PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει δει κάποιος την σειρά Enterprise;



Σελίδες : [1] 2 3

WAntilles
07-06-04, 23:05
Έχει δει κάποιος την σειρά Enterprise;

Αν ναί, μέχρι πιο επεισόδιο (κύκλος-επεισόδιο);

Αξίζει τον κόπο;

Την είχα δει πριν από χρόνια μέχρι το 1-13 αλλά μετά μου την έκοψε ο Στρατός.

Αξίζει τον κόπο να την δω παραπέρα, ή είναι μάπα;

sdikr
07-06-04, 23:35
το enterprise χάλασε το star treck (δικιά μου γνώμη), καλά ρε ουτε data ούτε warf ουτε pickard?

WAntilles
07-06-04, 23:39
το enterprise χάλασε το star treck (δικιά μου γνώμη), καλά ρε ουτε data ούτε warf ουτε pickard?

Και το Voyager δεν είχε όλους αυτούς, αλλά ήταν πολύ καλή σειρά (το έχω δει ολόκληρο).

WAntilles
07-06-04, 23:40
star treck

Είναι Star Trek (χωρίς c).

garifalos
07-06-04, 23:42
Μεγάλη μάπα ή μεγάλη μ@*@**@ καλύτερα?
Μακράν καλύτερο το The next generation,ακόμη κι από το αρχικό σταρ τρεκ.Ο Μπάκουλα κάνει πάντως φυσιογνωμικά για τη μυθολογία της σειράς.Αλήθεια έχουμε πολλούς trekkies εδώ?[/quote]

sdikr
07-06-04, 23:42
Και το Voyager δεν είχε όλους αυτούς, αλλά ήταν πολύ καλή σειρά (το έχω δει ολόκληρο).

πάλι το voyager κρατούσε κάποια στοιχεία απο τις παλιότερες σειρές στο enterprise ήταν σαν να προσπαθησαν να αλλάξουν έντελώς την σείρα.
και για να μην μπερδέυομαι , δεν ενοεείς enterprise τις πρώτες εκδόσεις του star treck (captain kirk) αλλά αυτό που βγήκε μετά το voyager.

WAntilles
07-06-04, 23:47
Και το Voyager δεν είχε όλους αυτούς, αλλά ήταν πολύ καλή σειρά (το έχω δει ολόκληρο).

πάλι το voyager κρατούσε κάποια στοιχεία απο τις παλιότερες σειρές στο enterprise ήταν σαν να προσπαθησαν να αλλάξουν έντελώς την σείρα.

Συμφωνώ.

Αυτές οι 3 ήταν πολύ καλές σειρές:

- The Next Generation
- Deep Space Nine
- Voyager

Όλες είναι του Next Generation timeline.


δεν ενοεείς enterprise τις πρώτες εκδόσεις του star treck (captain kirk) αλλά αυτό που βγήκε μετά το voyager.

Όχι δεν εννοώ τον Kirk αλλά την καινούρια.

Και συμφωνώ μαζί σου. Είναι κατά πολύ υποδεέστερη από τις προαναφερόμενες.

sdikr
07-06-04, 23:48
Είναι Star Trek (χωρίς c).

:oops: :oops: :oops:

arcanum
07-06-04, 23:55
Πάντως εμένα μου άρεσε καλύτερα απο το The Next Generation.
το the next generation δεν μου πολυ-άρεσε.
Για Deep Space 9 κλπ ας μην σχολιάσω πόσο απαράδεκτα ήταν.

Ενα ηταν το star trek. Το original, με James Tiberious Kirk, Spock, Uhura, Chekov κλπ κλπ.

Το Enterprise προσπαθεί να μοιάσει στο original αλλα δεν τα καταφέρνει.


