PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ΟΤΕ VDSL!



Σελίδες : [1] 2

Diabolech
10-12-12, 15:58
Σήμερα μου είπαν ότι θα έχω VDSL internet με τις τρομερές ταχύτητες των 30mbps που έλεγαν ότι σηκώνει η γραμμή...
Mε σύνδεσαν όλα ωραία και καλά, μόνο που μόλις ξεκίνησα τα τεστ άρχισαν τα παρατράγουδα...
έβλεπα το download speed στα 18mbps (πριν με την 24αρά κατέβαζα με 11.5) και είχα ping 40 Ελλάδα και 100 Γερμανία. (με 24αρα είχα 10 και 80)
Έχει ιδέα κανείς τι παίζει? Νιώθω σαν να με έχουν εξαπατήσει χοντρά.
Το ρουτερ είναι ένα ΖΤΕ για ISDN.


116748

rc31
10-12-12, 16:48
Συνήθως κανει 2 με 3 μέρες να ενεργοποιηθει απο την μερα που λενε. Είτε περίμενε είτε ριξε καν τηλεφωνο να δεις αν σε εχουν ενεργοποιησει.

Diabolech
10-12-12, 17:17
Δεν κατάλαβες φίλε μου... Αυτές τις ταχύτητες έχω με την σουπερ ντουπερ γρήγορη VDSL :rainy:

potis
10-12-12, 17:32
Κανεις δεν μπορει να καταλαβει το "εως" 30Mpbs?

Ποσα μετρα εισαι παλικαρι μου απο το DSLAM?

Για να εχεις 30, πρεπει να ειναι κατω απο το σπιτι σου.

Αν με 24αρα ειχες 11.5 τοτε μια χαρα εισαι.

Diabolech
10-12-12, 17:40
Το αναφέρω ξανά. Στην μέτρηση που έκανε η κοπέλα είπε 30 οπότε το dslam είναι δίπλα.
Με 24αρα με είχαν κλειδωμένο στα 11 γιατί διάλεξα να μπω σε fastpath με interleave είχα 18 στην 24αρα.
Και δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η απόσταση πλέον με τις οπτικές.
Ξέρει κανείς πρόγραμμα να μετρήσω απόσταση κλπ?

potis
10-12-12, 18:39
Δεν εχεις οπτικες, οπτικες εχει το κεντρικο DSLAM με το μινι-DSLAM για να γινετε να εχουν VDSL και ατομα εκτος ενος χιλιομετρου, οπως βλεπεις, φτιαχνουν παντου μινι-DSLAM και αλλαζουν ΚΑΦΑΟ εσυ με χαλκο εισαι οπως και ολοι μας, εκτος αν εχεις 30.000 ευρω να σου σκαψουν για οπτικη ινα.

Περιμενε μερικες μερες και δες μετα αν αλλαξε τιποτα, αν εισαι διπλα απο το DSLAM οπως λες, τοτε ναι θα ειχες 30, αν πριν ειχες 18 οπως ειπες, πρεπει να εισαι μεσα στα ~700 μετρα απο το DSLAM οποτε το 18 απο τα 30 ειναι μια χαρα.

odys2008
10-12-12, 18:44
Για την ταχύτητα δεν μας ποστάρεις λίγο στατιστικά?

Μήπως σε έχουν γυρίσει πάλι με interleaved?

Diabolech
10-12-12, 19:14
Δεν εχεις οπτικες, οπτικες εχει το κεντρικο DSLAM με το μινι-DSLAM για να γινετε να εχουν VDSL και ατομα εκτος ενος χιλιομετρου, οπως βλεπεις, φτιαχνουν παντου μινι-DSLAM και αλλαζουν ΚΑΦΑΟ εσυ με χαλκο εισαι οπως και ολοι μας, εκτος αν εχεις 30.000 ευρω να σου σκαψουν για οπτικη ινα.

