PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος Ενεργοποίησης Υπηρεσίας VDSL2 & Πραγματική Ταχύτητα Συγχρονισμού & Πληροφορίες σύνδεσης.



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

villasg
18-12-12, 16:37
U P D A T E
1/12/12 τηλεφωνική αίτηση για μεταφορά απο ON ( φορητοτητα ).
4/12/12 με κάλεσαν για το "ραντεβού" με τον courier για τα χαρτιά . Το ραντεβού έκλεισε για 6/12/12
6/12/12 ήρθε ο courier και έφερε τα χαρτιά ΚΑΙ το modem
11/12/12 έλαβα sms "η αίτηση έχει προωθηθεί για υλοποίηση"
12/12/12 η αίτηση έφτασε στην ΟΝ ( με πήραν τηλ και μου έδιναν δώρο 2 πάγια για να μην φύγω )
http://i.imgur.com/VWXqe.png

*** Μου είπαν σε τηλ επικοινωνία Ημερομηνία κατασκευής 28/12/12 ***


Τωρινά στοιχειά στην ON TELECOMS με το Netgear DGN2000
http://i.imgur.com/5sU1B.png[/QUOTE]

Cupra20VT
18-12-12, 23:23
Καλησπερα εχω πολυ καιρο να γραψω και ειπα να ποσταρω και γω την πορεια της αιτησης μου.

Αναβάθμιση πακέτου απο Wind Double Play M σε + VDSL50αρι

Υποβολή αιτήματος 15/12/2012. (Ξερω Σαββατο χανω μερες αλλα πηρα απο σποντα και τελικα η αναβαθμιση σε 50αρι μου βγηκε τσαμπα :P)

Το κακο ειναι (αν και δε με νοιαζει γιατι δε θα χρεωθω ενεργοποιηση και extra παγιο οτι στο σπιτι που ειμαι τωρα (επι της Γρηγοριου λαμπρακη Πειραια), ειναι
μαλλον κακιστη η καλωδιωση και θα το δειτε απο τα στατιστικα ενω θεωρητικα το κεντρο ειναι κοντα μου.

Τα παροντα στατιστικα με το κλασσικο Η108L ειναι τα εξης:

117122

Εχω μια ερωτηση. Θεωρω οτι ειναι κριμα να παιζουμε με 50αρες και να τις χαραμιζουμε με τετοιο σαπιο router. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη καλυτερη μαρκα για αγορα απο το εμποριο ?

Ευχαριστω Πολυ.

christakoss
18-12-12, 23:58
Καλησπερα εχω πολυ καιρο να γραψω και ειπα να ποσταρω και γω την πορεια της αιτησης μου.

Αναβάθμιση πακέτου απο Wind Double Play M σε + VDSL50αρι

Υποβολή αιτήματος 15/12/2012. (Ξερω Σαββατο χανω μερες αλλα πηρα απο σποντα και τελικα η αναβαθμιση σε 50αρι μου βγηκε τσαμπα :P)

Το κακο ειναι (αν και δε με νοιαζει γιατι δε θα χρεωθω ενεργοποιηση και extra παγιο οτι στο σπιτι που ειμαι τωρα (επι της Γρηγοριου λαμπρακη Πειραια), ειναι
μαλλον κακιστη η καλωδιωση και θα το δειτε απο τα στατιστικα ενω θεωρητικα το κεντρο ειναι κοντα μου.

Τα παροντα στατιστικα με το κλασσικο Η108L ειναι τα εξης:

117122

Εχω μια ερωτηση. Θεωρω οτι ειναι κριμα να παιζουμε με 50αρες και να τις χαραμιζουμε με τετοιο σαπιο router. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη καλυτερη μαρκα για αγορα απο το εμποριο ?

Ευχαριστω Πολυ.

Θα παραλάβεις από την Wind vdsl εξοπλισμό.

Cupra20VT
18-12-12, 23:59
Θα παραλάβεις από την Wind vdsl εξοπλισμό.

Nαι, αυτον χαρακτηρισα σαπιο, ο υπαρχων εκτος απο σαπιος ειναι μονο για adsl2.

Κατι καλυτερο υπαρχει ?

christakoss
19-12-12, 00:01
Nαι, αυτον χαρακτηρισα σαπιο, ο υπαρχων εκτος απο σαπιος ειναι μονο για adsl2.

Κατι καλυτερο υπαρχει ?

Λογικά υπάρχει,αλλά απ όσο ξέρω θες γύρω στα 200+ ευρώ.

Cupra20VT
19-12-12, 00:05
Eiναι πολλα ρε γμτ, μεχρι 130 οκ, αλλα 200 ξεφυγε.

jpcupra
19-12-12, 02:09
ειναι
μαλλον κακιστη η καλωδιωση και θα το δειτε απο τα στατιστικα ενω θεωρητικα το κεντρο ειναι κοντα μου.


