PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρέμβαση της ΕΕΛ/ΛΑΚ σχετικά με το έγγραφο του ΣΔΟΕ για την απογραφή αδειών χρήσης προγραμμάτων λογισμικού



Σελίδες : [1] 2

nm96027
12-12-12, 14:14
Η Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ, www.eellak.gr (http://www.eellak.gr/)) στο πλαίσιο των δράσεών της για την προώθηση του Ελεύθερου Λογισμικού λαμβάνοντας υπόψιν επιστολή που έχει σταλεί σε δημόσιους φορείς και εταιρείες από τη Διεύθυνση Ειδικών Υποθέσεων του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ) για την υποβολή υπεύθυνης δήλωσης απογραφής αδειών χρήσης προγραμμάτων λογισμικού, έστειλε επιστολή στο ΣΔΟΕ στην οποία προτείνει την αναδιαμόρφωση του περιεχομένου του εγγράφου ώστε να προβλέπεται και η απογραφή προγραμμάτων Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ).

Η συγκεκριμένη επιστολή που έχει αποσταλεί από την Διεύθυνση Ειδικών Υποθέσεων του ΣΔΟΕ δεν προβλέπει στην υπεύθυνη δήλωση απογραφής που καλούνται να συμπληρώσουν οι φορείς τη χρήση ΕΛ/ΛΑΚ καθώς απαιτείται ρητά το τιμολόγιο αγοράς του λογισμικού, κάτι που δεν υπάρχει στην περίπτωση χρήσης ΕΛ/ΛΑΚ αφού τα λογισμικά είναι ελεύθερα διαθέσιμα μέσω “κατεβάσματος” (download) από σχετικούς ιστότοπους και αποθετήρια, ενώ τιμολόγιο υπάρχει μόνο στην περίπτωση που έχει πραγματοποιηθεί προμήθεια υπηρεσιών τεχνικής υποστήριξης.

Επίσης λαμβάνοντας υπόψιν την περίοδο βαθιάς οικονομικής κρίσης που διανύουμε κρίνουμε ότι είναι σκόπιμο το ΣΔΟΕ να αντιμετωπίζει ισότιμα τα προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ με δεδομένο ότι αυτά καλύπτονται από νόμιμες άδειες χρήσης και παρέχει σημαντικά οικονομικά και όχι μόνο οφέλη, προσφέροντας εναλλακτικές επιλογές, και να αποφεύγει πρακτικές που έμμεσα εξυπηρετούν συμφέροντα εταιρειών κλειστού λογισμικού και ειδικότερα εισαγόμενων εμπορικών προϊόντων.

Η ΕΕΛ/ΛΑΚ προτείνει στο ΣΔΟΕ την αναδιαμόρφωση της επιστολής ώστε να είναι σαφές ότι είναι νόμιμη η χρήση ανοιχτού λογισμικού. Προτείνεται επίσης στο ΣΔΟΕ η χρήση διαδικτυακής εφαρμογής η οποία θα διευκόλυνε την απογραφή και την επεξεργασία των δηλώσεων και η οποία θα μπορούσε να λειτουργεί με πιστοποίηση με τους κωδικούς του TAXIS, όπως με ανάλογο τρόπο λειτουργούν και άλλες εφαρμογές ηλεκτρονικής διακυβέρνησης του Δημόσιου Τομέα.

Εάν δεν διορθωθεί το έγγραφο του ΣΔΟΕ ώστε να αντιμετωπίζει ισότιμα το ανοιχτό λογισμικό η ΕEΛ/ΛΑΚ θα αξιοποιήσει όλα τα νόμιμα μέσα στην Ελλάδα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση για την προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος.

Για την ΕΕΛ/ΛΑΚ
H μη κερδοσκοπική Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (http://eellak.gr/, ΕΕΛ/ΛΑΚ) ιδρύθηκε το 2008 από 25 Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Τεχνολογικά Ιδρύματα. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ έχει ως κύριο στόχο να συμβάλλει στην προώθηση και ανάπτυξη του Ελεύθερου Λογισμικού, του Ανοιχτού Περιεχομένου και των Τεχνολογιών Ανοιχτής Αρχιτεκτονικής στο χώρο της εκπαίδευσης, του δημόσιου τομέα και των επιχειρήσεων στην Ελλάδα, ενώ παράλληλα φιλοδοξεί να αποτελέσει κέντρο γνώσης και πλατφόρμα διαλόγου για τις ανοιχτές τεχνολογίες. Συνεργάζεται επίσης με τα Creative Commons (http://wiki.creativecommons.org/Greece) και είναι ιδρυτικό μέλος του COMMUNIA (http://www.communia-association.org/).


Πηγή: ΕΛΛ/ΛΑΚ

keysmith
12-12-12, 14:21
Πολύ σωστή κίνηση! Να δείξει και την παρουσία της, αλλά και να τονίσει στο χρήστη την αξία του ανοικτού ελευθερου λογισμικού. επειδή ήμαστε σε χαλεπούς καιρούς η συγκυρία βοηθάει την ανάδειξη χρήσης ανοικτού/ελευθερου λογισμικού. Ολο και σε περισσότερα καταστήματα βλέπω linuz/libre office ή έστω libre office με win! Μπορεί να μην είναι τα καλύτερα, (δεν το αναλύουμε αυτό) είναι όμως και δωρεάν και νόμιμα και ηθικά!

ufontinas
12-12-12, 15:08
Λίγο off topic...

Πριν από μερικά χρόνια εργαζόμουν σε ένα Τμήμα ενός Πανεπιστημίου της χώρας μας. Όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας είχαν πρόσβαση μέσω του msdnaa (υπηρεσία προσφοράς λογισμικού της Microsoft για μέλη ακαδημαϊκών ιδρυμάτων) να κατεβάσουν σχεδόν όλα τα προϊόντα της MS (Windows, Office, Visual Basic κτλ) ΔΩΡΕΑΝ. Και όμως αυτό το dvd με τα σπασμένα windows/office έκανε πάταγο. Και το πιο τραγικό, όταν γινόταν διαγωνισμός για αγορά Η/Υ στην περιγραφή έλεγε πάντα ότι θα πρέπει να έχει προεγγατεστημένο λειτουργικό Windows και το πλήρωναν ενώ θα μπορούσαν να το κατεβάσουν από το msdnaa...

Έλεος, και μιλάμε για ανθρώπους με μόρφωση και μάλιστα σε Τμήμα με άμεση σχέση με το αντικείμενο των Η/Υ.

petasis
12-12-12, 15:15
Εγώ θα πω το εξής: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!.

Το ΣΔΟΕ ασχολείται με οικονομικά εγκλήματα, και δεν είναι διαφημιστική εταιρία να ασχολείται με θέματα προβολής του κάθε ΕΕΛ/ΛΑΚ.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση, δεν σχετίζεται με κανένα τρόπο με το ΣΔΟΕ.
Απορώ που πρέπει να ασχοληθούμε με τα αυτονόητα...

Δηλαδή, το ΕΕΛ/ΛΑΚ θέλει να ασχοληθεί το δημόσιο για να καταγράψει το ελεύθερο λογισμικό που χρησιμοποιεί; Και εγώ σαν πολίτης θα πρέπει να πληρώσω και για αυτό; Μόνο και μόνο για να προβληθεί το ΕΕΛ/ΛΑΚ, που ΔΕΝ του ανήκει καν το λογισμικό;
Ας βρουν άλλο τρόπο...

WAntilles
12-12-12, 15:59
Το ΣΔΟΕ ασχολείται με οικονομικά εγκλήματα, και δεν είναι διαφημιστική εταιρία να ασχολείται με θέματα προβολής του κάθε ΕΕΛ/ΛΑΚ.

