PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα Upload σε συνδέσεις με KV [30/2.5 και 50/5]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

nikos_2006
16-12-12, 13:18
Καλημέρα σε όλους.
Έχω γραμμή connx 30/2.5

Τα στατιστικά είναι αυτά.
116985

Κλειδώνω στα 2495/29999
Είμαι συνδεδεμένος σε νέα καμπίνα στα 100m

Από τη πρώτη μέρα που ενεργοποιήθηκε, το download speed
είναι μια χαρά σε όλες τις δοκιμές που έκανα (ftp/http κτλπ).

Όχι όμως το upload παρόλο που κλειδώνω στο μέγιστο.

Σε dropbox ανεβάζω με 10 KB/s. Το ίδιο σε ftp/email attachments κτλπ.

Παρόλο που το speedtest.net δείχνει χαμηλότερο upload, απο αυτό που κλειδώνω
πάλι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική ταχύτητα που βλέπω όταν κάνω upload.
Με ~1.3mbps που βγάζει αποτέλεσμα θα πρεπε να βλέπω ταχύτητα ~110-120ΚΒ/s.
Με adsl κλείδωνα στα 11/1 και έβλεπα dl και up speed 1.1ΜΒ/s και 90ΚΒ/s αντίστοιχα.

116986
116987
116988
116989
116990
116992

Το δήλωσα βλάβη και με πήραν τηλέφωνο. Τους εξήγησα πάνω κάτω αυτά που λέω και εδώ.
Και μου απάντησαν πως βλέπουν όντως οτι κλειδώνω στα 2495/29999 και δε μπορούν να ερμηνεύσουν
γιατί ενώ το download είναι μια χαρά, το upload δεν είναι.
Μου πρότειναν να δοκιμάσω και torrents, να δω αν υπάρχει διαφορά στο up αλλά τπτ. Πάλι με ~10ΚΒ/s.
Μου στείλαν μνμ ότι η βλάβη αποκαταστάθηκε, αλλά η κατάσταση παραμένει ίδια.

Έχω κάνει αρκετές δοκιμές (άλλες lan ports, απομόνωση γραμμής, άλλα καλώδια ethernet κτλπ).
Ψάχνοντας στο net βρήκα μια παρόμοια περίπτωση σε αυτό to thread (παραθέτω κάποια quotes, αλλά καλύτερα δείτε το original για φωτο)

http://www.geekzone.co.nz/forums.asp?forumid=90&topicid=105921

A: Today my Snap connection switched to VDSL2. I changed the account settings on my Fritz!Box and it happily reconnected. So far the stats look reasonable
But when I run a speedtest, I getting much lower upload speeds

B: Can you check on your Fritz under Internet > Account Information down the bottom there should be connection settings area with a speed rate limit.
If this is set to auto detect put it on manual and just 100000 / 100000 then apply and re test.
Feel free to set these to what you want afterwards but would be good to open them right up to see if that's the issue.

A: Thanks looks like that was the problem!
Those speed limits aren't on the account information tab when the connection is set to DSL,
but I did remember seeing them before so I had a bit of hunt around and found that if I set the connection type to "external modem or router" then they showed up.
The download limit with 15000 so that didn't seem to be enforced but the upload limit of 1024 looks like it was. With them both set to 100000 things are looking very good:

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως υπάρχει κάποιος αντίστοιχος limiter στο ZXDSL 931VII που ευθύνεται.
Έψαξα όλο το interface του router ή έλεγα μήπως υπάρχει κάποια εντολή μέσω telnet αλλά δε βρήκα κάτι.
Όποιος έχει την καλοσύνη και ξέρει κάτι ή το πιο πάνω στοιχείο μπορεί να οδηγήσει κάπου ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

PS1: To atten 0/0 στο χθεσινό τηλ το ανέφερα και μου είπαν πως αυτό είναι φυσιολογικό γτ παίρνω vdsl από καμπίνα.
PS2: To αρνητικό output power στο up που φαίνεται στα stats του router επειδή μου κανε εντύπωση, το ψαξα λίγο και είναι φυσιολογική σαν μέτρηση.
PS3: Τα login credentials για το telnet τα ποσταρα και αλλού αλλά τα βάζω και εδώ
116929

apostolt
16-12-12, 13:31
Για ο speedtest μπορω να σου πω καθως το εψαξα λιγο, προβλημα εχουν οι server, δεν ξερω γιατι αλλα μονο ο server στην Θεσσαλονικη δειχνει το σωστο up ολοι οι αλλοι δειχνουν πιο λιγο.