οταν μιλαει το κουμπαρακι για κακη καλωδιωση κατι θα ξερει... :p:p εχει κανει εντριβη στο θεμα, αφου το ξερεις!! :lol:
μετρα κατανεμητη και θα δεις σιγουρα 20+!! - click_me (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) -
το υπολοιπο μπορεις να φανταστεις που χανεται:whistle:

το 42+ παντως το εχεις στο τσεπακι!!! :dance: εχεις αστρο αγορι μου!!! :lol:


σας περιμενουμε παρασκευη :popcorn:

Cupra20VT
19-12-12, 04:02
Ο calculator δε λεει κατι, οι θεωρητικες απωλειες βαση θορυβου ειναι γνωστες, νταξει ειναι παλιο το σπιτι και η μπριζα του τηλεφωνου ειναι ακριβως κατω απο τη σουκο :P

Αναπολο τις παλιες καλες μερες στο πατρικο με 3 attentuation και 16 snrm. Ax καλες εποχες :P

Η κυρα πηρε οδηγιες για το δωρο....

farcry
19-12-12, 06:17
26 Νοεμβρίου 2012: Κάλεσα το 13800 για πληροφορίες
28 Νοεμβρίου 2012: Με κάλεσαν από το 13800 και με ενημέρωσαν πως υπάρχει κάλυψη VDSL2 στη περιοχή μου, και μου προσφέρουν την αναβάθμιση σε VDSL2 με €10 επιπλέον στο πάγιο μου για πάντα και χωρίς καμία δέσμευση παραμονής εκ μέρους μου
5 Δεκεμβρίου 2012: Παρέλαβα τον Εξοπλισμό [με ψάχνανε από την ACS και δεν με βρίσκανε] και κούμπωσα τον εξοπλισμό να είμαι έτοιμος
10 Δεκεμβρίου 2012: Περίπου μια ώρα χωρίς τηλέφωνο και Internet, τους κάλεσα να δω τι συμβαίνει στο 13800 και μετά όλα OK, η VDSL2 έσκασε μύτη μαζί με το τηλέφωνο


117026



εχεις ενα θεμα με το up και σε εβαλαν interleave αντι για fast path. για παρε τους μηπως γινει κατι καλυτερο


ακυρο οπως ειδα και απο τους αλλους η wind βαζει interleave παντου. ειναι κριμα παντως να τερματιζεις το download και οχι το upload

RASTAVIPER
19-12-12, 08:36
Αίτηση από 27/11 και ακόμα περιμένω το ρούτερ.
Απλά τραγικοί στην wind.,.
Update
Ακόμα τίποτα.
Ούτε εξοπλισμό έχω λάβει ακόμα, ούτε νεώτερα για την ενεργοποίηση υπάρχουν.

Cupra20VT
19-12-12, 09:00
Επειδη στο θεμα αυτο εμπλεκεται και η courrier, μπορει το προβλημα να ειναι εκει και οχι στην Wind.

Οταν πηγα στο νεο σπιτι και εκανα αιτηση εβρισκα συνεχεια χαρτακια της courrier οτι δε με βρηκαν (ενω ημουν σπιτι) και στα κεντρικα (ACS) μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει κατι για μενα.

Τελικα καποια στιγμη και επειδη παραλληλα ανα βδομαδα μιλαγα και με Wind, μου ηρθαν 3 ρουτερ + το 1 που πηγα και παρελαβα μονος μου απο το υποκαταστημα της ACS στον πειραια. :P

Παρε τους τηλεφωνο και ρωτα τους αρχικα σε τι σταδιο ειναι η διαδικασια και αν μπορουν να σου δωσουν τον αριθμο αποστολης του Router για να το κανεις trace, γιατι και καλα η courrier στην περιοχη σου ειναι προβληματικη, εγω ετσι ειχα κανει.

RASTAVIPER
19-12-12, 13:53
Τι με νοιάζει αν ο κούριερ έχει πρόβλημα; Υποχρέωση της Wind είναι να το ξεκαθαρίσει.
Έχω κάνει ήδη 3 τηλέφωνα και όλο το κανονίζουνε.
Και δεν έχουν περάσει ποτέ , γιατί χαρτάκι δεν έχουν αφήσει.
Η Wind πιστεύω ότι δεν έχει ενημερώσει, καθώς η αίτηση από την αρχή είχε περιπέτειες. Μία την έβλεπαν στο σύστημα και μία όχι.

mias
19-12-12, 15:16
Τα νέα μου χαρακτηριστικά.....!!! Τώρα θα φτιάξω και την εσωτερική καλωδίωση αλλά ξέρω ότι το διπλανό μου διαμέρισμα έχει γραμμή κλάσεις ανωτερη!!!12 db attn με 19.5 στα 24mbps και εμείς με Vdsl 19db και 31.5 mbps.

