PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάλια ταχύτητες 2



Yngwiedis
07-06-04, 05:19
Όποιος έχει διαβάσει λίγο παλαιότερο μου post ( http://www.adslgr.com/forum/thread7134.html ) θα ξέρει ήδη οτι έχω απαράδεκτες ταχύτητες ( 5 - 8 kB/s ).
Περιμένω αύριο τεχνικό του ΟΤΕ να έρθει να κάνει μέτρηση να δούμε τι στο καλό θα βρει.
Το κουφό όμως που παρατήρησα και θέλω την βοηθειά σας είναι το εξής...
Χρειάστηκε να μεταφέρω κάποιο σημαντικό όγκο δεδομένων ( 15 - 20 GB ) μέσω του μικρού LAN μου στον άλλο υπoλογιστή.
Από την στιγμή λοιπόν που άρχισε η μεταφορά μέχρι την στιγμή που τελείωσε, η σύνδεση στο internet πέταγε !!!!!!
To μουλάρι άρχισε να κατεβάζει σαν τρελλό με 42 kB/s.
Κατέβασα αρχείο από site με το DAP στα 45 kB/s !!!!!!
Με το που τελείωσε η μεταφορά το μουλάρι έπεσε στα γνωστά του 4 kB/s.
Όσο για κατέβασμα από site μην το συζητάτε. Με το ζόρι ανοίγει μια σελίδα. ( Όπως πάντα από την μέρα που έχω το πρόβλημα. )
Και ρωτάω εγώ τώρα. Τι κουφό συνέβη ;
Μήπως τελικά το πρόβλημα το έχω εγώ με τον υπολογιστή μου και ο καημένος ο ΟΤΕ είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να του ρίχνω καντήλια ;
Παρακαλώ βοηθήστε γιατί αύριο έρχεται ο τεχνικός και δεν θέλω να μου πει οτι είμαι μια χαρά και εγώ να το χάψω...

elias
07-06-04, 07:28
και εδω ακομα μια απο τα ιδια χαλια ειναι,απο τον οτε μου ειπαν οτι αποκλειεται να γινει αναβα8μιση εκτος αν ξεπεραστουν τα ορια που εχουν 8εσει.σε http downloading ειναι καλλιτερα απο οτι σε π2π.αν τωρα υπαρχει καποιο προβλημα απο τη μερια σου και φτιαξει σε παρακαλω ενημερωσε μας.

cosmos
07-06-04, 08:55
Yngwiedis, το "φαινόμενο" είναι αναπαραγήσιμο; Δηλαδή, αν ξεκινήσεις πάλι ένα μαζικό LAN transfer, θα δεις στάνταρ πολύ καλές ταχύτητες από κατέβασμα στην ΑDSL;

Yngwiedis
07-06-04, 09:51
Δεν δοκίμασα να σου πώ την αλήθεια.
Τεχνικός τελικά δεν ήρθε. Πήρε τηλέφωνο και είπε οτι η πόρτα είναι εντάξει.
Εγω του είπα πως είναι δυνατόν αφού έχω πρόβλημα.
Μπλα μπλα μπλα, το bandwidth είναι σύμφωνα με τις προδιάγραφες που μας έχουν δώσει απο αθήνα.
Καλά ευχαριστώ.
Παίρνω τηλέφωνο στην Κωλλέτη.
Έχω πρόβλημα μπλα μπλα μπλα.
Δεν υπογράψατε κανένα συμβόλαιο για εγγυημένες ταχύτητες.
Μα με 5 kB/s δεν κατεβάζει ούτε η ISDN.
Αν θέλετε να εκφράσετε παράπονα πάρτε στο marketing του οργανισμού.
Ευχαριστώ γεια σας.

