PDA

Επιστροφή στο Forum : Που να βάλω την RAM;



HateBreeder
03-01-07, 19:34
Χαιρετώ...

Εχω μια ram στον υπολογιστη 512, αγόρασα μια καινούργια και θέλω να την βάλω στην μητρική!
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω σε ποιά έσοχη να την βάλω
Επίσης θέλω και πληροφορίες για το θέμα του στατικού για να μην καεί!

Η μητρική είναι η:

Gigabyte GA-8IPE1000,
Max Memory » 4GB
Expansion Slots » 4
CPU Socket » Socket 478
Chipset » Intel i865PE
Memory
Type: Dual Channel DDR 400 / 333 / 266 support
Max capacity: 4 GB
DIMM slots: 4


Και μια φωτο:


19692

hemlock
03-01-07, 20:46
Δεν εχει manual η μητρικη ???:evil:
Που ειναι η μπαταρια ,που ειναι τα βυσματα IDE,εκει μπροστα εχει 4 μακροστενες εσοχες.εκει θα την βαλεις...ΔΕΝ εχει σημασια το slot που θα μπει.Η Ram που εχεις μπαινει μοναχα με εναν και συγκεκριμενο τροπο και μην ξεχασεις να την μαγκωσεις με τα ακριανα αγκυστρα...

dimitris_thass
03-01-07, 20:53
Χαιρετώ...

Εχω μια ram στον υπολογιστη 512, αγόρασα μια καινούργια και θέλω να την βάλω στην μητρική!
Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω σε ποιά έσοχη να την βάλω
Επίσης θέλω και πληροφορίες για το θέμα του στατικού για να μην καεί!

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=14050&stc=1&d=1167846695

manoulamou
03-01-07, 21:14
Νομιζω πως αυτη ειναι η μητρικουλα μας (http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1687&ModelName=GA-8IPE1000):)
και αυτο το manual (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Manual_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1687&ProductName=GA-8IPE1000) της μαζι με διαφορες αλλες πληροφοριες....:hmm:

The_StarGazer
03-01-07, 21:18
Αν δεν κανω λαθος αυτη η MoBo υποστηριζει και Dual Channel.
Αρα εχει και παραεχει σημασια το που θα βαλεις το 2ο module.

Εαν και το 1ο σου module ( το παλιο ) ειναι ιδιο με το καινουργιο δηλαδη ιδια MB και ιδια ταχυτητα (π.χ. 512 DDR 400) , τοτε για να εκμετελευτεις αυτη την ιδιοτητα της , θα πρεπει να το βαλεις αναλογα με το που εχεις το πρωτο.
Δηλαδη εαν το 1ο module ειναι στο slot 1 τοτε το καινουργιο θα πρεπει να παει στο slot 3. Αντιστοιχα , εαν ειναι στο slot 2 τοτε το καινουργιο παει στο slot 4.

HateBreeder
03-01-07, 21:28
Αν δεν κανω λαθος αυτη η MoBo υποστηριζει και Dual Channel.
Αρα εχει και παραεχει σημασια το που θα βαλεις το 2ο module.

Εαν και το 1ο σου module ( το παλιο ) ειναι ιδιο με το καινουργιο δηλαδη ιδια MB και ιδια ταχυτητα (π.χ. 512 DDR 400) , τοτε για να εκμετελευτεις αυτη την ιδιοτητα της , θα πρεπει να το βαλεις αναλογα με το που εχεις το πρωτο.
Δηλαδη εαν το 1ο module ειναι στο slot 1 τοτε το καινουργιο θα πρεπει να παει στο slot 3. Αντιστοιχα , εαν ειναι στο slot 2 τοτε το καινουργιο παει στο slot 4.

Δεν είναι η ιδια και δεν έχει την ίδια ταχύτητα...απλά την καινούργια θα την κατεβάσω απο το bios!

The_StarGazer
03-01-07, 21:36
Αρα οτι σου λεει ο hemlock.
Προταση: Δεν πας να παρεις αλλη μια ιδια ?? Μπορει να δεχονται να σου την κανουν και ανταλλαγη. ;) Ειναι κριμα να εχεις Dual Channel και να μην το εκμεταλευεσαι.

manoulamou
03-01-07, 21:42
Παντως στο site (http://www.gigabyte.com.tw/Search/Search.aspx?ClassID=2) μπορεις να βρεις τα παντα:) σχεδον...
(τα πρωτα links ηταν απο googlισμα:p )
Παντως ο μονος σιγουρος δρομος για το dualchannel ειναι τα ειδικα κιτ
και βεβαια η σωστη διαταξη επι της mobo.