Για επακριβώς τον ίδιο λόγο, το ΣΔΟΕ δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο, να ασχολείται με την διασφάλιση των κερδών ιδιωτικών-κερδοσκοπικών ΑΕ-επιχειρήσεων, όπως είναι οι εταιρίες software.

Αυτό οφείλει να πάψει άμεσα.

Η μόνη δικαιοδοσία που έχει το ΣΔΟΕ είναι με οικονομικά εγκλήματα που έχουν να κάνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το Ελληνικό Δημόσιο.

TuRRiCaN
12-12-12, 16:22
Εντάξει παλικάρια του ΣΔΟΕ, τώρα μένει να κάνετε απογραφή όσων κάνουν χρήση λογισμικού για αναπαραγωγή μουσικης και δεν πληρώνουν την ΑΕΠΙ για να τους μπουντρουμιάσετε. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ απλά είδε φως και μπήκε...

Helix
12-12-12, 16:33
Η ΕΕΛ/ΛΑΚ μια χαρά τα λέει, πρέπει να υπάρχει παντού ισότιμη διαχείρηση λογισμικού, εννοείται και στο Δημόσιο.

nm96027
12-12-12, 16:37
Η ΕΕΛ/ΛΑΚ μια χαρά τα λέει, πρέπει να υπάρχει παντού ισότιμη διαχείρηση λογισμικού, εννοείται και στο Δημόσιο.

Προφανώς και τα λέει μία χαρά η ΕΛΛ/ΛΑΚ. Μία μη κερδοσκοπικη εταιρεία πανεπιστημίων είναι, όχι εισηγμένη στο χρηματιστήριο για να θέλει διαφήμιση.

Helix
12-12-12, 16:47
Προφανώς και τα λέει μία χαρά η ΕΛΛ/ΛΑΚ. Μία μη κερδοσκοπικη εταιρεία πανεπιστημίων είναι, όχι εισηγμένη στο χρηματιστήριο για να θέλει διαφήμιση.

Δεν βλέπω πουθενά διαφήμηση. Το ελεύθερο λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα προωθεί, όχι την ίδια την (μη κερδοσκοπική) εταιρεία.

nm96027
12-12-12, 17:25
Δεν βλέπω πουθενά διαφήμηση. Το ελεύθερο λογισμικό/λογισμικό ανοιχτού κώδικα προωθεί, όχι την ίδια την (μη κερδοσκοπική) εταιρεία.

Μα ακριβώς, συμφωνώ μαζί σου και απαντώ (και) σε προηγουμενο μήνυμα που αναφέρεται σε διαφημίσεις...

petasis
12-12-12, 18:07
Πόσα έσοδα είχε η μη-κερδοσκοπική εταιρία, και που πήγαν αυτά τα χρήματα;

kokoretsi
12-12-12, 18:38
Λίγο off topic...

Πριν από μερικά χρόνια εργαζόμουν σε ένα Τμήμα ενός Πανεπιστημίου της χώρας μας. Όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας είχαν πρόσβαση μέσω του msdnaa (υπηρεσία προσφοράς λογισμικού της Microsoft για μέλη ακαδημαϊκών ιδρυμάτων) να κατεβάσουν σχεδόν όλα τα προϊόντα της MS (Windows, Office, Visual Basic κτλ) ΔΩΡΕΑΝ. Και όμως αυτό το dvd με τα σπασμένα windows/office έκανε πάταγο. Και το πιο τραγικό, όταν γινόταν διαγωνισμός για αγορά Η/Υ στην περιγραφή έλεγε πάντα ότι θα πρέπει να έχει προ εγκατεστημένο λειτουργικό Windows και το πλήρωναν ενώ θα μπορούσαν να το κατεβάσουν από το msdnaa...

Έλεος, και μιλάμε για ανθρώπους με μόρφωση και μάλιστα σε Τμήμα με άμεση σχέση με το αντικείμενο των Η/Υ.
Για μένα αυτό είναι η είδηση ....

petasis
12-12-12, 19:29
Λίγο off topic...

Πριν από μερικά χρόνια εργαζόμουν σε ένα Τμήμα ενός Πανεπιστημίου της χώρας μας. Όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας είχαν πρόσβαση μέσω του msdnaa (υπηρεσία προσφοράς λογισμικού της Microsoft για μέλη ακαδημαϊκών ιδρυμάτων) να κατεβάσουν σχεδόν όλα τα προϊόντα της MS (Windows, Office, Visual Basic κτλ) ΔΩΡΕΑΝ. Και όμως αυτό το dvd με τα σπασμένα windows/office έκανε πάταγο. Και το πιο τραγικό, όταν γινόταν διαγωνισμός για αγορά Η/Υ στην περιγραφή έλεγε πάντα ότι θα πρέπει να έχει προεγγατεστημένο λειτουργικό Windows και το πλήρωναν ενώ θα μπορούσαν να το κατεβάσουν από το msdnaa...

Έλεος, και μιλάμε για ανθρώπους με μόρφωση και μάλιστα σε Τμήμα με άμεση σχέση με το αντικείμενο των Η/Υ.

Έχεις λίγο ελλειπή ενημέρωση. Αντιστοιχεί μια άδεια χρήσης σε κάθε εργαζόμενο (προσωπικά) για κάθε οργανισμό που συμμετέχει στο MSDNAA.
Σίγουρα τους μόνιμους και τους μεταπτυχιακούς. Δεν αφορά όλους τους υπολογιστές ανεξαιρέτως, ούτε απεριόριστο αριθμό αδειών.

mrsaccess
12-12-12, 19:33
Εγώ θα πω το εξής: ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!.

Το ΣΔΟΕ ασχολείται με οικονομικά εγκλήματα, και δεν είναι διαφημιστική εταιρία να ασχολείται με θέματα προβολής του κάθε ΕΕΛ/ΛΑΚ.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση, δεν σχετίζεται με κανένα τρόπο με το ΣΔΟΕ.
Απορώ που πρέπει να ασχοληθούμε με τα αυτονόητα...

Δηλαδή, το ΕΕΛ/ΛΑΚ θέλει να ασχοληθεί το δημόσιο για να καταγράψει το ελεύθερο λογισμικό που χρησιμοποιεί; Και εγώ σαν πολίτης θα πρέπει να πληρώσω και για αυτό; Μόνο και μόνο για να προβληθεί το ΕΕΛ/ΛΑΚ, που ΔΕΝ του ανήκει καν το λογισμικό;
Ας βρουν άλλο τρόπο...

Τα πράγματα είναι απλά· αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να δηλώσεις στην εφορία πως χρησιμοποιείς ελεύθερο ή ανοιχτό λογισμικό.
Επομένως, όταν σε επισκεφθεί ο εφοριακός, είτε θα πρέπει να του δείξεις τιμολόγιο για το ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό (που δεν μπορεί να υπάρξει φυσικά), ή θα φας πρόστιμο.

Δηλαδή για το κράτος, είναι οικονομικό έγκλημα η χρήση ανοιχτού/ελεύθερου λογισμικού. Σου φαίνεται λογικό;

GoofyX
12-12-12, 20:06
Τα πράγματα είναι απλά· αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να δηλώσεις στην εφορία πως χρησιμοποιείς ελεύθερο ή ανοιχτό λογισμικό.
Επομένως, όταν σε επισκεφθεί ο εφοριακός, είτε θα πρέπει να του δείξεις τιμολόγιο για το ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό (που δεν μπορεί να υπάρξει φυσικά), ή θα φας πρόστιμο.