nikos_2006
16-12-12, 13:38
Ωραίος thx.
Να και τα αποτελέσματα απο θεσσαλονίκη. Όντως δείχνει υψηλότερο up, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

116994
116995
116997

farcry
17-12-12, 02:18
κανε το speedtest εδω


http://broadbandtest.eett.gr/n.php

- - - Updated - - -



Σκέφτομαι λοιπόν μήπως υπάρχει κάποιος αντίστοιχος limiter στο ZXDSL 931VII που ευθύνεται.
Έψαξα όλο το interface του router ή έλεγα μήπως υπάρχει κάποια εντολή μέσω telnet αλλά δε βρήκα κάτι.
Όποιος έχει την καλοσύνη και ξέρει κάτι ή το πιο πάνω στοιχείο μπορεί να οδηγήσει κάπου ας βοηθήσει.



limiter οχι δεν υπαρχει. κατι αλλο φταιει αλλα δε ξερω τι

nikos_2006
17-12-12, 13:37
Καλημερα φιλε μου.
Τα χω κανει και αυτα τα tests στο εεττ. Δεν έδειξαν τπτ διαφορετικό ή κατι αλλο μεμπτό.


κατι αλλο φταιει αλλα δε ξερω τι

εννοείς πως εχεις και συ το ίδιο πρόβλημα;

ξαναδήλωσα βλάβη πάντως σήμερα.

Polynomial
17-12-12, 16:45
Χμμμ ενώ εδώ και μέρες το upload ήταν λίγο ψόφιο (1.5-2.5 απο speedtest, 250 KB/s max σε torrent).

Σήμερα έχω αυτά τα αποτελέσματα από speedtest (και την ανάλογη ταχύτητα σε torrent).
117040

Zer0c00L
17-12-12, 20:28
επειδη εγω εχω 5 up αλλα εγω ειμαι στο πιλοτικο και πες.....
αλλα και φιλος που ειναι στο εμπορικο 30αρι και εχει 2.5 (πες 3) up σε οτι αφορα τα τορρεντ εξαρταται καθαρα απο αυτο τι up θα πιασεις

στο λεω γιατι εχουμε πιασει τα μεγιστα του UP που δινει

Polynomial
18-12-12, 00:41
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από το upload μέχρι τώρα... Ακόμα και με αποτελέσματα της μορφής 117063 έξω από torrent η ταχύτητα είναι άθλια. Το καλύτερο up που έχω δει (ανάμεσα σε dropbox, box, rapidshare, mediafire, youtube) ήταν 150 KB/s σταθερά στο youtube.

Δεν μιλάω καν για κανα δυό bandwidth tests προς τους ευρωπαϊκους servers των twitch.tv own3d.tv. Το own3d βγάζει 400-600 kbps (bits) ενώ το twitch ~1300-1500 kbps με μερικά spikes 1900-2100. :rainy:

Παίζει να είναι θέμα bandwidth/δικτύου του ΟΤΕ ή απλά θα πάρει λίγο καιρό να στρώσει το VDSL?

farcry
18-12-12, 01:48
εννοείς πως εχεις και συ το ίδιο πρόβλημα;


οχι απλα αυτο ειναι προβλημα. κανονικα δε πρεπει να σου συμβαινει

- - - Updated - - -


Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από το upload μέχρι τώρα... Ακόμα και με αποτελέσματα της μορφής 117063 έξω από torrent η ταχύτητα είναι άθλια. Το καλύτερο up που έχω δει (ανάμεσα σε dropbox, box, rapidshare, mediafire, youtube) ήταν 150 KB/s σταθερά στο youtube.



upload video σε facebook δοκιμασες? δε ξερω αν αλλαζει κατι απλα μου ηρθε ιδεα!

Polynomial
18-12-12, 13:36
upload video σε facebook δοκιμασες? δε ξερω αν αλλαζει κατι απλα μου ηρθε ιδεα!

6MB ήθελαν τουλάχιστον 12 λεπτά για να ανέβουν :down:.

Υποπτεύομαι ότι κάποιο θέμα με δικτύωση προς εξωτερικό παίζει...

