PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα DNS - ΟΤΕ



basilisraf
07-12-12, 10:09
Καλημερα.
Εχω 24αρα συνδεση (φοιτητικο) στον ΟΤΕ και ολα πηγεναν γαντι μεχρι πριν λιγες μερες. πριν 4-5 μερες αρχισε να μου ριχνει κατι DNS προβληματα και οτι δεν υπαρχει προσβαση για λιγα λεπτα σε ακυρες στιγμες. απο χτες το πρωι ειμαι χωρις ιντερνετ και μου εχει το κλασικο θαυμαστικο διπλα στο σημα ( ειμαι απο λαπτοπ με wireless)
Επισης οταν παω να συνδεθω κατω απο το δικτυο μου πεταει ενα αλλο και μου λεει " μη αναγωρισμενο δικτυο "


αρχικα δοκιμασα το κλασικο εχω τα DΝS στο αυτοματο(τοσο καιρο ετσι το ειχα).. μετα περασα οπως λεει στο site του ΟΤΕ τα DΝS που ειναι για τα φοιτητικα , παλι δεν εγινε κατι.. Τελος δοκιματα και το 8.8.8.8 & 8.8.4.4 αλλα ουτε αυτο απεδωσε καρπους.
η αντιμετωπιση προβληματων δεν βοηθησε, οπως επισης δοκιμασα και καλωδιο.
εκανα και update τα driver σκεπτομενος μηπως φταιει τιποτα τετοιο αλλα .....


Εχει προβλημα γενικα ο ΟΤΕ και σε αλλους η μονο εγω ειμαι ο ατυχος παλι ? καμια ιδεα που μπορει να βοηθήσει ?
Εαν καλεσω το 13888 (που ειναι για βλαβες) θα κανουν τιποτα ή θα μου ανεβασουν την πιεση περισοτερο ?

emeliss
07-12-12, 12:55
Το πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει στο τοπικό δίκτυο. Δοκίμασε να συνδεθείς με Ethernet και κανε ένα reset στο ρούτερ.

basilisraf
07-12-12, 14:26
τα δοκίμασα και αυτα καλωδιο και reset αλλα τιποτα παλι

emeliss
07-12-12, 14:38
Στο ρούτερ μπορείς να μπεις; Τι γράφει στα στοιχεία (συγχρονισμό, wan ip);

basilisraf
07-12-12, 15:32
πηρα τελικα το 13888 και μετα απο 35 λεπτα μου ειπαν επιτελους το σωστο DNS να αλλαξω και να βαλω ενα καρφωτο που και εκανα και συνδεεται κανονικα τωρα (αν και βλεπω καπως ψηλο ping στο game μεσα).

Δεν εβλεπαν οτι ειναι Φοιτητικό το πακέτο και λογικα εχει καποιες διαφορές.
ευχαριστώ παντως.

Ναι και πριν μπορουσα να μπω στο ρουτερ και οι ρυθμίσεις ηταν ολες ολοσωστες. απο οσο φανηκε καπου στο DNS ηταν το προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.