PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 500i - PPPoA Status Enabled, Down >> PLZ HEL



Sapo
06-06-04, 01:02
Γεια χαρα,

έχω το εξής πρόβλημα, εδω και λιγες μερες.
δεν εχω πια internet γιατι το jetspeed μου βγάζει το παρακάτω μυνημα και δεν μπορεί να παρει IP.

μπορει κανενας να βοηθήσει?

Status: Saponet (ppp-0)

--------------------------------------------------------------------------------

IP interface: IP address 0.0.0.0
Subnet mask 0.0.0.0
NAT enabled? false

ATM connection: Port name fast Connected true
Rx VPI 8 Tx VPI 8
Rx VCI 35 Tx VCI 35
Rx packets 3 Tx packets 5
Rx bad packets 0 Tx bad packets 0

Quality of Service: QoS type UBR PCR 2000
BT 0 SCR 0
MBS 0 CDVT 5
MCR 0 NRM 0

PPPoA parameters: Status enabled, down
LLC headers VCMUX
HDLC headers false
Authentication pap
Username XXX@otenet.gr

sdikr
06-06-04, 01:07
ρίξε μια ματιά στις οδήγιες της οτενετ
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/XPJetSpeed500Ethernet.htm

Sapo
06-06-04, 01:11
Ακριβώς όπως τα λεει τα κανω. Μιλησα και με OTEnet και οι ρυθμισεις ηταν εντάξει. Μου ειπε να κανω πολλα reset και να μιλησω με τον κατασκευαστηαν δε δουλεψει. Μεχρι τωρα δουλεβε κανονικα

sdikr
06-06-04, 01:23
αν τα κάνεις όπως σου λέει δεν θα έπρεπε να λέει
NAT enabled? false

αλλά enabled

Sapo
06-06-04, 02:09
Το ΝΑΤ δεν το χρειαζομαι, εχω πακετο με στατικεσ ΙΡ. τώρα.. ειτε το βάλω ειτε οχι το ιδιο πραγμα.

Κανει authentication μετα λεει terminated και down...
δε ξερω..

Εστειλα mail παντου, αντε να δουμε (που δε περιμενω να μου βρουνε λυση αλλα τεσπα..)

sdikr
06-06-04, 02:13
δοκίμασε με user otenet@otenet.gr pass otenet

terper
06-06-04, 02:14
Ρύθμισε το σε PPPoE

Κάνουν αλλαγές σε πολλά κέντρα και δεν υποστηρίζεται πλέον το autosensing...
Αν κάποιος τεχνικός καταλάθος σε ρύθμισε σε PPPoE δεν θα συνδεθει ποτε σε PPPoA.
Πάρε το helpdesk Otenet για οδηγίες γιατί δε θυμάμαι τις ρυθμίσεις...
Νομίζω bridged σύνδεση και Windows XP/2003 Dialer χρειάζονται...

Αντιμετώπισα το ίδιο π΄ροβλημα με τα ίδια συμποτώματα ακριβώς πριν κανα δύο μήνες στη Θεσσαλονίκη που από την αρχή δεν είχε autosensing.
Το κλειδί είναι ότι λογικά σαν δεις στα στατιστικά δεν θα έχεις κανένα εισερχόμενο πακέτο και δεν θα παίρνεις IP. AΑν ισχύουν αυτά μάλλον είναι αυτό που μόλις σου είπα..
Hope this helps!

Let us know if this worked!

sdikr
06-06-04, 02:17
Ρύθμισε το σε PPPoE

Κάνουν αλλαγές σε πολλά κέντρα και δεν υποστηρίζεται πλέον το autosensing...

δεν υποστήρίζεται;;; είσαι 100% σίγουρος;

terper
06-06-04, 02:25
Στόχος του ΟΤΕ να μην υποστηρίζεται πουθενά (τουλάχιστον αυτή ήταν η γραμμή που ίσχυε μέχρι πριν από ένα μήνα) και να χρεώνεται η μετάβαση από τη μία στην άλλη μέθοδο...
Τώρα αν και πότε θα ρυθμιστε΄΄ι αυτό σε όλους;

Στην θεσσαλονίκη λόγω μικρότερης πίεσης και του γεγονότος ότι δεν ήταν οι πρώτοι αλλά υπήρχε ήδη εμπειρία το ρύθμισαν από την αρχή.
Στην Αθήνα λόγω βιασύνης , αρπα...λιας και απειρίας στην αρχή το άφησαν σε autosensing.

