PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Χαλάνδρι



GizoDaTank
04-12-12, 18:24
Καλησπέρα σε όλους σας,
Περνάνε οι μέρες και ακόμη τίποτα δεν ακούγεται για VDSL στο Α/Κ Χαλανδρίου.
Πήγα και στο κατάστημα αλλά και τηλεφώνησα στο 13888 αλλά μου είπαν πώς δεν γνωρίζουν πότε θα ενεργοποιηθεί.
Μιάς και αποτελεί ένα πολύ μεγάλο κέντρο και εξυπηρετεί πολλά σπίτια αποφάσισα να ανοίξω το θέμα ετσι ώστε ο καθένας από εμας
να ενημερώνει με ο,τι νέο.
Προσωπικά εγώ μένω στην Περιοχή της Νέας Φιλοθέης η οποία ανήκει στον δήμο αμαρουσίου αλλά εξυπηρετείται από το Χαλάνδρι.Ο,τι γνωρίζετε αναρτήστε το εδώ για να ενημερωθούμε όλοι,:p

poussou
05-12-12, 03:41
Εγώ έχω ήδη VDSL2 στο Χαλάνδρι απο το Α/Κ με απόσταση 600-700 μέτρα.

Δέν πιάνω όμως ούτε τα 30 Mbps που μου "προτεινε" ο ΟΤΕ.

Εχω αρκετό θόρυβο και το ψάχνω να δώ αν γίνεται κατι με την καλωδίωση.

Το κακό είναι ότι για τον ΟΤΕ και 24001 Mbps να έχεις....είσαι μέσα στα προβλεπώμενα, οπότε δέν υφίσταται "βλαβη".

Θα πρότεινα λοιπόν σε αυτούς που....βιάζονται σε περιοχές χωρίς καμπίνες να κάνουν λίγο υπομονή....

poussou
16-03-13, 20:59
Χτές μπήκα στο wizard όπως κάνω συχνά για να δώ άν ο ΟΤΕ άρχισε να δινει 50 Mbps στο Χαλάνδρι και βάζοντας το
νούμερο μου είδα μια απο τα ίδια (δηλαδή μέχρι 30 Mbps).

Στην συνέχεια όμως δοκίμασα και με την διεύθηνση και προς μεγάλη μου εκπληξη μου έβγαλε
"Υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας" για τα 50 Mbps !!!

Πήρα λοιπόν σήμερα το 13888 και όντως ο υπάλληλος δέχτηκε την αλλαγή στα 50 απο τα 30.

Τον ειδοποίησα βέβαια ότι στο router μου βγάζει μέγιστο attainable στα 38 περίπου, και τον ρώτησα
άν ισχύουν τα 50, μήπως θα μπεί σε άλλο κύκλωμα...

Η απάντησή του ήταν ότι αυτός μπορεί να μου το αλλάξει εφόσον του βγάζει διαθεσιμότητα, και μετά απο
ένα εύλογο διάστημα άν δέν τα πιάσω να το δηλώσω σάν βλάβη, και το συνεργείο που θα ελεγξει
θα με "ρίξει" πάλι στα 30 άν δέν είναι εφικτό.

Έτσι λοιπόν τώρα είμαι στα 5 Up και 37 Down, δηλαδή με ~570 ΚΒ/sec upload και ~4.2 MB/sec download και περιμένω....
Δέν είμαι ιδαίτερα αισιόδοξος μπορώ να πώ, αλλά αφού το έβγαλε το wizard και βλέπω κάτι διακυμάνσεις στην γραμμή
λέω να περιμένω και να δώ.Στην χειρότερη θα γυρίσω στα 30...Δέν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το upload και για μένα δέν
αξίζει τα +20 Ευρώ το δίμηνο...

GizoDaTank
16-03-13, 22:04
Χτές μπήκα στο wizard όπως κάνω συχνά για να δώ άν ο ΟΤΕ άρχισε να δινει 50 Mbps στο Χαλάνδρι και βάζοντας το
νούμερο μου είδα μια απο τα ίδια (δηλαδή μέχρι 30 Mbps).

Στην συνέχεια όμως δοκίμασα και με την διεύθηνση και προς μεγάλη μου εκπληξη μου έβγαλε
"Υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας" για τα 50 Mbps !!!

Πήρα λοιπόν σήμερα το 13888 και όντως ο υπάλληλος δέχτηκε την αλλαγή στα 50 απο τα 30.

Τον ειδοποίησα βέβαια ότι στο router μου βγάζει μέγιστο attainable στα 38 περίπου, και τον ρώτησα
άν ισχύουν τα 50, μήπως θα μπεί σε άλλο κύκλωμα...

