PDA

Επιστροφή στο Forum : ATI 9600XT κολλήματα στα παιχνίδια.



freemannnn
05-06-04, 21:06
ενω την ειχα αρκετο καιρο και ολα δουλευαν τελεια, εδω και καποιες ημερες παιζοντας παιχνιδια για αρκετη ωρα, μετα κολλάει το σύστημα και ο ήχος στη καρτα ηχου επναλαμβανεται... φυσικα ακολουθεί reset ston υπολογιστη.
εχω...
PENTIUM 4 3.0G
1024 RAM BUFFALO
SB AUDIGY 2 BULK
ATI CLUB3D 9600XT
M/B SOLTEK 86SPE2

WAntilles
05-06-04, 21:10
Εγώ έχω Club3D 9700 Pro.

Πές μου επίσης τί λειτουργικό τρέχεις ακριβώς και ποιά έκδοση των Catalyst.

Επίσης περισσότερες λεπτομέρειες για το υπό ποιές συνθήκες κολλάει.

Κολλάει σε όλα τα παιχνίδια;

Άλλαξες πρόσφατα κάποιον driver;

Λεπτομέρειες χρειαζόμαστε.

aesir
05-06-04, 21:10
Εχεις κάνει είτε το mobo είτε την κάρτα overclock; Και υποθέτω τρέχεις τους τελευταίους drivers έτσι;

dantouan
05-06-04, 21:11
Δοκιμασε να βαλεις τους τελευταιους drivers της Ati τους catalyst 4.4 μηπως και λυθει το προβλημα.

WAntilles
05-06-04, 21:12
Δοκιμασε να βαλεις τους τελευταιους drivers της Ati τους catalyst 4.4 μηπως και λυθει το προβλημα.

Οι τελευταίοι είναι οι 4.5.

HellV1L
05-06-04, 22:28
υπαρχει πιθανοτητα να δειμιουργει προβλημα και η δυνατοτητα του δυναμικου overclocking που εχει η καρτα κατα το οποιο μπορει να ανεβαζει λιγο θερμοκρασια...

**(το παραπανω ισχυει μονο αν εχεις καθαρη εγκατασταση των win xp/03 και εχεις και τους τελευταιους οδηγους)

freemannnn
06-06-04, 12:23
χρησιμοποιω τους catalys 4.4 γιατι παιζω το thief 3 αυτο το καιρο και μονο με αυτους παιζει κανονικα. to FSB το εχω στα 225 απο 200. η καρτα ειναι απο (500/300)-(core/memory) στα (520/370). αλλα ολα αυτα παιζανε κανονικα εδω και 4 μηνες. μηπως επειδη καλοκαιριασε να αυξηθηκαν οι θερμοκρασιες εσωτερικα στο case. εχω δει μια καλυτερευση απο προχθες που αυξησα τα volt στο AGP απο 2.5 στα 2.6 και τα volt στις μνημες apo 2.6 sta 2.7. επισης το CAS το εχω στα 2.5 αντι 3 που υποστηριζουν η μνημες BUFFALO. χρησιμοποιω win 2003 γιατι πραγματικα δεν παιζονται και στα games...!!!! 8)

lazar
06-06-04, 12:33
επισης το CAS το εχω στα 2.5 αντι 3 που υποστηριζουν η μνημες BUFFALO


αυτό εμένα μου μοιάζει το πιο κρίσιμο από όλα όσα αναφέρεις.

freemannnn
06-06-04, 13:09
οχι. και στα 3 που ηταν το CAS παλι κολλουσε. τι την επιασε ξαφνικα την ATI μου και κολλαει δεν μπορω να καταλαβω...

WAntilles
06-06-04, 13:17
επισης το CAS το εχω στα 2.5 αντι 3 που υποστηριζουν η μνημες BUFFALO.

Οι μνήμες αυτό δεν το λένε από κ**λα αλλά γιατί έτσι είναι.

Πήγαινε στο BIOS και όρισέ τις Auto - By SPD και θα βρεις λογικά την υγειά σου.

freemannnn
06-06-04, 13:25
και στα 3 και στο auto που τα ειχα τα ιδια κολληματα. απλα σε καποιο αλλο forum διαβασα να τις βαλω 2.5 για να μην μπουκωνουν... επίσης ανεβάζοντας τα volt στο agp και στις μνημες, τι κερδίζεις? καλύτερο stability για το overclock? επίσης το smartgart τι είναι ακριβώς?