117158

117159

Με λίγη ένταση αλλά και καλή θέληση όλα γίνονται!!! :oneup:

NikolasD
19-12-12, 17:55
Λοιπόν , έπειτα απο 9 μέρες τηλεφωνημάτων και παραπόνων η wind αποφάσισε να μου στείλει τεχνικό . Μου είπαν στο τηλέφωνο πως εφόσον δεν είναι βλάβη από πλευράς μου ( λες και είναι μεγάλες οι πιθανότητες να χάλασε ξαφνικά η καλωδίωση στο σπίτι μου με το που με γύρισαν σε vdsl) θα το στείλουν στον οτε να το φτιάξει . Στην αναμονή λοιπόν .

Cupra20VT
19-12-12, 20:23
Πριν κανα δυωρο παρελαβα εξοπλισμο, δεν εχω παραπονο, σαββατο βραδυ η αιτηση, τριτη μεσημερι ο courrier.

To ZXDSL 931WII πηρα και γω.

Dromeas
19-12-12, 20:31
50.000!!!
Την τερμάτισες την γραμμή κανονικά!! :)
Mε γεια
Ευχαριστώ, να' σαι καλά. :)

Είμαι 2 τετράγωνα από το ΑΚ του Ιλισσού, και από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, μέχρι το διαμέρισμα μου, έχω περάσει F/UTP CAT 6 της Panduit, οπότε πιστεύω ότι και αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην απόδοση της γραμμής.

Τις τελευταίες μέρες βέβαια αντιμετώπιζα μια αστάθεια στη σύνδεση, και μετά από επικοινωνία με το 13800, παρατηρώ σήμερα ότι έχει ανεβεί στο Peak και το Upload, και γενικά κατεβάζω στο Full σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες, όπου εκεί είχα πολλά σκαμπανεβάσματα. Τώρα όλα δείχνουν να είναι OK, αλλά θέλω λίγες μέρες ακόμα για να έχω τελικά συμπεράσματα.

117166

117167


Υποβολή αιτήματος 15/12/2012. (Ξερω Σαββατο χανω μερες αλλα πηρα απο σποντα και τελικα η αναβαθμιση σε 50αρι μου βγηκε τσαμπα :P)
Δηλαδή σου προσφέρουν την VDSL2 εντελώς δωρεάν στο πάγιο σου, χωρίς να πληρώνεις τα €10 ως AddOn? :whistle:

Cupra20VT
19-12-12, 20:47
Ναι παραμενω δλδ στα 23,90 που δινω αυτη τη στιγμη. Επισης μου ειπαν χωρις ενεργοποιηση. (μου ειπαν και καλα οτι ασχετα αν εισαι συνδρομητης ή οχι υπαρχει ενεργοποιηση η οποια ομως ειναι δωρεαν μεχρι τελος του μηνα.

- - - Updated - - -

Παντως ενω τα στατιστικα μου ειναι ολοιδια με το H108L (νταξει λογικο ακομα σε adsl ειμαι :P), με αυτο εδω ειναι λιγο πιο αερατο το internet, και το ιδιο το μοντεμ ειναι πολυ πιο γρηγορο στο Interface του συγκριτικα με το H108L.

jpcupra
19-12-12, 21:06
Ναι παραμενω δλδ στα 23,90 που δινω αυτη τη στιγμη. Επισης μου ειπαν χωρις ενεργοποιηση. (μου ειπαν και καλα οτι ασχετα αν εισαι συνδρομητης ή οχι υπαρχει ενεργοποιηση η οποια ομως ειναι δωρεαν μεχρι τελος του μηνα.

- - - Updated - - -

Παντως ενω τα στατιστικα μου ειναι ολοιδια με το H108L (νταξει λογικο ακομα σε adsl ειμαι :P), με αυτο εδω ειναι λιγο πιο αερατο το internet, και το ιδιο το μοντεμ ειναι πολυ πιο γρηγορο στο Interface του συγκριτικα με το H108L.


καλοριζικος!! :clap::clap::clap: :oneup::oneup:

- - - Updated - - -




Αναπολο τις παλιες καλες μερες στο πατρικο με 3 attentuation και 16 snrm. Ax καλες εποχες :P



αρχισες παλι το κλαμα??? :lol:

theopan
21-12-12, 15:59
Το χειρότερο ακούστε ποιό είναι: πήρα να ζητήσω επαναφορά σε adsl2+ και μου είπαν ότι το σύστημα δεν επιτρέπει να δηλωθεί αλλαγή πριν περάσει 1 μήνας από την ενεργοποίηση! Πρέπει να πάρω τηλέφωνο δηλαδή μετά τις 10/1/2013 για να καταχωρηθεί το αίτημα + όσος χρόνος απαιτηθεί για την υλοποίηση! Μπλέξαμε άσχημα...