Δηλαδή για το κράτος, είναι οικονομικό έγκλημα η χρήση ανοιχτού/ελεύθερου λογισμικού. Σου φαίνεται λογικό;Έχετε δει/ακούσει τέτοια περίπτωση που είχε πρόβλημα (πρόστιμο) ο ελεγχόμενος;

stel67
12-12-12, 20:13
... υπόψιν επιστολή που έχει σταλεί σε δημόσιους φορείς και εταιρείες... απογραφής αδειών χρήσης προγραμμάτων λογισμικού, ...
Εξαφανίστηκε η λογική.
Θα ήθελα πραγματικά να εξηγήσει ο συντάκτης της επιστολής πως είναι δυνατόν να απογράψει το ΣΔΟΕ κάτι το οποίο δεν μπορεί να γραφτεί στα λογιστικά βιβλία των εταιριών και το οποίο στο κάτω κάτω δεν τους ανήκει.
Το ΣΔΟΕ δεν κάνει έρευνα για το market share των εταιριών λογισμικού. Ψάχνει να βρει ποιοι χρησιμοποιούν λογισμικό για το οποίο δεν έχουν πληρώσει ΦΠΑ στο κράτος. Αυτό τους ενδιαφέρει.
Μια παράπλευρη συνέπεια είναι ότι με την απογραφή θέλουν επίσης να μειώσουν την παράνομη χρήση λογισμικού στο Δημόσιο, μην μπουκάρει η BSA και αρχίσει να ζητάει λεφτά από την χρεοκοπημένη χώρα μας.
Υπέροχη η κίνηση του ΕΛΛ/ΛΑΚ. Υπάρχουν εκατομμύρια λόγοι να τους υποστηρίξει κανείς.
Αρκεί να μη φέρονται σαν γραφειοκράτες οι οποίοι θέλουν μέσω των κρατικών μηχανισμών να επιβληθούν στέλνοντας ανόητες επιστολές.
Καλό θα ήταν να έφτιαχναν λίγο τη φήμη τους. Ακούγονται διάφορα για εταιρίες διαπλεκόμενων πανεπιστημιακών που παίρνουν έργα στο Δημόσιο με φοιτητές με μπλοκάκια βασισμένοι σε Open Source και μαύρη εργασία.

petasis
12-12-12, 20:17
Τα πράγματα είναι απλά· αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να δηλώσεις στην εφορία πως χρησιμοποιείς ελεύθερο ή ανοιχτό λογισμικό.
Επομένως, όταν σε επισκεφθεί ο εφοριακός, είτε θα πρέπει να του δείξεις τιμολόγιο για το ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό (που δεν μπορεί να υπάρξει φυσικά), ή θα φας πρόστιμο.

Δηλαδή για το κράτος, είναι οικονομικό έγκλημα η χρήση ανοιχτού/ελεύθερου λογισμικού. Σου φαίνεται λογικό;

Υπάρχει αυτό που αναφέρεις στον ΚΒΣ; Δεν νομίζω.

- - - Updated - - -


Εξαφανίστηκε η λογική.
Το ΣΔΟΕ δεν κάνει έρευνα για το market share των εταιριών λογισμικού και πολύ καλά κάνει.
Το ΣΔΟΕ ψάχνει να βρει ποιοι χρησιμοποιούν λογισμικό για το οποίο δεν έχουν πληρώσει ΦΠΑ στο κράτος. Αυτό τους ενδιαφέρει.
Φαντάζομαι ότι με τον τρόπο αυτό θέλουν επίσης να μειώσουν την παράνομη χρήση λογισμικού στο Δημόσιο, μην μπουκάρει η BSA και αρχίσει να ζητάει λεφτά από την χρεοκοπημένη χώρα μας.

Επίσης θα ήθελα πραγματικά να εξηγήσει ο συντάκτης της επιστολής πως είναι δυνατόν να απογράψει το ΣΔΟΕ κάτι το οποίο δεν μπορεί να γραφτεί στα λογιστικά βιβλία των εταιριών και το οποίο στο κάτω κάτω δεν του ανήκει.

Υπέροχη η κίνηση του ΕΛΛ/ΛΑΚ. Υπάρχουν εκατομμύρια λόγοι να τους υποστηρίξει κανείς.
Αρκεί να μη φέρονται σαν γραφειοκράτες οι οποίοι θέλουν μέσω των κρατικών μηχανισμών να επιβληθούν στέλνοντας ανόητες επιστολές.
Καλό θα ήταν να έφτιαχναν λίγο τη φήμη τους. Ακούγονται διάφορα για εταιρίες διαπλεκόμενων πανεπιστημιακών που παίρνουν έργα στο Δημόσιο με φοιτητές με μπλοκάκια βασισμένοι σε Open Source και μαύρη εργασία.

Εγώ μίλησα για "διαφήμιση". Εσύ το πήγες παραπέρα... :p
Αν δεν "φαίνεσαι" πώς θα βρεις...

stel67
12-12-12, 20:21
Ακούω διάφορα. Και όχι μόνο εγώ.

sdikr
12-12-12, 20:34
Υπάρχει αυτό που αναφέρεις στον ΚΒΣ; Δεν νομίζω.



Αυτο ακριβώς είναι το πρόβλημα, αν δεν υπάρχει στον ΚΒΣ τότε τρώς πρόστιμο! (ξέρω τρελό αλλά έτσι γίνεται).

petasis
12-12-12, 20:38
Το αντίθετο λέω. Δεν σου απαγορεύει ο ΚΒΣ να χρησιμοποιείς ότι λογισμικό θες. Εκτός από παράνομο.
Δεν θα σου πει, αυτός ο υπολογιστής τρέχει λίνουξ, που είναι το παραστατικό του λογισμικού...

Seitman
12-12-12, 21:24
Αυτό πες το σε αυτόν που θα έρθει και θα ζητά ντε και καλά τιμολόγιο αγοράς :rolleyes:

ufontinas
12-12-12, 21:27
Έχεις λίγο ελλειπή ενημέρωση. Αντιστοιχεί μια άδεια χρήσης σε κάθε εργαζόμενο (προσωπικά) για κάθε οργανισμό που συμμετέχει στο MSDNAA.
Σίγουρα τους μόνιμους και τους μεταπτυχιακούς. Δεν αφορά όλους τους υπολογιστές ανεξαιρέτως, ούτε απεριόριστο αριθμό αδειών.

Έχω προσωπική εμπειρία και όχι ενημέρωση. Στο ίδρυμα που ήμουν εγώ το κλειδί σίγουρα δούλευε για ένα pc με ip του ιδρύματος + έναν άλλο υπολογιστή εκτός (σπίτι). Δεν ξέρω για παραπάνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Πρόσβαση στο msdnaa έχουν ΔΕΠ/ΕΕΔΙΠ/ΙΔΑΧ/ΠΔ407 λοιπό προσωπικό, όλοι οι μεταπτυχιακοί ανεξαρτήτως σχολής και όλοι οι φοιτητές σχολών πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Σίγουρα το ΔΕΠ στο γραφείο του θα πρέπει να κατεβάσει από το msdnaa το κλειδάκι του και όχι να ψάχνει από δω και από κει το σπασμένο λογισμικό ή να παραγγέλνει pc με εγκατεστημένο λειτουργικό και να πληρώνει extra το κράτος. Αυτό που σου λέω εκεί που ήμουν ήταν ο κανόνας.

Θα σου πω άλλο πιο τραγικό παράδειγμα. Το τμήμα έχει σταθμούς εργασίας με UNIX (Sun) και αγοράζει την πιο βασική άδεια MATLAB (χωρίς κανένα toolbox). Η Mentor Hellas στέλνει την κασετίνα με τα dvd win/unix + το βασικό key. Το MATLAB μπαίνει στον server και μετά παίρνουμε το dvd, ψάχνουμε στο internet και βρίσκουμε το πιο μεγάλο κλειδί που ξεκλειδώνει όλα τα toolboxes και το βάζουμε σε όλους τους προσωπικούς υπολογιστές των γραφείων.