Θα πάρω να την κόψω παίδες γιατί τα έχω πάρει πολύ άσχημα στην κράνα.
Αν δίνει η vivodi γραμμή εδω πέρα έχει καλώς. Αλλιώς θα μπαίνω με την ISDN μου και να πάει να μπιπ ο OTE.

ogenikos
07-06-04, 10:14
Και κάποιος άλλος είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα όπου αυξανόταν το download rate του μόνο όταν έπαιζε κάποια ταινία ή κάποιο τραγούδι στον media player.... :!:
Πάντως άν έχεις εγκαταστήσει τίποτε Netlimiter και λοιπές αηδίες απεγκατέστησέ τα γιατί διμιουργούν προβλήματα τέτοιου είδους προγράμματα.

Ducklord
07-06-04, 12:09
Ογενικός, το Net Limiter είναι πρόγραμμα για συγκεκριμένη χρήση και έτσι, σίγουρα, όχι άχρηστο. Τώρα, αν το βάλει κανείς μόνο και μόνο για να κάνει browsing με τον IE, ε, δεν πάει καλά. Αν, όμως, δουλεύεις το μουλάρι στο φούλ, αν είσαι σε Intracom DSLam (μέγιστο UP 13 εμπειρικά) το "10 up" του μουλαριού θα σου ανατινάξει τη σύνδεση (αφού προστίθενται επιπλέον overhead).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

adrianos
07-06-04, 12:31
Φιλε, καταρχην τι καρτα δικτυου εχεις,
2ον τι μοντεμ εχεις,
3ον τι αμαξι οδηγεις (ασχετο=

Δοκιμασε να περασεις τελευταιους Οδηγους για τη καρτα δικτυου σου
Δοκιμασε μια αλλη καρτα δικτυου, καλη μαρκα 3com π.χ.
που εχει και ευκολα settings,

Αλλα πρωτα θα ελεγα να κατεβασεις ενα προγραμμα
που αλλαζει ρυ8μισεις στα network adapters,
τα βαζει στο default, dsl, lan ο,τι θες.
ετσι θα ξερεις πρωτα αν φταινε ρυθμισεις.
εγω χρησιμοποιω το ashampoo winoptimizer
βρες το test απο νετ

Yngwiedis
07-06-04, 12:35
Λοιπόν....
Αρχίστε να με βαράτε και να με βρίζετε όλοι μαζί.
Είμαι τελείως μ@^@&@$. :evil:
Πως περιμένω να πάει καλά η σύνδεση όταν έχω βάλει στο μουλάρι Hard connections 500 και maximum connections 1000 ; Πώς περιμένω να πάει καλά όταν δίνω upload 14 ;
Τελείως ηλίθιος είμαι.
Το upload το κατέβασα τώρα στα 8. Στα connections θα μου πείτε λίγο ποσο περίπου να βάλω ; Έχω το Alcatel 510i σε LAN με 2 υπολογιστές για να σας βοηθήσω.
Άδικα τα άκουσε ο καημένος ο ΟΤΕ :(

Yngwiedis
07-06-04, 12:40
Φιλε, καταρχην τι καρτα δικτυου εχεις,
2ον τι μοντεμ εχεις,
3ον τι αμαξι οδηγεις (ασχετο=

Δοκιμασε να περασεις τελευταιους Οδηγους για τη καρτα δικτυου σου
Δοκιμασε μια αλλη καρτα δικτυου, καλη μαρκα 3com π.χ.
που εχει και ευκολα settings,

Αλλα πρωτα θα ελεγα να κατεβασεις ενα προγραμμα
που αλλαζει ρυ8μισεις στα network adapters,
τα βαζει στο default, dsl, lan ο,τι θες.
ετσι θα ξερεις πρωτα αν φταινε ρυθμισεις.
εγω χρησιμοποιω το ashampoo winoptimizer
βρες το test απο νετ

Modem έχω το Alcatel 510i.
Κάρτα δικτύου έχω 3 Com με τελευταίους drivers περασμένους.
Το πρόβλημα μάλλον βρέθηκε οπότε άκυρο αυτό που λες.
Ευχαριστώ πολύ πάντως. Άρχισε να με βρίζεις τώρα για την μ@^@&!@ μου.