Ξαναπήρα τελικά χθες το βράδυ τηλέφωνο, να ζητήσω επαναφορά σε ADSL. Αυτή τη φορά δε μου είπαν τίποτα περί περιορισμού να περάσει η ημερομηνία τιμολόγησής μου και μου είπαν ότι "αύριο" (σήμερα δηλαδή), λογικά θα αφαιρεθεί το "πρόσθετο" του VDSL και να ξαναπάρω το βράδυ (σήμερα) να δούμε αν έχει βγει (λες και δε μπορώ να το καταλάβω μόνος μου). Θέλω να ελπίζω καθώς χθες κατέβαζα με IDM με το μέγιστο των συνδέσεων με ...500-600KB/sec, αλλά υποπτεύομαι ότι και ο χθεσινός μπούρδες μου είπε... Αφού για την αντίστροφη μετάβαση απαιτήθηκε αλλαγή ορίου και καμιά 10αριά μέρες, δε βλέπω πως μπορεί να γίνει το αντίστροφο άμεσα.

eso
24-12-12, 05:01
μπορουμε να δουμε μερικα Speedtest ?

theopan
24-12-12, 13:33
Εδώ: http://www.adslgr.com/forum/threads/431615-Wind-Pings-και-download-speed?p=4903588#post4903588 2-3 μέρες πριν τη μετάβασή μου σε VDSL2 και εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/431615-Wind-Pings-και-download-speed?p=4910477#post4910477 την επομένη της μετάβασης. Βαριέμαι να το ξανατρέξω τώρα, πάντως τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα τώρα.

villasg
28-12-12, 13:37
Εφτασε η ημερα κατασκευης , για να δουμε τι θα γινει σημερα
========================================

U P D A T E
1/12/12 τηλεφωνική αίτηση για μεταφορά απο ON ( φορητότητα ).
4/12/12 με κάλεσαν για το "ραντεβού" με τον courier για τα χαρτιά . Το ραντεβού έκλεισε για 6/12/12
6/12/12 ήρθε ο courier και έφερε τα χαρτιά ΚΑΙ το modem
11/12/12 έλαβα sms "η αίτηση έχει προωθηθεί για υλοποίηση"
12/12/12 η αίτηση έφτασε στην ΟΝ ( με πήραν τηλ και μου έδιναν δώρο 2 πάγια για να μην φύγω )
*** Μου είπαν σε τηλ επικοινωνία Ημερομηνία κατασκευής 28/12/12 ***
28/12/12 10:30 διακοπή τηλεφώνου/Internet .
28/12/12 11:30 ενεργοποίηση τηλεφώνου/Internet


http://i.imgur.com/VWXqe.png




Στοιχειά στην ON TELECOMS με το Netgear DGN2000
http://i.imgur.com/5sU1B.png


Τωρινά στοιχειά στην WIND με το ZTE 391 Series
http://i.imgur.com/yEBOW.png


ΔΙΑΦΟΡΕΣ
Rate (Up/Down) απο 1012/18952 kbps πηγε 7714/38124 kbps
Line Attenuation απο 15 πηγε 18,3 (DL) και απο 9,0 πηγε 8,1 (UP)
Noise Margin απο 9,2 πηγε 6,3 (DL) και απο 10,2 πηγε 6,1 (UP)

- - - Updated - - -

πριν
http://i.imgur.com/DNq8Y.png
μετα
http://i.imgur.com/RXvEm.png

christakoss
28-12-12, 15:22
Εφτασε η ημερα κατασκευης , για να δουμε τι θα γινει σημερα
========================================

U P D A T E
1/12/12 τηλεφωνική αίτηση για μεταφορά απο ON ( φορητότητα ).
4/12/12 με κάλεσαν για το "ραντεβού" με τον courier για τα χαρτιά . Το ραντεβού έκλεισε για 6/12/12
6/12/12 ήρθε ο courier και έφερε τα χαρτιά ΚΑΙ το modem
11/12/12 έλαβα sms "η αίτηση έχει προωθηθεί για υλοποίηση"
12/12/12 η αίτηση έφτασε στην ΟΝ ( με πήραν τηλ και μου έδιναν δώρο 2 πάγια για να μην φύγω )
*** Μου είπαν σε τηλ επικοινωνία Ημερομηνία κατασκευής 28/12/12 ***
28/12/12 10:30 διακοπή τηλεφώνου/Internet .
28/12/12 11:30 ενεργοποίηση τηλεφώνου/Internet


http://i.imgur.com/VWXqe.png




Στοιχειά στην ON TELECOMS με το Netgear DGN2000
http://i.imgur.com/5sU1B.png


Τωρινά στοιχειά στην WIND με το ZTE 391 Series
http://i.imgur.com/yEBOW.png


ΔΙΑΦΟΡΕΣ
Rate (Up/Down) απο 1012/18952 kbps πηγε 7714/38124 kbps
Line Attenuation απο 15 πηγε 18,3 (DL) και απο 9,0 πηγε 8,1 (UP)
Noise Margin απο 9,2 πηγε 6,3 (DL) και απο 10,2 πηγε 6,1 (UP)

