PDA

Επιστροφή στο Forum : ZTE δεν φαίνεται το SSID σε δυο συσκευές



apok
11-12-12, 18:52
Καλησπέρα σε όλους.

Εδω και λιγες μέρες πήγα στον ΟΤΕ ( δεν λέω επέστρεψα γιατί ποτέ δεν ειχα... και η γραμμή ΔΕΝ ειναι στο ονομά μου.. χωρις σχόλια λοιπον :p ) λόγω κάποιων καταστάσεων.

Ενεργοποιήθηκε η γραμμή σχετικά γρήγορα ( έπεσαν τα μεγάλα μέσα ) μου έφεραν και τον ρούτορα τον κινέζο, ολα καλά.

Ανοιγω το netbook συνδέεται ασύρματα.. δυο κινητά και αυτά άμεσα.

Ανοιγω το λαπτοπ ... χχχμμ... δεν εβλεπα καν το SSID.
Σκέφτηκα οτι μπορεί να φταίει η καρτα δικτύου του λαπτοπτα (broadcom 802.11b/g WLAN )... βρήκα drivers καινούριους τους πέρασα.. άρνηση.. πουθενά το SSID. Τώρα εβαλα και ένα άλλο κινητο ( htc magic ) και ούτε αυτό βλέπει την SSID.



Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

nnn
11-12-12, 19:02
Μπας και είναι κρυφό ?

neshtar
11-12-12, 19:34
Μπας και είναι κρυφό ?

μαλλον αυτο ... εχει ενα tick box hide access point στα wireless settings, μαλλον θα ειναι επιλεγμενο

_aggelos
11-12-12, 22:41
Αφού λες ότι το netbook και δυο κινητά συνδέθηκαν άμεσα.. Τι κανάλι έχεις βάλει στο ασύρματο και τι προστασία (wep/wpa/wpa2);

achatzak
11-12-12, 23:57
Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με το SSID του ρουτερ που ήταν 2 λέξεις. Μόλις το έκανα 1 λέξη (διαγράφοντας το κενο ανάμεσα τους) το είδε κανονικά.
Ακόμη ελεγξε το "Wireless Network Mode" αν είναι B ή G ή Mixed. Αν το έχεις βάλει G και η συσκευη σου βλέπει μόνο B δεν μπορείς να το δείς. Καλύτερα επέλεξε MIXED
[






g & b allows older 802.11g and 802.11b wireless stations to access this device. You might want to select this mode if you have a wireless station that is using WEP security and does not support WPA-PSK or WPA2-PSK.











g only allows only 802.11g wireless stations to access this device.











b only allows only 802.11b wireless stations to access this device. However, note that in b only mode, 802.11g wireless stations can connect if they can operate in 802.11b mode.







]

apok
12-12-12, 15:44
To ssid οι άλλες συσκευές το βλέπουν.

Το όνομα είναι δυο γράμματα.

Δοκιμασα όλους τους συνδυασμούς του encryption...

Τίποτα:p

nnn
12-12-12, 17:37
Σβήσε τελείως το SSID και φτιάξε το πάλι με διαφορετικό όνομα.

kosnik67
12-12-12, 19:01
Μου έχει συμβεί και μένα,laptop με broadcom ασύρματο και το Thomson 585v7.
To πρόβλημα λύθηκε φτιάχνοντας χειροκίνητα την ασύρματη σύνδεση στα windows (Δηλαδή όνομα δικτύου,password κλπ).

lk
12-12-12, 20:58
To ZTE δουλεύει b+g+n στο ασύρματο default.
Πολλές παλιότερες κάρτες b/g επειδή έχει default ρύθμιση μεταβλητού μήκους 20/40MHz δεν είναι συμβατές με αυτήν την ρύθμιση οπότε χρειάζεται να αλλάξετε το mode σε b+g και τότε χάνεται η ρύθμιση 20/40 κάνετε save και voila το βλέπετε απλά παίζετε σε χαμηλότερη ταχύτητα με τις συσκευές που μπορούν και σε 802.11n πρωτόκολλο.

seatakias
12-12-12, 23:45
Γεια σας παιδιά!εχω και εγω το συγκεκριμένο router με ΟΤΕ.
Όλες οι συσκευές που έχω σύνδεση ασύρματα δουλεύουν κανονικα(laptop-κινητά).
Προσπαθώ να συνδέσω το Xbox ασύρματα αλλα δεν!!!
Βλέπει κανονικα το ssid βάζω τον κωδικό αλλα δεν συνδέεται.
Το έχει κανένας άλλος αυτο το προβλημα σε Xbox?

@ ADSLgr.com All rights reserved.