PDA

Επιστροφή στο Forum : ομορφιες στο Παλαιο Φαληρο



surferakos
05-12-12, 13:39
καλημέρα στο forum
είμαι παλαιόσ συνδρομητής hol και μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθεί ιδιαιτερα με τη συνδεση μου καθως ηξερα πανω κατω τα τραγικα των παροχων.:p
με upload sto 1mps kai dowload sta 12 για 24αρα συνδεση συμβιβαστικα.επισης attenuation kai noise margin ηταν σε καλα επιπεδα.
εδω ομωσ και 3 μερες στη περιοχη του φαληρου εχει βλαβη ο οτε (ετσι διαβασα τουλαχιστον και στο forum sas) ,εγω διαπιστωνοντας τραγικεσ ταχυτητες στη συνδεση (πριν μαθω για το προβλημα του οτε)μιλησα με το τεχνικο τμημα ..μου βρηκαν προβλημα -στο upload ειδικα- και εστειλαν τεχνικο ο οποιος βρηκε καποιο βραχυκυκλωμα αλλα λογω περιπλοκοτητας τησ πολυκατοικιας δεν ξερει ακομα αν ειναι θεμα εξωερικου καλωδιου η εσωτερικο! :(
με αφορμη τη βλαβη λοιπον θελω να μαθω καποια πραγματα να βελτιωσω και τη συνδεση μου γενικοτερα να μη πληρωνω κερατιατικα!
αυτο που θελω κατ αρχας να μου πει καποιος ειναι
1.στη περιοχη του παλαιου φαληρου ποιο ειναι το dslam που με εξυπηρετει-ειμαι συνδεδεμενος και πως μπορω να το βρω (το attenuation δεν ειναι καθολου σταθερο και δεν μπορω να υπολγισω αποσταση βαση αυτου)
2.υπαρχει οπτικη ινα μεχρι το καφαο η χαλκος?
3.τι αναβαθμισεις και σε ποια σημεια απο το καφαο μεχρι τη πριζα του τηλεφωνου μπορω να κανω στη καλοδιωση (utp καλωδια κτλ)?
4.τι αλλαγες μπορω να κανω απο αποψη εξοπλισμου (router spliters ktl) γιατι κατι μου λεει οτι το netfaster ειναι λιγο απαραδεκτο!
ευχαριστω προκαταβολικα!

JTB
06-12-12, 16:38
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (Π. Φάληρο). Εδώ και 2-3 μέρες περίπου έχω πρόβλημα με το ίντερνετ. Η ταχύτητα συγχρονισμού απο 8500/900 εχει πέσει στα 2000/100, το attenuation απο 33-35 ανέβηκε στα 59.
Σήμερα πέρασε ο τεχνικός που είχε στείλε HOL και διαπίστωσε και αυτός βραχυκύκλωμα περίπου στα 1500μ. Έχω δει και απο άλλους διπλά σε μένα οτι και αυτοί έχουν προβλήματα με την ταχύτητες(έχουν πέσει παρα πολύ). Φαντάζομαι λόγω της βροχής δημιουργήθηκε κάπου πρόβλημα. Άντε να δούμε πότε ο ΟΤΕ θα το φτιάξει.

- - - Updated - - -

Αποκαταστάθηκε το καλωδιακό πρόβλημα που υπήρχε. Οι ταχύτητες γύρισαν στα φυσιολογικά τους. Αλλά και πάλι το upload είναι λίγο χαμηλό (885).

@ ADSLgr.com All rights reserved.