Περιμενε μερικες μερες και δες μετα αν αλλαξε τιποτα, αν εισαι διπλα απο το DSLAM οπως λες, τοτε ναι θα ειχες 30, αν πριν ειχες 18 οπως ειπες, πρεπει να εισαι μεσα στα ~700 μετρα απο το DSLAM οποτε το 18 απο τα 30 ειναι μια χαρα.

Πια 700 μέτρα? Στα πατήσια είμαι 50 μέτρα είναι από δω η λαχανά.
Πως στέλνω στατιστικά? vdsl τους είπα να μου περάσουν η vdsl είναι μόνο interleaved και το ρουτερ επίσης vdsl βλέπει.

odys2008
10-12-12, 19:15
Κάνε ένα print screen τα στατιστικά που σου εμφανίζει το router στο adsl status

Μετά θα τα κάνεις attach την εικόνα στο μήνυμα που θα ανεβάσεις εδώ

Diabolech
10-12-12, 19:26
116754

Αυτό λες?

odys2008
10-12-12, 19:44
Ναι..
Λοιπόν είσαι πάλι σε interleaved εξού και τα αυξημένα ping.

Τώρα λόγο bug το ρούτερ σου δεν μας λέει attenuation. Πάντως με 9db noise νομίζω η γραμμή δεν μπορεί να πάει και παραπάνω. Έχεις και crc errors, που ενδεχομένως να δείχνουν κάτι στην γραμμή.
Αν είχαμε και το attenuation τα πράγματα θα ήταν πιο ξεκάθαρα.:hmm:

Ας περιμένουμε και κανέναν πιο έμπειρο του φόρουμ

Diabolech
10-12-12, 19:54
Σε gaming server του εξωτερικού (αμβουργο) μου δείχνει 110ms (με adsl είχα 50)
Γενικά από ότι έχω δει και σε άλλους με vdsl είναι σταθερά 70ms γερμανία ενώ σε μένα βγάζει επιπλέον 40.
Σημείωση: Δεν υπάρχει fastpath στο vdsl ακόμα.

john_tsi
11-12-12, 05:31
Πριν στο ADSL πόσο ήταν το attenuation σου;
Για το ping το μόνο που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι να περιμένεις να δώσει ο ΟΤΕ επιλογή για Fastpath και σε VDSL.

Diabolech
11-12-12, 06:54
9,9db/18.3db ήταν

- - - Updated - - -

116771

Εγώ είμαι στην Δαγκλή και τα dslam είναι μέσα στο στενό.
Το να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα δεν στέκει με τίποτα ειδικά για κέντρο αθήνας.
Λέτε να με έβαλαν στο άλλο που έχει χαμηλότερες ταχύτητες? :rainy:

a5m5g
11-12-12, 07:42
Παιδιά καλημέρα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα να ρωτήσω εδώ κάτι παρόμοιο και να με συγχωρέσει ο φίλος που το ανοιξε. Θέλω να βάλω και εγώ vdsl όταν έρθει στα μέρη μου αλλά να ξέρω και πόσο αξίζει. Τι θα πιάνω περίπου σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου? Ευχαριστώ.116773

Diabolech
11-12-12, 08:15
Παιδιά καλημέρα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα να ρωτήσω εδώ κάτι παρόμοιο και να με συγχωρέσει ο φίλος που το ανοιξε. Θέλω να βάλω και εγώ vdsl όταν έρθει στα μέρη μου αλλά να ξέρω και πόσο αξίζει. Τι θα πιάνω περίπου σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου? Ευχαριστώ.116773

Πόσο ping έχεις? Αν είσαι σε fastpath για να παίζεις video games και έχεις χαμηλό ping όπως είχα εγώ (40-50 εξωτερικό) ούτε να το σκεφτείς να βάλεις vdsl ακόμα.