Επίσης best Start Trek ταινεία είναι the revenge of khan. --Classic--


Είναι σαν τα StarWars I και ΙΙ. Δεν *είναι* StarWars στην ουσία. Απλά μοιάζουν :)

sdikr
07-06-04, 23:58
Επίσης best Start Trek ταινεία είναι the revenge of khan. --Classic--

αν και έχω σχεδόν όλες τις ταινειες, αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι αυτή που captain kirk και pickard είναι μαζί

macgiorgosgr
08-06-04, 00:28
The Next Generation. Μακράν το καλύτερο, αν και δεν έχω δει όλα τα επεισόδια από όλες τις σειρές. Pickard, Data, Riker, και τα μυαλά στα κάγκελα... ή μάλλον στις ασπίδες...

aesir
08-06-04, 00:47
Ξεχνάτε οτι το Enterprise χρονικά μας τοποθετεί πριν από όλες τις σειρές, προ Κιρκ εποχής και πάει λέγοντας, οπότε σαφώς και είναι πιο απλοϊκό. Πάντως στο εξωτερικό που εχουν προχωρήσει πολύ τα επεισόδια τα εχει πάει πάρα πολύ καλά. Η χειρότερη αν μπορούμε να την πούμε έτσι κατά πολλούς ήταν το DS9.

To θέμα είναι 7of9 ή T'Pol ??? WAntilles ξέρω τι θα πεις.... :mrgreen:

sdikr
08-06-04, 01:07
Ξεχνάτε οτι το Enterprise χρονικά μας τοποθετεί πριν από όλες τις σειρές, προ Κιρκ εποχής

τουλάχιστον απο τα λίγα που είδα enterprice δίχνει να έιναι μετά απο τον captain kirk (more andvanced) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος

zouzouni
08-06-04, 01:12
Κάθε σειρά είχε κάτι που την ξεχώριζε.

Η ορίτζιναλ είναι πια cult classic, όχι μόνο για το θέμα που παρουσίαζε, αλλά για τον τρόπο που παρουσίαζε τις "διαπροσωπικές σχέσεις"! :wink:
Τι να πρωτοσκεφθεί κανείς?
Τις στολές των μελών του πληρώματος? :wink:
Τα "περίεργα εθιμοτυπικά" κάθε άγνωστου πλανήτη, τα οποία κι σεβόντουσαν μέχρι το έπακρο? :wink: :lol:
Χώρια το χιούμορ!
Φοβερό το τρίγωνο Jim-Bones-Spock!

Προσωπικά, όποτε είχε DS9, δεν το παρακολουθούσα.
Ήταν σκέτη απογοήτευση για μένα αυτή η σειρά.

arcanum
08-06-04, 01:16
Οχι. Το πρώτο επεισόδιο είναι το παρθενικό ταξίδι του πρώτου Enterprise.

Επίσης δεν υπαρχει prime directive
Δεν υπάρχουν shields. (ο Bacula φωνάζει 'polarize the hull plating')
Ο transporter δεν είναι δοκιμασμένος για ανθρώπους (αλλα στην σειρά το δοκιμάζουν οι ίδιοι :) )
Η μόνη φυλή που γνωρίζουν οι humans είναι οι Vulcans (που τους βοήθησαν τεχνολογικά με την κατασκευή του Enterprise). Πχ δεν γνωρίζουν τους klingons κλπ.

Τα phasers είναι νέα όπλα.

aesir
08-06-04, 01:25
sdikr Σου φαίνεται γιατί είναι γυρισμένη τώρα, ενώ οταν γυριζόταν το Startrek με τον Kirk τα visual effects ήταν αστεία.

Αν έχεις δει όλες τις ταινίες, χρονικά μας τοποθετεί μετά από First Contact, τότε που ο Cochrane έπιασε το Warp 1 που ήταν η προϋπόθεση για να έρθουν σε επαφή οι Vulcans με τους Humans.

WAntilles
08-06-04, 01:33
Το Deep Space Nine κατ' εμέ είναι πολύ παραξηγημένη σειρά.

Και αμφιβάλλω πόση από εσάς την έχουν δει ολόκληρη για να την κρίνουν σωστά.

Είναι πολύ "λογοτεχνική" σειρά. Με deeply developped characters, πολλούς secondary characters και παράλληλα subplots, και με μία πολύ ρεαλιστική κοινωνία με πολέμους, γεωπολιτικά συμφέροντα, θρησκευτικούς ηγέτες που να θέλουν και κοσμική εξουσία κλπ.