Ελπίζω πάντως και εγώ να το ξεχάσουν ή να αλλάξουν γνώμη.. Πάντως αυτό που περιγράφει ο φίλος έχει όλα τα φόντα να οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα! :?

sdikr
06-06-04, 02:32
Στόχος του ΟΤΕ να μην υποστηρίζεται πουθενά (τουλάχιστον αυτή ήταν η γραμμή που ίσχυε μέχρι πριν από ένα μήνα) και να χρεώνεται η μετάβαση από τη μία στην άλλη μέθοδο...
Τώρα αν και πότε θα ρυθμιστε΄΄ι αυτό σε όλους;

Στην θεσσαλονίκη λόγω μικρότερης πίεσης και του γεγονότος ότι δεν ήταν οι πρώτοι αλλά υπήρχε ήδη εμπειρία το ρύθμισαν από την αρχή.
Στην Αθήνα λόγω βιασύνης , αρπα...λιας και απειρίας στην αρχή το άφησαν σε autosensing.

Ελπίζω πάντως και εγώ να το ξεχάσουν ή να αλλάξουν γνώμη.. Πάντως αυτό που περιγράφει ο φίλος έχει όλα τα φόντα να οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα!

ouch!! αν και αυτή την στιγμή στον τιμοκατάλογο το έχουν σαν 0 ευρώ για άλλαγη , αυτό που λες μπόρει να είναι αυτο που θέλουν να κανουν

terper
06-06-04, 02:39
Λοιπόν τα βήματα είναι
Στο Jetspeed φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση WAN με RFC 1483 bridged και επιλέγουμε encapsulation LLC/SNAP και vpi vci τα γνωστά.

Στα Windows XP (δεν υποστηρίζεται χωρίς dialer στα 98 ) ξεκινάμε την διαδικάσία για μια dialup ControlPanel/Network Connections/Create a new Connection
Connect to the Internet
Set up my connection manually
Connect using a broadband connection that requires a username and password

Give ISP Name
Give username@otenet.gr and password
Dial and here u are

Θα είμαι online για κανα τεατρτο ακόμα οπότε αν είσαι εδώ πες μου αν τα κατάφερες!

terper
06-06-04, 02:40
Δεν θα μπορούσε να χρεώνεται ακόμα αφού σε κάποιους είναι αυτοφερόμενο!!! :D

terper
06-06-04, 03:02
Να σημειώσω εδώ κάτι για να μην δημιουργώ εντυπώσεις. Η πληροφορία αυτή προέρχεται από συγγενικό μου πρόσωπο που εργάζεται στο διοικητικό τμήμα του ΟΤΕ. Σε επικοινωνία με τεχνικό μάθαμε ότι διάφορα κέντρα γυρίζουν σε manual και αυτό είναι το σίγουρο κομμάτι ενώ το ότι στόχος είναι να χρεώνεται η αλλαγή είναι η εικασία απλά δεν είναι δική μου αλλά των τεχνικών.

sdikr
06-06-04, 03:26
Δεν θα μπορούσε να χρεώνεται ακόμα αφού σε κάποιους είναι αυτοφερόμενο!!!

στην αρχή έιχε γίνει, δηλαδή έδω στην θεσσαλονικη μας χρεώναν για την αλλάγη ενώ στην αθηνα είναι auto

Bayern7
06-06-04, 05:30
Ποιος καθορίζει ρε παιδιά αν θα σε κονφιγκιουράρουν σε PPPOE ή σε PPPOA?
Εγώ από τη πρώτη στιγμή δεν μπορούσα να συνδεθώ PPPOA παρά μόνο PPPOE!
Ποιος το καθορίζει αυτό! Παίζει τίποτα με την απόσταση από το dslam? :?:

enwsitis21
06-06-04, 09:28
Γεια χαρα,

έχω το εξής πρόβλημα, εδω και λιγες μερες.
δεν εχω πια internet γιατι το jetspeed μου βγάζει το παρακάτω μυνημα και δεν μπορεί να παρει IP.

μπορει κανενας να βοηθήσει?

Status: Saponet (ppp-0)

--------------------------------------------------------------------------------

IP interface: IP address 0.0.0.0
Subnet mask 0.0.0.0
NAT enabled? false

ATM connection: Port name fast Connected true
Rx VPI 8 Tx VPI 8
Rx VCI 35 Tx VCI 35
Rx packets 3 Tx packets 5
Rx bad packets 0 Tx bad packets 0

Quality of Service: QoS type UBR PCR 2000
BT 0 SCR 0
MBS 0 CDVT 5
MCR 0 NRM 0

PPPoA parameters: Status enabled, down
LLC headers VCMUX
HDLC headers false
Authentication pap
Username XXX@otenet.gr

Καλημέρα,

τώρα που έστειλες το post, είσαι συνδεδεμένος με τη backup σύνδεση που σου δίνει η OTEnet;Αν ναί, αυτό σημαίνει ότι δέν υπάρχει πρόβλημα με την επιβεβαίωση των στοιχείων σου από πλευράς isp δλδ OTEnet.
Για να μή δουλεύει τώρα η dsl σύνδεση κάτι από τα παρακάτω πρέπει να συμβαίνει:
1.Δέν είναι συγχρονισμένο το modem/router με το πολυπλέκτη, δλδ dslam.
2.Ενδεχομένως κάποιος να έχει αλλάξει το encapsulation στο BBRAS του ΟΤΕ, δλδ από PPPoATM σε PPPoE.
3.Κόλλημα του modem.