*Να περιμένεις να ξημερώσει γιατί τώρα είμαστε εσύ και εγώ. Αν έχεις δουλειά να κάνεις μπες κατά τις 12.

john_tsi
11-12-12, 15:49
9,9db/18.3db ήταν

- - - Updated - - -

116771

Εγώ είμαι στην Δαγκλή και τα dslam είναι μέσα στο στενό.
Το να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα δεν στέκει με τίποτα ειδικά για κέντρο αθήνας.
Λέτε να με έβαλαν στο άλλο που έχει χαμηλότερες ταχύτητες? :rainy:

Με 18.3 db attenuation που είχες στο ADSL σημαίνει ότι έχεις καλωδιακή απόσταση από το Α/Κ περίπου 1.300 μέτρα. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο τότε δεν νομίζω να είναι εφικτό να ανέβει η ταχύτητα συγχρονισμού σου στο VDSL. Αν είσαι επιβεβαιωμένα, καλωδιακά πάντα, σε πιο κοντινή απόσταση τότε έχεις πρόβλημα στην καλωδίωση από την είσοδο της γραμμής σου στην πολυκατοικία (κατανεμητή) έως το διαμέρισμα σου. Σε κάθε περίπτωση κάνε μια δοκιμή στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου του διαμερίσματος σου χωρίς τίποτα άλλο πάνω συνδεμένο, ούτε φίλτρο, μόνο το modem και δες τι συγχρονισμό έχεις. Αν δεν έχεις διαφορά επόμενο βήμα είναι η μέτρηση στον κατανεμητή της πολυκατοικίας για να δεις αν όντως το κομμάτι από εκεί έως το διαμέρισμα σου είναι εντάξει. Πάντως αν είσαι όντως 1.300 μέτρα από το Α/Κ απορώ γιατί σε αφήσανε να κάνεις αίτηση για VDSL καθώς όσοι είναι οριακά κοντά στο 1 km δεν τους δέχονται και τους λένε να περιμένουν να ενεργοποιηθούν τα KV για να τους δώσουν από εκεί.

Diabolech
11-12-12, 15:54
Ευχαριστώ.
116796
116797
To έβαλα απευθείας χωρίς splitter πάνω στην πρίζα τίποτα δεν άλλαξε. Το μόνο που απομένει είναι να μάθω αν φταίει ο κατανεμητής διότι δεν πιστεύω να είναι το Α/Κ μακριά από δω.
Υπάρχει περίπτωση να δω σε χάρτη την απόσταση από το αστικό κέντρο?

john_tsi
11-12-12, 16:51
Την μόνη αξιόπιστη απάντηση για την απόσταση σου από το Α/Κ μπορεί να σου την δώσει μόνο ο ΟΤΕ κάνοντας ένα τηλέφωνο στο 13888 από το νούμερο που είναι η γραμμή VDSL για την οποία μιλάμε.

Diabolech
11-12-12, 17:10
Θα έρθει αύριο συνεργείο αν δεν γίνει τίποτα θα πάω σε adsl πάλι αν μπορώ που ήταν μια χαρά.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Zer0c00L
12-12-12, 13:47
εγω ειμαι περιοχη αθηνα (παγκρατι)

με εχουν στο πιλοτικο OTE VDSL 50Mbps/5Mbps (συγχρονιζω παρα πολυ κοντα στις θεωρητικες ταχυτητες)

η τηλεφωνικη μου συνδεση ειναι ISDN (η μονη βλακεια που εκανε ο ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ courrier ηταν να μου στειλουν εξοπλισμο για PSTN αλλα διορθωθηκε)

η αποσταση μου λιγοτερη απο 500μ (δεν αλλαξε κατι απο εποχη ADSL2+)

και τα ping μου σε παιχνιδια FPS που παιζω στον Η/Υ (σερβερ στην γερμανια "gameservers") αλλα και στην κονσολα οτι παιχνιδι παιξω απο FPS εως ποδοσφαιρο δεν αντιμετωπιζω προβλημα που να οφειλεται στο ping (lag) μην σου πω οτι βελτιωθηκαν απο την ημερα που πηγα σε VDSL.