- - - Updated - - -

πριν
http://i.imgur.com/DNq8Y.png
μετα
http://i.imgur.com/RXvEm.png

Άντε καλά κατεβάσματα ;)Αν και το upload θα μπορούσε να ναι λίγο παραπάνω.

theopan
30-12-12, 18:55
Ξαναπήρα τελικά χθες το βράδυ τηλέφωνο, να ζητήσω επαναφορά σε ADSL. Αυτή τη φορά δε μου είπαν τίποτα περί περιορισμού να περάσει η ημερομηνία τιμολόγησής μου και μου είπαν ότι "αύριο" (σήμερα δηλαδή), λογικά θα αφαιρεθεί το "πρόσθετο" του VDSL και να ξαναπάρω το βράδυ (σήμερα) να δούμε αν έχει βγει (λες και δε μπορώ να το καταλάβω μόνος μου). Θέλω να ελπίζω καθώς χθες κατέβαζα με IDM με το μέγιστο των συνδέσεων με ...500-600KB/sec, αλλά υποπτεύομαι ότι και ο χθεσινός μπούρδες μου είπε... Αφού για την αντίστροφη μετάβαση απαιτήθηκε αλλαγή ορίου και καμιά 10αριά μέρες, δε βλέπω πως μπορεί να γίνει το αντίστροφο άμεσα.

Τελικά με ξαναπήραν τηλέφωνο χθες (13800 εμφάνισε το caller id άρα όντως από τη Wind ήταν), "από το τεχνικό τμήμα" (δεν ήταν από το τεχνικό τμήμα όπως κατάλαβα στα 2 πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά από τις πωλήσεις), μετά τα τυπικά καραγκιοζιλίκια "γειά σας, τι κάνετε;" (αυτή την ανοησία που λένε κατά σύστημα οι γλοιώδεις στα sales γενικά λες και ξεραινόμαστε κι από χθες) με ρώτησαν τι έγινε με το πρόβλημα στη vdsl μου. Του είπα του τυπάκου ότι ζήτησα την επιστροφή σε adsl γιατί δεν έχω καμία ουσιαστική βελτίωση σε σχέση με adsl αντιθέτως έχω προβλήματα και άρχισε τις χαζομάρες "μα γιατί; Μήπως να το κοιτάξουμε λίγο ακόμα μήπως βελτιωθεί;", του εξήγησα ότι έχει δηλωθεί ήδη 2 φορές σαν βλάβη στο (πραγματικό) "τεχνικό τμήμα" και οι ίδιοι μου παρουσίασαν ως μόνη εναλλακτική την αφαίρεση του add on και την επιστροφή σε adsl. Τον ρώτησα πότε θα γίνει αυτή γιατί ήδη έχει περάσει πάνω από μια εβδομάδα και μου είπε "το συντομότερο δυνατόν" (μπαρμπούτσαλα δηλαδή-σιγά μην ήξερε το μόνο που τους ένοιαζε ήταν μπας και με μεταπείσουν να συνεχίσω να τους πληρώνω το 10ευρο). Η σοβαρότητα έχει πέσει υπό του μηδενός πλέον μου φαίνεται...

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, εδώ και λίγες μέρες, όταν τσεκάρω πλέον με τον αριθμό μου το wizard της διαθεσιμότητας vdsl, πλέον μου λέει ότι δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί στη γραμμή μου. Τουλάχιστον ενημερώνουν το σύστημά τους... Στου κασίδη το κεφάλι όπως ακριβώς υποψιαζόμουν έγινε το πείραμα του vdsl από τη Wind. "Πάμε και βλέπουμε κι όποιο θύμα τσιμπήσει"... Τεσπά μου έμεινε τουλάχιστον ένα επιπλέον ρούτερ (ο Θεός να το κάνει)...

Cupra20VT
31-12-12, 19:27
Ενεργοποιηθηκα και γω σημερα (βεβαια ακομα δεν εχω τηλεφωνο) μαλακια τους αν με αφησουν ετσι πρωτοχρονιατικα.

