PDA

Επιστροφή στο Forum : NOVA Σε ολο το σπιτι!



astzan
07-06-04, 23:38
Παιδες ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και ζητω τα φωτα σας!

Εχω ενα αποκωδικωποιητη και 2 τηλεορασεις στο σπιτι.
Υπαρχει τροπος να βλεπω Ολα τα καναλια της ΝΟΒΑ με εναν αποκωδικοποιτη?Δηλαδη να αλλαζω ασυρματα η με καποιο αλλο τροπο απο ολα τα δωματια?
Θα χρειαστω 2 LNB?
Οποιος ξερει ας βοηθησει.... :wink:

sdikr
07-06-04, 23:43
θα μπορείς να έχεις το ίδιο κανάλι και στις δύο τηλεοράσεις, αν θες διαφορετικό θές καινούργιο Nova

buffos
07-06-04, 23:46
Ανάλογα τι θες να κάνεις.

Αν θες να βλέπεις διαφορετικά κανάλια της νόβα ταυτόχρονα... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με μια καρτα και ενα αποκωδικοποιιτή

Αν θες το κανάλι που έχεις να το βλέπεις ταυτόχρονα σε όλο το σπίτι.. το ένα φτηνό video sender που κάνει το πολύ 30E αρκεί. Εχω ενα για την ΝΟΒΑ και ενα για το DVD.

Αν θες να μπορείς να αλλάζεις και κανάλια τότε η λύση είναι αρκετά ακριβότερη. Και είναι ο εξοπλισμος πάντα αν δυο συσκευες sender και reciever.

king
08-06-04, 00:10
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό?
Μπορώ με ένα δεύτερο αποκωδικοποιητή filmnet να βλέπω ταυτόχρονα filmnet και Supersport?
Σε διαφορετικές τηλεοράσεις εννοείται...

sdikr
08-06-04, 00:12
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό?
Μπορώ με ένα δεύτερο αποκωδικοποιητή filmnet να βλέπω ταυτόχρονα filmnet και Supersport?
Σε διαφορετικές τηλεοράσεις εννοείται...

άν έχεις 2 συνδρομές

kubiak
08-06-04, 00:21
μία λύση είναι η εξής:

Πάρε ένα splitter και βάλτο μετά από τον αποκωδικοποιητή στην έξοδο RF.
Το ένα καλώδιο θα πηγαίνει στη μία τηλεόραση και το άλλο σητν άλλη.

Ότι "παίζει" την εκάστοτε στιγμή το nova θα το "βλέπουν" και οι δύο τηλεοράσεις.
(στη μία -την πιο κοντινη στον αποκωδικοποιητή- μπορείς για καλύτερη ποιότητα να βάλεις scart).

Αν θέλεις να αλλάζεις και κανάλια του Nova χωρίς να έχει οπτική επαφή με τον αποκωδικοποιητή (π.χ. είσαι στο σαλόνι και ο αποκωδικοποιητής είναι στο δωμάτιο ή ανάποδα) υπάρχουν στο εμπόριο κάτι συσκευές που αναμεταδίδουν το σήμα του τηλεκοντρόλ. Δε γνωρίζω τιμή και δε γνωρίζω τεχνικά χαρακτηριστικά.

Πάντως μία βόλτα στο κοντινότερο μαγαζί με ηλεκτρονικά ή σε Ελληνικά σχετικά sites θα σε βοηθούσε.

φιλικά...

georgi0
08-06-04, 00:58
Ανάλογα τι θες να κάνεις.

Αν θες να βλέπεις διαφορετικά κανάλια της νόβα ταυτόχρονα... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με μια καρτα και ενα αποκωδικοποιιτή

Αν θες το κανάλι που έχεις να το βλέπεις ταυτόχρονα σε όλο το σπίτι.. το ένα φτηνό video sender που κάνει το πολύ 30E αρκεί. Εχω ενα για την ΝΟΒΑ και ενα για το DVD.

Αν θες να μπορείς να αλλάζεις και κανάλια τότε η λύση είναι αρκετά ακριβότερη. Και είναι ο εξοπλισμος πάντα αν δυο συσκευες sender και reciever.

