PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΛΕΕΙ Η FORTHNET ΝΑ ΠΑΡΩ VDSL ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΔΡΑΜΑΣ



panos314
06-12-12, 11:12
απαραδεκτη η forthnet πηρα τηλεφωνω να κανω αναβαθμιση την γραμμη απο 24mbit σε 50 και μου λενε δεν μπορουμε να το κανουμε γιατι η μετρησης που
εγιναν στην γραμμης δεν σηκωνουν 50αρα και εγω λεω γιατι ο οτε και η cyta μπορουν να με δωσουν 50αρα και η forthnet δεν μπορει οχι δεν μπορω να καταλαβω δεν μπορω να σπασω και το συμβολαιο.απο το dslam ειμαι μολι 800μετρα

Saimag
06-12-12, 11:39
Αν θεωρείς ότι πρέπει σε 7 ημερες διάθεσης της υπηρεσίας να έχει μια εταιρία VDSL σε όλο τον πληθυσμό της Ελλάδας ,είσαι γελασμένος. Εδώ δεν έχουν όλοι καλά καλά adsl και εσύ αποκαλείς απαράδεκτη την Forthnet γιατί στην Δράμα δεν έχει VDSL. Με αυτό το σκεπτικό και ο ΟΤΕ δεν έχει FTTH στην Νέα Σμύρνη!
Ακόμα την απόσταση από το A/K δεν την μετράς με το μάτι Η με το google maps, αλλα με Analyzer .Τα 800 μετρα που λες είναι μετρημένα με Analyzer?

panos314
06-12-12, 12:04
ασε κακος ανοιξα θεμα εδω σβηστετο και αυτο και ναι εχουμε και οτε και cyta vdsl 50ara και μπορουν να με δωσουν εξακριβωμενα απο φιλους μου μετα ιδια μετρα και εχουνε forthnet με 50αρα ταχυτητα και οτε και cyta τι μου λες τωρα πλακα με κανεις κακος το ανοιξα εισαι λιγο απληρωφοριτος φιλε. ειδη η cyta και οτε με πηρε τηλεφωνω για να κανω 50αρα γιαυτο ξερω.

john84
06-12-12, 15:03
Φιλε Πανο αυτο που σου λεει ο φιλος Saimag ειναι σωστο οσον αφορα την μετριση της γραμμης σου δλδ οτι η αποσταση πρεπει να μετριεται απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας (ή μονοκατοικιας) με ειδικο μετρητη.
Σου ειπαν οτι δεν μπορεις να παρεις λογο αποστασεις η λογο μη διαθεσιμοτητας της υπηρεσιας γιατι να σου πω την αληθεια δυσκολο μου φενεται η forthnet που ξεκινησε τωρα να δινει VDSL να εχει προλαβει να κανει εγκατασταση αναλογου DSLAM στο Α/Κ της περιοχης.
Παντως αν θες και εχεις την διαθεση ποσταρε τα στατιστικα που εχεις στο ρουτερ σου να δουμε αν οντως εισαι κοντα στο Α/Κ (αν ειναι αυτα που εχεις στο προφιλ σου τοτε δεν εισαι μακρια οντως και παιρνεις).

Avvocato
06-12-12, 15:17
Αδου σου δινει ο ΟΤΕ 50αρα γραμμη τι την θελεις την φορθνετ ?????? Δεν το καταλαβαινω αυτο.......
Αν ειναι θεμα συμβολαιου απλα σπαστο πληρωνοντας την ρητρα αν εισαι μεσα στο πρωτο ετος.

Revolution
06-12-12, 15:20
Επρεπε να σο υταξουν 50αρα και να σου δωσουν 25αρα γιατι μερικοι γουσταρετε την κοροιδια
Εσυ τι λες να μη σε θελουν για πελατη?
Και αν νομιζεις οτι σε κοροιδευουν εφοσον εχεις εναλλακτικες (και σιγουρες οπως λες) γιατι απλα δεν φευγεις?

yiapap
06-12-12, 15:21
Προφανώς η Forthnet δεν έχει πόρτες VDSL στη Δράμα ακόμη. Ή κάνεις υπομονή μέχρι να βάλει ή πας σε άλλους.
Τώρα γιατί σου είπανε ότι δεν σηκώνει η γραμμή σου...

haniabal
06-12-12, 18:06
Είναι καινούργια υπηρεσία και σίγουρα θα υπάρχουν κάποια προβλήματα σε περιοχές της χώρας. Με το καιρό θα διορθωθούν.

balander
07-12-12, 09:44
απαραδεκτη η forthnet πηρα τηλεφωνω να κανω αναβαθμιση την γραμμη απο 24mbit σε 50 και μου λενε δεν μπορουμε να το κανουμε γιατι η μετρησης που
εγιναν στην γραμμης δεν σηκωνουν 50αρα και εγω λεω γιατι ο οτε και η cyta μπορουν να με δωσουν 50αρα και η forthnet δεν μπορει οχι δεν μπορω να καταλαβω δεν μπορω να σπασω και το συμβολαιο.απο το dslam ειμαι μολι 800μετρα

Που μενεις Πάνο περιπου και σου λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις;


Προφανώς η Forthnet δεν έχει πόρτες VDSL στη Δράμα ακόμη. Ή κάνεις υπομονή μέχρι να βάλει ή πας σε άλλους.
Τώρα γιατί σου είπανε ότι δεν σηκώνει η γραμμή σου...