Στις 2 πρώτες περιπτώσεις μιλάς με ΟΤΕ, στη τρίτη ξαναφτιάχνεις το προφίλ για τη σύνδεση πάλι με τις ρυθμίσεις που ξέρεις.

Sapo
06-06-04, 13:53
Να σας πω και τα αποτελέσματα:

Εκανα PPPoE routed με τον ιδιο τροπο, αλλα τζιφος.
Εκανα εκείνο με το RFC 1483 bridged συνδέθηκε, ΙΡ εβαλα μια απο τις static που εχω αλλα το ιντερνετ δε δουλεψε...

σε ολες τις περιπτωσεις στο ATM Status βγαζει στην σειρα: AUTHENTICATED,TERMINATING,DOWN και μενει εκει.

τώρα.. σας κάνω ποστ και την σελιδα του ADSL status να δειτε και την γραμμή, εγώ νομιζω πως είναι ενταξει..

Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια

ADSL Line Status

--------------------------------------------------------------------------------
Modem Modem state FULL_ON
Operational mode ITU G.992.1-ANNEX-B
ADSL Firmware 4.10.7
Lock status Unlock

ADSL Baudrate Upstream Fast 128 Kbps Downstream Fast 384 Kbps
Upstream Interleaved 0 Kbps Downstream Interleaved 0 Kbps

Actual Baudrate Upstream Fast 0 Kbps Downstream Fast 0 Kbps
Upstream Interleaved 0 Kbps Downstream Interleaved 0 Kbps

Line operational data US Rel Cap Occupation 18 % DS Rel Cap Occupation 7 %
US Noise Margin 31 dB DS Noise Margin 42.5 dB
US Power Level 12 dBm DS Power Level 19 dBm
US Attenuation 14 dB DS Attenuation 20 dB

Cell Counters Tx Fast 20950 Rx Fast 12971
Tx Interleaved 0 Rx Interleaved 0

Refresh Auto Refresh Set Refresh Rate
Help

Sapo
06-06-04, 13:55
ΥΓ: Εχω χρησιμοποιήσει και τα username otenet@otenet.gr / otenet αλλα παλι τζιφος

sdikr
06-06-04, 16:11
κατέβα και πάρε μια netcarta για να δοκιμάσεις, ή αν έχεις απο κάποιο γνωστό κάποιον άλλο λογαριασμό, ή νετκαρτα θα δουλέψει dynamic ip οπότε ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις δυο τρία πραγματάκια,
αν συνδεθείς με νετκάρτα, πέρνεις την οτενετ και τους *******
αν δεν συνδεθείς πέρνεις τον Οτε και τους τα ********

enwsitis21
06-06-04, 21:01
Τηλεφώνησε στο Helpdesk της OTEnet, και δώσε τα στοιχεία της σύνδεσής σου, έτσι ώστε να δοκιμάσουν και αυτοί από εκεί.Έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν με dsl, εάν αυτοί συνδέονται κανονικά, τότε το πρόβλημα είναι από τη πλευρά τη δική σου ή του ΟΤΕ.

Φιλικά.

Sapo
07-06-04, 00:10
Τους ειχα παρει τηλ, και μου ειδαν το user/pass και ειπαν ενταξει, σωστα ειναι. τωρα περιμενω αυριο να παω απο τον ΟΤΕ μια βολτα να τους μαμ...σω :)

terper
07-06-04, 01:13
Να σας πω και τα αποτελέσματα:

Εκανα PPPoE routed με τον ιδιο τροπο, αλλα τζιφος.
Εκανα εκείνο με το RFC 1483 bridged συνδέθηκε, ΙΡ εβαλα μια απο τις static που εχω αλλα το ιντερνετ δε δουλεψε...


Διέγραψε όλες τις WAN συνδέσεις που έχεις φτιάξει ήδη...
Μή δώσεις IP θα πάρει μόνο του την πρώτη static που έχεις...
Με PPPoE routed Φυσικα δε θα δούλευε.
Bridged 1483 θα σου πει connected και αυτό αρκεί.
Μετά πρέπει να φτιάξεις μια dialup για να δώσεις το username και το password όπως σου αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα.


