PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικές ίνες????



paris1970
04-12-12, 12:20
Καλημέρα σε όλους,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος πληροφορημένος ας απαντήσει.
Μένω στο περιστέρι και εχτές μου χτύπησαν το κουδούνι απο την HOL και μου είπαν ότι η περιοχή μου καλύπτεται ήδη απο οπτικές ίνες-μέχρι το καφαο- οι οποίες θα ενεργοποιηθούν σε κανα μήνα.Μπορώ να πω ότι έμεινα μ@λ@κ@ς όταν το άκουσα αυτό αλλά πολύ μου άρεσε και θέλω να είναι αληθινό,έκανα κάποιους συσχετισμούς στο μυαλό μου και αποφάσισα να το ακούσω το άτομο με πιο προσοχή γιατί πρίν κάμποσο καιρό είχαν έρθει και μου άλλαξαν τα καλώδια απο ένα μικρό κουτάκι παραδίπλα απο το σπίτι μου μέχρι και την πόρτα μου(αυτό δεν είναι το καφαο?):p και είπα μπάς και έχει γίνει και καμμία άλλη αλλαγή και δε το έχω πάρει χαμπάρι.Η συνδρομή μου με την εταιρεία που έχω τώρα λήγει το γενάρη και έτσι δεν υπόγραψα κάποιο συμβόλαιο αλλά άρχισα να το ψάχνω στο νετ,δεν βρήκα κάπου απο την hol να αναφέρουν έστω και κάτι για οπτικές ίνες και πήρα τηλ. στο οποίο με επιβεβαίωσαν ότι όντως έχουν μπεί οπτικές ίνες και θα ενεργοποιηθούν σε τρείς εβδομάδες,Έχω ακούσει πολλά για τρόπους προσέλκυσης νέων πελατών και φυλάγομαι μη την πατήσω, μου είπαν ακόμα ότι δε χρειάζεται να κάνω τπτ εγώ και ότι συνδέομαι κανονικά απο το καφαο με το υπάρχον χάλκινο καλώδιο που έρχετε μέχρι και μέσα στο σπίτι μου.
Τι κάνω? ξέρει κανείς κάτι παραπάνω? ακούγεται πολύ ωραίο να έχω μια γρήγορη σύνδεση με μόλις 29 ευρώ.
Περιμένω απαντήσεις σας και τελειώνω μ ένα μεγάλο συγνώμη για την φλυαρία μου;)

neshtar
04-12-12, 12:32
Παραμυθια για να πουλησουν καμια συνδρομη

paris1970
04-12-12, 13:12
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά είπα μπας και φιλοτιμηθεί κανείς και κάνει κάτι για να προχωρήσουμε μπροστά

neshtar
04-12-12, 13:39
ο ΟΤΕ περναει δικτυα οπτικων ινων στα καφαο, σταδιακα. Απλα δεν εχει παει στην περιοχη σου ακομα. Καποια στιγμη θα αρχισουν να σκαβουν τους δρομους και να αλλαζουν τα παλια καφαο (http://i48.tinypic.com/30nf77c.jpg) με καινουργιες καμπινες (http://i49.tinypic.com/sbr120.jpg), καποιες βδομαδες μετα θα υπαρχει ενεργο δικτυο οπτικων ινων στην περιοχη σου. Μεχρι τοτε παραμυθια σου λενε.

paris1970
04-12-12, 14:59
Απο τις φώτο που πόσταρες δεν έχω δει κάτι σχετικό στην γειτονιά μου. Σε τι απόσταση λογικά πρέπει να βρίσκεται η ντουλάπα αυτή απο το σπίτι μου?

neshtar
04-12-12, 18:25
σε αστικες περιοχες το καφαο σου ειναι σε ενα κυκλο 2-3 τετραγωνων γυρω απο το σπιτι σου. Οταν περαστουν οι οπτικες ξηλωνουν το καφαο και το αντικαθιστουν με καμπινα

paris1970
06-12-12, 13:54
Θα βγώ στην γύρα και θα ψάχνω τις γειτονιές με βλέπω :p

salig
06-12-12, 16:10
Καλησπέρα,

Ακριβώς ίδια ιστορία εδώ στην Πεύκη. Μόλις πριν 10' ήρθε ένα παλικάρι για να προωθήσει γραμμές HOL. Με διαβεβαίωσε ότι έχουν περάσει οπτικές ίνες. Μου ζήτησε τα 4 πρώτα ψηφία του τηλεφώνου και κοιτώντας σε λίστα που είχε με διαβεβαίωσε ότι είμαι στους τυχερούς.

Γνωρίζει κανείς εάν αυτά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;

(Δεν υπέγραψα τίποτε, εννοείται, απλά με γαργάλησε το ζήτημα και είπα να το ψάξω...)

nnn
06-12-12, 16:13
Με μια λέξη, μακρυά, είναι εξαπάτηση.

salig
06-12-12, 16:18
Με μια λέξη, μακρυά, είναι εξαπάτηση.