Ducklord
07-06-04, 13:28
Up: 10
Sources: 200-300
Connections: 200-300
Connections Per Second: 20
Αρχεία: 7-15 ταυτόχρονα, ΟΛΑ με full πηγές (να σου βρει 150-200 πηγές για το καθένα). Αν έχουν λιγότερες, πρόσθεσε αρχεία.
Αν σε μια ώρα δεν έχει πιάσει 5-6Κ κατέβασμα, κλείστο και ξανάνοιξέ το. Άστο πάλι. Όταν, μέσα σε μια ώρα απο την εκτέλεσή του σου έχει πιάσει 5-10κ κατέβασμα, άστο για μια μέρα. Αν ανέβει στα 15-25 είσαι ΟΚ. Αν όχι, κλείστο και δοκίμασε άλλο μουλάρι με τον ίδιο τρόπο.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Yngwiedis
07-06-04, 13:51
Ευχαριστώ πολύ Παπιάρχοντα. Δυο ερωτήσεις έχω μόνο.
Τα connections per second που λές είναι η πρώτη επιλογή στα extended settings που γράφει Max. new connections /5 secs.: ;
Επίσης σε αυτή την καρτέλλα τι βάζω σto File Buffer Size και στο Queue Size ;

Yngwiedis
07-06-04, 16:04
Έβαλα και NetLimiter για να βλέπω πως πηγαίνει το bandwidth, αλλά κάνει κάτι κοιλιές...
Έχω διαβάσει διάφορα "κόλπα" για σταθερό download εδω μέσα αλλά βλέπω οτι αρκετοί διαφωνούν με τα tweak προγράμματα.
Έχετε να προτείνετε κάποια λύση για περισσότερη σταθερότητα ;

moralas
07-06-04, 16:11
format :lol:

Yngwiedis
07-06-04, 16:16
format

Ε όχι και format. Έχω τσεκάρει 3 φορές με Spybot S&D, Ad-aware 6 και Norton Antivirus 2003 και είμαι καθαρός από οτιδήποτε virus, trojan, worm, advertise υπάρχει.

Ducklord
07-06-04, 18:46
Παιδί-με-το-περίεργο-νίκνεημ (Yngwiedis, δεν θα το ξαναδείς γραμμένο απο εμένα!!!)

Ναι, εννοώ αυτές τις συνδέσεις

Όσο για "σταθερές μεταφορές", δουλεύουν μεν τα προγράμματα tweaking, μα δεν υπάρχει μια χρυσή λύση για όλες τις δουλειές. Για browsing σε συμφέρει να έχεις γενικώς "μεγάλο" RWin: δεν έχεις πολλές, συνεχείς συνδέσεις, και συχνά κατεβάζεις μεγάαααλα αρχεία. Στο μουλάρι, όμως, ακόμη και ένα μεγάλο αρχείο σπάει σε μικρότερα κομμάτια ενώ σε βομβαρδίζουν ανελέητα ρηκουέστ, οπότε θες μικρό / μέτριο RWin. Δοκίμασε το 10080 που σου δίνει default το dslguide, εμένα μου δούλευε μια χαρά. Παίξε ανάμεσα σε αυτό και το 15000, αν η βασική σου ασχολία είναι το μουλάρι.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Yngwiedis
07-06-04, 18:52
Παιδί-με-το-περίεργο-νίκνεημ (Yngwiedis, δεν θα το ξαναδείς γραμμένο απο εμένα!!!)

