PDA

Επιστροφή στο Forum : SSD Kingston



chillath
15-12-12, 18:31
Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα δισκάκι ssd, και επειδή έχω κάποια συμπάθεια στην kingston, σκεφτόμουνα να πάρω από την εταιρία αυτή. Κάπου στα 120GB sata3 είναι μια χαρά. Γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόπιστα αυτά τα δισκάκια? Υπάρχει κάποια μάρκα που είναι πιο γνωστή για την αξιοπιστία της ?

ευχαριστώ

panoc
15-12-12, 19:07
samsung 830/840/840pro

biggeo65
15-12-12, 22:34
Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα δισκάκι ssd, και επειδή έχω κάποια συμπάθεια στην kingston, σκεφτόμουνα να πάρω από την εταιρία αυτή. Κάπου στα 120GB sata3 είναι μια χαρά. Γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόπιστα αυτά τα δισκάκια? Υπάρχει κάποια μάρκα που είναι πιο γνωστή για την αξιοπιστία της ?

ευχαριστώ

Στους SSD δίσκους υπάρχουν πέντε κατηγορίες κι εξαρτώνται από τον controller.
Για ποιόν Kingston ενδιαφέρεσαι;

Π.χ. η σειρά V+ της Kingston χρησημοποιεί και Samsung και Τoshiba controller,
εξαρτάται από το part number που έχει.
Στο site της Κingston θα βρεις λεπτομερειες, για το μοντέλο που θέλεις.

H σειρά HyperX της Kingston έχει Sandforce, οπότε όπως βλέπεις είναι ανάλογα με το μοντέλο.

Πιο αξιόπιστοι, θα έλεγα οι Samsung 840 pro, λόγω 5ετούς εγγύησης,
όπως και οι νέοι OCZ Vertex 4, με τον Indillinx .

O Samsung 830, γιατί έχει καιρό στην αγορά,χωρίς να έχει ακουστεί κάτι αρνητικό,με 3 χρόνια εγγύηση.
Και γιατί πιστεύω ότι controller και μνήμες από την ίδια εταιρεία ,συνεργάζονται καλύτερα.

chillath
15-12-12, 23:18
Για τον HyperX σκεφτομουνα, δεν το πολυ έψαξα, απλά εμπειστεύομαι την συγκεκριμένη εταιρία, λόγω της παρουσίας της τόσα χρόνια. Για S;amsung δεν θέλω πάλι λόγω της εταιρίας. Θα κοιτάξω και τις τιμές των OCZ να συγκρίνω.

biggeo65
16-12-12, 03:29
Για τον HyperX σκεφτομουνα, δεν το πολυ έψαξα, απλά εμπειστεύομαι την συγκεκριμένη εταιρία, λόγω της παρουσίας της τόσα χρόνια. Για S;amsung δεν θέλω πάλι λόγω της εταιρίας. Θα κοιτάξω και τις τιμές των OCZ να συγκρίνω.

Η Κingston δεν έχει δικούς της SSD. Bάζει την μνήμη, κι εμπιστεύεται τους controllers άλλων εταιρειών.
Ο HyperX έχει controller Sandforce, όπως ο INTEL 330, οι Corsair Force 3 &GT,OCZ Vertex 3 klp.
Αυτό που αλλάζει στον καθένα είναι η μνήμη ΝΑΝD.

Πάντως για την τιμή του ( 109€ ) ,σε πραγματικές εφαρμογές o HyperX,
συγκρίνεται (http://www.tweaktown.com/reviews/4902/kingston_hyperx_3k_120gb_solid_state_drive_review/index9.html) μόνο με τον Plextor M3 ,και τον INTEL 520 ,κι ο Plextor έχει διπλάσια τιμή.

Ο OCZ Vertex 4 αν και ο πιο γρήγορος στα benchmarks,
o ΗyperX δείχνει να τα πάει καλύτερα σε καθημερινές εφαρμογές.

chillath
16-12-12, 14:36
Τhanks, η αλήθεια είναι οτι το θέμα δεν εξαντλείται, αλλά είναι και το οικονομικό που σε κατευθύνει.

biggeo65
16-12-12, 14:56
Σε πολύ καλή τιμή είναι ο HyperX κι αν αληθεύουν τα τεστ, είναι πολύ καλή αγορά.
Μόνο που έχει τρία χρόνια εγγύηση, έναντι 5 χρόνια του Vertex 4

@ ADSLgr.com All rights reserved.