Άρα δεν φαντάστηκα λάθος...

nnn
06-12-12, 16:22
Είναι παλιό παραμύθι, αν το ψάξεις λίγο στο forum θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα
http://www.adslgr.com/forum/threads/415611-%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82

paris1970
07-12-12, 11:03
Μωρέ μπράβο τους! που έχουν τα κότσια να βγούν έξω και να μας δουλέψουν με αυτό το τρόπο,ψιλοτσίμπισα μπορώ να πώ αλλά ευτυχώς δεν έκανα κάτι για να το προχωρήσω το θέμα και είπα ότι θα το ψάξω και μετά θα δω τι θα κάνω,μου έκανε εντύπωση όμως ότι και απο τα κεντρικά της εταιρείας το δέχτηκαν αυτό και με παρότρυναν να προχωρήσω την υπόθεση εφόσον σε τρείς βδομάδες θα τις ενεργοποιήσουν όπως λένε.Πάντως είπα και στους γιούς μου που τριγυρνάνε στην γειτονιά αν δουν καινούρια καμπίνα (τους έδειξα φώτο) να με ειδοποιήσουν.:p

lehrer
07-12-12, 11:19
ο ΟΤΕ περναει δικτυα οπτικων ινων στα καφαο, σταδιακα. Απλα δεν εχει παει στην περιοχη σου ακομα. Καποια στιγμη θα αρχισουν να σκαβουν τους δρομους και να αλλαζουν τα παλια καφαο (http://i48.tinypic.com/30nf77c.jpg) με καινουργιες καμπινες (http://i49.tinypic.com/sbr120.jpg), καποιες βδομαδες μετα θα υπαρχει ενεργο δικτυο οπτικων ινων στην περιοχη σου. Μεχρι τοτε παραμυθια σου λενε.

Και στη δική μου γειτονιά έχουν στήσει μια καινούργια καμπίνα και έχουν σκάψει και τον δρόμο. Η απορία μου είναι αν αυτό αφορά μόνο το vdsl ή θα μεταφερθούν όλοι οι συνδρομητές στις νέες καμπίνες.

salig
07-12-12, 16:04
Καλησπέρα,

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από HOL. Συνήθως τους κλείνω αλλά αυτή τη φορά είπα να το συζητήσω λόγω της χτεσινής επίσκεψης του νεαρού.

Η κυρία που με πήρε επέμενε ότι "ναι έχουμε περάσει δικό μας δίκτυο, ναι θα σας δώσουμε από δικό μας δίκτυο". Της είπα ότι θα την καλέσω σε λίγη ώρα...

Τηλεφώνησα στον ξάδερφό μου, τεχνικό του ΟΤΕ σε άλλη περιοχή. Μου λέει "Όχι ρε συ, τι μ*** σου λένε, άστους να λένε δεν έχουν περάσει δίκτυα". Αναμενόμενο...

Τηλεφωνώ στην κυρία και της λέω: "Είτε η HOL είτε ο ΟΤΕ λέει ψέμματα. Δεν μπορώ να το ξέρω. Θα σας παρακαλέσω για το εξής: να μου στείλετε εγγράφως με fax ότι έχετε αναπτύξει δικό σας δίκτυο και ότι καλύπτετε την περιοχή μου, και την επόμενη στιγμή θα κάνω αίτηση για νέα γραμμή σε εσάς. Εάν δεν έχετε δικό σας δίκτυο, θα σας πάω δικαστικά για απάτη και παραπλάνηση και όλα τα συναφή."

Η κυρία μου απάντησε ότι θα προωθήσει το αίτημά μου και ότι βεβαίως θα μου στείλουν αυτό που θέλω. Είμαι πραγματικά πολύ επρίεργος να δω εάν όντως θα το στείλουν και τι θα λέει...

Εν αναμονή λοιπόν. Καλό ΣΚ σε όλους!

orestis2
07-12-12, 16:42
Πρίν λίγο που μίλαγα με τη Hol, εθιξα το θέμα των οπτικών ινών.
Είπα λοιπόν στον αντιπροσωπο που μίλαγα, οτι η λογική της οπτικής ίνας, ειναι οτι δεν υπαρχει καθόλου απώλεια στην ταχύτητα των δεδομένων. Αρα οποια ταχύτητα ξεκινάει απο την εταιρία θα πρέπει να φτανει και στο σπιτι μου. Απο τη στιγμη λοιπον που η συνδέση μου δεν ξεπερνάει ποτέ το 1Mpps, αρα δεν παιζουν και οπτικές ίνες.
Αυτο που μου απάντησε ειναι οτι η Hol, ναι μεν εχει οπτικες ίνες, αλλα μέχρι τον ΟΤΕ. Απο τον οτε και μετα η σύνδεση γίνετε με το κλασικο χάλκινο καλώδιο, το οποίο εχει μεγάλες απώλειες, οπότε,, εγω δεν εχω κανένα κέρδος, απο τις οπτικές ίνες που εχει το δυκτιο της Hol μέχρι τον Οτε.
Στην ουσία δηλαδή, μου ειπε εμέσως πλην σαφώς οτι η ιστορία με τις οπτικές ινες ειναι μπούρδες.
Αν η οπτικη ίνα δεν φτάνει μέχρι το σπίτι μου, τοτε δεν υπαρχει καμία βελτίωση στις ταχυτητες που πιάνω. Και αυτή τη στιγμή οπτικές ίνες που να φτάνουν μέχρι τα σπίτια μας, δεν εχουν μπεί.

salig
07-12-12, 16:57
Στην ουσία δηλαδή, μου ειπε εμέσως πλην σαφώς οτι η ιστορία με τις οπτικές ινες ειναι μπούρδες.
Αν οι οπτικη ίνα δεν φτάνει μέχρι το σπίτι μου, τοτε δεν υπαρχει καμία βελτίωση στις ταχυτητες που πιάνω. Και αυτή τη στιγμή οπτικές ίνες που να φτάνουν μέχρι τα σπίτια μας, δεν εχουν μπεί.