Η γραμμη ειναι χαλια για VDLS και συγκρινοντας μαλιστα τα στατιστικα μου με του φιλου απο πανω λογικα μπορω να παω και πιο πανω. Θα αλλαξω καποια στιγμη το καλωδιο του τηλεφωνου επειδη περναει μαζι με το καλωδιο του ρευματος, (παλια πολυκατοικια), και θα δοκιμασω να τραβηξω γραμμη απο το διαμερσμα κατευθειαν στον κατανεμητη κατω.

Αυτα ειναι τα στατιστικα με την ενεργοποιηση:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 3609/21507 kbps
Noise Margin (Up/Down) 6.3/5.9 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 9.9/22.2 dB
Output Power (Up/Down) 7/16.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 3595/21636 kbps

villasg
01-01-13, 13:24
Σημερα και χωρις να εχω κανει κατι εγω διαπιστωσα πτωση του συγχρονισμου μου .

Ειχα
http://i.imgur.com/yEBOW.png

Εχω
http://i.imgur.com/zhCGL.png

Απο 38 επεσα στα 33 ......... Καμμια ιδεα σχετικα ?

christakoss
01-01-13, 13:44
Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
Welcome to the club.Από 41-->38 στην πρώτη βδομάδα.Και έχουμε ακόμα...

theopan
01-01-13, 16:21
15dB attenuation έχετε παιδιά. Δεν έχετε 5... Εγώ με 16,5-17 (έστω κατά το "αισιόδοξο" H108L ρούτερ), δεν κατάφερα καν βελτίωση στο συγχρονισμό του down σε σχέση με adsl2+. Ακόμα και τα 1000m που δίνουν ως όριο αξιοπιστίας, ισχύει τελικά μόνο σε εξαιρετικές γραμμές. Πολύ κάτω από 1000 θέλει. Αλλιώς περιμένουμε απλά την πραγματικά λύση που είναι vdsl από το καφάο.

villasg
01-01-13, 19:34
Ok δεκτο αλλα γιατι αρχικα "κλειδωσε" 5000kbps πιω πανω ?
Αυτη ειναι η απορια μου φιλε

- - - Updated - - -

UPDATE

Σημερα και χωρις να εχω κανει κατι εγω διαπιστωσα πτωση του συγχρονισμου μου .

Ειχα όταν ενεργοποιήθηκα
http://i.imgur.com/yEBOW.png

ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ
http://i.imgur.com/zhCGL.png

ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
http://i.imgur.com/xsqXQ.png

Δεν ειναι παραξενη αυτη η συμπεριφορά ?

Cupra20VT
01-01-13, 21:13
Εγω παντως ακομα δεν εχω τηλεφωνο στο σπιτι.

Αμα δουν λεφτα να μου τρυπησουν τη μυτη :P

farcry
01-01-13, 21:49
Δεν ειναι παραξενη αυτη η συμπεριφορά ?

οχι δεν ειναι παραξενη η συμπεριφορα αφου το margin σου επεσε απο το 6 στο 4

και WTF DUDE? 4 MARGIN? :blink::blink::blink::blink::blink:

villasg
01-01-13, 22:01
οχι δεν ειναι παραξενη η συμπεριφορα αφου το margin σου επεσε απο το 6 στο 4

και WTF DUDE? 4 MARGIN? :blink::blink::blink::blink::blink:


Και τι ειναι το Margin βρε παιδια , το τραινακι του τρομου ?

farcry
02-01-13, 00:27
οχι βρε απλα δεν εχω ξαναδει παροχο να βαζει margin 4. μεχρι 6 μονο οπως δηλαδη ηταν αρχικα σε σενα :p

RASTAVIPER
02-01-13, 11:14
Και επειδή έπεσε 2 μονάδες το SNR, ανέβηκε 6mbps η ταχύτητα;
Έχει τόση διαφορά με το ADSL?Εκεί αν κατέβαίνες 2 μονάδες έπαιρνες κοντά στο 1-2mbps.

theopan
02-01-13, 11:36
Ok δεκτο αλλα γιατι αρχικα "κλειδωσε" 5000kbps πιω πανω ?
Αυτη ειναι η απορια μου φιλε


Ενδεχομένως γιατί από τότε που ενεργοποιήθηκες είχε 2 μέρες κατακλυσμό (υγρασία), μεσολάβησε περίοδος αργιών που έχουν όλοι ανοιχτά τα ρούτερ τους (παρεμβολές), ενεργοποιήθηκαν και άλλοι σε vdsl και γιατί γενικά είναι πολύ πιο ευαίσθητη σε περισσότερους παράγοντες η vdsl.

