PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Hellas Online μας κλέβει?



vila3000
08-12-12, 14:14
Γεια σε ολους σας.Μολις ανοιξα τον λογαριασμο μου και εχω μια ερώτηση σχετικα με της ταχυτητες που πληρωνω και τις ταχυτητες που λαμβάνω!
Εχω το Hol double play που περιλαμβανει απεριοριστα αστικα και υπεραστικα και εως 24αρι ιντερνετ.Οταν ομως κανω το hol speed test πιανω τα 3mbps και στο speetest.net πιανω 5mbps περιπου.Οταν κατέβαζω κατι παλι πιανω απο 200kbps-700 το πολυ.Ενω όταν πήγα σε εναν γνωστο μου που εχει σύνδεση 6mbps στο hol speed test πιάνει 5.5mbps και στο speedtest.net πιανει παλι 5.5 .Οταν κατεβαζει κατι εχει ελαφρα πιο μικρες ταχυτητες απο εμενα .Γνωμες?

dkmaster
08-12-12, 14:28
Κατ' αρχήν διάβασε πως λειτουργεί το adsl. http://www.adslgr.com/content/253-FAQ-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CF%89-24-Mbps

Από εκεί και έπειτα, δώσε μας τα στατιστικά του ρούτερ σου. Αν είσαι πχ 5 χιλιόμετρα από το αστικό κέντρο προφανώς και δεν θα πιάσεις ποτέ πάνω 3-4 mbit. Αν δεν μας δώσεις παραπάνω στοιχεία για την γραμμή δεν μπορούμε να σου δώσουμε παραπάνω βοήθεια. Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις από εδώ ftp://ftp.otenet.gr/FILELIST.gz και πες μας τι πιάνεις.

Νομίζω πως ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός και ίσως θα έπρεπε να τον αλλάξεις.

JTB
08-12-12, 16:28
Συμφωνώ απόλυτα με τον dkmaster. Δες καλύτερα την ταχύτητα συγχρονισμού σου, το attenuation, SNR, klp. για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα. Και εγώ έως 24 έχω αλλά πιάνω 8 λόγω απόστασης. Κάλο είναι να ξέρουμε τι λέμε πριν κράξουμε.

dkmaster, +1 για την υπογραφή σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.