Η απάντησή του ήταν ότι αυτός μπορεί να μου το αλλάξει εφόσον του βγάζει διαθεσιμότητα, και μετά απο
ένα εύλογο διάστημα άν δέν τα πιάσω να το δηλώσω σάν βλάβη, και το συνεργείο που θα ελεγξει
θα με "ρίξει" πάλι στα 30 άν δέν είναι εφικτό.

Έτσι λοιπόν τώρα είμαι στα 5 Up και 37 Down, δηλαδή με ~570 ΚΒ/sec upload και ~4.2 MB/sec download και περιμένω....
Δέν είμαι ιδαίτερα αισιόδοξος μπορώ να πώ, αλλά αφού το έβγαλε το wizard και βλέπω κάτι διακυμάνσεις στην γραμμή
λέω να περιμένω και να δώ.Στην χειρότερη θα γυρίσω στα 30...Δέν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το upload και για μένα δέν
αξίζει τα +20 Ευρώ το δίμηνο...

Που μένεις εαν επιτρέπεται

poussou
16-03-13, 22:43
Χαλανδρι Κέντρο.

poussou
20-03-13, 21:30
Όπως ήταν αναμενόμενο δέν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες, και είμαι τώρα ακόμα στα 37 και κάτι.

Δήλωσα βλάβη μήπως γίνει έλεγχος και βρούνε κάτι, αλλά πάλι χλωμό το κόβω....

Η ερώτηση τώρα είναι άν είχατε 5 up και 37 down, αξίζει τα παραπάνω χρήματα ;;
Ή είναι καλύτερο να γίνει υποβιβασμός ;;;Τί θα διαλέγατε εσείς ;;

nikosira
09-05-13, 00:42
εγω εβαλα cyta και πιανω 35 mbit στην μεση περιπου της στραταρχου παπαγου.
ολα οκ με την cyta sta 23 euro το μηνα για τον πρωτο χρονο.
αλλη εταιρεια εκτος απο οτε δεινει vdsl στο χαλανδρι?

poussou
11-05-13, 01:09
εγω εβαλα cyta και πιανω 35 mbit στην μεση περιπου της στραταρχου παπαγου. ολα οκ με την cyta sta 23 euro το μηνα για τον πρωτο χρονο. αλλη εταιρεια εκτος απο οτε δεινει vdsl στο χαλανδρι? Στην ίδια απόσταση είμαστε και εγώ πιανω 35-37 στο attainable. Ασχετα άν ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 30... Πάντως για 50αρα μήν ελπίζεις....Δέν το βλεπω να γίνεται.

mikroman
13-05-13, 15:54
Στην ίδια απόσταση είμαστε και εγώ πιανω 35-37 στο attainable. Ασχετα άν ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 30... Πάντως για 50αρα μήν ελπίζεις....Δέν το βλεπω να γίνεται.

τι είναι το attainable; εννοείς ότι μέχρι τόσο σου δίνει ότι μπορείς να πιάσεις; αν ναι, γιατί σου δίνει μέχρι 30;
αντε με το καλό να 50αρίσουμε παντού :)

poussou
13-05-13, 22:10
τι είναι το attainable; εννοείς ότι μέχρι τόσο σου δίνει ότι μπορείς να πιάσεις; αν ναι, γιατί σου δίνει μέχρι 30; αντε με το καλό να 50αρίσουμε παντού :) To attainable είναι ο μεγιστος συγχρονισμός που σου βγάζει το ρούτερ ότι μπορει να συγχρονίσει και εξαρτάται απο τα γνωστά όπως απόσταση, ποιότητα καλωδιώσεων, θόρυβος κλπ. Απο την άλλη το actual είναι αυτό που στην πραγματικότητα συγχρονίζει το ρουτερ και αυτό είναι ανάλογο με το πρόγραμμα που έχεις αγοράσει.Ο ΟΤΕ πχ έχει πακέτο 30 και 50 Mbps.Οπότε (για να στο πώ και αλλιώς) άν έχεις attainable πχ 37 τότε με το 30αρι πρόγραμμα θα σε "κόψει" στα 30 Mbps ενώ με το 50αρι θα πιάσεις ταχύτητα ίδια (η κοντά) στην attainable η οποία στο παράδειγμά μας θα είναι τα ~37 Mbps. Κοινώς δέν θα είναι 50 αλλά όσο "μπορεί να πιάσει η γραμμή σου" Ελπίζω τώρα να κατάλαβες.

dimkasta
23-05-13, 16:00
Έχει ακούσει κανείς τι παίζει για τη μεριά προς Υγεία?

@ ADSLgr.com All rights reserved.