Μπορώ να σου πω και άλλες ιστορίες κατάχρησης και παρανομίας ανάλογες και μη.

Ας παει το ΣΔΟΕ και από τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ μια βόλτα...

petasis
12-12-12, 22:13
Έχω προσωπική εμπειρία και όχι ενημέρωση. Στο ίδρυμα που ήμουν εγώ το κλειδί σίγουρα δούλευε για ένα pc με ip του ιδρύματος + έναν άλλο υπολογιστή εκτός (σπίτι). Δεν ξέρω για παραπάνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Πρόσβαση στο msdnaa έχουν ΔΕΠ/ΕΕΔΙΠ/ΙΔΑΧ/ΠΔ407 λοιπό προσωπικό, όλοι οι μεταπτυχιακοί ανεξαρτήτως σχολής και όλοι οι φοιτητές σχολών πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Σίγουρα το ΔΕΠ στο γραφείο του θα πρέπει να κατεβάσει από το msdnaa το κλειδάκι του και όχι να ψάχνει από δω και από κει το σπασμένο λογισμικό ή να παραγγέλνει pc με εγκατεστημένο λειτουργικό και να πληρώνει extra το κράτος. Αυτό που σου λέω εκεί που ήμουν ήταν ο κανόνας.

Θα σου πω άλλο πιο τραγικό παράδειγμα. Το τμήμα έχει σταθμούς εργασίας με UNIX (Sun) και αγοράζει την πιο βασική άδεια MATLAB (χωρίς κανένα toolbox). Η Mentor Hellas στέλνει την κασετίνα με τα dvd win/unix + το βασικό key. Το MATLAB μπαίνει στον server και μετά παίρνουμε το dvd, ψάχνουμε στο internet και βρίσκουμε το πιο μεγάλο κλειδί που ξεκλειδώνει όλα τα toolboxes και το βάζουμε σε όλους τους προσωπικούς υπολογιστές των γραφείων.

Μπορώ να σου πω και άλλες ιστορίες κατάχρησης και παρανομίας ανάλογες και μη.

Ας παει το ΣΔΟΕ και από τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ μια βόλτα...

Και εγώ που είμαι σε άλλη κατηγορία, θα σου πω ότι ο καθένας χρεώνεται προσωπικά (με ονοματεπώνυμο) 1 κλειδί, για τον υπολογιστή του γραφείου και μόνο. Όχι για το σπίτι του. Όταν αγοράζεται νέος υπολογιστής, αυτός αγοράζεται με εγκατεστημένο λειτουργικό (εκτός αν πρόκειται για σέρβερ που θα μπει άλλο λειτουργικό), το οποίο ελέγχεται κατά την παραλαβή αν λειτουργεί σωστά (και φυσικά περιλαμβάνει όλους τους οδηγούς για το υλικό που περιέχει). Βασικά, εξαρτάται από την διάθεση και τα χρήματα αυτού που θα χειριστεί την αγορά, μιας και δεν υπάρχει διαχειριστής συστήματος. Εσύ μπορεί να κατακρίνεις αυτή την τακτική, αλλά δεν έχουν όλοι την διάθεση να χάσουν 2 μέρες εργασίας για να στήσουν έναν υπολογιστή. Χώρια που δεν ξέρουν όλοι να τα στήσουν, ειδικά από μια ηλικία και πάνω (παρότι ασχολούνται με την επιστήμη υπολογιστών).

akis1009
12-12-12, 22:46
Αυτό πες το σε αυτόν που θα έρθει και θα ζητά ντε και καλά τιμολόγιο αγοράς :rolleyes:

Αν είναι αυτό το πρόβλημα , λύνεται πολύ εύκολα, βάλε ή τον Γενικό Διευθυντή ή τον Πρόεδρο να κάνει δωρεά 100 άδειες χρήσης linux ή οτιδήποτε από ελεύθερο λογισμικό στην εταιρεία .

grousso
13-12-12, 00:16
Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί το σδοε με το open source λογισμικό σου. Τώρα αν θες να είσαι σίγουρος θεώρησε μερικά δελτία αποστολης και κόψε το δωρεάν λογισμικό σου.
Πχ. Πελάτης centos.org διεύθυνσή κτλ. Τόπος αποστολής έδρα τους, τόπος προορισμού έδρα μας, σκοπός διακίνησης δωρεάν διάθεση κτλ.
Ε ρε πλάκα που θα πάθει ο έλεγχός!

Nik0s
13-12-12, 12:49
Έχω προσωπική εμπειρία και όχι ενημέρωση. Στο ίδρυμα που ήμουν εγώ το κλειδί σίγουρα δούλευε για ένα pc με ip του ιδρύματος + έναν άλλο υπολογιστή εκτός (σπίτι). Δεν ξέρω για παραπάνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Πρόσβαση στο msdnaa έχουν ΔΕΠ/ΕΕΔΙΠ/ΙΔΑΧ/ΠΔ407 λοιπό προσωπικό, όλοι οι μεταπτυχιακοί ανεξαρτήτως σχολής και όλοι οι φοιτητές σχολών πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Σίγουρα το ΔΕΠ στο γραφείο του θα πρέπει να κατεβάσει από το msdnaa το κλειδάκι του και όχι να ψάχνει από δω και από κει το σπασμένο λογισμικό ή να παραγγέλνει pc με εγκατεστημένο λειτουργικό και να πληρώνει extra το κράτος. Αυτό που σου λέω εκεί που ήμουν ήταν ο κανόνας.

Θα σου πω άλλο πιο τραγικό παράδειγμα. Το τμήμα έχει σταθμούς εργασίας με UNIX (Sun) και αγοράζει την πιο βασική άδεια MATLAB (χωρίς κανένα toolbox). Η Mentor Hellas στέλνει την κασετίνα με τα dvd win/unix + το βασικό key. Το MATLAB μπαίνει στον server και μετά παίρνουμε το dvd, ψάχνουμε στο internet και βρίσκουμε το πιο μεγάλο κλειδί που ξεκλειδώνει όλα τα toolboxes και το βάζουμε σε όλους τους προσωπικούς υπολογιστές των γραφείων.

Μπορώ να σου πω και άλλες ιστορίες κατάχρησης και παρανομίας ανάλογες και μη.

Ας παει το ΣΔΟΕ και από τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ μια βόλτα...

Για το λόγου το ακριβές, επειδή έχω προμηθεύσει πανεπιστήμιο και έχω μιλήσει με τη Microsoft για το θέμα:

Το msdnaa αφορά αυστηρά προσωπική και εργαστηριακή χρήση. Για τις διοικητικές υπηρεσίες χρειάζεται αγορά academic licenses που κοστίζουν αν θυμάμαι καλά το 1/5 από τις κανονικές.

Lachesis
13-12-12, 14:18
Το καλό είναι ότι το ΣΔΟΕ θα ψάξει και στο δημόσιο τι γίνεται. Από πρόσφατη εμπειρία μου σε στρατόπεδο ό,τι software υπήρχε ήταν πειρατικό, εκτός από ένα pc που έτρεχε slackware(!).

sdikr
13-12-12, 14:26
Έχω προσωπική εμπειρία και όχι ενημέρωση. Στο ίδρυμα που ήμουν εγώ το κλειδί σίγουρα δούλευε για ένα pc με ip του ιδρύματος + έναν άλλο υπολογιστή εκτός (σπίτι). Δεν ξέρω για παραπάνω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Πρόσβαση στο msdnaa έχουν ΔΕΠ/ΕΕΔΙΠ/ΙΔΑΧ/ΠΔ407 λοιπό προσωπικό, όλοι οι μεταπτυχιακοί ανεξαρτήτως σχολής και όλοι οι φοιτητές σχολών πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ. Σίγουρα το ΔΕΠ στο γραφείο του θα πρέπει να κατεβάσει από το msdnaa το κλειδάκι του και όχι να ψάχνει από δω και από κει το σπασμένο λογισμικό ή να παραγγέλνει pc με εγκατεστημένο λειτουργικό και να πληρώνει extra το κράτος. Αυτό που σου λέω εκεί που ήμουν ήταν ο κανόνας.

