PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Forthnet Χαλάνδρι.



poussou
10-12-12, 23:50
Έβαλα λοιπόν VDSL απο τον ΟΤΕ και 30αρα σύνδεση που πιάνω με το ζορι αλλα στο μαξ και απο
το Α/Κ Χαλανδρίου...

Όλα όμορφα, και μπαινω στο site της Forthnet και βάζοντας στο wizard βλέπω οτι μου
βγάζει ότι έχω δυνατότητα για 50 Mbps σε αντίθεση με τον ΟΤΕ που μου είπε οτι
μπορώ να έχω μόνο 30...

Στον ίδιο wizard γράφει επείσης για "μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet....

Τί συμβαίνει στην προκειμένη περίπτωση ;;Έχει "ιδιόκτητο" δίκτυο η Forthnet στο Χαλάνδρι ;;
Ή είναι απλα ασχετοι και το wizard είναι ΓΤΠ ;;

Επείσης εφόσον έχω το VDSL απο τον ΟΤΕ μόλις 1 εβδομάδα, μπορώ να το σπάσω και να πάω Forthnet ;;;

nyannaco
11-12-12, 15:26
Είτε στον ΟΤΕ είσαι είτε στη Forthnet, από το ίδιο αστικό κέντρο θα παίρνεις, και με τον ίδιο χαλκό. Επομένως καλύτερη ταχύτητα δεν προκειται να δεις λόγω αλλαγής παρόχου, πλην ίσως οριακά λόγω πολιτικής χαμηλότερου SNR. Εφόσον με τον ΟΤΕ πιάνεις οριακά τα 30, στη Forthnet με χαμηλότερο SNR να πιάσεις 32-33, και να πληρώνεις το 50άρι πακέτο;

nikoslykos
12-12-12, 02:18
Είτε στον ΟΤΕ είσαι είτε στη Forthnet, από το ίδιο αστικό κέντρο θα παίρνεις, και με τον ίδιο χαλκό. Επομένως καλύτερη ταχύτητα δεν προκειται να δεις λόγω αλλαγής παρόχου, πλην ίσως οριακά λόγω πολιτικής χαμηλότερου SNR. Εφόσον με τον ΟΤΕ πιάνεις οριακά τα 30, στη Forthnet με χαμηλότερο SNR να πιάσεις 32-33, και να πληρώνεις το 50άρι πακέτο;

να σου πω την αληθεια και για 3mbps θα αλλαζα παροχο :P αν σκεφτεις οτι ο ΟΤΕ παιζει 8 - 9 SNR και η forthnet 6 εχει αρκετη διαφορα 2 - 3mbps :p και στη τελικη 6dB ειναι πολυ καλα...

nyannaco
12-12-12, 09:31
Ρίσκο είναι πάντως. Δεν υπάρχει εγγύηση ότι όντως θα πάρεις τα 2-3Mbps παραπάνω.

farcry
19-12-12, 05:26
παιζει το snr margin στις VDSL γραμμες? νομιζω ειναι μονο για adsl. για τις VDSL δεν εχει target snr. σε κλειδωνει στην ταχυτητα και το attainable σου δειχνει μεχρι ποσο μπορει να παει η γραμμη λογω θορυβου. ψηλοτερο snr μεγαλυτερη ταχυτητα

- - - Updated - - -

επισης οπως βλεπω σε αλλο νημα αυτης της ενοτητας εχουν το snr margin στο 8.2 δεν ειναι στο 6 οπως στο adsl. αρα δε θα δεις καμια διαφορα ακομα και αν ισχυει το margin για τον οτε (το ρουτερ του δεν αναφερει κατι τετοιο γιαυτο το ειπα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.