PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα "κακά παιδιά" του Hollywood και οι φήμες που τα ακολουθούν....



PopManiac
11-12-12, 00:53
Σπάνιο για 'σένα αλλά βιάστηκες....
Για ψάξε να δεις τι πραγματικά κάνει ο Sheen (ενδεικτικό link (http://www.businessinsider.com/charlie-sheen-abuse-women-cbs-goddesses-2011-3?op=1)) και μετά ξαναπες μου αν θα ήθελες να γίνεις σαν κι'αυτόν, ή απλά μιλάμε για πουριτατισμό.
Επίσης, σόρρυ κιόλας αλλά αν το να συχαίνομαι τον κάθε καραγκιόζη που γίνεται γκολ στην κόκα με κάνει πουριτανό (άσχετα αν στη δουλειά του μπορεί να είναι καλός), που υπογράφω για gold membership στο πουρο-club?!



Seriously?

Επειδή είμαι - προς το παρόν - στην PR business εν μέρει και το ξέρω το κουρμπέτι, ξέρω πολύ καλά πώς φτιάχνονται bad boy reps τουλάχιστον στην θεωρία, δεν έχω χτίσει ποτέ τέτοια rep (αν το είχα κάνει θα είχα λύσει και αρκετά από τα οικονομικά μου προβλήματα, αφού έτσι δουλεύει η πιάτσα;))...

Από εκεί και πέρα τώρα, δεν κρίνω μοραλιστικά, το μόνο που λέω είναι πως σε αυτά η γραμμή δεν είναι πάντα ευδιάκριτη και ευθεία και πως απλά αρκετοί που τους λέμε "κακά παιδιά" απλά κάνουν πράγματα που όλοι θα θέλαμε αλλά παράλληλα γουστάρουμε να βλέπουμε να τιμωρούνται γι'αυτά.

Και προφανώς δεν μιλώ για women beating αλλά από την άλλη πολλά από αυτά χτίζονται επισταμένως.

Αν είναι woman / wife beater o Charlie τότε να το πλερώσει κανονικά πίσω από τα κάγκελα, αλλά κάτι μου λέει πως έχουμε έναν - έστω μερικώς, ας το δεχτώ - myth in the making.

Εκεί βάζω τον πουριτανισμό που μάλλον πάει για υποκρισία, μιας και αν είσαι φτωχός και αλκοολικός πεθαίνεις στην ψάθα, αν είσαι πλούσιος και αλκοολικός (ή / και ναρκομανής) είσαι "εκκεντρικός", αν είσαι πλούσιος και διάσημος και αλκοολικός (ή / και ναρκομανής) στις ΗΠΑ τότε you have a reputation to make ;)

Kαι τα 70s τέλειωσαν, επομένως δεν θεωρείται cool πλέον, επομένως κάπως πρέπει να χτίσεις τον 'εξαρτημένο', αλλά στην τελική αυτό που λέω εγώ είναι πως εάν και στον βαθμό που κανείς δεν τιμωρείται (ευλόγως και δικαίως) γιατί πληγώνει άλλους βιολογικά, τότε ας κάνει αυτό που γουστάρει...

Εκεί είναι ο πουριτανισμός ΙΜΗΟ, ή αλλιώς η υποκρισία

BlindG
11-12-12, 02:04
Ωραία συζήτηση αλλά θέλει δικό της thread :)
Πάμε λοιπόν:


Το οτι ο Charlie Sheen είναι ένα κωλόπαιδο είναι γεγονός το οποίο επαληθεύεται απλώς και μόνο οτι κατάφερε να απολυθεί από μια σειρά που έσπαγε ταμεία. Από εκεί και πέρα, αν όλο αυτό, ΣΥΝ τα ναρκωτικά, ΣΥΝ τη συμπεριφορά του (εεεε ουκ ολίγες φορές έχω διαβάσει για κέντρα στα οποία πήγε και τα έκανε.... ξες τι) ΣΥΝ τη συμπεριφορά του σε γυναίκες, είναι ΟΛΑ φήμες για να φαίνεται σαν το κακό παιδί του Hollywood, πάω πάσο.

Ακόμα όμως και με τις πιθανότητες να πας, δεν μπορεί όλα αυτά να είναι απλώς φήμες για να φτιάξει μια εικόνα.

Επίσης να επαναλάβω για μία ακόμη φορά την αποστροφή μου όταν βλέπω κάποιους να κάνουν ότι μαλακία τους κατέβει στο κεφάλι, επειδή μπορούν. Οκ, ζηλεύω όταν τους βλέπω με καλονές (η Denise Richards είναι μια όρθια μύξα αλλά ας μην το κάνουμε θέμα) αλλά ούτε ζηλεύω τα αυτοκίνητα, ούτε τα ναρκωτικά, ούτε και είναι όνειρό μου να περάσω το κατώφλι μιας επίχρυσης πύλης με κόκκινο χαλί από κάτω, αγκαζέ με κάποια που το φόρεμά της κοστίζει όσα βγάζει μια μέση οικογένεια το χρόνο.

Επειδή έχω δει διάφορες βλακείες σε video π.χ. Pantera που τους λάτρευα μέχρις ενός σημείου -Far Beyond Driven λέγεται το σημείο- που γινόντουσαν λιάρδα από μπάφους+αλκοόλ και τραβούσαν καταστροφές σε video. Σόρρυ, ξενέρωνα τη ζωή μου βλέποντας τις σκηνές αυτές και απλά έλεγα στον εαυτό μου οτι αν ποτέ γίνω έτσι, θα φωνάξω κάποιον να με γδάρει ζωντανό και να με κρεμάσει από τις μασχαλότριχες στο Σύνταγμα (δίπλα στους κρεμασμένους των "αγανακτισμένων"......). Δε μου αρέσει, δεν το ονειρεύομαι και -χωρίς να λέω μεγάλα λόγια- δε νομίζω να συμπεριφερόμουνα έτσι.

