PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ VDSL και θυρες usb



djanton
10-12-12, 16:20
Καλημερα κ απο μενα,αφου εκανα αιτηση την παρασκευη 7/12,απο το πρωι σημερα 10/12
απολαμβανω κ εγω τα προνομια της vdsl γραμμης μου.Ηθελα να ρωτησω
κ εγω με την σειρα μου οι θυρες usb που εχει απανω το zte χρειαζοντε καποια
παραμετροποιηση απ την σελιδα του zte γιατι εβαλα πανω εναν σκληρο δισκο
κ στο δικτυο μου(tv,ps3 κλπ.)δεν τον βλεπει πουθενα....
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

neshtar
10-12-12, 16:44
το εχω βγαλει το modem οποτε δε μπορω να σε βοηθησω με λεπτομερειες αλλα απο οσο θυμαμαι για να δεις τα αρχεια στο USB χρειαζεται να ενεργοποιησεις το FTP, καπου στο application μενου ειναι

djanton
10-12-12, 17:08
Απ οτι ειδα ειναι ενεργοποιημενο(enable)μου δειχνει κ τον σκ.δισκο(samsung)αλλα παλι τιποτα!

mariossss
15-12-12, 23:12
Απ οτι ειδα ειναι ενεργοποιημενο(enable)μου δειχνει κ τον σκ.δισκο(samsung)αλλα παλι τιποτα!

Δεν ξερω αν ισχυει σε αυτο το μοντεμ αλλα εχω ενα zte του οτε για απλη adsl και εχει usb θυρα και βλεπει τον σκληρο αν πληκτρολογησεις στον internet explorer ΜΟΝΟ την διευθυνση: "\\192.168.χ.χ" η οτι ip εχει το μοντεμ σου για να μπεις στο μενου του

Varsos
22-12-12, 13:30
Δεξί κλικ στο network και map network drive... πατάς ''Connect to a website that you can use to store your documents and pictures'', next next και βάζεις διεύθυνση ftp://192.168.1.1/usb1_1/ και είσαι έτοιμος.

Η ταχύτητα είναι απλά απογοητευτική. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μήπως ξέρει κάποιος αν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση γιατί ούτε καν stream μια ταινία δεν μπορεί να γίνει.

AssVas
22-12-12, 20:35
Όχι δεν έχω ασχοληθεί σε θέμα ταχύτητας με τη θύρα usb αλλά καλό είναι να το κοιτάξουμε και δοκιμάσουμε ώστε να το προωθήσουμε , για να φτιαχτεί με κάποιο firmware update.
Varsos τί ταχύτητα έπιασες ;

Υ.Γ Τί usb controller έχει ? 1 ή 2 ?

Varsos
22-12-12, 21:01
29999/2495 ... και usb 1 να είχε καλύτερα θα πήγαινε....μιλάμε για 100-200KB/s .... απλά δεν υπάρχει....μακάρι να γίνει κάτι.

AssVas
23-12-12, 08:03
1) Και σε εμένα το θέμα χαμηλής ταχύτητας με το USB Port του ZTE . Ταχύτητα αποστολής αρχείου προς συνδεδεμένη μονάδα usb stick αλλά και δίσκο στα 200-300 kb/sec . To ίδιο συμβαίνει και όταν διαβάζει από το usb port data, με αντίστοιχο μειωμένο ρυθμό μεταφοράς.

Ωστόσο σε δοκιμή μου να Κατεβάσω περισσότερο από ένα μόνο αρχείο στο USB port του Router μέσω της διαδικασίας , έΈπιασα συνολική ταχύτητα με 3-4 ταυτόχρονα downloads 1000-1300kb/sec , το ίδιο και με το upload . Άρα κάποιο είδος limitation - per single upload/download πρέπει να υπάρχει . Από το GUI που δοκίμασα μερικές αλλαγές σε QoS etc δεν άλλαξαν κάτι μιας και αυτά σε LAN επίπεδο δε νομίζω να παίζουν ρόλο . Αν μπορεί κάποιος με telnet να το κοιτάξει διότι έχει πάει 7 am ας το κάνει , αλλιώς το βλέπω αύριο μήπως έχει τίποτε επιπλέον σχετικά με τον ftp.

2) Ακόμα είδα πως δεν εμφανίζει τις ονομασίες των αρχείων σωστά όταν περιέχουν ελληνικούς χαρακτήρες.

AssVas
23-05-13, 21:39
https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/-/support/article/870213

@ ADSLgr.com All rights reserved.