φοβαμαι φιλε μου οτι εχεις θεμα με την αποσταση (ισως εισαι σε μεγαλυτερη απο 1 χλμ που ειναι το οριο και κακως σε εβαλαν

παντως ρωτησα και φιλους που εχουν μπει εμπορικα στο VDSL απο περιστερι (WIND VDSL) απο ζωγραφου (WIND VDSL) απο πετρουπολη (ΟΤΕ VDSL) απο πειραια (FORTHNET VDSL)

τα ρουτερ δινουν FAST (UP) / INTERLEAVE (DOWN) και ικανοποιητικες ταχυτητες κοντα στο θεωρητικο και κανεις δεν αντιμετωπιζει προβληματα.

nyannaco
12-12-12, 14:59
η μονη βλακεια που εκανε ο ΟΤΕ και τα ΕΛΤΑ courrier ηταν να μου στειλουν εξοπλισμο για PSTNΚαι γιατί φταίνε τα ΕΛΤΑ;;;

Zer0c00L
12-12-12, 15:21
την ευθυνη εχουν και ο ΟΤΕ (13888) και τα ΕΛΤΑ γιατι ηταν να παραλαβω εξοπλισμο στις 27/11/2012 μετα απο την συμμετοχη μου στο πιλοτικο προγραμμα στις 22/11/2012 αλλα οπως με ενημερωσαν στις 23/11/2012 δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για ISDN και το ραντεβου απο 27/11/2012 πηγε για 29/11/2012 μεταξυ 10:00-13:00 (περιμενε ατομο ματαια....) και τελικα το παρελαβα στις 30/11/2012 (αφου εστησα παλι ατομο να περιμενει)

θες να σου πω γιατι εχουν ευθυνη τα ΕΛΤΑ courrier θα σου πω για να σου λυθει η απορια

καταρχην τα ΕΛΤΑ courrier σου στελνουν δεματα και το πρωι και το απογευμα πραγμα που δεν εγινε σε εμενα αν και το ζητησα (αφου δεν το ειχαν το πρωι και το ειχαν το μεσημερι ας το στειλουν το απογευμα)

γιατι μεχρι τις 14:00 δεν ηξεραν που ειναι το "δεμα" προς αποστολη σε εμενα

γιατι μεχρι τις 17:00 που εμαθαν απο μενα τον αριθμο αποστολης του δεματος (που με χιλια βασανα εμαθα απο τον ΟΤΕ (13888) αλλα παλι δεν εβλεπαν που ειναι το υπευθυνο καταστημα τους στην περιοχη αμπελοκηπων που ηταν για την παραδοση ενω εγω στην σελιδα τους εβλεπα οτι ειναι στο κεντρικο σημειο διανομης

γιατι μεχρι τις 17:30 δεν ειχα ενημερωση αν θα παραλαβω την καθορισμενη ημερομηνια....πραγμα που εμαθα στις 18:00 οτι το δεμα μου ηταν στο κεντρικο σημειο αποστολης/ληψης

το πρωι της 29/11/2012 αντι για 28/11/2012 και οτι θα εφευγε απο αυτους στις 30/11/2012 (05:00) για να παει στο καταστημα που θα το εστελναν σε εμενα μεταξυ 10:00-13:00

αν προσθεσω οτι εστειλε ο ΟΤΕ (13888) λαθος εξοπλισμο και αν δεν επεμενα να βρω ακρη θα περιμενα αλλες 2-3 μερες για να δουλεψει η VDSL που σημειωση κανονικα ειχε ενεργοποιηθει απο τις 27/11/2012.

nyannaco
12-12-12, 15:35
Ετσι ΟΚ, αλλά από το προηγούμενο post σου δεν προέκυπτε ευθύνη των ΕΛΤΑ.