απο που το πηρες και πες επισης αν αλλαχεις και καναλια..

Durdyn
08-06-04, 01:55
Δύο λύσεις υπάρχουν και είναι αυτές που είπαν τα παιδιά.
Είτε με δεύτερο καλώδιο από αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση, είτε με αυτές τις συσκευές που στέλνουν το σήμα.

Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να βλέπει και κάποιος τυχερός γείτονας.
:wink:

buffos
08-06-04, 14:34
απο που το πηρες και πες επισης αν αλλαχεις και καναλια..

Αν πας σε ένα μαγαζί και ζητήσεις video sender θα σου δώσουν.
Αν η τιμή ειναι αρκετα πανω απο 30 Ευρώ τότε ειναι συστημα sender reciever. Με αυτό μπορείς και να αλλάζεις κανάλι απο εκεί που είσαι μόνο που περιορίζεται σε δυο μόνο τηλεοράσεις.

georgi0
08-06-04, 14:47
εγώ πλήρωσα ρε παδια 90 ευρια για να παρς ενα φοβερο και τρομερο send receive και remote control sending για 2 Τηλεοράσεις συστηματακι και αναθεμα αν δουλευει σε αποσταση 20 μετρα το ενα απο το αλλο σε ξεχωριστα δωμάτια.

ΔΟυλευει στα 2,4 Ghz και επισης υπαρχει και WIFI στο ίδιο σπιτι στα 2,4 Ghz φυσικα.

ΤΙ μάρκα να πάρω να λυτρωθώ πια ? και τι μοντελο εε..

buffos
08-06-04, 17:24
Αυτό που πηρες είναι wireless sender reciever. Κανονικά θα έπρεπε να σου δουλεύει μια χαρά.

Αυτό που αναφέρω εγώ έχει UHF transmitter και στέλνει το σήμα στα UHF.

sdikr
08-06-04, 21:16
εγώ πλήρωσα ρε παδια 90 ευρια για να παρς ενα φοβερο και τρομερο send receive και remote control sending για 2 Τηλεοράσεις συστηματακι και αναθεμα αν δουλευει σε αποσταση 20 μετρα το ενα απο το αλλο σε ξεχωριστα δωμάτια.

αν σου δουλέυει στα 20 μέτρα ανάμεσα απο τοίχους κλπ πρέπει να είσαι χαρούμενος !
αλλίως ρίξε μια ματιά αν παρεμβάλεται τίποτα ηλεκτρικό ανάμεσα στις δύο κεραίες, καθώς να ρίξεις και μία ματιά στα channels άν έχουν

Durdyn
08-06-04, 23:16
Κι αν δεις ότι δεν παρεμβάλλεται κάτι γκρέμισε τους τοίχους. Μπορεί να μην έχεις πολλά δωμάτια, θα έχεις πολλές τηλεοράσεις με Nova όμως !

:D

kubiak
09-06-04, 14:22
Μπορεί να μην έχεις πολλά δωμάτια, θα έχεις πολλές τηλεοράσεις με Nova όμως !


χαχαχαχα καλό....

φιλικά...

yiapap
09-06-04, 18:55
εγώ πλήρωσα ρε παδια 90 ευρια για να παρς ενα φοβερο και τρομερο send receive και remote control sending για 2 Τηλεοράσεις συστηματακι και αναθεμα αν δουλευει σε αποσταση 20 μετρα το ενα απο το αλλο σε ξεχωριστα δωμάτια.

αν σου δουλέυει στα 20 μέτρα ανάμεσα απο τοίχους κλπ πρέπει να είσαι χαρούμενος !
αλλίως ρίξε μια ματιά αν παρεμβάλεται τίποτα ηλεκτρικό ανάμεσα στις δύο κεραίες, καθώς να ρίξεις και μία ματιά στα channels άν έχουν

Οπως λέει και ο sdikr, 20 μέτρα είναι 6+ όροφοι πολυκατοικίας!!! Μα που μένεις;;;

mavlok
09-06-04, 20:54
εγώ πλήρωσα ρε παδια 90 ευρια για να παρς ενα φοβερο και τρομερο send receive και remote control sending για 2 Τηλεοράσεις συστηματακι και αναθεμα αν δουλευει σε αποσταση 20 μετρα το ενα απο το αλλο σε ξεχωριστα δωμάτια.


