PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά ADSL γραμμής σε νέο νούμερο



akis_ks
05-01-07, 17:03
Καλησπέρα και καλη χρονιά!

Σκέφτομαι να μεταφέρω την adsl γραμμή στον ακριβώς από πάνω όροφο, λόγω μετακόμισης. Κι αφού θα ανεβάσω προς τα πάνω τον υπολογιστή, χρειάζεται να μεταφέρω και την adsl γραμμή. Το σπίτι ειναι διόροφο και δικό μας και δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα κέντρα που διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα.

Έψαξα στο site του ΟΤΕ όπου είναι η γραμμή και βρήκα μία φόρμα μεταβολής. Το ερώτημα μου είναι μήπως χρειάζονται περαίτερω ενέργειες πέρα από αυτή τη φόρμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

deniSun
05-01-07, 17:12
Αφού είσαι στο ίδιο κτήριο δεν υπάρχει πρόβλημα. Φώναξε μόνο έναν τεχνικό του ΟΤΕ για να σου βρει την γραμμή από κάτω και να σου την μεταφέρει. Στην ουσία θα βρει το ζεύγος καλωδίων που ανήκει στο νέο διαμέρισμα και θα σου αλλάξει τα ζεύγη (δουλειά 5 λεπτών). Το θέμα είναι το θα χρεωθείς την κίνηση αυτή σαν μεταφορά. Αν πάλι ξέρεις κάποιον καλό ηλεκτρολόγο που κάνει τέτοιες δουλειές πάρε αυτόν. Γενικά στο κουτί του ΟΤΕ επιτρέπεται να βάλει χέρι μόνο ο ΟΤΕ. Αν έρθει καμιά φορά τεχνικός και καταλάβει ότι έχει μπει χέρι από άλλον θα έχεις πρόβλημα.
Δεν νομίζω να έχει σχέση με την φόρμα μεταβολής που βρήκες. Αυτή είναι αν αλλάξεις στοιχεία νομίζω.
Πάρε τηλ. στον ΟΤΕ και ζήτα κάποιον τεχνικό για την αλλαγή αυτή και τόνισέ τους ότι πρόκειται και διαμέρισμα της ίδιας οικοδομής.

nnn
06-01-07, 14:14
Τέλος μεταφοράς τηλεφωνικής σύνδεσης μέσα στο ίδιο κτίριο:
18,33 €
http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf

Απλά κάνε την αλλαγή στο καλώδιο.

Καλώς ήρθες.

akis_ks
08-01-07, 18:14
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το συζήτησα και με κάτι φίλους μου και μου είπαν τα ίδια πράγματα. Έχω ένα κολλητό που είναι ηλεκτρολόγος και κανόνισα να το κάνω έτσι.

(Χίλια συγγνώμη nnn, αλλά ξεχάστηκα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.