Και από τον 4ο κύκλο και μετά που έχει ένα τελείως συνεχόμενο storyline με το Dominion War, προσωπικά τη βρίσκω εκπληκτική.

Α και από άποψη χαρακτήρα και attitude, the best woman ever presented σε Star Trek κατά τη γνώμη μου:

Jadzia Dax

Όσο για την ερώτηση του aesir, να μην τα ξαναλέμε.


To θέμα είναι 7of9 ή T'Pol ??? WAntilles ξέρω τι θα πεις.... :mrgreen:

Explain. :mrgreen:

ΥΓ: Αλήθεια, από περιέργεια:

Πόσοι από εσάς έχετε δει και τις 3 σειρές του Next Generation timeline (The NExt Generation, Deep Space Nine, Voyager) ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ (7 seasons έκαστη) χωρίς να μην έχετε χάσει ούτε επεισόδιο;

sdikr
08-06-04, 01:33
sdikr Σου φαίνεται γιατί είναι γυρισμένη τώρα, ενώ οταν γυριζόταν το Startrek με τον Kirk τα visual effects ήταν αστεία.

Αν έχεις δει όλες τις ταινίες, χρονικά μας τοποθετεί μετά από First Contact, τότε που ο Cochrane έπιασε το Warp 1 που ήταν η προϋπόθεση για να έρθουν σε επαφή οι Vulcans με τους Humans.

ολες τις έχω δεί και τις ξαναβλέπω χαλαρά!!, αλλά το enterprise δεν με τράβηξε, να πώ την αλήθεια ουτε και αυτά με τον captain kirk με τραβάνε πλέον.


πάντως από οσο θυμάμαι ή πρώτη επαφή έγινε γιατί στείλαν οι ανθρώποι το πρώτο σκάφος με δυνατότητες δίνης (warp)

aesir
08-06-04, 01:41
Εγώ τα έχω δει όλα τα επεισόδια από όλες τις σειρές και ευχαρίστως κάθομαι να δω ξανά Κιρκ και ας είναι παλιά. Παρεπιπτώντος λόγω της επιτυχίας του Enterprise, πήρε το οκ και γυρίζεται season 4 τώρα, εμείς είμαστε ακόμα στο episode 14 season 1. Α και ένα spoiler, ναι θα δουν Borg στο season 2...

Οσο για την ερώτηση, εδώ τα θέλω όλα δικά μου, και T'Pol και 7of9... :mrgreen:

zouzouni
08-06-04, 01:49
Ευχαρίστως τα ξανάβλεπα όλα όσα έχω δει, και δυστυχώς λόγω διαφόρων συγκυριών έχω χάσει κάποια.
Για το DS9, συμφωνώ μαζί σου WAntilles, ότι το Dominion War έδωσε νέο ενδιαφέρον στη σειρά, γιατί κατά τη γνώμη μου "they lost the plot" ακριβώς όλων αυτών των sub-plots, personal plots, κοκ, μέχρι σημείου που μου θύμιζε κάτι από Φωσκολική πλοκή! :? :( :lol: Γι'αυτό κι μ'είχε απογοητεύσει.

WAntilles
08-06-04, 01:49
Εγώ τα έχω δει όλα τα επεισόδια από όλες τις σειρές και ευχαρίστως κάθομαι να δω ξανά Κιρκ και ας είναι παλιά. Παρεπιπτώντος λόγω της επιτυχίας του Enterprise, πήρε το οκ και γυρίζεται season 4 τώρα, εμείς είμαστε ακόμα στο episode 14 season 1.

Aesir σοβαρά μιλάς;

Δηλαδή το έχει τώρα η τηλεόραση ακριβώς εκεί που μου τό' κοψε ο ηλίθιος ο Στρατός;

The Force is strong with me.

Πού και πότε το παίζει;



Α και ένα spoiler, ναι θα δουν Borg στο season 2...


Ναί. Είναι το 2-23 - Regeneration. Ειδικά αυτό το επεισόδιο επιδίωξα να το δω λόγω Borg.