WAntilles
06-06-04, 13:30
χρησιμοποιω τους catalys 4.4 γιατι παιζω το thief 3 αυτο το καιρο και μονο με αυτους παιζει κανονικα. to FSB το εχω στα 225 απο 200. η καρτα ειναι απο (500/300)-(core/memory) στα (520/370). αλλα ολα αυτα παιζανε κανονικα εδω και 4 μηνες. μηπως επειδη καλοκαιριασε να αυξηθηκαν οι θερμοκρασιες εσωτερικα στο case. εχω δει μια καλυτερευση απο προχθες που αυξησα τα volt στο AGP απο 2.5 στα 2.6 και τα volt στις μνημες apo 2.6 sta 2.7. επισης το CAS το εχω στα 2.5 αντι 3 που υποστηριζουν η μνημες BUFFALO. χρησιμοποιω win 2003 γιατι πραγματικα δεν παιζονται και στα games...!!!! 8)

Ειδικά το overclocking του BUS να το αποφεύγεις δια ροπάλου.

Όσο για τις θερμοκρασίες, φυσικά και παίζουν τεράστιο ρόλο με τους εξαμηνιαίους σαχαρο-καύσωνες των 40C που έχουμε καταντήσει να έχουμε εδώ στην Ελλάδα από το 1997 και μετά.

Κλείσε ΟΛΑ τα overclockings για το καλοκαίρι. ΟΛΑ. Και έλα μετά να μας πεις.

sdikr
06-06-04, 16:14
χρησιμοποιω τους catalys 4.4 γιατι παιζω το thief

με αυτούς είχα και εγώ ενα παρόμοιο πρόβλημα, δοκίμασε ή παλιότερη έκδοση ή τους καινούργιους

dantouan
06-06-04, 17:32
Δοκιμασε να βαλεις τους τελευταιους drivers της Ati τους catalyst 4.4 μηπως και λυθει το προβλημα.

Οι τελευταίοι είναι οι 4.5.

Ναι οντως sorry δικο μου λαθος... :oops: :oops: :oops:

thePrince
06-06-04, 18:02
Φίλε constantinos, νομίζω πως αν απλώς αγοράσεις καλύτερη κάρτα γραφικών θα γλυτώσεις από όλα σου τα προβλήματα. Επίσης πιστεύω πως η αιτία των κολλημάτων του συστήματος είναι η θερμοκρασία, έρχεται καλοκαίρι αισίως...

freemannnn
06-06-04, 18:22
"thePrince" η καρτα οσο καιρο επαιζε σωστα δηλαδη και τωρα απλα κολλαει μετα απο ωρες παιχνιδιου, ειναι απεχτη. παλια ειχα μια ΤΙ4200. Πηγα σε ΑΤΙ διοτι νομιζω η ΑΤΙ ειναι πολυ ποιο μπροστα πλεον απο την NVIDIA. τελος παντων ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα του post αυτου... δε πληρωσα μια για τη καρτα αυτη παρολο που ειχε γυρω στα 150e χονδρικη πριν αρκετο καιρο. εξαλλου η τιμη της προς αποδοση αξιζει και με το παραπανω.

WAntilles
06-06-04, 18:38
"thePrince" η καρτα οσο καιρο επαιζε σωστα δηλαδη και τωρα απλα κολλαει μετα απο ωρες παιχνιδιου, ειναι απεχτη. παλια ειχα μια ΤΙ4200. Πηγα σε ΑΤΙ διοτι νομιζω η ΑΤΙ ειναι πολυ ποιο μπροστα πλεον απο την NVIDIA. τελος παντων ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα του post αυτου... δε πληρωσα μια για τη καρτα αυτη παρολο που ειχε γυρω στα 150e χονδρικη πριν αρκετο καιρο. εξαλλου η τιμη της προς αποδοση αξιζει και με το παραπανω.

Η κάρτα σου είναι πολύ καλή και έκανες εξαιρετική αγορά.

Κόψε όλα τα overclocking και δεν θα έχεις προβλήματα.

Και τις μνήμες Auto by SPD στο BIOS.

rallye
07-06-04, 15:33
Απενεργοποίησε το Fastwrites.

@ ADSLgr.com All rights reserved.