PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet security κit



gimy
04-01-07, 03:18
πηρα το οτενετ andsl kit και θελω να ρωτησω για το secury kit που περιλαμβανει αν ειναι βαρυ η να βαλω καποιο αλλω π.χ κις

chfilis
05-01-07, 16:44
ποσό βαρύ ή ελαφρύ πρόγραμμα εξαρτάται πάντα από τον υπολογιστή σου....αν τρέχουν παράλληλα και άλλα προγράμματα αν αν αν ...γενικά είναι πιο ελαφρύ από το norton και το mcaffee. στην τελική το δοκιμάζεις και βλέπεις.

αλλά μία σημείωση...ποτέ μα ποτέ μην έχεις δύο προγράμματα προστασίας στο pc σου...πρόβλημα θα δημιουργήσουν παρά ασφάλεια.

alwaysalone
05-01-07, 20:01
Κοιτα, στο δίσκο πιάνει λίγο χώρο -περιπου 250 mb-, αλλά απο άποψη προστασίας γνωμη μου, οτι ειναι πολυ καλύτερο απο το mcaffee και το norton...

Με το f-secure της οτενετ, δεν εχω κολλήσεις τιποτα απολύτως εδω και 10-11 μηνες που το εχω, με ελαχιστα 1-2 spyware τα οποία ομως δεν ενεργοποιήθηκαν. Αυτο που ειναι ολα τα λεφτα, ειναι το application control -δεν τρεχει τιποτα στο pc χωρις την εγκρισή σου- και το Internet Shield, επιπλεον προστασία για να μην ανοίγουν παράθυρα pop-up χωρίς να το θες..

Με το mcaffee που ειχα παλιά, οχι μονο ειχα κολλήσει και ιους και spyware, αλλά καθε τρεις και λίγο μου εμφανιζοτανε παραθυρακι στη γραμμη εργαλειών της επιφανειας εργασίας, και με ενημερωνε οτι εμφανιστηκε νεος ιους και οτι πρεπει να κανω upgrade και οχι update στο λογισμικό μου.. (δηλαδη επι πληρωμή).

Οπως και με το norton, ειχα κολλήσει το σκουλίκι -το καλοκαιρι του 2003- τοτε που ειχε κολλήσει και ο περισσότερος κόσμος..

Αν το βάλεις, πιστεύω οτι δε θα θες να το απεγκαταστήσεις..

Από την άλλη και το Panda antivirus+antispyware, που το εχω δοκιμάσει σε trial, ειναι αρκετά καλό...

gimy
06-01-07, 03:57
φιλε μου για το παντα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα ενω τωρα που χρησιμοποιω το κις μου φαινεται πολυ καλο.μην ξεχναμαι βεβαια οτι χρησιμοποιω σπασμενο κλειδι ενω για το f-secury oxι.παντος απο οτι μου λες υποθετω οτι λιγο πολυ πρεπει να ειναι τα ιδια σε καταναλωση πορων.αυτο βεβαια θα το διαπιστωσω αν τα χρησιμοποιησω και τα δυο.βεβαια σπασμενο κλειδι και μη υπαρχει διαφορα(ρισκο).παντος αν καποιος τα εχει δοκιμασει αυτα τα δυο και μπορει ας απαντησει.:hmm:

alwaysalone
06-01-07, 06:06
Μεταξυ f-secure και panda, δε το συζητώ, f-secure!
Μακράν καλύτερο.. Απλώς το panda, λιγότερο χειρότερο απο το mcaffee που ειναι εντελώς μπλιαχ.. (απο αποψη προστασίας αλλά και δυνατοτήτων)..

Σχετικά με το αν ειναι βαρύ, εγώ εχω 1,7ghz celeron με μνήμη 128mb και δεν εχω πρόβλημα... Λιγάκι ο επεξεργαστής μου τα ζαλίζει ωρες ωρες, αλλά δε νομιζω να ειναι θέμα του f-secure..

Παντως απο αποψη προστασίας, πιστευω οτι θα σε καλύψει 100%. Εγω το πληρώνω αοριστου.. Περιπου 3 ευρω το μήνα..

gimy
11-01-07, 04:28
αυτη την στιγμη πιστευω οτι απο θεμα σουιτας το ΚΙΣ ειναι το καλυτερο και πιο ελαφρυ.επισης χρησιμοποιω το adware se personal kai to spybot αν και το τελευταιο σκεφτομαι να το φουνταρω μιας και δεν μου βρισκει κατι.εχω και το xoftspySE που λεω να κρατησω(γρηγορο σκαν και κατι βρισκει).http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/wink.gif
;)εχω το tuneUpUtillies 2007 to c cleaner και το registry mechanic 6.0.ποια ειναι η γνωμη σας :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.