PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη απόσταση απο dslam, Πεντέλη

XOUXOU
04-01-07, 19:31
ΜΕΝΩ ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ. ΚΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ 3 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΣΤΑΣΗ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ, 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΚΤΛ ΕΙΣΤΕ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΙ
Η ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΠ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ADSL ΜΕ ΟΤΕ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ PROVIDER FORTHNET.

ΚΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 1024 ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΟΤΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑ 2ΜΒ.

ΟΟΟΟΟΧΙ. ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ Ο ΟΤΕ ΜΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

ΚΑΛΟ????
ΔΗΛΩΣΑ ΒΛΑΒΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΒΟΥ

ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΠΟΡΤΑ ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑΝ. ΑΛΛΑ ΤΑ 2ΜΒ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ. ΚΑΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟΡΟΥΣΕ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΑ 1024 ΣΤΗ ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΠΑΜΕ, ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ = xxx
ΜΕ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΙ ΣΤΑ 1024 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΡΘΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΜΕ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΣΤΑ 768 ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ(xxx) ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 768 ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ

ΣΠΟΥΔΑΙΟ!!!! Ε!!!!

ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΜΑΤΑ:evil::evil::evil:

mich83
04-01-07, 19:38
Τα τζιμάνια έκαναν πάλι τη δουλειά τους. Καταλαβαίνω τον πόνο σου αλλά δε μπορώ παρά να γελάσω με την ηλιθιότητα τους:lol:

ubick
04-01-07, 19:50
Είμαστε στο ίδιο κέντρο μάλλον φίλε xouxou. Έγινε η δική μου αναβάθμιση από 1024 σε 2048 και οι ταχύτητες μου είναι σχετικά ικανοποιητικές με γραμμή χάλια (att. 47db). Εσένα πόσος είναι ο θόρυβος τώρα με την 768;.

nnn
04-01-07, 22:34
Η Adsl είναι γνωστό ό,τι έχει περιορισμούς στο θέμα της απόστασης.
Αν είσαι μακρυά από το Dslam μειώνονται και οι πιθανότητες να έχεις μεγάλη ταχύτητα.
Δες το θόρυβο όπως προτείνει ο φίλος παραπάνω και έλεγξε τις καλωδιώσεις σου μήπως έχουν φθαρεί κάπου.

manoulamou
04-01-07, 22:45
:welcome: XOUXOU :) τα ειπες και ξεθυμανες,
αλλα μας ξεκουφανες (ΚΕΦΑΛΑΙΑ) ελπιζω να εχεις βαλει τις φωνες κι εκει που πρεπει;)
Ολοι -σχεδον- μετα τον διπλασιασμο στην αρχη υποβαθμιστηκαν
σε σενα προφανως αυξανονται τα προβληματα και λογω αποστασης απο Dslam,
οχι ομως και τον πολιτισμο, γι αυτο κανε πρωτα οσα σου λενε οι προλαλησαντες!

XOUXOU
05-01-07, 13:23
Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη κατανοηση. Γραφω κεφαλαια γιατι βαριεμαι να βαζω τονους και αν γραφω κεφαλαια δε μου κακοφαινεται τοσο.

Υστερα μου λετε να μετρησω το θορυβο. Πως μπορω να το κανω αυτο.
Εχω το linksys το ασυρματο ρουτερ και απ τα στοιχεια που μου βγαζει αν σας λεει κατι αυτο μου γραφει για τη γραμμη:
downstream margin: 15 db
upstream margin: 15db
downstream line attunation: 57
upstream line attunatiion: 31

Σας βοηθησα καθολου?
Επισης ο τεχνικος μου ειπε οτι μετρησε τη γραμμη και μου ειπε οτι μεχρι 100 μετρα απ το σπιτι μου ερχεται μια χαρα και μετα λεει χανεται το σημα και να περιμενω να περασουν καινουργια καλωδια μεχρι το Μαρτιο. για βοηθηστε με γιατι βλεπω οτι μπορειτε:oneup:

ubick
05-01-07, 16:13
Εγώ έχω 47 attenuation και παραπονιέμαι, εσύ με 57 είσαι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση (και το noise margin είναι μέτριο). Για περισσότερα ρίξε μία ματιά εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) είναι πολύ κατατοπιστικό.

Δυστυχώς ο θόρυβος μεγαλώνει ανάλογα με την απόσταση από το dslam και, ακόμα χειρότερα, με την αύξηση της ταχύτητας οπότε μάλλον οι τεχνικοί του ΟΤΕ είχαν δίκιο. Κάπου είχα ακούσει ότι η ΒΤ στην Αγγλία δεν δίνει 2048 με attenuation πάνω από 45.

Dimis
06-01-07, 01:40
δε μπορούμε να τα έχουμε ολα σε αυτή τη ζωή...
και σπίτι στο βουνό με ησυχία και καθαρό αέρα και γρήγορο ίντερνετ :D

XOUXOU
06-01-07, 13:03
dimi αυτα μου λενε ολοι οι φιλοι μου και μου τη σπανε.
τι φταω εγω που δε μου το πανε οταν πηγαινα να βαλω dsl. αν μου το λεγανε απ την αρχη θα συμβιβαζομουν με κατι αλλο. τωρα ομως που μου το υποσχεθηκαν μου σπανε τα νευρα μου.

ξερεις τι λενε: μη ταξεις σε αγιο λαμπαδα και σε παιδι κουλουρι!

