PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και Ote και τα νευρα τεντα.



stamatinho
14-12-12, 20:25
Απο τη Δευτερα δεν εχω ιντερνετ με παροχο τη forthnet και συμφωνα με την εξυπηρετηση φταιει ο οτε και αφου δηλωσα τη βλαβη εχουμε Παρασκευη και δεν εχει γινει τιποτα,Η forthnet μου λεει οτι πρεπει να ενημερωθει απο τον οτε οτι ολα ειναι καλα και οτι αυτο θα γινοταν σε 3 εργασιμες μετα τη δηλωση βλαβης κατι που τελικα δεν εγινε μεχρι στιγμης,τυχαια ειδα εναν τεχνικο του οτε σημερα στη πολυκατοικια που μενω και στην αρχη νομιζα ηρθε για μενα αλλα τελικα ηταν για αλλο νουμερο,του εξηγησα τη κατασταση και μου ειπε οτι κανονικα επρεπε να ειχαν ερθει σε 1-2 μερες οι οτετζιδες και ειναι περιεργο που δεν εχουν ερθει,του λεω κανε μου τη χαρη και ελενξε τη γραμμη μου αν ειναι ok (ανεπισημα) και αφου εγινε αυτο μου λεει οτι ολα ειναι οκ.Τελικα υπαρχει προβλημα στη γραμμη μου η οχι ακομα δεν εχω καταλαβει,επισης δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ,σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω παροχο π.χ wind η hol διοτι και η conex παλιοτερα με απογοητευσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο φταιει η forthnet και κατα ποσο ο ote ωστε να ριξω το βαρος της ευθυνης.Τωρα πεφτει σαββατοκυριακο και απο δευτερα ΑΝ γινει κατι.Exei τυχει σε καποιον κατι tetoio?Μηπως η 2-3 εργασιμες θα γινουν 2-3 εβδομαδες?Φυσικα στο τελος του μηνα εγω θα πρεπει να δωσω στη forthnet τη δοση του μηνα για το ιντερνετ που (δεν) ειχα.

υ.γ Σε ενα φιλο παρομοια περιπτωση ξαφνικης διακοπης τελικα αποδειχτηκε οτι του εκοψε ο οτε καταλαθος τη γραμμη.:hmm:
υ.γ2 Υπαρχει καποια φορμα παραπονων της forthnet ωστε να στειλω ενα ωραιοτατο email γιατι απο το τηλεφωνο δε βγαζω ακρη,Το "καντε υπομονη βαρεθηκα να το ακουω"

FSHOPAXD
19-12-12, 03:46
1o Απο την στιγμή που δηλώσεις την βλάβη στο 13831 γίνεται πίστωση του όποιου ποσού για τις ημέρες που δεν θα έχεις υπηρεσία.
2ο Μπορείς να στείλεις παράπονα στο info [at] forthnet .gr
Οπως γράφεις στο υστερόγραφο μερικές φορές ισχύουν πολλά και περίεργα πραγματα, κανονικά όμως δεν παίρνει πάνω από 2-3 ημέρες η οποια αποκατάσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.