dimitrisbar
02-01-13, 13:33
Καλή χρονιά συνφορουμίτες !!
Εγώ είχα κάνει αίτηση για VDSL 1-12-2012
22-12 ήρθε το νέο ρουτερ σε καμια βδομάδα και στις 22 - 12 κόπηκε το ιντερνετ.
σε 2 ώρες είχε ανάψει το DSL λαμπακι και το modulation type είχε αλλάξει σε VDSL2
ιντερνετ γιοκ... περιμένω μερικές ώρες ακόμα και παίρνω 13800 εκεί έβλεπαν τη γραμμή μου ακόμα σαν adsl
και μου λένε να περιμένω μερικές ώρες ακομα και να δουμε την άλλη μερα.
την επόμενη μέρα πήρα και IP απο τη WIND άναψε και το λαμπακι ιντερνετ,
ολα στο ρουτερ εμοιαζαν οκ up rate 4999 / down rate 49873
αλλα ιντερνετ απο lan η wifi τιποτα....
ακολούθησαν καθημερινά τηλέφωνα στο 13800 ... κατέληξαν οτι δεν έχει πόρτα ο οτε να μπω πανω.
και τοτε πως στο καλο συγχρονίζει???

με πηραν απ τα κεντρικα στις 31 και μου είπαν οτι θα περάσει τεχνικός να το δεί.

villasg
02-01-13, 21:07
Ενδεχομένως γιατί από τότε που ενεργοποιήθηκες είχε 2 μέρες κατακλυσμό (υγρασία), μεσολάβησε περίοδος αργιών που έχουν όλοι ανοιχτά τα ρούτερ τους (παρεμβολές), ενεργοποιήθηκαν και άλλοι σε vdsl και γιατί γενικά είναι πολύ πιο ευαίσθητη σε περισσότερους παράγοντες η vdsl.

Και το απογευμα που ξαναανεβηκε εκλεισαν ολοι τα Router ?

farcry
02-01-13, 21:21
Και επειδή έπεσε 2 μονάδες το SNR, ανέβηκε 6mbps η ταχύτητα;
Έχει τόση διαφορά με το ADSL?Εκεί αν κατέβαίνες 2 μονάδες έπαιρνες κοντά στο 1-2mbps.



το μεγαλυτερο θεμα ειναι πως πηγε το snr στο 4 αφου ειναι κλειδωμενο απο τη Wind στο 6. (εκτος και κανω λαθος)

theopan
03-01-13, 02:01
το μεγαλυτερο θεμα ειναι πως πηγε το snr στο 4 αφου ειναι κλειδωμενο απο τη Wind στο 6. (εκτος και κανω λαθος)

Αυξήθηκε ο θόρυβος παροδικά στη γραμμή σου για αυτό έπεσε το snr. Κάποια στιγμή θα αποσυγχρονίσεις γιατί δε θα μπορεί να κρατήσει άλλο το συγχρονισμό (ή θα το επανεκκινήσεις μόνος σου), οπότε θα επανέλθει με (ίσως ανάλογα το θόρυβο που θα έχει τότε) χαμηλότερο συγχρονισμό και 6dB snr. Έτσι λειτουργεί το σύστημα.

farcry
03-01-13, 03:12
ειχα την εντυπωση οτι δεν πεφτει το snr κατω απο το κλειδωμα σε καμια περιπτωση

RASTAVIPER
03-01-13, 09:19
ειχα την εντυπωση οτι δεν πεφτει το snr κατω απο το κλειδωμα σε καμια περιπτωση
Δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά με την ADSL αλλά και εκεί αν έμπαινες τακτικά στα στατιστικά του ρούτερ, θα έβλεπες το SNR να παίζει.

emeliss
03-01-13, 10:02
ειχα την εντυπωση οτι δεν πεφτει το snr κατω απο το κλειδωμα σε καμια περιπτωση
Αν μπορούσες να το πετύχεις αυτό δεν θα υπήρχαν ποτέ αποσυγχρονισμοί.

villasg
03-01-13, 19:18
Συνεχιζω την παρακολουθηση καθημερινα 3 φορες και δεν ξαναδα να πεσει κατω απο 6 .
Τι να πεις ?

