PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συνεχείς αποσυνδέσεις και ταχύτητα < 2 mbps - Παπάγου



darkeid
16-12-12, 01:17
Καλησπέρα σας παιδιά,

Γνωρίζω ότι η περιοχή (Παπάγου) έχει πολύ μεγάλη απόσταση από το DSLAM Χολαργού (κάτι λιγότερο από 4 χλμ) και ίσως οι καλωδιώσεις να περάστηκαν επί χούντας , γι'αυτό και έιχα συμβιβαστεί με μία μέση ταχύτητα 3.0 - 3.5 mbps. Στον χάρτη ευρυζωνικότητας του ΕΕΤΤ από ότι βλέπω και οι γείτονες μου στην καλύτερη μέτρηση τους έπιαναν 3.8.

Aπό το 2007 που τους τα σκάω δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα πλην μιας φοράς αλλά πάλι καλά μετά από 2-3 εβδομάδες είχαν αξιωθεί και το επισκεύασαν

Πρίν από ένα μήνα περίπου ξεκίνησα να παρατηρώ ότι η ταχύτητα κλείδωνε αρχικά κάτω απο τα 2 mbps , επειδή δεν είχα ιδιαίτερο θέμα στο online gaming δεν ασχολήθηκα. Εδω και 2 εβδομάδες η ιστορία έχει γίνει βάσανιστήριο. Αποσυνδέσεις ανά περίπου 1 ώρα , άλλες φορές πέφτει μετά απο 15 λεπτά , άλλες φορές μετά από 4 ώρες κ.α.

Ειδικά πρίν 5 μέρες είδα το router για 1η φορά γενικά από όλες τις γραμμές γνωστών μου που έχω δει , ταχύτητα να κλειδώνει στα 1.3 mbps. Το noise margin είναι όπως πάντα περίπου 45 db δεν υπήρξε αλλαγή σε αυτό.

Το περιέργο είναι ότι όταν κολλάει η γραμμή δεν μπορώ να μπώ ούτε στην σελίδα του router καθώς η σελίδα στον browser απλά μένει κενή μέχρι που λέει ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Η λυχνία Οnline στο Netfaster IAD μένει σταθερή για περίπου 1-2 λεπτά και μετά γίνεται κόκκινη. Το πρόβλημα αποκαταστάται μόνο με σβήσιμο-άναμα του router, να φανταστείτε ότι έκανα μόντα και έφερα το router πάνω στο pc για να μην χρειάζεται να σηκώνομαι συνέχεια.

Και εδώ αρχίζουν οι ομορφιές της εξυπηρέτησης. Επικοινωνώ με την εταιρία Παρασκευή 07/12 και αναφέρω το θέμα , μου λένε άμεσα ότι θα σας καλέσει τεχνικός την Δευτέρα για ρ/β κλπ για έλεγχο της γραμμής. Την Δευτέρα δεν κάλεσε κανένας όυτε και την Τρίτη.

Μετά από 3 επιπλέον τηλεφωνήματα μέσα στην εβδομάδα στην εταιρία (που μου λέγανε συγγνώμη θα αφήσουν σημείωση να απαντήσουν άμεσα) , στις 14/12 με καλούν για το ρ/β την Δευτέρα που έρχεται 17/12. Βέβαια τα παιδιά στο τηλέφωνο ήταν παραπάνω απο ευγενικοί.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τυχών άλλος παθόντας στην γύρω περιοχή - κοντά στον περιφερειακό (Κατεχάκη - Καρέα) , ή αν κάποιος έχει γνώση στο ποιά εταιρία έχει τους λιγότερους πελάτες στο DSLAM Χολαργού (:hmm:).

Να είστε καλά όλοι και καλές γιορτές.

Vitruvian78
16-12-12, 06:54
Παιζει να τα εχει φτυσει το ρουτερ. Εχεις δοκιμασει με καποιο αλλο;

darkeid
17-12-12, 17:56
Δοκίμασα με ένα cellpipe 7130 αλλά ανέβασε +15db όπως αναμένεται με το κολομηχάνημα αυτό , αν και είχα λιγότερες αποσυνδέσεις και δεν κόλλαγε ποτέ η σελίδα του router ο χρόνος απόκρισης του net ήταν χειρότερος , πχ. πάταγες click και περίμενες 3-4 δευτερόλεπτα να πάρει μπροστά και ΝΑΙ είδα και το router για πρώτη φορά στα χρονικά του Ελληνικού internet να κλειδώνει ΣΤΑ 1.1 ΜΒPS!!!