Οσο για την ερώτηση, εδώ τα θέλω όλα δικά μου, και T'Pol και 7of9... :mrgreen:


Ε μην είμαστε και πλεονέκτες. :mrgreen:

Η Seven εμένα μου αρκεί.

Borg perfection.

sdikr
08-06-04, 01:50
Jadzia Dax

μολις έβαλα την πρώτη ταινια startrek θα σας δώ αυριο!!

WAntilles
08-06-04, 01:56
Jadzia Dax

μολις έβαλα την πρώτη ταινια startrek θα σας δώ αυριο!!

Μα δεν έχει καμμία σχέση η Jadzia Dax με αυτήν την ταινία.

aesir
08-06-04, 01:56
WAntilles Τo Enterprise δεν το έχω δει. Εφυγα από την Αγγλία όταν ξεκινούσε να το δείχνει. Eσύ που το έχεις δει και μέχρι πιο επεισόδιο; Το παίζει κάθε Σ & Κ στις 8 στην ΝΕΤ, εκτός και αν έχει ποδόσφαιρο η καμμιά άλλη μ@λ@κια που θέλουν να δείξουν.

WAntilles
08-06-04, 01:57
WAntilles Τo Enterprise δεν το έχω δει. Εφυγα από την Αγγλία όταν ξεκινούσε να το δείχνει. Eσύ που το έχεις δει και μέχρι πιο επεισόδιο; Το παίζει κάθε Σ & Κ στις 8 στην ΝΕΤ, εκτός και αν έχει ποδόσφαιρο η καμμιά άλλη μ@λ@κια που θέλουν να δείξουν.

Έχω δει μέχρι και το 1-13.

sdikr
08-06-04, 01:58
Μα δεν έχει καμμία σχέση η Jadzia Dax με αυτήν την ταινία.

ναι το ξέρω, αλλά είναι ο πατέρας τους!

(κατί σαν το πρώτο πόλεμος των άστρων)

WAntilles
08-06-04, 01:59
Μα δεν έχει καμμία σχέση η Jadzia Dax με αυτήν την ταινία.

ναι το ξέρω, αλλά είναι ο πατέρας τους!

(κατί σαν το πρώτο πόλεμος των άστρων)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

sdikr
08-06-04, 02:01
το πρώτο star trek ανοιξε τον δρόμο για τα υπόλοιπα, έτσι και το πρώτο πόλεμος των άστρων!

WAntilles
08-06-04, 02:02
το πρώτο star trek ανοιξε τον δρόμο για τα υπόλοιπα, έτσι και το πρώτο πόλεμος των άστρων!

Εννοείς το 4ο.

Episode IV
A NEW HOPE

aesir
08-06-04, 02:03
H λύση πάντως είναι να έχεις Sky Digital, έξω βλέπoυν πολύ γαμάτες σειρές που εδώ μάλλον δεν θα δούμε ποτέ δυστυχώς. Το Space 1999 το έβλεπε κανείς;

sdikr
08-06-04, 02:04
μιλάω χρονολόγικα!!
το πρώτο της σειράς star wars τό είδα πρίν φτάσω τα 14 (σε ασπρόμαυρη!!)

WAntilles
08-06-04, 02:06
μολις έβαλα την πρώτη ταινια startrek θα σας δώ αυριο!!

Και γιατί δεν βάζεις το The Wrath of Khan που καί πολύ καλύτερο story έχει, καί έχει την Kirstie Alley ως Savik με πολύ "υφάκι".

aesir
08-06-04, 02:08
sdikr Εγώ ήμουν πιτσιρίκι και είδα το πρώτο starwars στο Radio City στα Πατήσια (αλήθεια, υπάρχει ακόμα άραγε;) το μοναδικό με οθόνη σινεμασκοπ!!!

sdikr
08-06-04, 02:12
Και γιατί δεν βάζεις το The Wrath of Khan που καί πολύ καλύτερο story έχει, καί έχει την Kirstie Alley ως Savik με πολύ "υφάκι".

θα τα πάρω με την σειρά!!!!