Ακριβώς αυτό. Οι τύποι παίζουν με τις λέξεις. Σου λέει "μα φυσικά έχουμε δικό μας δίκτυο" και φυσικά έχουν αλλά κορμού. Για αυτό κι εγώ ζήτησα γραπτώς τα περί παροχής από δικό τους δίκτυο, όχι μέσω ΟΤΕ, ήμουν σαφής σε αυτό. Έχω ΟΤΕ, οπότε με οποιονδήποτε πάροχο ξέρω τι ταχύτητα θα έχω. Αυτό που δεν προτίθεμαι να ρισκάρω, επ'ουδενί, είναι η μετάβαση και το ρίσκο αστάθειας. Εδώ και 7 χρονια, να χτυπήσω ξύλο, ζήτημα είναι αν είχα 1 ή 2 φορές κάποιο θεματάκι που λύθηκε σε μισή ώρα...

Πάντως εγώ θα επιμείνω με την HOL, να δω τι θα μου πουν...

paris1970
08-12-12, 13:51
Εφόσον αναφέρθηκε απο τεχνικό του ΟΤΕ ότι αυτά είναι μπούρδες τι ψάχνουμε? κι εγώ έψαχνα για μια τέτοια γνώμη,αν δεν ξέρουν αυτοί ποιός άλλος να ξέρει? Είμαι περίεργος όμως να δω τι θα σκαρφιστούν να πούν απο την hol για τα περί γραπτών!

salig
08-12-12, 14:26
Εφόσον αναφέρθηκε απο τεχνικό του ΟΤΕ ότι αυτά είναι μπούρδες τι ψάχνουμε? κι εγώ έψαχνα για μια τέτοια γνώμη,αν δεν ξέρουν αυτοί ποιός άλλος να ξέρει? Είμαι περίεργος όμως να δω τι θα σκαρφιστούν να πούν απο την hol για τα περί γραπτών!

Προφανώς και ΔΕΝ πρόκειται να στείλουν κάτι γραπτώς. Και σύντομα θα ξαναπάρει κάποιος άλλος και θα αρχίσουμε από την αρχή τον διάλογο "πόσα πληρώνετε, πολλά είναι, εμείς έχουμε οπτικές ίνες στη γειτονιά σας" κλπ.

Εγώ πολύ ευχαρίστως θα έκανα ένα πείραμα με δευτερη γραμμή για να δω τι δίνουν (την υπάρχουσα δεν την αγγίζω) αλλά αν είναι να πάρω από τον ίδιο χαλκό τότε δεν έχω λόγο, ειλικρινά...

Τεσπα, η απατεωνιά σε αυτή τη χώρα περισσεύει...

Vitruvian78
09-12-12, 00:01
Απο τον ιδιο χαλκο θα παρεις.....οι οπτικες ινες απλα συνδεουν τα κεντρα τους και οχι τα κεντρα με τους καταναλωτες. Αρα εσυ δεν επωφελησαι σαν πελατης απο πλευρας δικτυου. Οτι εχεις με τον ΟΤΕ, θα εχεις και με το εναλλακτικο, την ιδια καλωδιωση ακριβως, απλα αντι η γραμμη σου να συνδεεται με το μηχανημα του ΟΤΕ, θα συνδεθει πανω στο μηχανημα του εναλακτικου

salig
09-12-12, 15:33
Απο τον ιδιο χαλκο θα παρεις.....οι οπτικες ινες απλα συνδεουν τα κεντρα τους και οχι τα κεντρα με τους καταναλωτες. Αρα εσυ δεν επωφελησαι σαν πελατης απο πλευρας δικτυου. Οτι εχεις με τον ΟΤΕ, θα εχεις και με το εναλλακτικο, την ιδια καλωδιωση ακριβως, απλα αντι η γραμμη σου να συνδεεται με το μηχανημα του ΟΤΕ, θα συνδεθει πανω στο μηχανημα του εναλακτικου

Προφανώς. Άρα (αναρωτιέμαι τώρα εγώ) γιατί να μπω στη διαδικασία να μεταφερθώ σε ένα χρεωκοπημένο μαγαζί (όλοι οι εναλλακτικοί είναι στο κόκκινο) και να ρισκάρω τη σταθερότητα της γραμμής μου, για να γλιτώσω πόσα; Κανα πενηντάρικο το χρόνο; Ρε άϊντε από δω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.