Σκέφτομαι να κάνω ένα topic : Τι σημαίνει το nick σας.
Ελπίζω τότε στην επεξήγηση που θα κάνω να καταλάβεις και πως προφέρεται και τι σημαίνει ;)


Όσο για "σταθερές μεταφορές", δουλεύουν μεν τα προγράμματα tweaking, μα δεν υπάρχει μια χρυσή λύση για όλες τις δουλειές. Για browsing σε συμφέρει να έχεις γενικώς "μεγάλο" RWin: δεν έχεις πολλές, συνεχείς συνδέσεις, και συχνά κατεβάζεις μεγάαααλα αρχεία. Στο μουλάρι, όμως, ακόμη και ένα μεγάλο αρχείο σπάει σε μικρότερα κομμάτια ενώ σε βομβαρδίζουν ανελέητα ρηκουέστ, οπότε θες μικρό / μέτριο RWin. Δοκίμασε το 10080 που σου δίνει default το dslguide, εμένα μου δούλευε μια χαρά. Παίξε ανάμεσα σε αυτό και το 15000, αν η βασική σου ασχολία είναι το μουλάρι.

Εχμμμμ...
Αν δεν κάνω λάθος το RWIN το αλλάζω σε ένα κλειδί της registry.
Δεν μου λες λίγο ποιό κλειδί συγκεκριμένα ;

DarthVader
07-06-04, 20:26
Σκέφτομαι να κάνω ένα topic : Τι σημαίνει το nick σας.

Το σκέφτηκε άλλος πριν από εσένα. Μπορείς να ποστάρεις εκεί: http://www.adslgr.com/forum/thread4510.html&highlight=nick

Yngwiedis
07-06-04, 20:31
Εγώ εννοοώ κυριολεκτικά τι σημαίνει.
Πως καταλήξαμε στα nick που χρησιμοποιούμε με άλλα λόγια.

sdikr
07-06-04, 20:33
Εγώ εννοοώ κυριολεκτικά τι σημαίνει.
Πως καταλήξαμε στα nick που χρησιμοποιούμε με άλλα λόγια.


αντέ τι περιμένεις καιρό έχουμε να κάνουμε κάτι με πολλές σελίδες!! :D

Yngwiedis
07-06-04, 20:34
LOL
Δώστε μου όμως και μια απάντηση στο καίριο ερώτημα βρε παιδιά...

sdikr
07-06-04, 20:57
LOL
Δώστε μου όμως και μια απάντηση στο καίριο ερώτημα βρε παιδιά...


μα τα έχουμε πεί τα p2p ανοίγουν πολλές συνδέσεις, πρέπει να τις ελατώσεις, καθώς και το upload που κάνεις αν φύγει πάνω απο 13 τότε παπαλα η σύνδεση (μαζί με τα overhead)

Yngwiedis
07-06-04, 21:02
Δεν ήταν αυτή η ερώτηση...



Όσο για "σταθερές μεταφορές", δουλεύουν μεν τα προγράμματα tweaking, μα δεν υπάρχει μια χρυσή λύση για όλες τις δουλειές. Για browsing σε συμφέρει να έχεις γενικώς "μεγάλο" RWin: δεν έχεις πολλές, συνεχείς συνδέσεις, και συχνά κατεβάζεις μεγάαααλα αρχεία. Στο μουλάρι, όμως, ακόμη και ένα μεγάλο αρχείο σπάει σε μικρότερα κομμάτια ενώ σε βομβαρδίζουν ανελέητα ρηκουέστ, οπότε θες μικρό / μέτριο RWin. Δοκίμασε το 10080 που σου δίνει default το dslguide, εμένα μου δούλευε μια χαρά. Παίξε ανάμεσα σε αυτό και το 15000, αν η βασική σου ασχολία είναι το μουλάρι.





Εχμμμμ...
Αν δεν κάνω λάθος το RWIN το αλλάζω σε ένα κλειδί της registry.
Δεν μου λες λίγο ποιό κλειδί συγκεκριμένα ;

sdikr
07-06-04, 21:06
με τις ταχυτητες που έχουμε δεν χρειάζεται και πολύ tweaking, αν σε ενδιαφέρει όμως, ψάξε στο google για tcp optimizer είναι ενα πολύ καλό προγραμματάκι!

EvilHawk
07-06-04, 21:20
Yngwiedis, διάβασε αυτό το thread http://www.adslgr.com/forum/thread6006.html&highlight=tweaking

@ ADSLgr.com All rights reserved.