Δοκιμασε μηπως εχεις βαλει τα scart αναποδα. Το scart του sender δεν παιζει στον receiver.
Το ξερω γιατι εφαγα μιαμιση ωρα μεχρι να καταλαβω τι δεν παει καλα...

Bororo
03-01-06, 18:01
Βρήκα αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-6870.html) στο αρχείο του forum και μπορώ να πώ οτι με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα... είμαι αρκετά άσχετος με το θέμα και το μόνο που βρήκα σαν συσκευή που αν μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά είναι αυτό. (http://www.satlux.gr/satlux/product.asp?pf%5Fid=VIDEO+SENDER&dept%5Fid=16)

Έχει κάνει κάποιος απο σας κάτι παρόμοιο?? θα μπορώ να αλλάζω κανάλια της Nova απ το σαλόνι στο δωμάτιο(που βρίσκεται ο αποκωδικοπιοιτής)??? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για έναν τέτοιου είδους τηλεχειρισμό??

Καλή Χρονιά σε όλους σας!

psyxakias
03-01-06, 18:55
Αν θες να μπορείς να αλλάζεις και κανάλια τότε η λύση είναι αρκετά ακριβότερη. Και είναι ο εξοπλισμος πάντα αν δυο συσκευες sender και reciever.Το κόστος εξοπλισμού για να αλλάζεις κανάλια εξ'αποστάσεως (με sender/receiver συσκευές όπως είπες) είναι <50€. Δηλαδή ο δέκτης να είναι στο ένα δωμάτιο και εσύ με τηλεκοντρόλ (το ίδιο ή 2ο) στο άλλο. Είχα πάρει ένα RF Extender της Advantage (AWX701) πριν 2-3 χρόνια και ακόμα λειτουργεί περίφημα.



Δοκιμασε μηπως εχεις βαλει τα scart αναποδα. Το scart του sender δεν παιζει στον receiver. Το ξερω γιατι εφαγα μιαμιση ωρα μεχρι να καταλαβω τι δεν παει καλα...Το δικό μου εμένα δεν χρησιμοποιεί καν scart, απλώς ότι τηλεκοντρόλ υπερύθρων χρησιμοποιήσω στο ένα δωμάτιο (TV, Nova, Hi-Fi, A/C) μεταφέρεται στο άλλο και ουδέποτε μου παρουσιάστηκε πρόβλημα (πχ να ανοίξω καταλάθος το κλιματιστικό, lol). Αν είχα ίδιο τύπο κλιματιστικά στα δύο δωμάτια, θα είχα χοντρό πρόβλημα..

Edit: όντως πάντως δεν έχω δοκιμάσει σε μεγάλες αποστάσεις το συγκεκριμένο sender/receiver και για λόγω του μειομένου κόστους του, αμφιβάλλω ότι θα λειτουργεί.

Edit2: χαχαχαχα τώρα συνειδητοποίησα ότι απάντησα (με quotes κιόλας) σε 2 ετών thread. Ωραίο ξέθαμα Bororo :lol:

psyxakias
03-01-06, 19:11
Βρήκα αυτό το thread (http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-6870.html) στο αρχείο του forum και μπορώ να πώ οτι με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα... είμαι αρκετά άσχετος με το θέμα και το μόνο που βρήκα σαν συσκευή που αν μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά είναι αυτό. (http://www.satlux.gr/satlux/product.asp?pf%5Fid=VIDEO+SENDER&dept%5Fid=16)Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι για να μεταφέρει και εικόνα/ήχο. Εγώ έχω αυτό εδώ (αν και δε το έχω αγοράσει από τη συγκεκριμένη εταιρεία, στο google τους βρήκα) που μεταφέρει μόνο τηλεχειρισμό και έχει ~30€:

http://www.tele.gr/html/30.HTM
AWV-701 ΣΕΤ RECEIVER & TRANSMITTER(28 ευρώ)
AWV-701 RECEIVER (15 ευρώ)
AWV-701 TRANSMITTER (15 ευρώ)
Οδηγίες: http://www.tele.gr/pdf1/%5CCawv-701.pdf

Εσύ δηλαδή χρειάζεσαι το set.