Ήρθε και ο τεχνικός τους σήμερα ο άψογος στην συμπεριφορά , άλλαξα όλο το καλώδιο από το κουτί μέχρι και το πριζάκι του τοίχου. Aναγγελία βλάβης ΟΤΕ και άγιος ο θεός , τουλάχιστον μέσα στα καψόνια που τρώω έφτασε και μύνημα στο κινητό χωρίς να ζητήσω τίποτα ότι το αίτημα πίστωσης σας εγκρίνεται γιατί μάλλον κατάλαβαν ότι ήδη ψάχνομαι για αλλού. στα 30 λεπτά uptime έφαγα και το 1ο dc

Άσχετο τα modem-stick 4G τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Aπό latency πώς πάνε;

Vitruvian78
18-12-12, 09:54
Δεν νομιζω οτι η λυση αυτη ειναι καταλληλη για gaming

darkeid
11-01-13, 00:22
Μια τελική σύνοψη στο θέμα, για ενημέρωση σας.

Στις 21/12 Παρασκευή η ταχύτητα επέστρεψε στα γνώριμα επίπεδα της (3.3mbps) αλλά το router συνέχιζε και κόλλαγε. Προσπάθησα στις 11:00 το πρωί να αναφέρω στο τηλ. κέντρο της HOL ότι έφταιγε το router και μου είπαν ότι θα ενημερώσουν το τεχνικό τμήμα.

Στις 14:00 ξανακάλεσα και ζήτησα να μιλήσω με τεχνικό , είπαν θα με ξανακαλέσουν
Στις 18:00 ξανακάλεσα και ζήτησα να μάθω γιατί με έχουν γραμμένο , ζήτησαν συγγνώμη και ότι θα επισπεύσουν το θέμα
Στις 21:00 σταμάτησε να λειτουργεί (εντελώς τυχαία) το router , κοκκίνησε η λυχνία power και έχασε το firmware. Hμουν αρκετά εξοργισμένος και στην επικοινωνία που είχα μου επανέλαβαν ότι μου έλεγαν όλη μέρα.

Στις 22/12 κατά τις 09:00 το πρωί κάλεσα να ρωτήσω γιατί τόση αδιαφορία και μου απαντούν ότι χτες το βράδυ στις 23:00 ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟΥΣ. Φυσικά ρώτησα γιατί ήμουν τόσο #$$άκας που τους πληρώνω 5 χρόνια , με το που άκουσα ότι θα ενημερώσουν το τεχνικό τμήμα , πήγα με το αμάξι μου στην Αδριανείου - κεντρικά και ζήτησα από τον securita στην είσοδο να κατέβει ένας άνθρωπος να μου μιλήσει (είχα το router ήδη πακεταρισμένο) , όχι μόνο δεν κατέβηκε κάποιος , περίμενα και 10' να πιάσει γραμμή ο securitas από το τηλέφωνο της εισόδου του κτιρίου της HOL γραμμή για να με βάλει να μιλήσω.

Μην σας κουράζω άλλο , μου είπαν να πάω σπίτι μου και ότι δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να κάνουν κάτι για το router γιατί το τμήμα είναι κλειστό.

Πήγα άμεσα σε άλλο παροχέα και έκανα αίτηση. Σήμερα είναι η 1η μέρα ενεργοποίησης και φανταστείτε , ότι , αν και ακόμα χαμηλή σε Ελλήνικά επίπεδα , το thomson που μου έδωσαν χρονίζει περίπου στα 4,5 mbps.

Πόσο θύμα ήμουν για 5 έτη αναρωτιέμαι ακόμα. Μια φιλική συμβουλή, μακρία από HOL.

Vitruvian78
11-01-13, 11:39
Αν πηγες στη forthnet ειναι λογικο να συγχρονιζεις λιγο παραπανω, γιατι εχει χαμηλοτερα το snr της. Πες ομως αν λυθηκαν και τα προβλήματα της γραμμης σου.

ntua
24-01-13, 00:37
Τα ίδια βλέπω στο Χολαργό. Και δεν είναι καν πολύ χαμηλή η ταχύτητα εκεί. Πάνω από 10Mbit πιάνει αλλά ποτέ πολύ. Μάλλον το dslam είναι στο διάστημα, μακριά από όλες τις περιοχές.

Έλεγα να κατέβαζα και την ταχύτητα στα 8 μπας και γίνει τίποτα αλλά αυτή η μπακατέλα που δίνουν (του κόκκαλη) δεν έχει καν σεττινγκ.

darkeid
11-02-13, 18:20
Μετά από πολύ καιρό και με αλλαγή πάροχου από τις αρχές Γενάρη


DSL Connection

View more...

Uptime: 0 days, 0:01:42

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 985 / 5.746

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 38,18 / 178,46

Απορώ πως καθόμουν σα μαλάκας και τους πλήρωνα τόσα χρόνια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.