PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL και Cisco 887



ierax
07-12-12, 17:46
Καλησπέρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς να σετάρει cisco modem σε συνδεση Vdsl οτε? αν το έχει κάνει κάποιος θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια με το configuration.

Ευχαριστώ.:)

SfH
07-12-12, 18:46
Είχα παίξει λίγο σε vdsl cyta , αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Φτιάχνεις wan subinterface , του βάζεις το σωστό vlan ( στη cyta, το data vlan ήταν το 835 νομίζω ) και καρφώνεις τον pppoe dialer πάνω του. Τον dialer τον ρυθμίζεις όπως θα τον ρύθμιζες και σε adsl. Αν θες βοήθεια σε κάτι συγκεκριμένο, απλά ρώτα :)

ierax
07-12-12, 21:52
Είχα παίξει λίγο σε vdsl cyta , αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Φτιάχνεις wan subinterface , του βάζεις το σωστό vlan ( στη cyta, το data vlan ήταν το 835 νομίζω ) και καρφώνεις τον pppoe dialer πάνω του. Τον dialer τον ρυθμίζεις όπως θα τον ρύθμιζες και σε adsl. Αν θες βοήθεια σε κάτι συγκεκριμένο, απλά ρώτα :)

Αυτό είχα φανταστεί και εγώ καθώς είναι ένας απο τους 2 τρόπους να το ρυθμίσεις.. το θέμα είναι ότι το 13888 δεν έχει ιδέα για το αν χρησιμοποιείται κάποιο vlan . Κάποιος που χρησιμοποιεί ήδη Vdsl με τα modem που δίνει ο ΟΤΕ θα μπορούσε να με διαφωτίσει λίγο?

Τελικά είναι VLan 835 και στον ΟΤΕ!!!

d.stathopoulos
14-12-12, 17:10
υπάρχει sample configuration?

ciscoengine
26-08-13, 22:15
Καλησπέρα,

η ρύθμιση που παραθέτω λειτουργεί κανονικά σε VDSL ΟΤΕ..Το Dialer ρυθμίζεται με τη γνωστή διαδικασία.

interface Ethernet0
no ip address
no ip redirects
!
interface Ethernet0.835
description VDSL Connection
encapsulation dot1Q 835
no ip redirects
no ip unreachables
no ip proxy-arp
ip flow ingress
pppoe enable group global
pppoe-client dial-pool-number 1
!

dgri
05-10-13, 10:24
Καλησπέρα ciscoengine

μπορείς να δώσεις και ρύθμιση dialer, αν δεν σου είναι δύσκολο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.