ηλεκτρικο ρευμα οτιδηποτε μπορει να "αποδειξει" οτι εχεις διαμεινει στο εξωτερικο για την περιοδο εκεινη ανεξαρτητα εαν ειχες δηλωσει τη διαμονη σου στη πολη.
Δεν εχεις επταετια βιοπορισμου οποτε πας για 11 χρονια διαμονης.
Αυτα θα τα μαζεψεις και θα τα πας στην πρεσβεια της Χωρας που θα μενεις τοτε για να σου βγαλει τη βεβαιωση

Αυτό παρά το γεγονός ότυ υπάρχει μια μικρή περίοδος για την οποία δε μπορώ να αποδείξω τίποτα;
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι 6 μήνες γιατί άργησα να διαγραφώ αλλά είναι τουλάχιστον 3 μήνες το 2014. Και 4 μήνες το 2011.
Μήπως λοιπόν αρχίζω πάλι να μετράω από το 2015;

8anos
25-12-15, 22:25
Πιστευω οτι ρολο θα παιξει ο υπαλληλος που θα καταθεσεις τα χαρτια σου και αν θα δεχτει οτι εχεις χασει καποια απο τα εγγραφα για τους λιγους μηνες που μεσολαβουν αναμεσα στην μεταβαση απο τη μια χωρα στην αλλη κτλ κτλ ;)
Γνωμη μου να το πας οσο πισω γινεται γιατι απο το 2008 εως το 2015 ειναι επτα χρονια κριμα να χαθουν συν το γεγονος οτι δεν ξερεις τι μπορει να εχει αλλαξει μεσα σε λιγα χρονια

Φανερός Πράκτωρ
26-12-15, 01:45
Πιστευω οτι ρολο θα παιξει ο υπαλληλος που θα καταθεσεις τα χαρτια σου και αν θα δεχτει οτι εχεις χασει καποια απο τα εγγραφα για τους λιγους μηνες που μεσολαβουν αναμεσα στην μεταβαση απο τη μια χωρα στην αλλη κτλ κτλ ;)

Ακριβώς αυτό.

Εμένα μου είπαν ότι για λίγους μήνες π.χ. 1-2 δεν υπάρχει θέμα (αν και δεν χρειάστηκε). Ίσως και παραπάνω. Υπονόησαν ότι στις αλλαγές από τη μια χώρα στην άλλη μπορούν να υπάρχουν κενά ακόμα και όταν υπολογίζεις τα χρόνια για βιοπορισμό.
Επιπλέον στο τέλος νομίζω ότι της έδωσα δειγματοληπτικά αποδεικτικά ότι ζούσα στη Γαλλία (όπου δεν έχεις χαρτί εγγραφής στο δήμο όπως στην Γερμανία αλλά δίνεις εκκαθαριστικό εφορίας, ενοικιαστήρια κλπ).


Γνωμη μου να το πας οσο πισω γινεται γιατι απο το 2008 εως το 2015 ειναι επτα χρονια κριμα να χαθουν συν το γεγονος οτι δεν ξερεις τι μπορει να εχει αλλαξει μεσα σε λιγα χρονια

Πολύ σωστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.