ΥΣ: Άμα ψάξεις AWV-701 στο google θα σου βγάλει μόνο ελληνικά sites, επειδή έχουν κάνει λάθος στην TELE (που είναι και ο προμηθευτής τους απ'ότι κατάλαβα) διότι το σωστό όνομα του μοντέλου είναι AWX-701 ;)

mavlok
03-01-06, 19:33
Βασικα οπως ειπωθηκε και παραπανω, πριν δυο χρονια:thumbsup1, θα πας σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και θα παρεις ενα sender/receiver. Συνηθως εχουν τουλαχιστον δυο μαρκες, με την λιγο πιο ακριβη θα εισαι ok απο θεμα αποστασης (εκτος αν μενεις σε γηπεδο). Θα συνδεσεις το sender στη Nova και το receiver στην αλλη τηλεοραση. Μαζι με το εικονα/ηχο μεταφερει και τη συχνοτητα του remote control ωστε να μπορεις να αλλαζεις καναλι και απο τα δυο δωματια, αρα παρε και δευτερο r/c (οχι original, tele που ειπε και ο psyx ειναι τα πιο κοινα και θα τα βρεις στα ιδιο καταστημα ηλεκτρονικων).

Παντως αν εισαστε πολλα ατομα στο σπιτι κατανταει σπαστικο απο ενα σημειο και μετα γιατι συνεχως σου αλλαζουν καναλι εκει που δεν το περιμενεις (βεβαια εχει διακοπτη οn/off). Εγω παντως δεν το χρησιμοποιω πια. Ετσι κι αλλιως δεν εχει να δεις και τιποτα ιδιαιτερο ουτε στη Nova ουτε στην τηλεοραση.

puntomania
03-01-06, 22:14
Πήγαινε σε ένα καλό μαγαζί με δορυφορικά και πες τους τη θες… πιστεύω πως θα σε καθοδηγήσουνε σχετικώς.

avatarious
05-01-06, 04:55
επίσης κ εγώ εχω ένα με 65 ευρώ και στέλνει κ σήμα remote control.αν σας κανει παράσιτα προσπαθήστε να τα έχετε έτσι ώστε το ένα να κοιτάει το άλλο( εαν δεν υπήρχαν οι τοίχοι) στην αρχή τα είχα βάλει στο άσχετο και όλο παράσιτα είχα....

mavro gala
09-01-06, 21:05
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν 2-3 βδομάδες πήρα από τα lidl ένα set πομποδέκτη μάρκας welltech με 30 €. Δουλεύει άψογα και έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Εγώ το χρησιμοποιώ από το 1 δωμάτιο στο άλλο αλλά δουλεύει και στο κάτω πάτωμα. Αν δε βιάζεσαι περίμενε, κάποια στιγμή θα τα ξαναβγάλει, συνήθως τα προϊόντα στο lidl κάνουν κύκλους 2-3 μηνών ίσως και λιγότερο.

savvas
09-01-06, 21:59
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν 2-3 βδομάδες πήρα από τα lidl ένα set πομποδέκτη μάρκας welltech με 30 €. Δουλεύει άψογα και έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Εγώ το χρησιμοποιώ από το 1 δωμάτιο στο άλλο αλλά δουλεύει και στο κάτω πάτωμα. Αν δε βιάζεσαι περίμενε, κάποια στιγμή θα τα ξαναβγάλει, συνήθως τα προϊόντα στο lidl κάνουν κύκλους 2-3 μηνών ίσως και λιγότερο.
Γεια σου Παναγιωτη (μαυρο γαλα).
Τα πηρα και γω τοτε, αλλα βαριεμαι να τα συνδεσω!!!!!!!!!!! χαχαχαχα
Χαιρομαι που λες οτι δουλεουν ρολοι...
(Εγγυηση 3 χρονια, αφου τα στειλεις στη Γερμανια! δε φτανουν 80€, για εξοδα αποστολης! στειλε-φερε).