+1 speedtest 117080

farcry
18-12-12, 22:01
κατσε να δοκιμασω και εγω απο λονδινο και θα δουμε

μπα οχι ολα καλα :p

λες να εχει σχεση επειδη ειμαι απο αστικο κεντρο ενω εσυ απο ΚΑΦΑΟ?

http://www.speedtest.net/result/2380763087.png

BoGe
18-12-12, 22:52
Από καφάο που είμαι επίσης και κλειδώνω στα 50/5 δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος για το ανέβασμα
Εκτός από τα αποτελέσματα σε διάφορες σελίδες τύπου speedtest.net που ίσως δεν είναι τόσο αξιόπιστα, ακόμα και σε torrent (με πόρτες σωστά ανοιχτές), ftp που έχω δοκιμάσει το upload μοιάζει να έχει πρόβλημα
Ενώ στο κατέβασμα δεν έχω πρόβλημα, το ανέβασμα δείχνει να απέχει πολύ από όσο θα έπρεπε να είναι
Αυτά όλο το 24ωρο
Μόλις βρω πιο πολύ χρόνο θα δοκιμάσω πάλι πιο σχολαστικά

AssVas
18-12-12, 23:43
http://www.speedtest.net/result/2380958753.png (http://www.speedtest.net)

Polynomial
19-12-12, 00:35
Εγώ μόνο απο Θεσσαλονίκη βλέπω 4-4.5 πάνω, ενώ σε όλες τις εφαρμογές (πρακτικά) το upload μειώθηκε σε σχέση με adsl... Γενικά προς ελληνικούς servers δεν πιάνει μέγιστα αλλά βγάζει κάτι αξιοπρεπές (1-2) ενώ οτιδήποτε προς εξωτερικό είναι σταθερά κατω από 1.

Δήλωσα βλάβη σήμερα και θα το κοιτάξει τεχνικός αύριο.

BoGe
19-12-12, 02:23
Εγώ μόνο απο Θεσσαλονίκη βλέπω 4-4.5 πάνω, ενώ σε όλες τις εφαρμογές (πρακτικά) το upload μειώθηκε σε σχέση με adsl... Γενικά προς ελληνικούς servers δεν πιάνει μέγιστα αλλά βγάζει κάτι αξιοπρεπές (1-2) ενώ οτιδήποτε προς εξωτερικό είναι σταθερά κατω από 1.

Δήλωσα βλάβη σήμερα και θα το κοιτάξει τεχνικός αύριο.

Ακριβώς

nikos_2006
19-12-12, 14:49
Σε συνέχεια της 2ης δήλωσης βλάβης, τα νεότερα είναι τα εξής.
Μου ζήτησαν να δοκιμάσω να ανεβάσω κάτι εκείνη τη στιγμή ώστε να το δουν και αυτοί απο κει realtime.
Δοκίμασα στο dbox και ανέβαινε με 10KB/s.
Μου ζήτησαν να κάνω attach ένα αρχείο από λογαριασμό email. Δοκίμασα με gmail (απευθειας απο το site, όχι από thunderbird κτλπ) και μόνο σε αυτή την περίπτωση (μπορεί να υπάρχουν κι άλλες)
ανέβαινε γρήγορα. Δε μπορούσα να δω ταχύτητα (μου είπαν ότι ανέβαινε με 2.20mbps αν κτλβα καλά), αλλά και γω έβλεπα οτι όντως το αρχείο που έκανα attach ~20ΜΒ, είχε φτάσει στη μέση μέσα σε ~30sec (πάντως σε λιγότερο απο λεπτό).
Μου είπαν οτι δε ξέρουν γτ σε torrs, dbox κτλπ το upload δεν είναι εντάξει και πως αφού στην περίπτωση του email το upload είναι μια χαρά, η σύνδεσή μου δεν έχει πρόβλημα.

Τώρα να το ξαναδηλώσω βλάβη, να λέω και να μου λένε τα ίδια δεν έχει νόημα. Αλλά και πάλι δε ξέρω τι φταίει.

Πάντως τα πιο πρόσφατα stats από speedtest είναι normal. Μόνο το ping έχει χαλάσει λίγο, σε σχέση με τα προηγούμενα tests.

117155
117156
117157

Polynomial
19-12-12, 19:29
Σήμερα μου έστειλαν ότι αποκαταστάθηκε η βλάβη αλλά δεν υπάρχει καμία διαφορά, ακόμα τα ίδια.