WAntilles
08-06-04, 02:29
μολις έβαλα την πρώτη ταινια startrek θα σας δώ αυριο!!

Καλά εσύ δεν θα πήγαινες να δεις Βίτζερ;

Ακόμα εδώ είσαι; :D

sdikr
08-06-04, 02:31
Καλά εσύ δεν θα πήγαινες να δεις Βίτζερ;

Ακόμα εδώ είσαι;

:lol: it is not me , it is my hologram!

WAntilles
08-06-04, 02:35
Καλά εσύ δεν θα πήγαινες να δεις Βίτζερ;

Ακόμα εδώ είσαι;

:lol: it is not me , it is my hologram!

ΧΑ-ΧΑ

Ο Γιατρός στο Voyager. Κορυφαίος. Πέταγε τις καλύτερες ατάκες.

mem
08-06-04, 06:42
Τελικα είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι (οι trekies)!!

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση έχω δεί όλα τα Enterprise (3 seasons).
H πρώτη και η δεύτερη είναι λίγο χαζοχαρούμενες (αλλά όχι ιδιαίτερα κακές) η τρίτη σαιζόν (που τελείωσε πριν 10 μέρες) είναι ΦΟΒΕΡΗ!!

Η σειρά θα έχει και 4η σαιζόν (μάλλον τελευταία). Μάλιστα σώθηκε τελευταία στιγμή απο παρέμβαση των οπάδων προς το UPN ( http://www.saveenterprise.com ).

Εχω δει και τις άλλες τρείς σειρές (TNG,DS9 και VOY),
στην δε ερώτηση Jadzia-7of9 δείτε τη 3η σαιζόν enterprise και παίζει και η T'Pol!!

mem.

aesir
08-06-04, 07:52
mem Αγγλία το είδες το Enterprise?

Η ερώτηση ήταν T'Pol ή 7of9... :mrgreen: Αν και τώρα που το σκεφτομαι και η Jadzia καλή ήταν!

mem
08-06-04, 11:19
Οχι στη Αγγλία ακόμα παίζουν την 2η χρονιά.
Τα κάνω d/l.

mem.

WAntilles
08-06-04, 11:48
Τελικα είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι (οι trekies)!!

Δεν είμαι fan του Star Trek.

mem
08-06-04, 11:58
Δεν είμαι fan του Star Trek.

Ok. Είμαστε πολλοί -1.

mem.