HateBreeder
03-01-07, 21:42
Νομίζεις δεν το θέλω....δεν υπάρχει όμως...είναι παλιά!


Παντως στο site (http://www.gigabyte.com.tw/Search/Search.aspx?ClassID=2) μπορεις να βρεις τα παντα:) σχεδον...
(τα πρωτα links ηταν απο googlισμα:p )

Το έχω κατεβάσει το manual αλλά δεν έλεγε που να την βάλω!
Ευχαριστώ...

ΑΑΑ, με τον στατικό ηλεκτρισμό τι γίνεται;

hemlock
03-01-07, 21:47
ΑΑΑ, με τον στατικό ηλεκτρισμό τι γίνεται;
Τιποτα το ιδιαιτερο...Μοναχα πριν ακουμπησεις τις ram ν αβαλεις το χερακι σου πανω στο σασι

manoulamou
03-01-07, 21:47
http://www.computermemoryhelp.com/how_to_install_computer_memory.html
http://www.lifehacker.com/software/feature/hack-attack-how-to-install-ram-138665.php

While working inside your case, be mindful of static electricity. To avoid building up a static charge that could potentially short out a component, some people use an anti-static strap to ground themselves (available from most computer hardware retailers). I prefer not to use the strap. Instead, remember to touch a grounded metal surface from time to time to prevent a static charge from building. Touching your computer's power supply unit (provided it remains plugged in and turned off) should do the trick.
Σωστος ο αιβασιλης:p

HateBreeder
03-01-07, 21:52
Aν βάλω latex γάντι θα υπάρχει πρόβλημα;

hemlock
03-01-07, 21:54
Aν βάλω latex γάντι θα υπάρχει πρόβλημα;
κοιτα τετοια προβληματα με ηλεκτρικα φορτια ειχαν οι 486...Οχι οι pentium...Προχωρα εστω και με τα γαντια

nikoslikos
03-01-07, 21:59
Aν βάλω latex γάντι θα υπάρχει πρόβλημα;

Παιδιά τη χειρουργούμε ??:oops:

όχι μια χαρά θα είσαι αλλά και μόνο το σασί να ακουμπήσεις αρκεί:oneup:

sprog111
04-01-07, 01:37
Όσο περισσότερο "μονωμένος" και "στεγνός" είσαι, τόσο περισσότερο στατικό κουβαλάς! Αρα όχι latex γάντια, γιατί μπορεί να φορτιστούν αυτά! Όχι μάλλινα ρούχα (πουλόβερ) όταν δουλεύεις ή και λίγο πριν (πχ. είσαι πλήρως φορτισμένος αν : φοράς παπούτσια με πάτους latex/πολυουρεθάνης , δεν εισαι ιδρωμένος/μπανιαρισμένος και φορέσεις/βγάλεις μάλλινο πουλόβερ).
Πρακτικά τώρα, φέρσου φυσιολογικά , ακούμπα που και που το σασί (άταν είναι στο ρεύμα) και απέφυγε να αγγίζεις τις μνήμες (ή άλλα αποσυνδεμένα εξαρτήματα) στις επαφές και στα τσιπάκια..

Torrentoo
04-01-07, 02:01
'ΩΧ!;!; Τί είναι όλα αυτά με το στατικό ηλεκτρισμό; Κι εγώ που ακουμπάω όλη μέρα τα "εξαρτήματα" του υπολογιστή είναι επικίνδυνο; Δε το ξερα! Και τις μνήμες τις βγάζω και τις βάζω συνέχεια χωρίς γείωση ή τίποτα άλλο!!!!!!!!!!!

HateBreeder
04-01-07, 02:06
Όσο περισσότερο "μονωμένος" και "στεγνός" είσαι, τόσο περισσότερο στατικό κουβαλάς! Αρα όχι latex γάντια, γιατί μπορεί να φορτιστούν αυτά! Όχι μάλλινα ρούχα (πουλόβερ) όταν δουλεύεις ή και λίγο πριν (πχ. είσαι πλήρως φορτισμένος αν : φοράς παπούτσια με πάτους latex/πολυουρεθάνης , δεν εισαι ιδρωμένος/μπανιαρισμένος και φορέσεις/βγάλεις μάλλινο πουλόβερ).
Πρακτικά τώρα, φέρσου φυσιολογικά , ακούμπα που και που το σασί (άταν είναι στο ρεύμα) και απέφυγε να αγγίζεις τις μνήμες (ή άλλα αποσυνδεμένα εξαρτήματα) στις επαφές και στα τσιπάκια..

Φορτίζεται και το latex;
Νομίζω οτι είσαι λίγο λάθος στο συγκεκριμένο....και εσύ να έχεις στατικό, δεν πρόκειτε να περάσει μέσα απο το γάντι!

