PDA

Επιστροφή στο Forum : γίνετε αλλαγή ?



Dim(GR)
05-01-07, 18:19
πριν 1 χρόνο πήρα Conn-X απεριόριστου χρόνου για 41e το μηνα δηλαδή 82 στο δίμηνο. Τώρα βλέπω με 20e πχ βάζεις 1mbit. Δεν είναι βλακεία 80e για 768 enw με 40 thaxo 1mbit?

Πως γίνετε να το αλλάξω ?

Gordito
05-01-07, 18:26
Παρε τηλ στο 134 και ζητα νεο προγραμμα. Θα παρεις το προγραμμα 768/192 που εχει ελαχιστη παραμονη 6 μηνες και κοστιζει 19.5€ το μηνα.Εχει και μια δωροεπιταγη 50€ να παρεις καποιο απο τα πρεπιλεγμενα προιοντα.Δες εδω για λεπτομερειες (http://www.conn-x.gr/)
Βεβαια μπορεις να βαλεις και αλλη εταιρια που θα σου δινει καλυτερη ταχυτητα στην ιδια περιπου τιμη (~20-25€) αλλα θα πρεπει να διακοψεις την adsl και να κανεις νεα. Θα σου παρει πολυ χρονο αυτο.


Υ.Γ. 82€!!!!!!!!! Οι αλητες αφηνουν ακομα κοσμο με τετοιες τιμες? Ανεπιτρεπτο:down: αλλα και εσυ φιλε επρεπε να ψαχτεις νωριτερα η τιμη ειναι πολυ μεγαλη.

Υ.Γ.2 Το πλεονεκτημα που εχεις ειναι οτι μπορεις να κρατησεις τη γραμμη ανα πασα στιγμη και να παρεις συνδεση απο αλλη εταιρια. Αλλα εχει περιπου διπλασιο κοστος αποτι με τα πακετα. Εγω στη θεση σου θα πηγαινα για πακετο conn-x ή θα ζηταγα ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΗ απο Τελας οπου με 30€ εχεις 4Mbps.

Dim(GR)
05-01-07, 18:34
πες πως το κάνω όπως λες αλλα θα μου κοπεί το net σπίτι καθόλου κατά την " αλλαγή" η όχι ?

Gordito
05-01-07, 18:39
.Αν μεινεις στην ιδια ταχυτητα μαλλον καθολου,αν αναβαθμισεις σε 1024 μπορει για μερικες ωρες να κοπει

Παρε στο 134 και ρωτα τους,ειναι η καλυτερη λυση;)

giorgosts
05-01-07, 18:55
πες πως το κάνω όπως λες αλλα θα μου κοπεί το net σπίτι καθόλου κατά την " αλλαγή" η όχι ?

Kοίτα τι έπαθα εγώ με την ίδια σκέψη:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=909045#post909045

Η καλύτερη λύση είναι να πας στον ΟΤΕ της περιοχής σου, κατά προτίμηση σε υπάλληλο που ξέρεις προσωπικά, ή στον προϊστάμενο. Στο 134 κρύβονται πίσω από την ανωνυμία του τηλεφώνου και σου χρεώνουν ό,τι θέλουν.

Η τιμή πάντως έπεσε γιατί έπεσε η ποιότητα. Βολεύει τον ΟΤΕ γιατί βάζει παραπάνω κόσμος. Πάλι για να έχεις ισοδύναμη ποιότητα πρέπει να πληρώσεις ισοδύναμα λεφτά, δηλ πρέπει να πάρεις το 2048 με €47 το μήνα για να έχεις την ποιότητα που είχε η 512 με €55 πριν από έξι μήνες.

Gordito
05-01-07, 19:02
υπερβαλεις. Πολλοι ειναι μπουκωμενοι αλλα δεν ειναι τοσο χαλια οι ταχυτητες σε ολους.
Εγω με 768 το 500ρι το εχω σιγουρο-δεν ειναι καθολου ασχημα.

giorgosts
05-01-07, 19:12
υπερβαλεις. Πολλοι ειναι μπουκωμενοι αλλα δεν ειναι τοσο χαλια οι ταχυτητες σε ολους.
Εγω με 768 το 500ρι το εχω σιγουρο-δεν ειναι καθολου ασχημα.