chat1978
08-06-04, 16:36
Πάντως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αυτό που έχω να πω είναι ότι μάλλον έχουμε μαζευτεί οι Sci-Fi φανατικοί.
Εγώ είμαι πάντα πολύ θετικά προδιατεθιμένος για οτιδήποτε χρονικά από σήμερα και πέρα. Απλά δεν μου αρέσουν καθόλου παλιές ιστορίες με ιππότες και άλλα.Με καταλαβαίνεται.
Άυτή η προδιάθεση μεταφέρεται φυσικά και στα παιχνίδια, όπου εξίσου μαλακίες αν έχει laser θα τις παίξω.
Βέβαια έχω να παρατηρήσω ότι το συγκεκριμένο γούστο είναι σχετικά σπάνιο στην ελλάδα και αντιμετωπίζεται τουλάχιστον περίεργα.(Συμπέρασμα από προσωπική εμπειρία).
Γιαυτό και οι σειρές με επιστημονική φαντασία είναι πολύ σπάνιες στην ελληνική τηλεόραση. Και αν το βάλουν πρέπει να είναι τύπου Stargate που είναι πιο προσγειωμένο. Απορώ με την ΝΕΤ δηλαδή που έβαλε το Enterprize.
Θυμάστε την εποχή που το star έβαζε και StarTrek TNG και BABYLON5 και SEAQUEST. Από ότι είχα καταλάβει μόνο το Seaquest είχε αποδοχή και γιαυτό οι μαλάκες κόψαν το babylon5 στη μέση του 4κύκλου.
Εγώ πάντως αν και έχω δει πολύ Startrek έχω να κάνω μια εξής παρατηρήση. Ειδικά στο TNG τα πράγματα είναι απίστευτα ουτοπικά. όλα τα προβλήματα έχουν λυθεί και εμείς "we kick ass" στο γνωστό τμήμα του γαλαξία. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό. Αν δεν είχε και εξαίρετους ηθοποιούς με εξαίρετη παραγωγή το TNG δεν θα ήταν τίποτα. Ένα άλλο που με χάλαγε ήταν το γεγονός του πόσο ανεξάρτηα και αυτοτελή είναι τα επεισόδια.
Από όσο διαβάζω όλοι εδώ προτιμούμε την ύπαρξη ενός εννιαίου σεναρίου που προωθείται από αυτοτελή επεισόδια όπως έγινε με το Dominion Wars. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότν πρωτοξεκίνησα να βλέπω DeepSpace 9 είχα ξενερώσει.Όταν όμως είδα επεισόδια από Dominion Wars απλά με κράταγε και ήθελα να δω τι θα γίνει.
Συνεπώς ζήτω το BABYLON5 (Grrrrr πρέπει να δω και 5 κύκλο). Πάντως και το Farscape φαίνεται πολύ καλό. Η παραγωγή είναι απίστευτη και από ότι μου είπαν μετά απο 2ο κύκλο πετάει.
Πάντως η παρακολούθηση σειρών στην τηλεόραση είναι σκατά και σκλαβιά. Μιλάμε απλά χάρηκα πολύ όταν είδα Babylon5 το ένα πίσω από το άλλο. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν "More..".
Δεν ήθελα να θίξω το θέμα του thread απλά έγραψα κάποιες προσωπικές εμπειρίες και απόψεις. Ελπίζω οι trekηδες να μην με δείρουν.

Engage
Make it so
και αν και δεν συμφωνώ αλλά Faith Manages.

Spock
08-06-04, 16:50
Ok. Είμαστε πολλοί -1.


Βάλε +1 (προφανώς...)

:D :D :D

WAntilles
08-06-04, 16:54
Θα σας εξιστορήσω 2 αληθινά γεγονότα που μου συνέβησαν σε κινηματογραφική αίθουσα από άτομο άγνωστο (διαφορετικό κάθε φορά) που έτυχε να κάθεται δίπλα μου:

1. Βλέπω American History X με Edward Norton, Edward Furlong και Avery Brooks στο ρόλο του Γυμνασιάρχη. Πάει ο μικρός (Edward Furlong) στο γραφείο του Γυμνασιάρχη, και ακούω να πετάει ο διπλανός μου:

"Μα καλά, πού είναι το μπαλάκι του μπέιζμπολ;"

2. Βλέπω X-MEN (το 1ο). Σε κάποια σκηνή μόλις έχει τελειώσει ένα briefing ο Professor X (Patrick Stewart) και τους λέει "Ξεκινήστε και εγώ θα σας παρακολουθώ από εδώ." Και κάνοντας την γνωστή κίνηση του χεριού ο διπλανός πετάει ένα:

"Engage."

Και στις 2 περιπτώσεις τραντάχτηκα στα γέλια και μετά μαζί μου με μία μικρή διαφορά φάσης όλη η αίθουσα (έχω πολύ τρανταχτό και δυνατό γέλιο).

Αντίστοιχα γέλια έπεσαν από μένα σε πάμπολλες αναφορές σε STAR WARS, στο Deconstructing Harry, What women want κ.α.

zouzouni
08-06-04, 19:18
Γιαυτό και οι σειρές με επιστημονική φαντασία είναι πολύ σπάνιες στην ελληνική τηλεόραση....
Δυστυχώς
:(
Αλλά είδα ότι κι τώρα στην Αγγλία, μόνο αν έχεις ψηφιακή ή δορυφορική βλέπεις τέτοιες σειρές!
Το BBC2 δεν είδα να παίζει Star Trek! :x


Θυμάστε την εποχή που το star έβαζε και StarTrek TNG και BABYLON5 και SEAQUEST.
ΑΧ! Τι μου θύμησες!