The_StarGazer
04-01-07, 04:28
Νομίζεις δεν το θέλω....δεν υπάρχει όμως...είναι παλιά!

Τι εννοεις ειναι παλια ??? Dual Channel υποστηριζει και τετοιες μνημες μπορεις να βρεις παντου.

Οσο για τον στατικο. Πολυ σημασια δεν του δινετε ??? Απλα ακουμπισε ενα μεταλλικο αντικειμενο και θα εισαι OK.

Βεβαια υπαρχουν και κατι stripes που δινουν ομως μεγαλες εταιριες - π.χ. η SUN εχει τετοια στα μηχανηματα της - που τις δενεις στον καρπο και το αλλο μερος το κολας στο case και "ξεφορτιζεσαι". Αν θες τωρα ψαξε βρες και κατι τετοιο.
Υπερβολη το βρισκω ομως.

HateBreeder
04-01-07, 12:02
Τι εννοεις ειναι παλια ??? Dual Channel υποστηριζει και τετοιες μνημες μπορεις να βρεις παντου.

Οσο για τον στατικο. Πολυ σημασια δεν του δινετε ??? Απλα ακουμπισε ενα μεταλλικο αντικειμενο και θα εισαι OK.

Βεβαια υπαρχουν και κατι stripes που δινουν ομως μεγαλες εταιριες - π.χ. η SUN εχει τετοια στα μηχανηματα της - που τις δενεις στον καρπο και το αλλο μερος το κολας στο case και "ξεφορτιζεσαι". Αν θες τωρα ψαξε βρες και κατι τετοιο.
Υπερβολη το βρισκω ομως.

H ηδη υπάρχουσα έχει σταματήσει να βγαίνει...δεν υπάρχει πουθενά!
Δεν πρόκειτε να αγοράσω τίποτα για προστασια απο στατικό...

nefthy
04-01-07, 12:18
Για το Dual Channel μην ανησυχείς που έχεις διαφορετικές μνήμες, θα κλειδώσει στους χρονισμούς της πιο αργής... διαφορά ναι, υπάρχει, αλλά μη φανταστείς τίποτα σημαντικό.

papdoux
04-01-07, 12:27
κανε και κανενα memtest για να δεις οτι οι μνημες μαζι θα δουλευουν απροβληματιστα.

Kapnos
04-01-07, 13:23
Δεν είναι η ιδια και δεν έχει την ίδια ταχύτητα...

Παίζει να έχεις προβλήματα λόγω διαφορετικών συχνοτήτων των DIMMs

n_agrios
04-01-07, 16:24
Πολύ δύσκολα θα έχεις πρόβλημα με τις συχνότητες λειτουργίας των μνημών. Απλά η γρηγορότερη μνήμη θα λειτουργεί στην μέγιστη ταχύτητα της πιο απλής.
Αυτά ήταν προβλήματα του παρελθόντος που ευτυχώς έχουν λυθεί.

Οσο για τον στατικό ηλεκτρισμό που αναφέρεις, απλά ακούμπησε ένα μεταλλικό γειωμένο αντικείμενο, και θα είσαι εντάξει.
Για τα latex γάντια, έχεις δίκιο. Δεν θα αφήσουν το στατιkό ηλεκτρισμό (εφόσον είσαι φορτισμένος) να περάσει στο module.

HateBreeder
04-01-07, 23:55
Πολύ δύσκολα θα έχεις πρόβλημα με τις συχνότητες λειτουργίας των μνημών. Απλά η γρηγορότερη μνήμη θα λειτουργεί στην μέγιστη ταχύτητα της πιο απλής.


Aυτό θα γίνει απο μόνο του;
Είχα σκοπό να το κάνω απο το bios,αλλά αν γίνεται ακι απο μόνο του τόσο καλύτερα!

n_agrios
05-01-07, 10:08
Καλημέρα! Η συχνότητα λειτουργίας της RAM αλλάζει αυτόματα απο την M/B. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.
Ισώς σε περίπτωση που έχει πολλά κολήματα το PC σου, τότε θα πρέπει να χαμηλώσεις την ταχύτητα της μνήμης απο το BIOS.

Billis
05-01-07, 11:16
κανε και κανενα memtest για να δεις οτι οι μνημες μαζι θα δουλευουν απροβληματιστα.

Σωστότατος ο papdoux! Επιτυχής δοκιμή με memtest86+ για 2-3 passes είναι βασικότατη προϋπόθεση για σωστή λειτουργία! Μην παραλείψεις να την κάνεις!!!

Κατέβασέ το από εδώ: http://www.memtest.org/

@ ADSLgr.com All rights reserved.