Zer0c00L
12-12-12, 16:02
το λαθος ηταν δικο μου που δεν τα ειπα αναλυτικα....

nyannaco
12-12-12, 16:17
Καλά μην τρελλαίνεσαι, δεν θα τσακωθούμε ποιός να πρωτοπάρει την ευθύνη :)

Μια μηνυσούλα θα σου κάνω και θα τα βρούμε στο δικαστήριο :lol:

farcry
13-12-12, 09:47
18 attenuation ειναι πολυ υψηλο. εγω με 13 και εχω attainable 35 και το margin στο 11.4

Diabolech
13-12-12, 11:26
Λοιπόν εκεί στον ΟΤΕ κοροϊδεύουν αβέρτα.
Ήρθε τεχνικός μου λέει είσαι εδώ κοντά αν ήσουν μακριά δεν θα σου βάζαμε καν VDSL τα καλώδια και ο κατανεμητής είναι εντάξει.
Θα το ξανακοιτάξω μήπως είναι το πρόβλημα δικό μας.
Ξυπνάω σήμερα τα χαράματα βάζω το παλιό ρουτερ με βλέπω 12 όσο είχα ADSL παίρνω τηλέφωνο για να τους ψαρώσω.
Τους λέω αφού δεν υπάρχει πρόβλημα στις γραμμές και είμαι δίπλα γιατί έχω χαμηλή ταχύτητα στην σύνδεση? Μου λέει ΔΕΝ ΞΕΡΩ! :lol:
Και άρχισε να μου αναφέρει τις σημειώσεις του πΟΤΕΤΖΗ. Άκουσον άκουσον. Δεν βρήκε βλάβη είναι όλα καλά! :angryr:
Αναφέρω και για το προηγούμενο ρουτερ ότι είναι κλειδωμένο και μου λέει ότι δεν είναι! Ξανά :lol:
Τότε τους αναφέρω ότι το έβαλα και ήταν 11 όσο η adsl και δεν έβλεπε 20! (ρεζίλι) :rofl:
Ε τελικά αναγκάστηκε να σημειώσει ξανά βλάβη αφού έγινε ρόμπα και με με ξαναπήγε από δευτέρα...
Τι κατάλαβα από όλη την ιστορία? :rtfm:

john_tsi
13-12-12, 14:05
Ήρθε τεχνικός μου λέει είσαι εδώ κοντά αν ήσουν μακριά δεν θα σου βάζαμε καν VDSL τα καλώδια και ο κατανεμητής είναι εντάξει.

Αυτό το "κοντά" δεν στο προσδιόρισε σε μέτρα;
Και το ότι όλα είναι εντάξει (καλώδια/κατανεμητής) σημαίνει ότι έκανε μετρήσεις και η ταχύτητα ήταν παραπάνω από αυτή που κλειδώνει το modem σου;
Το κομμάτι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως το διαμέρισμά σου το έλεγξε;

Diabolech
13-12-12, 15:33
Αυτό το "κοντά" δεν στο προσδιόρισε σε μέτρα;
Και το ότι όλα είναι εντάξει (καλώδια/κατανεμητής) σημαίνει ότι έκανε μετρήσεις και η ταχύτητα ήταν παραπάνω από αυτή που κλειδώνει το modem σου;
Το κομμάτι από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως το διαμέρισμά σου το έλεγξε;

Με το baudtec που είχα για adsl έδειχνε 12mbps όσο είχα πρίν βάλω VDSL και στο ΖΤΕ που μου έδωσαν για VDSL έδειχνε 20mbps
Oπότε μου δίνουν πειραγμένα router οι κανάγιες. Σωστά?