Λοιπόν τα βήματα είναι

1ο) Στο Jetspeed φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση WAN με RFC 1483 bridged και επιλέγουμε encapsulation LLC/SNAP και vpi 8 vci 35 τα γνωστά.

2ο) Στα Windows XP ξεκινάμε την διαδικάσία για μια dialup...

Αγγλικά

a. Control Panel
b. Network Connections
c. Create a new Connection (click next)
d. Connect to the Internet (click next)
e. Set up my connection manually (click next)
f. Connect using a broadband connection that requires a username and password (click next)

g. Give ISP Name (click next)
h. Give username@otenet.gr and password (click next)
z. Click Dial

Ελληνικά

a. Πίνακας Ελέγχου
b. Συνδέσεις Δικτύου
c. Create a new Connection (πάτησε επόμενο)
d. Σύνδεση με το Ιντερνετ (πάτησε επόμενο)
e. Μη αυτόματη εγκατάσταση της σύνδεσης (πάτησε επόμενο)
f. Σύνδεση με χρήση σύνδεσης ευρείας ζώνης που απαιτεί όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης (πάτησε επόμενο)

g. Όνομα υπηρεσίας παροχής Ιντερνετ(πάτησε επόμενο)
h.Δώστε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης(πάτησε επόμενο)
z. Πατήστε σύνδεση

and there u are

Το έκανες αυτό το βήμα;

Sapo
07-06-04, 03:14
Το κανω οπως το λες, (βεβαια παιρνει την ΙΡ που εχει απο προεπιλογη το modem στο LAN interface του). Τo username ειναι invalid στο domain και δεν κανει συνδεση... με otenet/otenet κανει συνδεση αλλα δεν ανοιγω καμια σελιδα (εκεινη του activation ποια ειναι??)

terper
07-06-04, 03:24
Το κανω οπως το λες, (βεβαια παιρνει την ΙΡ που εχει απο προεπιλογη το modem στο LAN interface του). Τo username ειναι invalid στο domain και δεν κανει συνδεση... με otenet/otenet κανει συνδεση αλλα δεν ανοιγω καμια σελιδα (εκεινη του activation ποια ειναι??)

Την IP θα την πάρει ο υπολογιστής σου στο Interface MiniWan PPP Port adapter . Θα σου ανοίξει τις κλασσικές δυο οθονούλες στο system tray και αν πας στο Status (κατάσταση) θα δεις το IP σου.
Το Modem/Router θα έχει fake εσωτερική IP και οι πραγματικές αποδίδονται στο PC...

Με ΟΤΕνετ@otenet.gr and pwd otenet πρέπει να βλέπεις μόνο το σιτε της Otenet.

Το δικό σου password πρέπει να το δώσεις

username@otenet.gr δηλαδή με το επίθημα @otenet.gr
password και φυσικά το password είναι case sensitive (προσοχή σε πεζά κεφαλαία)

To γεγονός ότι λές ότι κάνει σύνδεση με Οτενετ/Οτενετ και αν βλέπεις και τη σελίδα οτενετ
σημαίνει ότι η σύνδεση και η γραμμή δουλεύουν και ότι κάτι βάζεις λάθος στο usename/password ή κάτι κάνουν αυτοί λάθος ...

cosmos
07-06-04, 09:07
Bayern7, εσύ το "καθορίζεις" όταν κάνεις αίτηση για ADSL, τσεκάροντας πάνω στην αίτηση το πρωτόκολλο της επιλογής σου.

Από εκεί και πέρα, αν έχεις σκέτο modem (όχι και router δλδ, όπως το Siemens Xpresslink) μπορείς να συνδεθείς σε ορισμένα μόνο με το ένα πρωτόκολλο. Όλα όμως σχεδόν τα modem/routers παίζουν και με τα δύο πρωτόκολλα πάντως, αρκεί να τα ρυθμίσεις κατάλληλα.

terper
09-06-04, 01:16
Βρέθηκε η λύση;

Sapo
09-06-04, 03:47
Σημερα τελικα, χωρις να κανω καμια ρυθμιση, πηρε απο μονο του ΙΡ. Δε ξερω πως εγινε αυτο, μαλλον κατι θα κανανε το σαβ/κο και θα με κοψανε.

Αλλα εχω ενα προβλημα που το ειχα 2 βδομαδες πριν κου κοπει η συνδεση: σε μερικα site μπαινει και σε αλλα δε μπαινει(ενω με την dialup συνδεση δουλεβουν κανονικα) πχ στο google...
:?: :?: :?:

τι γινεται ρε γ...το θα μα τρελανει αυτος ο (π)οτε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.