Θα σου πω άλλο πιο τραγικό παράδειγμα. Το τμήμα έχει σταθμούς εργασίας με UNIX (Sun) και αγοράζει την πιο βασική άδεια MATLAB (χωρίς κανένα toolbox). Η Mentor Hellas στέλνει την κασετίνα με τα dvd win/unix + το βασικό key. Το MATLAB μπαίνει στον server και μετά παίρνουμε το dvd, ψάχνουμε στο internet και βρίσκουμε το πιο μεγάλο κλειδί που ξεκλειδώνει όλα τα toolboxes και το βάζουμε σε όλους τους προσωπικούς υπολογιστές των γραφείων.

Μπορώ να σου πω και άλλες ιστορίες κατάχρησης και παρανομίας ανάλογες και μη.

Ας παει το ΣΔΟΕ και από τα πανεπιστήμια και ΤΕΙ μια βόλτα...

Χωρίς να βάζω το χέρι στην φώτια, αλλά οι άδειες μέσω του msdnna είναι άδειες αναβάθμισης, αυτό σημαίνει πως πρέπει ο υπολογιστής που θα πάρεις να έχει λογισμικό windows(πχ xp) ώστε να περάσεις τα 7 ή τα 8

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί το σδοε με το open source λογισμικό σου. Τώρα αν θες να είσαι σίγουρος θεώρησε μερικά δελτία αποστολης και κόψε το δωρεάν λογισμικό σου.
Πχ. Πελάτης centos.org διεύθυνσή κτλ. Τόπος αποστολής έδρα τους, τόπος προορισμού έδρα μας, σκοπός διακίνησης δωρεάν διάθεση κτλ.
Ε ρε πλάκα που θα πάθει ο έλεγχός!


Αυτος που θα κόψει το δελτίο να δεις τι πλάκα θα πάθει!

petasis
13-12-12, 15:36
Το καλό είναι ότι το ΣΔΟΕ θα ψάξει και στο δημόσιο τι γίνεται. Από πρόσφατη εμπειρία μου σε στρατόπεδο ό,τι software υπήρχε ήταν πειρατικό, εκτός από ένα pc που έτρεχε slackware(!).

Καλά, που υπηρέτησες; Στο δικό μου στρατόπεδο, το μοναδικό pc που υπήρχε έτρεχε windows nt, και δεν είχε κανένα πρόγραμμα εγκατεστημένο εκτός από αυτό των επικοινωνιών.

yiapap
13-12-12, 15:41
Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί το σδοε με το open source λογισμικό σου. Τώρα αν θες να είσαι σίγουρος θεώρησε μερικά δελτία αποστολης και κόψε το δωρεάν λογισμικό σου.
Πχ. Πελάτης centos.org διεύθυνσή κτλ. Τόπος αποστολής έδρα τους, τόπος προορισμού έδρα μας, σκοπός διακίνησης δωρεάν διάθεση κτλ.
Ε ρε πλάκα που θα πάθει ο έλεγχός!Και εικονικά παραστατικά δηλαδή... :p

megahead13
13-12-12, 16:09
Χωρίς να βάζω το χέρι στην φώτια, αλλά οι άδειες μέσω του msdnna είναι άδειες αναβάθμισης, αυτό σημαίνει πως πρέπει ο υπολογιστής που θα πάρεις να έχει λογισμικό windows(πχ xp) ώστε να περάσεις τα 7 ή τα 8
Δεν ισχύει. Ένα κλειδί είναι για προσωπική χρήση σε έναν υπολογιστή, αν θυμάμαι καλά

yiapap
13-12-12, 16:22
Υπάρχουν διάφορες άδειες για ακαδημαϊκα ιδρύματα. Περισσότερα... (https://www.dreamspark.com/Institution/Subscription.aspx).
Είναι αρκετά offtopic όμως το θέμα.

megahead13
13-12-12, 16:48
Υπάρχουν διάφορες άδειες για ακαδημαϊκα ιδρύματα. Περισσότερα... (https://www.dreamspark.com/Institution/Subscription.aspx).
Είναι αρκετά offtopic όμως το θέμα.
Σίγουρα. Πάντως αν θυμάμαι καλά για το δικό μου πάνω στο Έντι πρέπει να ίσχυε τότε ότι έγραψα πριν

tthemis
15-12-12, 14:47
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το λέφτερο λογισμικό όπως το νομίζουν ή όπως το φαντάζονται κάποιοι εδώ πρέπει να τελιώνει
1ον γιατί αν είναι προγραμματιστής "του χώρου" "της δουλειας" που λέμε το προιόν σου εσύ θ αποφασίσεις πως θα το διανέμεις. Ξερετε πολλούς επαγγελματίες ιδιως αυτοί που τα παράγουν να "μοιράζονται" τα προιόντα τους για βγάζουν λεφτά άλλοι;
Αυτή η ιστορία των παιδιών των λουλουδιών και πάμε όλοι μαζί παιδιά να μοιραστούμε τα πάντα ουτε επαγγελματική δουλειά είναι ουτε οι θεωρίες ανάπτυξης λογισμκού πόσο μάλλον το business του κάθε λογισμικού δεν είναι δυνατόν να το στηρίξουν. Το πιασε μια μπύρα η να δω που το μοιράζουν να το πάρω γίνονται μόνο όταν πάμε για καφέ και βόλτα ή δεν έχουμε τπτ άλλο να κάνουμε.
2ον.Οι περισσότεροι που ασχολούνται με αυτό το λέφτερο λογισμικό είναι αυτοί οι οποίοι η δουλειά τους δεν είναι κατα κύριο λόγο προγραμματιστές η ανθρωποι της πληροφορικής απως θα δείτε πανεπιστημιακός που πήρε μια επιδότηση κανάς που ξαφνικά μπλέχτηκε "με τους υπολογιστές" τπτ φοιτητές που ζουν ακόμη από το πορτοφόλι του μπαμπα.

Τώρα το να θέλεις λέφτερα τα εργαλείς για να βγάζεις λεφτα και να χώνεις και τους άλλους για να γίνεις "μάγκας" και να συνεχίζεις να παίρνεις και την επιδότηση και τα λεφτα από το πανεπιστήμιο να σου κάνουν και απογραφή αυτο νομίζω εντασεται στο "εχς ξεφύει".

