PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση 2 laptop και clone του σκληρού δίσκου



ciaoant1
08-12-12, 12:15
Ένας φίλος θέλει να αγοράσει laptop, και το μοντέλο στο οποίο έχει καταλήξει είναι το ίδιο με το laptop της κοπέλας μου.

Επειδή το laptop αυτό έχει προεγκατεστημένο Linux, ο φίλος θέλει να κάνει φορμάτ και φρέσκια εγκατάσταση windows (μιας και δε σκαμπάζει και πολλά από linux, για να είμαι ειλικρινής βέβαια δε σκαμπάζει και πολλά ούτε από windows αλλά τέλος πάντων).

Προκειμένου λοιπόν να μην ταλαιπωρηθεί αυτός (αλλά και εγώ που θα κάνω format, installation νέων προγραμμάτων, drivers, κτλ), σκέφτηκα να κάνω clone το σκληρό της κοπέλας μου, στον οποίο έχω ήδη περάει windows, drivers, προγράμματα, ρυθμίσεις, κτλ. Άλλωστε, από τη στιγμή που είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο laptop, θα έχει ίδιο Hardware, ίδιους drivers, κτλ, και άρα δε θα υπάρξει πρόβλημα αν κάνω clone.

Για να συνδέσω τα δύο laptop, θυμάμαι κάποτε είχα χρειαστεί ένα crossover καλώδιο, δε γινόταν δηλαδή με το "απλό" καλώδιο. Επειδή όμως δεν έχει χρειαστεί να το κάνω, σκέφτηκα μήπως τώρα μπορεί να γίνει η σύνδεση με το απλό καλώδιο, ή αν μπορούν να συνδεθούν μέσω wifi. Φαντάζομαι πως η σύνδεση θα είναι σχετικά εύκολη, απλά δεν είμαι σίγουρος για το μετά: Αν δηλαδή συνδέσω τα δύο μηχανήματα, μετά θα μπορέσω να κάνω clone τον σκληρό δίσκο του ενός στο άλλο; ( και πώς; )

Επίσης, φαντάζομαι ότι όταν ολοκληρώσω τη διαδικασία, μετά θα μπορώ να αλλάξω το activation key των windows στον δεύτερο υπολογιστή, ώστε να μην χρησιμοποιούν και οι δύο υπολογιστές το ίδιο.

PiXel
12-12-12, 17:53
Γιατί να παιδεύεσαι με cloning; Βάλε τα Windows 7 που αναγνωρίζουν αυτόματα όλες τις συσκευές και κατεβάζουν τους drivers αυτόματα, βάλε και 1-2 βασικά προγράμματα που μπαίνουν γρήγορα (Chrome, FF, κάποιο Antivirus, άντε κι έναν Adobe Reader) και το laptop θα είναι έτοιμο το πολύ σε 2 ώρες. Για ενημερώσεις κλπ, ε βάλτο να γίνονται αυτόματα και θα μπουν μόνες τους χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.
Πάντως, για το Linux που λες, φαντάζομαι θα έχει κάποια δημοφιλή διανομή, πχ το Ubuntu. Αν ο φίλος σου το θέλει μόνο για Internet, ε δε νομίζω να παιδευτεί να πατάει το εικονίδιο του FF επάνω-επάνω στην οθόνη ή να κλείνει τον υπολογιστή από τέρμα επάνω, δεξιά... :p Just saying...

ciaoant1
12-12-12, 20:14
Βασικά υπάρχουν προγράμματα και ρυθμίσεις που ήθελα να κάνω, και το cloning θα ήταν πιο γρήγορο. Τέλος πάντων, τώρα το έκανα, οπότε τ θέμα ας κλείσει.

Για το linux πάντως, μην το ψάχνεις, ο φίλος μου αυτός το είδε μια μέρα στο δικό μου υπολογιστή και φρίκαρε ακόμα και με την παραμικρή λεπτομέρεια που δεν ήταν ακριβώς σαν τα windows. Ακόμα και όταν είχε δει τα windows 7 δεν του άρεσαν, γιατί "ήταν διαφορετικά από τα win XP που είχε συνηθίσει. Οπότε καταλαβαίνεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.