+1 εικόνα ενώ κάνω upload σε server εξωτερικού 117165

BoGe
20-12-12, 21:10
Η γραμμή δίνει την εντύπωση ότι στο upload είναι χωρισμένη παράδειγμα στα 4, με κομμάτια των 1.2Μbps
Οτιδήποτε και οπουδήποτε να δοκιμάσω πάνω από 1.2 στο ανέβασμα δεν ξεπερνά
Συνήθως είναι στα 0.7 με 1.2Mbps
Στιγμιαία μπορεί να ανέβει παραπάνω, αλλά αμέσως πέφτει γύρω στο 1 και πιο κάτω όπως έγραψα και πιο πριν

Αν βάλω κάτι άλλο ταυτόχρονα να ανέβει, ενώ λογικά θα έπρεπε αν η γραμμή αν είχε φτάσει στα οριά της να μοιραστεί το 0.7 με 1.2Mbps του πρώτου αρχείου που ανεβαίνει, το δεύτερο αρχείο ανεβαίνει πάλι με την ίδια ταχύτητα με το πρώτο αρχείο και αθροιστικά η γραμμή μόνο τότε φτάνει τα 2.5 περίπου
Μόνο αν βάλω 3 με 4 αρχεία μαζί θα φτάσει η γραμμή τα οριά της 5Μbps

Είτε σε mail δοκιμάσω (gmail), είτε σε ftp, http transfer ίδια συμπεριφορά

Τα στατιστικά του modem αυτά είναι
Link Status Connected
Modulation Type VDSL2
Actual Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 43342/137808 kbps
Noise Margin (Up/Down) 29.9/30.6 dB
Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB
Output Power (Up/Down) -10.6/6.1 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 1/263
Interleave Delay (Up/Down) 0/10 ms
INP (Up/Down) 0/1 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors (Up/Down) 0/0
FEC Errors (Up/Down) 0/6
HEC Errors (Up/Down) 0/0

Γιατί στο output power έχει -10.6 ;;;;;;

Οι παρατηρήσεις είναι ίδιες ακόμα και όταν το κάνω το modem bridge σε εξωτερικό router

nikos_2006
20-12-12, 21:36
Είσαι πολυ σωστός στις παρατηρήσεις σου.
Και γω το ίδιο έχω παρατηρήσει. σα να χει bandwidth, να μη το δίνει όλο σε ένα όμως, αλλά αθροιστικά να τα πιάνει κάπως.
Γι αυτό μίλησα για τυχόν limiter του router στο πρώτο post.
Για το gmail δε το ξαναδοκίμασα ξανά μετά απο το τηλ τεχνικού που περιγράφω πιο πάνω. Τότε ήταν οκ το up σε gmail.
Σε όλα τα υπόλοιπα πρωτόκολλα στο up παραμένει το πρόβλημα όντως.

Όσον αφορά το αρνητικό output power πάλι απο το πρώτο post του thread


PS2: To αρνητικό output power στο up που φαίνεται στα stats του router επειδή μου κανε εντύπωση, το ψαξα λίγο και είναι φυσιολογική σαν μέτρηση.

Αλλά δε παίρνω κι όρκο. Δε το ψαξα πολύ.

BoGe
20-12-12, 21:49
Είσαι πολυ σωστός στις παρατηρήσεις σου.
Και γω το ίδιο έχω παρατηρήσει. σα να χει bandwidth, να μη το δίνει όλο σε ένα όμως, αλλά αθροιστικά να τα πιάνει κάπως.
Γι αυτό μίλησα για τυχόν limiter του router στο πρώτο post.
Για το gmail δε το ξαναδοκίμασα ξανά μετά απο το τηλ τεχνικού που περιγράφω πιο πάνω. Τότε ήταν οκ το up σε gmail.
Σε όλα τα υπόλοιπα πρωτόκολλα στο up παραμένει το πρόβλημα όντως.

Όσον αφορά το αρνητικό output power πάλι απο το πρώτο post του thread



Αλλά δε παίρνω κι όρκο. Δε το ψαξα πολύ.