Πάντως απο τον wizard τους αναφέρει πως «Υπάρχει δυνατότητα απόκτησης VDSL υπηρεσιών με ταχύτητες έως 50Mbps στην περιοχή σας». Αρα κανονικά πόρτες πρέπει να έχει, εκτός και εαν λένε ψέμματα.

panos314
08-12-12, 12:30
τα στατιστικα ειναι αυτα στο προφιλ μου ακριβως καλε μου φιλε

- - - Updated - - -


Αδου σου δινει ο ΟΤΕ 50αρα γραμμη τι την θελεις την φορθνετ ?????? Δεν το καταλαβαινω αυτο.......
Αν ειναι θεμα συμβολαιου απλα σπαστο πληρωνοντας την ρητρα αν εισαι μεσα στο πρωτο ετος.


γιατι ειναι πιο ακριβα φιλε μου στην forthnet δινω 25ευρω το μηνα με κανουν αναβαθμιση σε 50αρα μολις με 10ευρω παραπανω ειμαι δευτερο ετος και το ανανεωσα πριν ενα μηνα

- - - Updated - - -


Που μενεις Πάνο περιπου και σου λενε οτι δεν μπορεις να βαλεις;



Πάντως απο τον wizard τους αναφέρει πως «Υπάρχει δυνατότητα απόκτησης VDSL υπηρεσιών με ταχύτητες έως 50Mbps στην περιοχή σας». Αρα κανονικά πόρτες πρέπει να έχει, εκτός και εαν λένε ψέμματα.

μενω νομο δραμας κοραη και το dslam ειναι Μ.αλεξανδρου παρα πολυ κοντα γυρω στα 800 μετρα

dkmaster
08-12-12, 14:39
Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός φίλε μου. Τι ακριβώς σου είπαν στο τηλέφωνο; Ότι δεν έχει έρθει στη Δράμα η υπηρεσία; Ότι έχει έρθει αλλά δεν έχει διαθέσιμες πόρτες; Ότι τα στατιστικά στη γραμμή σου είναι χάλια και δεν θα σηκώσει;

telnet05
12-12-12, 21:46
Αρκαδικο Δραμας παντως δεν εχει σε κανενα παροχο VDSL.

balander
12-12-12, 22:08
Και λογικο ειναι για την ωρα τουλαχιστον

lefteriz
13-12-12, 02:10
Κι εγώ Δράμα και περιμένω για την VDSL. Με Μ.Αλεξάνδρου συνδέομαι , 16mbps 17db attuention

Giwrgos19802
13-12-12, 15:17
Επειδή παίζουν πολλοί παράμετροι χαλαρώστε λιγάκι και όντως μην γίνεσαι τόσο επιθετικός, πρός το παρόν κανείς εναλλακτικός δεν δίνει vDSL από δικό του DSLAM (πλήν Cyta νομίζω) οπότε παίζουν καλές εποχές ΑΡΥΣ και ΟΚΣΥΑΣ, οποτε καταλαβαίνεται ότι έχουν στην ΟΚΣΥΑ περιορισμένο BW (επάυξηση BW στην ΟΚΣΥΑ σημαίνει κάποια εκατομύρια ευρώ στον ΟΤΕ, δύσκολοι καιροί :p ) όλοι τους πρός το παρόν.........οπότε κάντε λίγο υπομονή και σταδιακά θα παίξετε όλοι όσοι μπορείτε με vDSL.

giorgosk
13-12-12, 23:59
Κατεβάζετα αρχεία μεγέθους terrabyte και είναι τόσο αναγκαίο το vdsl;;

telnet05
14-12-12, 16:34
Κατεβάζετα αρχεία μεγέθους terrabyte και είναι τόσο αναγκαίο το vdsl;;

Ναι ειναι. Επισης εχω απο την αρχη που εβαλα το ADSL 6-7Mbits αντι για 24 οποτε με ενδιαφερει να εχω κατι παραπανω. Αν εσυ εισαι οκ, κανενα προβλημα.

farcry
19-12-12, 05:16
VDSL τα μυαλα στα καγκελα και τα 10GB κατεβαινουν σε χρονο dt

Georgevtr
03-01-13, 21:08
Βρε καθήστε καλά λέμεεεεεεε στα 800 μέτρα λέει ο άλλος (θα ναι πάνω απο χιλιόμετρο τα καλώδια) και αναρωτιέται γιατί δεν μπορεί να έχει (ακόμη) 50αρα.

- - - Updated - - -


giorgosk
Έχεις 24 ώρες ανοιχτό υπολογιστή και θέλεις adsl; Καλά δεν ήσουν με pstn;
:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.