Για το θέμα του πουριτανισμού, τώρα που το κατάλαβα σου λέω πως συμφωνώ αλλά και πάλι δεν μπαίνω σ'αυτό το τριπάκι για κανένα λόγο. Για εμένα δεν έχει διαφορά -σαν άνθρωπος- ο Phil Anselmo (Pantera) όταν γίνεται λιάρδα και σπάει τηλεοράσεις, από τον άστεγο που την πέφτει σε κοριτσάκια στο δρόμο επειδή το αλκοόλ στις φλέβες του μπορεί να είναι κοντά στο 10%.

Και για την ιστορία, έχει συλληφθεί πολλές φορές αλλά όταν τα έχεις, μπορείς και να βγεις.



Σημείωση: Και αυτά τα λέω εγώ που τον καραγούσταρα από εποχές Hot Shots, Arrival κτλ, καθως τον θεωρούσα φάση στυλ Bruce Willis εκείνης της εποχής με το μάτι του τρελλού. Απλά μετά διάβασα ποιός είναι και ξενέρωσα.

PopManiac
11-12-12, 02:14
ΟΚ προσωπικά κακώς που υπάρχει νήμα τέτοιας συζήτησης μιας και ο προβληματισμός - με όλο τον σεβασμό - είναι επιπέδου Espresso και εγώ απλά τρόλλαρα λιγάκι offtopic χωρίς όρεξη περεταίρω συζήτησης.

Στην τελική, ας έχω τα fragks, του / της κάθε Sheen (ή Broderick, ή Winehouse, ή Richards, ή Jagger, ή Page - για να πιάσω και 3 τέρατα που είναι και αντικείμενα πρόσφατων βιογραφιών) και ας τα βρω μετά με ψυχιάτρους ή αλκοόλ ή ναρκωτικά ή σεξ ή βουδισμό ή born again christianity ή soul-searching ή συγγραφών αυτοβιογραφιών γεμάτων απολογητικών προτάσεων του στυλ "τελικά, γέμισα με κόκα + σεξ + αλκοόλ αλλά χάλια ήταν βρε αδερφέ και τώρα στα 70 μου τα φτύνω κατάμουτρα αφού άλλαξα το αίμα μου 3 φορές" - ή όλα μαζί τα παραπάνω σε συνδυασμούς.

Σε ό,τι με αφορά, αν τα έχω τα € και αν δεν βλάπτω άλλους - με την ποινική έννοια του όρου μιας και αν κανείς / καμία με ξέρει για το τι κουμάσι είμαι και θέλει να είναι τριγύρω μου σαν σύζυγος / φίλος / γκόμενα / συνεταίρος τότε ας πρόσεχε και δεν του φταίω - ας κάνω ό,τι γουστάρω τελεία και παύλα.

Τα υπόλοιπα ειλικρινά δεν με αφορούν και ό,τι σχόλιο είχα να κάνω επί του θέματος το έκανα πάντοτε στο παραπάνω πνεύμα...

Over and out ;)

- - - Updated - - -

Για τους αδαείς (γιατί πήρα ΡΜ :p) fragks = φράγκα = € = μπικικίνια :p

BlindG
11-12-12, 02:17
Xαλάρωσε :p
Τις κατίνες πολλοί εμίσησαν.... Το κουτσομπολιό κανείς ;)

Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ επίπεδο espresso το να σχολιάζεις κάποιον που είναι γελοίος και προκαλεί με τη συμπεριφορά του. Δέχομαι πως ίσως του δίνω περισσότερη αξία απ'όσο πρέπει αλλά σίγουρα δεν είναι επίπεδο espresso.
Αντιθέτως, είναι επίπεδο ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟΥ (ούτε καν espresso) το να συμπεριφέρεσαι όπως συμπεριφέρονται κάποιοι που μπορεί να έχουν τα fragks και να τη γλιτώνουν ακριβώς επειδή τα έχουν.

PopManiac
11-12-12, 02:23
Αντιθέτως, είναι επίπεδο ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟΥ (ούτε καν espresso) το να συμπεριφέρεσαι όπως συμπεριφέρονται κάποιοι που μπορεί να έχουν τα fragks και να τη γλιτώνουν ακριβώς επειδή τα έχουν.

You keep missing the point και τελευταίο (ειλικρινά, τελευταίο!) σχόλιο: Αν έχω τα €, δεν ενοχλώ ποινικά / νομικά κανέναν / καμία (και ο κανείς ή η καμία είναι ενήλικες και θα έπρεπε να κρίνουν το αν θέλουν και γιατί να είναι παρά το πλευρό μου ως σύντροφοι / φίλοι / εραστές / συνεταίροι / whateva) τότε έχω κάθε δικαίωμα να κάνω ό,τι γουστάρω και καμία υποχρέωση έναντι κανενός και καμίας.

Έχω και πληρώνω, κάνω τις επιλογές μου και ζω όπως γουστάρω (ή ταιριάζει στα κόμπλεξ μου αλλά στην τελική αυτό είναι θέμα που θα επιλυθεί με ψυχίατρο και όχι με κριτική τρίτων που αγνοώ την ύπαρξή τους σε κάποιο φόρουμ) και όποιος με λέει ο,τιδήποτε είναι υποκριτής στην καλύτερη και στην χειρότερη απλά ζηλεύει αυτό που δεν μπορεί να έχει. ;)

Αυτάααααααα..... Συνεχίστε :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.