τωρα που μου το ταξανε θελω dsl
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΑΘΕΛΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 8mb που η γιαγια μου στους αμπελοκηπους μπορει να βαλει κι εγω για να βαλω θα πρεπει να ερθει η χρονια 2525 που λεει και το αμερικανικο τραγουδι

8mb στη νεα πεντελη τωρα
εδω και τωρα

manoulamou
06-01-07, 14:36
Οποτε πρεπει να παρακαλας
να μετακομισουνε περισσοτεροι "καμπισιοι" στο κατακαημενο βουνο,
μπας και ανοιξει κανενα dslam σε λογικοτερη αποσταση:lol:
Αληθεια αν γινει κατι τετοιο οι ηδη υφισταμενοι "πελατες"
πανε στο καινουργιο?:hmm:

XOUXOU
08-01-07, 12:02
Εχω φιλο στα βριλλησια σε αποσταση περιπου 300 μετρα απ το dslam που βρισκεται πισω απο μεγαλο καταστημα παιχνιδιων επι της λεωφορου πεντελης. σε αυτον το line attentuation ειναι 47. πως γινεται αυτο? μαλιστα ο οτε του περασε ολοκαινουργιο καλωδιο σπιτι του πριν απο 1 χρονο λογω προβληματος που ειχε παρουσιστει.

πως γινεται να απεχει 300 μετρα και να εχει κι αυτος απωλειες?
τι συμβαινει ρε παιδια?

θα τρελαθω στο τελοσ απ τα νευρα μου. υπαρχουν ενισχυτες σηματοσ που μ,πορει να βαλει κανεις εξω απ το σπιτι του ? θα ενισχυει και το θορυβο και ετσι δε θα υπαρχει κανενα αποτελεσμα?
ειμαι μπλεγμενος και φανερα (σε ταχυτητα) υποβαθμισμενος

XOUXOU
30-01-07, 16:43
Μονο σε χωρες κατωτερης σταθμης και υποβαθμισμενων περιοχων πορουν να υπαρχουν τα φαινομενα που υπαρχουν στην χωρα μας και μαλιστα απο εταιρια που υπαρχει τοσεσ δεκαετιεσ στο χωρο.

Εχω ξαναεξιστορησει το προβλημα μου που δεν εχει τελοσ δυστυχως. η υποβαθμιση μου συνεχιζεται. ξεκινησα απ τα 2048. αυτο κρατησε για 3 μερεσ και μονο. τωρα ποια εχω φτασει στα 768 υποβαθμισμενος και αυριο αναμενω νεα υποβαθμιση στα 512.

τετοιες υπηρεσιες, τετοια εξυπηρετηση και τετοιος ζηλος για τη λυση των προβληματων μονο εδω θα μπορουσε να υπαρχει.

Περιμενω κανενα τρελαμενο δικηγορο να τουσ τραβηξει μια αγωγη απο δω ως τα σκοπια που εκει αξιζουν να κανουν δουλειες.

οι ιδιοτικες εταιριες κανουν μεσα σε 6 μηνες αυτο που δε μπορεσε ο οτε να κανει σε δεκαετιες, και μαλιστα με μικροτερες τιμες και ποιοτικοτερες υπηρεσιες.
σημερα στη νεα πεντελη (στην απομακρυσμενη περιοχη!!! που απεχει 5 κεπτα απο το χαλανδρι για παραδειγμα) εχουμε και λεμε

downstream margin 18db

upsteam margin 13db

downstream line attenuation 57

upstream line attenuation 31

dsl path fast

Μετα απο μηνες ταλαιπωριας, φυχοφθορων συζητησεων με τουσ τεχνικους του οτε το εχω παρει πλεον αποφαση.

μακαρι να ηξερα νομικα να αφιερωνα ολη μου τη ζωη σ ολα αυτα που συναντησα αυτουσ τουσ μηνεσ :στην εφαρμογη των νομων και των ανθρωπινων δικαιωματων που μεχρι κι αυτα θιγονται καθε φορα που ερχεσαι σε επαφη με αυτουσ τουσ δημοσιουσ υπαλληλους.
παρτε συνταξη να ησυχασουμε

ρε παιδια δεν υπαρχει λυση?

vkyriakop
23-02-09, 19:15
Επειδή μένω και εγω Ν.Πεντέλη,

Τελικώς τι εγινε ?
Ξερω ότι ειναι 2 χρονια μετα, αλλα ακι εγω με ΟΝ ή με Τελλας δεν παω πανω απο 4-4.5....
Εχεις κατι νεότερο ?

emeliss
23-02-09, 19:25
Αν δεν κτίστηκε νέο κέντρο ή αν δεν μπήκε ftth και δεν το μάθαμε, μπα δεν θα υπάρχει νεότερο.

vkyriakop
15-03-09, 16:54
Χτες, συνδέθηκα σε ενα ανοιχτο ΟΝ απο τη γειτονια μου (Νεα Πεντελη)
Μου κατεβαζε με 7.5Mbits.
Αφου ολοι απο την ιδια περιοχη βγαινουμε απο το ιδιο DSLAM, άρα αναλογα με το ποσους συνδρομητες πεφτουν επανω, θα παρω και αναλογη ταχυτητα ?
Λιγοτεροι συνδρομητες ΟΝ, μεγαλυτερο bandwidth, και άρα μεγαλυτερη ταχύτητα, σωστο ??
Μεχρι και πριν 2μηνες ήμουν στην ΟΝ. (Τωρα πηγα στην Τελλας). Πως γινεται ο γειτονας να βγαζει 7.5Mbits και εγω για 1 χρόνο να μην ανεβαινα πάνω απο 5.5Mbits??

Το χειροτερο, ειναι ότι τωρα με Τελλας, δεν παω πανω απο 3Mbits...Τουλαχιστον δεν εχω διακοπες...

Παρακλαω για τα σχόλιά σας...

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.