dimpoly
13-12-12, 21:29
Καλησπέρα, θέλω την βοήθεια σας στο εξής παράδοξο που μου συμβαίνει :
έκανα αίτηση για VDSL 30Mbps (όσο σηκώνει η γραμμή μου από ότι είπε ο ΟΤΕ), ήρθε ο εξοπλισμός τον συνδέω και μου δείχνει 1250/13257kbps.
Παίρνω τον ΟΤΕ το δίνω βλάβη και μετά από 2 ημέρες έρχεται ο τεχνικός, μετράει στο κουτί που καταλήγουν τα καλώδια του ΟΤΕ και την βγάζει την γραμμή 2499/29999 kbps, δηλαδή τέλεια. Φταίει κάτι στην καλωδίωση του σπιτιού σου μου λέει. (να πω ότι το σπίτι είναι καινούργιο 2ετιας). Φωνάζω τον ηλεκτρολόγο μου να δούμε που είναι το πρόβλημα. Μετραει την γραμμή στο κεντρικό κουτί του σπιτιού και την βγάζει όσο και ο ΟΤΕ 2499/29999 kbps, όποτε ξεκινά να ψάχνει τις εσωτερικές γραμμές που πάνε στις 3 πρίζες του σπιτιού. Να πω ότι οι 3 γραμμές που καταλήγουν στις 3 πρίζες είναι αυτόνομες, η κάθε μια με δικό της καλώδιο.
Κι εδω αρχίζει το παράδοξο. Απομονώνει και μετρα κάθε μια γραμμή χωριστά, και η κάθε μια γραμμή μόνη της βγάζει 2499/29999 kbps. Μόλις συνδέει την δεύτερη ή και την τρίτη γραμμή μαζί, τότε η ταχύτητα πέφτει στα 1250/13257kbps.
Είναι σαν να εξασθενεί η γραμμή όταν είναι ενωμένες όλες οι γραμμές. Δεν το έχει ξανασυναντήσει τέτοιο φαινόμενο.
Οποιαδήποτε βοήθεια, εξήγηση, επεξήγηση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

RyDeR
13-12-12, 21:32
Ας βάλει το φίλτρο/splitter εκεί πέρα που έρχονται όλα μαζί τα καλώδια απο τις πρίζες... απο το φίλτρο και μετά να δώσει τις αντίστοιχες πρίζες είτε για τα τηλέφωνα είτε για το dsl.

dimpoly
13-12-12, 23:49
Ας βάλει το φίλτρο/splitter εκεί πέρα που έρχονται όλα μαζί τα καλώδια απο τις πρίζες... απο το φίλτρο και μετά να δώσει τις αντίστοιχες πρίζες είτε για τα τηλέφωνα είτε για το dsl.

Υπαρχει φίλτρο/splitter για 3 και πανω γραμμες ? γιατι τα φιλτρα που δεινει ο οτε ειναι για μια γραμμη ενα τηλ. και ενα μοντεμ. Σωστα ?

RyDeR
13-12-12, 23:52
Στην θύρα "τηλ" μπορείς να βάλεις όσα τηλέφωνα θες, παράλληλα. Με κάποιο ΤΑΦ (http://www.sideriselectronics.gr/product.php?id=18713) ή απλά κόβωντας/ράβοντας καλώδια, παράλληλα.

dimpoly
13-12-12, 23:57
Στην θύρα "τηλ" μπορείς να βάλεις όσα τηλέφωνα θες, παράλληλα. Με κάποιο ΤΑΦ (http://www.sideriselectronics.gr/product.php?id=18713) ή απλά κόβωντας/ράβοντας καλώδια, παράλληλα.

Οποτε λες στο line να μπει η κεντρικη γραμμη που ερχεται απο οτε και στο phone να μπει ενα ταφ για οσες ειναι γραμμες πανε στις μπριζες.
η θεση μοντεμ δεν χρειαζεται ?

RyDeR
13-12-12, 23:59
Οποτε λες στο line να μπει η κεντρικη γραμμη που ερχεται απο οτε και στο phone να μπει ενα ταφ για οσες ειναι γραμμες πανε στις μπριζες.
η θεση μοντεμ δεν χρειαζεται ?

Στην θέση modem θα βάλεις την πριζα που θα συνδεσεις το router...

dimpoly
14-12-12, 00:02
Στην θέση modem θα βάλεις την πριζα που θα συνδεσεις το router...