Θα σου στειλω μηνυμα στο φορουμ μας, εχω βρει σερβιτορο εξ ανατολας, και βλεπω φως σε πολλα... :twisted:

lpap
09-01-06, 22:16
εγώ πλήρωσα ρε παδια 90 ευρια για να παρς ενα φοβερο και τρομερο send receive και remote control sending για 2 Τηλεοράσεις συστηματακι και αναθεμα αν δουλευει σε αποσταση 20 μετρα το ενα απο το αλλο σε ξεχωριστα δωμάτια.

ΔΟυλευει στα 2,4 Ghz και επισης υπαρχει και WIFI στο ίδιο σπιτι στα 2,4 Ghz φυσικα.

ΤΙ μάρκα να πάρω να λυτρωθώ πια ? και τι μοντελο εε..

:offtopic: Συγνώμη φίλε μου για την αφελή ερώτηση: Σε τί σπίτι ζείς και έχει απόσταση το ένα δωμάτιο από το άλλο 20 μέτρα ; Σε παλάτι ; Και τελικά πόσα δωμάτια έχει συνολικά το σπίτι σου ; :worthy:

Bororo
11-01-06, 22:08
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν 2-3 βδομάδες πήρα από τα lidl ένα set πομποδέκτη μάρκας welltech με 30 €. Δουλεύει άψογα και έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Εγώ το χρησιμοποιώ από το 1 δωμάτιο στο άλλο αλλά δουλεύει και στο κάτω πάτωμα. Αν δε βιάζεσαι περίμενε, κάποια στιγμή θα τα ξαναβγάλει, συνήθως τα προϊόντα στο lidl κάνουν κύκλους 2-3 μηνών ίσως και λιγότερο.

Αχχχχ :( δεν παιζει να υπαρχει ακόμα ε? Τα λεμε αυτά παναγιωτή (οπως έμαθα από παραπάνω post ;)) Μήπως είναι κανείς κοντά σε κανένα lidl να πάει να τσεκάρει?

savvas
12-01-06, 15:50
Αχχχχ :( δεν παιζει να υπαρχει ακόμα ε? Τα λεμε αυτά παναγιωτή (οπως έμαθα από παραπάνω post ;)) Μήπως είναι κανείς κοντά σε κανένα lidl να πάει να τσεκάρει?

Σημερα πηγα, αλλα "ξεραίλα"...

Οπως ειπε ο μαυρόγαλος :twisted: , σε 1-3 μηνες θα τα ξαναφέρουν!

Παναγιωτη, ποθεν εσχες, εχεις και δυόροφο σπιτι εεεεε... :cool:

mavro gala
12-01-06, 19:48
Αχχχχ :( δεν παιζει να υπαρχει ακόμα ε? Τα λεμε αυτά παναγιωτή (οπως έμαθα από παραπάνω post ;)) Μήπως είναι κανείς κοντά σε κανένα lidl να πάει να τσεκάρει?
Δυστυχώς φίλε μου, δεν "μούκοψε" να το ποστάρω. Υπόσχομαι την επόμενη φορά (αν το πάρω χαμπάρι) θα το πω αμέσως. Το κουφό είναι πως πήρα άδεια από τη δουλειά να πάω πρωί-πρωί να το πάρω μή φύγει σε χρόνο dt και ήμουν ο μόνος που το πήρε... :lol:
Πάντως πιστεύω πως δεν τάχει πουλήσει όλα. Σε κάποια κεντρική αποθήκη θα τα έχει στοιβαγμένα. Αν πιάσεις τον προϊστάμενο απο κάποιο lidl και τον παρακαλέσεις να ρωτήσει αν υπάρχουν, μπορεί και να γίνει η δουλειά σου.

Σάββα, από κάτω μένουν οι γονείς μου και με το μαραφέτι αυτό, βλέπει ο πατέρας μου μπάλα (ξέρεις από που...). Και βέβαια έχω διόρωφο σπίτι. Εδώ έχει η Μπεζαντάκου, εγώ δεν θάχω? Τόσα χρόνια κλέβω την εφορία, μα μη φτιάξω ένα κεραμίδι να στεγάσω τα ανομήματά μου? :lol: Και που να δεις αυτό που παίρνω προίκα... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.