Και ο μύθος του λέφτερου λογισμικού και λέφτερου πηγίου κώδικα πρέπει να τελειώνει. Κυκλοφορεί άπειρος πηγαίος κώδικας σε όλο το internet να κάνεις κάτι η να σε βοηθήσει να κάνεις κάτι αν θέλεις. το na πληρώσει κανεις για ένα εργαλείο δεν είναι ντροπή. Και ο υδραβλικός την τρίχα την αγοράεζει καθώς και τον κάβουρα.

zoxir
15-12-12, 15:10
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το λέφτερο λογισμικό όπως το νομίζουν ή όπως το φαντάζονται κάποιοι εδώ πρέπει να τελιώνει
1ον γιατί αν είναι προγραμματιστής "του χώρου" "της δουλειας" που λέμε το προιόν σου εσύ θ αποφασίσεις πως θα το διανέμεις. Ξερετε πολλούς επαγγελματίες ιδιως αυτοί που τα παράγουν να "μοιράζονται" τα προιόντα τους για βγάζουν λεφτά άλλοι;
Αυτή η ιστορία των παιδιών των λουλουδιών και πάμε όλοι μαζί παιδιά να μοιραστούμε τα πάντα ουτε επαγγελματική δουλειά είναι ουτε οι θεωρίες ανάπτυξης λογισμκού πόσο μάλλον το business του κάθε λογισμικού δεν είναι δυνατόν να το στηρίξουν. Το πιασε μια μπύρα η να δω που το μοιράζουν να το πάρω γίνονται μόνο όταν πάμε για καφέ και βόλτα ή δεν έχουμε τπτ άλλο να κάνουμε.
2ον.Οι περισσότεροι που ασχολούνται με αυτό το λέφτερο λογισμικό είναι αυτοί οι οποίοι η δουλειά τους δεν είναι κατα κύριο λόγο προγραμματιστές η ανθρωποι της πληροφορικής απως θα δείτε πανεπιστημιακός που πήρε μια επιδότηση κανάς που ξαφνικά μπλέχτηκε "με τους υπολογιστές" τπτ φοιτητές που ζουν ακόμη από το πορτοφόλι του μπαμπα.

Τώρα το να θέλεις λέφτερα τα εργαλείς για να βγάζεις λεφτα και να χώνεις και τους άλλους για να γίνεις "μάγκας" και να συνεχίζεις να παίρνεις και την επιδότηση και τα λεφτα από το πανεπιστήμιο να σου κάνουν και απογραφή αυτο νομίζω εντασεται στο "εχς ξεφύει".

Και ο μύθος του λέφτερου λογισμικού και λέφτερου πηγίου κώδικα πρέπει να τελειώνει. Κυκλοφορεί άπειρος πηγαίος κώδικας σε όλο το internet να κάνεις κάτι η να σε βοηθήσει να κάνεις κάτι αν θέλεις. το na πληρώσει κανεις για ένα εργαλείο δεν είναι ντροπή. Και ο υδραβλικός την τρίχα την αγοράεζει καθώς και τον κάβουρα.

Το ποστ του μήνα. Τόση άγνοια σε τόσες λίγες παραγράφους. Ρίξε ένα googlaρισμα στο linux faundation, red hat, cannonical, Android. Να δεις πως βγάζουν μια χαρά λεφτά. Ο μύθος του "λέφτερου" λογισμικού είναι εδώ για να μείνει άλλους έχει πάρει η κατηφόρα και δεν ξέρουν από που να πιαστούν.

WAntilles
15-12-12, 15:21
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το λέφτερο λογισμικό όπως το νομίζουν ή όπως το φαντάζονται κάποιοι εδώ πρέπει να τελιώνει
1ον γιατί αν είναι προγραμματιστής "του χώρου" "της δουλειας" που λέμε το προιόν σου εσύ θ αποφασίσεις πως θα το διανέμεις. Ξερετε πολλούς επαγγελματίες ιδιως αυτοί που τα παράγουν να "μοιράζονται" τα προιόντα τους για βγάζουν λεφτά άλλοι;
Αυτή η ιστορία των παιδιών των λουλουδιών και πάμε όλοι μαζί παιδιά να μοιραστούμε τα πάντα ουτε επαγγελματική δουλειά είναι ουτε οι θεωρίες ανάπτυξης λογισμκού πόσο μάλλον το business του κάθε λογισμικού δεν είναι δυνατόν να το στηρίξουν. Το πιασε μια μπύρα η να δω που το μοιράζουν να το πάρω γίνονται μόνο όταν πάμε για καφέ και βόλτα ή δεν έχουμε τπτ άλλο να κάνουμε.
2ον.Οι περισσότεροι που ασχολούνται με αυτό το λέφτερο λογισμικό είναι αυτοί οι οποίοι η δουλειά τους δεν είναι κατα κύριο λόγο προγραμματιστές η ανθρωποι της πληροφορικής απως θα δείτε πανεπιστημιακός που πήρε μια επιδότηση κανάς που ξαφνικά μπλέχτηκε "με τους υπολογιστές" τπτ φοιτητές που ζουν ακόμη από το πορτοφόλι του μπαμπα.

Τώρα το να θέλεις λέφτερα τα εργαλείς για να βγάζεις λεφτα και να χώνεις και τους άλλους για να γίνεις "μάγκας" και να συνεχίζεις να παίρνεις και την επιδότηση και τα λεφτα από το πανεπιστήμιο να σου κάνουν και απογραφή αυτο νομίζω εντασεται στο "εχς ξεφύει".

Και ο μύθος του λέφτερου λογισμικού και λέφτερου πηγίου κώδικα πρέπει να τελειώνει. Κυκλοφορεί άπειρος πηγαίος κώδικας σε όλο το internet να κάνεις κάτι η να σε βοηθήσει να κάνεις κάτι αν θέλεις. το na πληρώσει κανεις για ένα εργαλείο δεν είναι ντροπή. Και ο υδραβλικός την τρίχα την αγοράεζει καθώς και τον κάβουρα.

Σίγουρα πάντως όσοι ασχολούνται με το ελεύθερο λογισμικό:

- κατέχουν πολύ-πολύ καλύτερα τα ελληνικά από σένα
- ή/καί είναι πολύ λιγότερο φυγόπονοι-οκνηροί από σένα

Και τα 2 παραπάνω είναι πασιφανέστατα από τον τρόπο που γράφεις.

Helix
15-12-12, 18:07
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το λέφτερο λογισμικό όπως το νομίζουν ή όπως το φαντάζονται κάποιοι εδώ πρέπει να τελιώνει
1ον γιατί αν είναι προγραμματιστής "του χώρου" "της δουλειας" που λέμε το προιόν σου εσύ θ αποφασίσεις πως θα το διανέμεις. Ξερετε πολλούς επαγγελματίες ιδιως αυτοί που τα παράγουν να "μοιράζονται" τα προιόντα τους για βγάζουν λεφτά άλλοι;
Αυτή η ιστορία των παιδιών των λουλουδιών και πάμε όλοι μαζί παιδιά να μοιραστούμε τα πάντα ουτε επαγγελματική δουλειά είναι ουτε οι θεωρίες ανάπτυξης λογισμκού πόσο μάλλον το business του κάθε λογισμικού δεν είναι δυνατόν να το στηρίξουν. Το πιασε μια μπύρα η να δω που το μοιράζουν να το πάρω γίνονται μόνο όταν πάμε για καφέ και βόλτα ή δεν έχουμε τπτ άλλο να κάνουμε.
2ον.Οι περισσότεροι που ασχολούνται με αυτό το λέφτερο λογισμικό είναι αυτοί οι οποίοι η δουλειά τους δεν είναι κατα κύριο λόγο προγραμματιστές η ανθρωποι της πληροφορικής απως θα δείτε πανεπιστημιακός που πήρε μια επιδότηση κανάς που ξαφνικά μπλέχτηκε "με τους υπολογιστές" τπτ φοιτητές που ζουν ακόμη από το πορτοφόλι του μπαμπα.

Τώρα το να θέλεις λέφτερα τα εργαλείς για να βγάζεις λεφτα και να χώνεις και τους άλλους για να γίνεις "μάγκας" και να συνεχίζεις να παίρνεις και την επιδότηση και τα λεφτα από το πανεπιστήμιο να σου κάνουν και απογραφή αυτο νομίζω εντασεται στο "εχς ξεφύει".