οκ το καταλαβα. λες να δουλεψει ετσι ? σου εχει τυχη τετοια περιπτωση ή υποθετεις οτι βγαζουν θορυβο ολες μαζι και με το φιλτρο να στρωσει ?

RyDeR
14-12-12, 00:14
Δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Ναι υποτίθεται στις δευτερεύουσες πρίζες θα φιλτραριστεί, θα δούμε τι θα γίνει... Μην είναι και χειρότερα ξέρω 'γώ... :p

dimpoly
14-12-12, 00:49
Δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Ναι υποτίθεται στις δευτερεύουσες πρίζες θα φιλτραριστεί, θα δούμε τι θα γίνει... Μην είναι και χειρότερα ξέρω 'γώ... :p

Θα το δοκιμασω. φαινεται πιο περιεργο το σημα για vdsl. παντως η πρωτη εντυπωση ειναι οτι οταν ειναι ενωμενες ολες οι γραμμες (οπως πρεπει να ειναι για να δουλευουν ολες οι πριζες) το σημα δειχνει σαν να πεφτει να εξασθενει.
αν αντι να πεφτει το σημα βγαζει θορυβο τοτε με το φιλτρο θα ειναι οκ. αλλιως πρεπει να ψαχνω αν υπαρχει ενισχυτης ή σταθεροποιητης για γραμμη οτε

- - - Updated - - -


Δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Ναι υποτίθεται στις δευτερεύουσες πρίζες θα φιλτραριστεί, θα δούμε τι θα γίνει... Μην είναι και χειρότερα ξέρω 'γώ... :p

Θα το δοκιμασω. φαινεται πιο περιεργο το σημα για vdsl. παντως η πρωτη εντυπωση ειναι οτι οταν ειναι ενωμενες ολες οι γραμμες (οπως πρεπει να ειναι για να δουλευουν ολες οι πριζες) το σημα δειχνει σαν να πεφτει να εξασθενει.
αν αντι να πεφτει το σημα βγαζει θορυβο τοτε με το φιλτρο θα ειναι οκ. αλλιως πρεπει να ψαχνω αν υπαρχει ενισχυτης ή σταθεροποιητης για γραμμη οτε

Diabolech
14-12-12, 08:58
Θα το δοκιμασω. φαινεται πιο περιεργο το σημα για vdsl. παντως η πρωτη εντυπωση ειναι οτι οταν ειναι ενωμενες ολες οι γραμμες (οπως πρεπει να ειναι για να δουλευουν ολες οι πριζες) το σημα δειχνει σαν να πεφτει να εξασθενει.
αν αντι να πεφτει το σημα βγαζει θορυβο τοτε με το φιλτρο θα ειναι οκ. αλλιως πρεπει να ψαχνω αν υπαρχει ενισχυτης ή σταθεροποιητης για γραμμη οτε

- - - Updated - - -



Θα το δοκιμασω. φαινεται πιο περιεργο το σημα για vdsl. παντως η πρωτη εντυπωση ειναι οτι οταν ειναι ενωμενες ολες οι γραμμες (οπως πρεπει να ειναι για να δουλευουν ολες οι πριζες) το σημα δειχνει σαν να πεφτει να εξασθενει.
αν αντι να πεφτει το σημα βγαζει θορυβο τοτε με το φιλτρο θα ειναι οκ. αλλιως πρεπει να ψαχνω αν υπαρχει ενισχυτης ή σταθεροποιητης για γραμμη οτε

Ηλεκτρολόγο φώναξες και το είδε? Πόσα σου πήρε?

dimpoly
14-12-12, 10:56
Ηλεκτρολόγο φώναξες και το είδε? Πόσα σου πήρε?