theopan
03-01-13, 19:29
Τελικά με ξαναπήραν τηλέφωνο χθες (13800 εμφάνισε το caller id άρα όντως από τη Wind ήταν), "από το τεχνικό τμήμα" (δεν ήταν από το τεχνικό τμήμα όπως κατάλαβα στα 2 πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά από τις πωλήσεις), μετά τα τυπικά καραγκιοζιλίκια "γειά σας, τι κάνετε;" (αυτή την ανοησία που λένε κατά σύστημα οι γλοιώδεις στα sales γενικά λες και ξεραινόμαστε κι από χθες) με ρώτησαν τι έγινε με το πρόβλημα στη vdsl μου. Του είπα του τυπάκου ότι ζήτησα την επιστροφή σε adsl γιατί δεν έχω καμία ουσιαστική βελτίωση σε σχέση με adsl αντιθέτως έχω προβλήματα και άρχισε τις χαζομάρες "μα γιατί; Μήπως να το κοιτάξουμε λίγο ακόμα μήπως βελτιωθεί;", του εξήγησα ότι έχει δηλωθεί ήδη 2 φορές σαν βλάβη στο (πραγματικό) "τεχνικό τμήμα" και οι ίδιοι μου παρουσίασαν ως μόνη εναλλακτική την αφαίρεση του add on και την επιστροφή σε adsl. Τον ρώτησα πότε θα γίνει αυτή γιατί ήδη έχει περάσει πάνω από μια εβδομάδα και μου είπε "το συντομότερο δυνατόν" (μπαρμπούτσαλα δηλαδή-σιγά μην ήξερε το μόνο που τους ένοιαζε ήταν μπας και με μεταπείσουν να συνεχίσω να τους πληρώνω το 10ευρο). Η σοβαρότητα έχει πέσει υπό του μηδενός πλέον μου φαίνεται...


Και σήμερα τελικά, αν και δεν ξαναγύρισα ακόμα σε adsl, ναι, μου έστειλαν κι εμένα ...νέο ρούτερ (ZXV10 H108L), ωσάν να έκανα καινούργια σύνδεση!! Είναι τελικά απίστευτοι...
Δεν ήθελα να το παραλάβω μπας και τους δώσω να καταλάβουν ότι είναι για γέλια, αλλά φοβήθηκα μήπως τυχόν στραβώσει τίποτα στο (προφανώς "ηλίθιο") σύστημά τους και καθυστερήσει κι άλλο η επαναφορά... Σηκώνω τα χέρια ψηλά με τη Wind από σήμερα και στο εξής...Εύγε! Μην παραλείψετε να κόψετε κι άλλο τους μισθούς των υπαλλήλων σας μετά όπως είπε προ ημερών κι ο φίλος παραπάνω, γιατί "δε βγαίνετε" τη στιγμή που κάνετε τέτοιες ηλίθιες σπατάλες...

eso
03-01-13, 19:35
Wind και ξερο ψωμι :oneup:

theopan
03-01-13, 21:52
Wind και ξερο ψωμι :oneup:

Είπε το "fanboy" της forthnet :-D
Όλοι μπάχαλο είναι φίλε. Και όταν λέμε "όλοι" εννοούμε όλοι! Να σου περιγράψω περιπέτεια που πέρασα το 2007 με τη forthnet που με έκανε να ορκιστώ ότι δε θα ξανασχοληθώ ποτέ με δαύτηνα; Να σου περιγράψω περιπέτεια που είναι εν εξελίξει τώρα για φίλο μου που ζήτησε μετάβαση από Wind σε Forthnet και τα παιδάκια που έχουν μαζέψει στο cc τους με τρεις κι εξήντα μισθό δεν είναι σε θέση ούτε να του πουν τι συμβαίνει (αυτό μάλλον είναι ...διαχρονικό χαρακτηριστικό της forthnet τελικά!) και γιατί έχουν παρέλθει ήδη 2 "πιθανές ημερομηνίες ενεργοποίησης" και δεν έχει γίνει τίποτα; Να σου περιγράψω την θλιβερή ανεπάρκεια που αντιμετώπισα στη HOL; Η μοναδική σοβαρή εταιρεία που συνάντησα ως τώρα, ήταν η Netone. Μακράν. Και την έφαγε το μαύρο σκοτάδι... Αυτό που με θλίβει είναι ότι ορισμένοι συνεχίζουν να μιλάνε για τον "θαυμάσιο" ιδιωτικό τομέα και αποδεικνύεται ότι πολλές φορές το χάλι του είναι μεγαλύτερο και από αυτό του Δημοσίου...

farcry
03-01-13, 22:12
Αν μπορούσες να το πετύχεις αυτό δεν θα υπήρχαν ποτέ αποσυγχρονισμοί.



ναι σωστο και αυτο :p

dimitrisbar
04-01-13, 00:26
τελικα συνδεθήκαμε...:oneup:
http://www.speedtest.net/result/2411788413.png (http://www.speedtest.net)

villasg
04-01-13, 00:30
Welcome

Cupra20VT
04-01-13, 11:29
Χθες παντως που μιλαγα με τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν οτι με 10/20 attentuation θεωρουν σε VDSL2, το 3,5/21 αποδεκτο. (Ειπα να σκισω τα πτυχια μου αλλα δε βαριεσαι).

Επισης ο επομενος που θα με ρωτησει αν συνδεω το router ασυρματα ή με καλωδιο ενώ του λεω τις τιμες απο το Web interface του Router θα μπω και θα τον καρφωσω στο λαιμο :P

Οταν βρω λιγο χρονο θα περασω καινουριο καλωδιο απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα μπας και αλλαξει κατι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.