Και ο μύθος του λέφτερου λογισμικού και λέφτερου πηγίου κώδικα πρέπει να τελειώνει. Κυκλοφορεί άπειρος πηγαίος κώδικας σε όλο το internet να κάνεις κάτι η να σε βοηθήσει να κάνεις κάτι αν θέλεις. το na πληρώσει κανεις για ένα εργαλείο δεν είναι ντροπή. Και ο υδραβλικός την τρίχα την αγοράεζει καθώς και τον κάβουρα.


Το ποστ του μήνα. Τόση άγνοια σε τόσες λίγες παραγράφους. Ρίξε ένα googlaρισμα στο linux faundation, red hat, cannonical, Android. Να δεις πως βγάζουν μια χαρά λεφτά. Ο μύθος του "λέφτερου" λογισμικού είναι εδώ για να μείνει άλλους έχει πάρει η κατηφόρα και δεν ξέρουν από που να πιαστούν.

Και τόσο κόμπλεξ σε τόσο λίγες παραγράφους. Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.

Υπογραφή

Το Παιδί των Λουλουδιών :rofl:

stel67
15-12-12, 18:21
Και εγώ ενοχλούμαι από την ορθογραφία του tthemis, ίσως κάνει post από κινητό, αλλά δεν βλέπω να απαντάτε στην ουσία των επιχειρημάτων του.
Η στάση "είναι άσχετος και τον κράζω" είναι πιο εκνευριστική.

Helix
15-12-12, 18:25
Και εγώ ενοχλούμαι από την ορθογραφία του tthemis, ίσως κάνει post από κινητό, αλλά δεν βλέπω να απαντάτε στην ουσία των επιχειρημάτων του.
Η στάση "είναι άσχετος και τον κράζω" είναι πιο εκνευριστική.

Είχε τέτοιο πράγμα;

stel67
15-12-12, 18:34
Περιμένεις να σου γράψω περίληψη?

Helix
15-12-12, 18:37
Όχι, περιμένω να δώ "επιχειρήματα".

sdikr
15-12-12, 18:46
Δεν ισχύει. Ένα κλειδί είναι για προσωπική χρήση σε έναν υπολογιστή, αν θυμάμαι καλά

Ολά τα προγράμματα της ms, open license, action pack, volume license είναι έτσι, δεν έχω αυτή την στιγμή πρόσβαση για το License του msdnaa

malakudi
15-12-12, 19:32
Λοιπόν αυτή η ιστορία με το λέφτερο λογισμικό ... useless stuff deleted ... την αγοράεζει καθώς και τον κάβουρα.

troll alert. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί είναι πρώτο post. Ξεκάθαρο troll alert.

Ας επιστρέψουμε στην κανονική ροή της συζήτησης. Ως διαχειριστής των Υπολογιστικών Συστημάτων σε διάφορες εταιρείες, κατά καιρούς έπρεπε να συμπληρώνω αυτά τα έντυπα. Προσωπικά δήλωνα και τα open source προγράμματα με το όνομά τους, και στο χώρο που έπρεπε να δηλώσω το παραστατικό έγραφα "Ελεύθερο λογισμικό - δεν πωλείται".

Helix
15-12-12, 19:38
Epic troll alert. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί είναι πρώτο post. Ξεκάθαρο troll alert.

Fixed.

tthemis
15-12-12, 20:04
Και γω λυπάμαι για τα ελληνικά μου αλλα το θέμα μας δεν είναι αυτό. Ουτε trolling είναι ουτε τπτ ούτε έχω με κανέναν τπτ από εδώ.

θα σας κάνω μία ερώτηση:

πόσοι από εδω μέσα είσαστε επαγγελματίες προγραμματιστές;
πόσοι από εδώ μέσα είσαστε επαγγελματίες της πληροφορικης;
πόσοι από εδώ έχετε ένα κοινο αυτοκίνητο και το μοιράζεστε;

θα σας λυπήσω αλλά η πραγματική ζωή είναι διαφορετική.

ας πάρουμε ένα ERP λογισμικό.
πέστε μου πιστευτε δλδ με το ν ασχολείται ο καθένας και να το διακινεί θα τον εμπιστευτεί εταιρία να το βάλει τα οικονομικά της μέσα; που θα τον βρει αυτόν που το έβαλε; θα του κάνετε συμβλόλαιο με ρήτρες θα δώσετε και εγγυηση; θα τους παρέχετε updates; σε πόσο καιρό θα πάρει άμεσα αλλαγές όταν αλλάξει το οικονομικό πλαίσιο νομοθετικά; πιστευτε πως 1 2 3 μπορούν να υποστηρίξουν ένα κινούμενο ελεύθερα ERP από τον οποιονδήποτε;

πόσα άλλα ερωτήματα να σας βάλω. Για να καταλάβετε ότι δεν είμαι εχθρός κανενός. απλά όλα έχουν κάποια όρια.
έστω ότι έχω 1 εταιρία με 2 υποκαταστήματα. απαντήστε μου ποιος από σας θα με υποστηρίξει αν αυριο βάλω ERP; θα κάνουμε συμβόλαιο υποστήριξης με ρήτρες; πόσοι από εσας γνωρίζετε παραγωγή να με υποστηρίξετε; πόσοι από εσας είσατσε λογιστες να στηρίξετε τα οικονομοκά μου πάνω στο ERP; θα δώσετε 2 τηλέφωνα του τάκη και του μάκη να μου κάνει υποστήριξη; ποιος θα με εκπαιδεύσει;

malakudi
15-12-12, 20:16
Και γω λυπάμαι για τα ελληνικά μου αλλα το θέμα μας δεν είναι αυτό. Ουτε trolling είναι ουτε τπτ ούτε έχω με κανέναν τπτ από εδώ.

θα σας κάνω μία ερώτηση:

πόσοι από εδω μέσα είσαστε επαγγελματίες προγραμματιστές;
πόσοι από εδώ μέσα είσαστε επαγγελματίες της πληροφορικης;
πόσοι από εδώ έχετε ένα κοινο αυτοκίνητο και το μοιράζεστε;

θα σας λυπήσω αλλά η πραγματική ζωή είναι διαφορετική.

ας πάρουμε ένα ERP λογισμικό.
πέστε μου πιστευτε δλδ με το ν ασχολείται ο καθένας και να το διακινεί θα τον εμπιστευτεί εταιρία να το βάλει τα οικονομικά της μέσα; που θα τον βρει αυτόν που το έβαλε; θα του κάνετε συμβλόλαιο με ρήτρες θα δώσετε και εγγυηση; θα τους παρέχετε updates; σε πόσο καιρό θα πάρει άμεσα αλλαγές όταν αλλάξει το οικονομικό πλαίσιο νομοθετικά; πιστευτε πως 1 2 3 μπορούν να υποστηρίξουν ένα κινούμενο ελεύθερα ERP από τον οποιονδήποτε;

πόσα άλλα ερωτήματα να σας βάλω. Για να καταλάβετε ότι δεν είμαι εχθρός κανενός. απλά όλα έχουν κάποια όρια.

Δεν είναι το θέμα του νήματος αυτό, συνεπώς συνεχίζεις να είσαι off topic και πιθανότατα να τρολάρεις. Άλλωστε ορισμός του τρολ είναι αυτός που προσπαθεί να αλλάξει το θέμα σε μία συζήτηση και να το πάει σε αυτό το σημείο που θέλει αυτός ώστε να επικρατήσει χάος.