Εσας με την 384 σας έκατσε καλά.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τερματίσεις ό,τι έχεις και να πάρεις ένα OnDSL kit με €14,90 και να μη μιλήσεις καθόλου, γιατί εμένα μου πήρανε και τα σώβρακα. Σήμερα πήγα και πλήρωσα €203 λογαριασμό με €50 τηλέφωνα μόνο.

και όσο αφορά στην ποιότητα:

WEB100 Enabled Statistics:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
checking for firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 214.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 359.87kb/s

------ Client System Details ------
OS data: Name = Linux, Architecture = i386, Version = 2.6.17-10-generic
Java data: Vendor = Sun Microsystems Inc., Version = 1.6.0

------ Web100 Detailed Analysis ------
Cable modem/DSL/T1 link found.
Link set to Full Duplex mode
No network congestion discovered.
Good network cable(s) found
Normal duplex operation found.

Web100 reports the Round trip time = 1196.14 msec; the Packet size = 1452 Bytes; and
No packet loss was observed.
C2S throughput test: Excessive packet queuing detected: 18.29%
S2C throughput test: Excessive packet queuing detected: 96.04%
This connection is receiver limited 80.34% of the time.
Increasing the the client's receive buffer (63.0 KB) will improve performance
This connection is network limited 19.5% of the time.

Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:
RFC 2018 Selective Acknowledgment: OFF
RFC 896 Nagle Algorithm: ON
RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
RFC 1323 Time Stamping: OFF
RFC 1323 Window Scaling: ON

Server 'cemp1.switch.ch' is not behind a firewall. [Connection to the ephemeral port was successful]
Client is probably behind a firewall. [Connection to the ephemeral port failed]
Information: Network Middlebox is modifying MSS variable
Server IP addresses are preserved End-to-End
Information: Network Address Translation (NAT) box is modifying the Client's IP address
Server says [.**.**.**.**] but Client says [192.***.**.**]

και από forthnet:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
05/01/2007 18:13:50
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 266.21Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 360.14kb/s
Your Workstation is connected to a Cable/DSL modem

Gordito
05-01-07, 19:32
Καταρχας ολα αυτα που εχεις γραψει πανω βαλε τα σε spoiler. Ειμαστε λιγο ασχετοι με το θεμα και δεν χρειαζεται να γεμιζουμε σελιδες με αχρηστες(για τον δημιουργο του θεματος) πληροφοριες.
Εν δευτεροις ποτε δεν ειπα οτι ΟΛΟΙ εχουν καλες ταχυτητες. Αλλα δε θα μπουνε ολοι σε ενα τσουβαλι. Ουτε ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ οτι θα εχει καποιος τοσο χαμηλες ταχυτητες. Εγω εκανα ερευνα και ειδα οτι στο Dslam μου (Ηλιουπολη) οι μεγαλυτερες ταχυτητες σερνονται και γιαυτο δεν αναβαθμισα ποτε.

giorgosts
05-01-07, 20:31
Καταρχας ολα αυτα που εχεις γραψει πανω βαλε τα σε spoiler. Ειμαστε λιγο ασχετοι με το θεμα και δεν χρειαζεται να γεμιζουμε σελιδες με αχρηστες(για τον δημιουργο του θεματος) πληροφοριες.
Εν δευτεροις ποτε δεν ειπα οτι ΟΛΟΙ εχουν καλες ταχυτητες. Αλλα δε θα μπουνε ολοι σε ενα τσουβαλι. Ουτε ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ οτι θα εχει καποιος τοσο χαμηλες ταχυτητες. Εγω εκανα ερευνα και ειδα οτι στο Dslam μου (Ηλιουπολη) οι μεγαλυτερες ταχυτητες σερνονται και γιαυτο δεν αναβαθμισα ποτε.

Προς τί η αρνητικότητα? Το πρώτο post είχε λίγες λεπτομέρειες και το δεύτερο περισσότερες. Διοχέτευσέ την εκεί που πρέπει (ΟΤΕ) και όχι στους καημένους χρήστες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.