Καλημέρα, τον ηλεκτρολόγο που έχει κάνει όλη την εγκατάσταση στο σπίτι φώναξα. δεν μου πήρε τίποτα γιατί κι εκείνος ψάχνοντας πάει, δεν εχει βαλει αλλος vdsl στην περιοχη μου και ειναι κατι που δεν το εχει ξανασυναντήσει. Με το απλο adsl δεν υπηρχε προβλημα ουτε τοσες απαιτήσεις απο τα καλωδια.

Diabolech
14-12-12, 16:40
Τελικά βρήκα την ακριβή εξασθένιση. 23.6 Attenuation μου βγάζει, τώρα μου μένει να ξεθάψω το πολύμετρο να μετρήσω μόνος την γραμμή από το σπίτι στον κατανεμητή.
Γνωρίζει κανείς το πως και τί? Υπάρχει ανάλογο βιντεάκι κάπου? :scratch

21706
14-12-12, 17:40
Τελικά βρήκα την ακριβή εξασθένιση. 23.6 Attenuation μου βγάζει, τώρα μου μένει να ξεθάψω το πολύμετρο να μετρήσω μόνος την γραμμή από το σπίτι στον κατανεμητή.
Γνωρίζει κανείς το πως και τί? Υπάρχει ανάλογο βιντεάκι κάπου? :scratch

Από καμπίνα vdsl παίρνεις ή από το ΑΚ;

Diabolech
14-12-12, 18:30
Χμμμμ αυτό μου διέφυγε να το ρωτήσω. :sorry:
Στο κέντρο της Αθήνας είμαι. Θα τον ρωτήσω την Δευτέρα τον τεχνικό όταν ξαναπεράσει.

21706
14-12-12, 18:43
Χμμμμ αυτό μου διέφυγε να το ρωτήσω. :sorry:
Στο κέντρο της Αθήνας είμαι. Θα τον ρωτήσω την Δευτέρα τον τεχνικό όταν ξαναπεράσει.

Από ποιο ΑΚ του ΟΤΕ εξυπηρετείται η γραμμή σου;
Είναι εύκολο να το βρεις εδώ (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/unbacc_ak_1_new%5B1%5D.pdf).

Diabolech
14-12-12, 18:53
Η από Πατήσια πλατεία αμερικής.
Η από τα κεντρικά του οτε Αθήνα - Αθήνα η από την Σόλωνος έχει πάρα πολλά ΑΚ εδώ γύρω από ότι βλέπω μπορεί να μου διέφυγε κανένα.

21706
14-12-12, 18:58
Η από Πατήσια πλατεία αμερικής.
Η από τα κεντρικά του οτε Αθήνα - Αθήνα η από την Σόλωνος έχει πάρα πολλά ΑΚ εδώ γύρω από ότι βλέπω μπορεί να μου διέφυγε κανένα.

Το pdf που είδες έχει και τους αριθμούς τηλεφώνου
που εξυπηρετεί το κάθε ΑΚ. Ο δικός σου αριθμός
είναι σε ένα και μόνο ΑΚ. Ποιο ΑΚ είναι αυτό;

Diabolech
14-12-12, 18:59
Σε κανένα από τα τρία! :shock:

Το βρήκα. Στην στρατηγού Δαγκλή εδώ κοντά είναι.
και έχω:bless:
116939
:mad:
Ενώ η εξασθένηση φτάνει τα 23.6 δηλαδή 1665 μέτρα από δω μέχρι εκεί.

21706
14-12-12, 19:10
Σε κανένα από τα τρία! :shock:

Είμαι σε isdn και ξεκινάει από 83 ο αριθμός.

Το βρήκα. Στην στρατηγού Δαγκλή εδώ κοντά είναι.

Ωραία, σε ποια απόσταση περίπου είσαι από την Στρατηγού
Δαγκλή 46; Μπορείς να την βρεις με το google.

Diabolech
14-12-12, 19:17
400 μέτρα είναι. Και έχω εξασθένιση 23.6 δηλαδή με δείχνει στα 1665 μέτρα.
Αίσχος. :mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.