Για δική σου ενημέρωση, λογισμικό (που ενδιαφέρει εταιρείες) δεν είναι μόνο το ERP. Σε εταιρείες που υποστηρίζω δίνω λύσεις σε IP τηλεφωνικά κέντρα με Linux+Asterisk, δίνω λύσεις Fax server με Linux+Hylafax, δίνω λύσεις intranet vpn + messaging με Linux + L2TP ή PPTP ή OpenVPN + ejabber, κτλ κτλ κτλ. Σε μία εταιρεία αναπτύχθηκαν δεκάδες Linux μηχανάκια όπου η εφαρμογή που έτρεχαν (ένα πρόγραμμα διαχείρισης παραγωγής) ήταν web based και δε χρειάζονταν κάτι παραπάνω από ένα Chrome ή Firefox. Ακόμα και η γραμματέας που γράφει ένα Word μία στο τόσο, μπορεί να το κάνει με Linux και LibreOffice.

Το ανοικτό λογισμικό έχει κρυφά κόστη, με πιο σημαντικό ότι πρέπει να έχεις στο τμήμα IT της εταιρείας κάποιον που να ξέρει. Αλλά κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να πληρώνεις ένα άτομο να σου συντηρεί αυτά τα συστήματα, από το να πληρώνεις συνέχεια άδειες λογισμικού στην Μικρομαλακή.

tthemis
15-12-12, 20:30
Ουτε χάος ουτε τπτ ουτε είμαι κατά κανενός.
οι αδειες χρήσης είναι ένα θέμα που δίνουν την υπεραξία στο προιόν και παράλληλα την συνέχεια του προιόντος.
Και δεν είμαι αντίθετος σε οτιδήποτε μπορεί να δώσει λύση.

Η ενσταση μου κατά βαση ξεκίνησε από το ότι ζητάει καποιος απογραφή για κάτι που δεν του ανήκει! Αυτο δλδ πως το ακουγεται; έχουμε ξεφύγει δλδ... και τι; να βάλουμε στην πραγματική ζωή; να πληρώνεις εσύ το δημόσιο για να κάνει απογραφή το χάος επειδή το ζήτησε το ΕΛΛΑΚ. Ελεεινότατο!

και μετά έγινα και troller... επειδή ανοιξε παραπάνω το θέμα οκ μπρορει να το τράβηξα και γω.

Helix
15-12-12, 20:37
Το ελεύθερο λογισμικό ανοίκει σε όλους. Και όλοι έχουν ισότιμη δυνατότητα ελέγχου πάνω του.

mrsaccess
15-12-12, 20:45
ας πάρουμε ένα ERP λογισμικό.
πέστε μου πιστευτε δλδ με το ν ασχολείται ο καθένας και να το διακινεί θα τον εμπιστευτεί εταιρία να το βάλει τα οικονομικά της μέσα; που θα τον βρει αυτόν που το έβαλε; θα του κάνετε συμβλόλαιο με ρήτρες θα δώσετε και εγγυηση; θα τους παρέχετε updates; σε πόσο καιρό θα πάρει άμεσα αλλαγές όταν αλλάξει το οικονομικό πλαίσιο νομοθετικά; πιστευτε πως 1 2 3 μπορούν να υποστηρίξουν ένα κινούμενο ελεύθερα ERP από τον οποιονδήποτε;

πόσα άλλα ερωτήματα να σας βάλω. Για να καταλάβετε ότι δεν είμαι εχθρός κανενός. απλά όλα έχουν κάποια όρια.
έστω ότι έχω 1 εταιρία με 2 υποκαταστήματα. απαντήστε μου ποιος από σας θα με υποστηρίξει αν αυριο βάλω ERP; θα κάνουμε συμβόλαιο υποστήριξης με ρήτρες; πόσοι από εσας γνωρίζετε παραγωγή να με υποστηρίξετε; πόσοι από εσας είσατσε λογιστες να στηρίξετε τα οικονομοκά μου πάνω στο ERP; θα δώσετε 2 τηλέφωνα του τάκη και του μάκη να μου κάνει υποστήριξη; ποιος θα με εκπαιδεύσει;

Υπάρχει ανοιχτό λογισμικό ERP και μάλιστα αρκετά δημοφιλές.
Ένα παράδειγμα είναι το OpenERP που απευθύνεται σε εταιρείες με τζίρους σε δεκάδες εκατομμύρια: http://v6.openerp.com/
Υπάρχουν πολλά άλλα (compiere, blueerp, erpnext, openbravo κλπ). Όλα αναπτύσσονται ενεργά, υποστηρίζονται από εξειδικευμένες εταιρείες και χρησιμοποιούνται από πολλές εταιρείες παγκοσμίως (στην Ελλάδα υποθέτω όχι).

Ας πάμε όμως και στο SAP που προφανώς θεωρείς πρότυπο. Εκτός του ότι είναι ακριβό, αφού είσαι του χώρου, γνωρίζεις πως η υποστήριξη του είναι πανάκριβη. Είναι τόσο μεγάλο το κόστος για να συντηρήσεις το SAP με συμβόλαια υποστήριξης, που αρκετές εταιρείες δημιουργούν θέσεις εργασίας μόνο και μόνο για το SAP, γιατί το να πληρώνουν έναν in-house developer για το ERP τους είναι πιο φθηνό από το να πληρώνουν περιστασιακά ένα πιστοποιημένο freelancer.

Αν λοιπόν 100 Ελληνικές εταιρείες πληρώνουν in-house developers για το SAP, θα τους συνέφερε αυτοί οι in-house developers να κάνουν παράλληλα (όλοι μαζί, αυτό είναι το νόημα του ανοιχτού λογισμικού) τον -φορολογικό- εξελληνισμό του OpenERP, ώστε να γλυτώσουν τουλάχιστον το κόστος αδειόδοτησης του SAP.
Από εκεί και πέρα, κάποιοι από αυτούς τους in-house developers, στο μέλλον θα δημιουργήσουν δικές τους εταιρείες υποστήριξης, ώστε να υποστηρίζουν εγκαταστάσεις σε μικρές εταιρείες που δεν έχουν χώρο για in-house development.

tthemis
15-12-12, 21:00
Helix ok.

Ερώτηση. Κάνω ένα πρόγραμμα πολύ καλό εγώ γιατί είμαι μαμάτος προγραμματιστής. έχω και έναν φίλο επίσης μαμάτο και το κάνουμε μαζί. περνάμε 6 μήνες πάνω στο pc. σηκώνω όλο το λογισμικό το οποίο ανήκει σε όλους.
θα το πάρουν να κάνουν όλοι την δουλειά τους άλλος γιατί είναι IT στην εταιρία του άλλος γιατί είναι free lancer και θα φτιάχνει την δουλειά του;
εμείς οι 2 οι μαμάτοι τι πάρουμε που έχουμε και από 2 παιδιά στην πραγματική ζωή;

πίστεψε με αμα δεν υπάρχει η χρηματοδότηση για κατασκευαστεί ένα λογισμικό, η ανάγκη του χαμηλού έως καθόλου κόστους για να κάνω την δουλεια μου, και η επιδότηση των πανεπιστημιακών από την ΕΕ, δεν θα υπήρχαν κάποιοες έννοιες και δεν θα "μαλώναμε" για τίποτε.

και πιστεψε με 20+ χρόνια μετά πάνω στα pc εξακολουθω να νιώθω ακόμη ασχετος. το τελευταιο για μερικούς πολύ σχετικούς με το αντικείμενο της πληροφορικής.

- - - Updated - - -

Δεν θεωρω τπτ για το SAP. Αλλά εκείνο που ξέρω είναι πως υπάρχει και μια στρατια προγραμματιστών, τεστερς κτλ που ζούνε από αυτό. δεν είναι τόσο κακό. Και άλλο πράμα η υπεραξία και η τιμολογιακή πολιτικη υποστηρισξης κτλ.
Στην πραγματικότητα όλα γίνονται για τα μαρούλια... τα υπόλοιπα τ ακούω βερεσε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.