Πάντως και το Farscape φαίνεται πολύ καλό. Η παραγωγή είναι απίστευτη και από ότι μου είπαν μετά απο 2ο κύκλο πετάει. Όντως. Το είχα δει Αγγλία, μετά τον 2ο κύκλο γίνεται φοβερό μπέρδεμα στην πλοκή κι δεν ξεκολλάς!

WAntilles
08-06-04, 19:35
Θα γίνω λίγο "Λεβέντης" τώρα.

Οι μοναδικοί λόγοι που είναι σπάνιες έως ανύπαρκτες γενικά οι καλές σειρές στην ελληνική τηλεόραση είναι:

- Όλα τα Τατιάν-οειδή (Τατιάνα, Δρούζα)
- Όλα τα Μικρουτσικαϊκά (και όχι μόνο) reality
- Όλα τα SuperIdol-οειδή (SuperIdol κ.α.)
- Όλα τα Νικολούλο-Χαρδαβέλλο-Τριανταφυλλοπουλικά

Και φυσικά εσείς τα ΖΩΑ που τα βλέπετε ΜΠΟΥΛΟΥΚΗΔΟΝ.

Γιατί να φέρει ένα κανάλι μία οποιαδήποτε ξένη καλή σειρά, που θα του κοστίσει 30 φορές περισσότερο (οι καλές είναι και ακριβές), από το να κάνει μία από τις παραπάνω φτηνιάρικες (καί σε κόστος καί σε ποιότητα) παραγωγές, και να τα βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω;

Γι' αυτό εγώ εδώ και 6 χρόνια από τηλεόραση βλέπω μόνο:

- Παλιές Ελληνικές κωμωδίες
- Μητσικώστα
- ΑΜΑΝ
- Μήτσους
- Champions League, Euro, Mundial πολύ επιλεκτικά
- Στίβο, καταδύσεις (ευρωπαϊκά, παγκόσμια, ολυμπιακούς)

ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Από εκεί και πέρα, η τηλεόραση ανοίγει μόνο για DVD (ή video) της επιλογής μου, widescreen, με σωστό surround ήχο, όχι εκπεμπόμενο πολύ μπουκωμένα και δυνατά, χωρίς υπότιτλους αν θέλω, χωρίς διαφημίσεις, και χωρίς "πόσα καμπανάκια πέρασαν από πάνω - βρείτε και κερδίστε".

Και για ενημέρωση, εφημερίδα και μόνο, μία κάθε μέρα.

ΥΓ: Οι υπότιτλοι κλείνουν σχεδόν πάντα (εκτός από έργα στιλ The Snatch). Ειδικά εάν παίζει ένας από τους παρακάτω, κλείνουν σίγουρα:

- Katharine Hepburn
- Sir Alec Guiness
- Micheal Caine
- Liam Neeson
- Patrick Stewart
- Sir Ian McKellen
- Ian McDiarmid
- Sean Connery
- Jeremy Irons
- Alan Rickman
- Ewan McGregor

Δεν μού 'ρχονται άλλοι τώρα.

aesir
08-06-04, 19:35
mem d/l από που;

aesir
08-06-04, 19:39
zouzouni εδώ στην Ελλάδα πέφτει φτώχεια στα κανάλια. Μόνο πολιτικές συζητήσεις και άλλες $#@%$# ξέρουν να μας φορτώνουν. Στο εξωτερικό έχει θαυμάσιες σειρές. Εκτός από τα Startrek, ο Roddenberry πχ είχε και το Earth: Final Conflict και το Andromeda, το τελευταίο μάλιστα κάποιο κανάλι εδώ έφερε 5-6 επεισόδια και μετά το έκοψε... Επίσης μου άρεσε και ο Space Above and Beyond.

zouzouni
08-06-04, 19:41
WAntilles.....δεν μπορείς να πεις όμως :roll: , ο Χαρδαβέλλας έχει κάνει τώρα μια σειρά εκπομπών για όλα τα "περίεργα", μεταξύ αυτών κι για εξωγήινους.....

(Περιμένω σχόλιο! Οπωσδήποτε! :wink: :lol: :lol: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.