Όπως πρόσθεσα μετά, ακόμα και όταν κάνω bridge το modem σε άλλο router πάλι τα ίδια συμβαίνουν
Μήπως δεν είναι θέμα modem

nikos_2006
20-12-12, 21:58
και γω bridged το χω το ΖΤΕ με άλλο router. Το ΖΤΕ το χω σαν modem μόνο.
Αλλά και χωρίς το άλλο router, μόνο του το ΖΤΕ ως modem/router, με reset 30/30/30 default ρυθμισεις και περασμένα μόνο τα στοιχεια σύνδεσης, ένα pc μόνο συνδεδεμένο με eth, γραμμή κατευθείαν πανω στο ΖΤΕ χωρίς splitter, τηλεφωνα εκτός κτλπ, πάλι τα ίδια με το upload.

δε ξέρω και γω τι να σου πω. το καλό της υπόθεσης είναι οτι το πρόβλημα το χουμε αρκετοί. Οπότε ίσως βρεθεί τι φταίει.

farcry
21-12-12, 05:57
παιδια limiter στο μοντεμ δεν υπαρχει σιγουρα. το ξαναλεω

panoc
21-12-12, 06:08
μπας και υπαρχει limit ανα connection απο το παροχο ;

Για να σε εμποδιζει να στησεις πχ πρακτικο http/ftp σερβερ ;

farcry
21-12-12, 06:25
μπας και υπαρχει limit ανα connection απο το παροχο ;

Για να σε εμποδιζει να στησεις πχ πρακτικο http/ftp σερβερ ;

οχι


http://www.speedtest.net/result/2385659294.png

BoGe
21-12-12, 09:58
οχι


http://www.speedtest.net/result/2385659294.png

Ή υπάρχει πρόβλημα ή όπως σωστά έγραψε ο Panoc υπάρχει κάποιο limit ανά connection

Βλέπω ότι παρόμοιο θέμα έχουν αναφέρει όσοι είναι στο πρόγραμμα με upload στα 5 ενώ εσύ έχεις το πακέτο στα 2.5Mbps
Πιθανόν εκεί να μην υπάρχει κάποιο θέμα

Facry και σε μένα τα speedtest κάποιες στιγμές εμφανίζουν αποτελέσματα που είναι πιο κοντά σε αυτό που έπρεπε να είναι
Στην πράξη όμως εκτός από speedtest οι μετρήσεις είναι τραγικές

Δες από server που είναι στην Αθήνα τι βγάζει σε μένα τώρα το speedtest
117227
στο ανέβασμα είναι ίδια τα αποτελέσματα σχεδόν με εσένα που επίσημα έχεις το μισό upload
και θαύμασε τώρα και στην πράξη παράδειγμα με dropbox
117228

Αντίστοιχα τα ίδια και αλλού εκτός dropbox
Με το modem εννοείται συνδέομαι ενσύρματα

Παράδειγμα δοκίμασε να ανεβάσεις κάτι σε dropbox, ή σε κανά ftp μεγάλο αρχείο και πες μας τι βλέπεις

farcry
21-12-12, 13:55
Παράδειγμα δοκίμασε να ανεβάσεις κάτι σε dropbox, ή σε κανά ftp μεγάλο αρχείο και πες μας τι βλέπεις


θα δοκιμασω ενα με sendspace περιμενε

apostolt
21-12-12, 13:59
Μολισ εκανα ενα τεστ σε seedbox με ftp και η ταχυτητα δεν περασε ποτε τα 45KB/s.
Το παραξενο ειναι οτι σε torrent θα δωσει full up οταν μπορεσει.

farcry
21-12-12, 14:02
με 280ΚΒ/s ανεβαζω

- - - Updated - - -

117235

BoGe
21-12-12, 14:03
θα δοκιμασω ενα με sendspace περιμενε

Χωρίς λόγια
117236

farcry
21-12-12, 14:06
δε νομιζω παντως οτι εχει σχεση το πακετο.


μπορουμε να βρουμε καποιον με 50αρα απο αστικο κεντρο? μηπως το θεμα ειναι με τα καφαο

AssVas
21-12-12, 14:13
1)Παιδιά υπάρχει ένας ftp public server ntua or something που να δοκιμάσω να ανεβάσω ένα testfile για να δώ και εγώ; (χωρίς να ψάχνω τα Logins του dropbox) διότι είμαι εκτός σπιτιού.

2)Σε p2p έχουμε δοκιμάσει ; file transfer δηλαδή μεταξύ δύο χρηστών του forum ;

3)Τέλος έχουμε περάσει το τελευταίο firmware και να δούμε εάν το κάνει και με αυτό ;
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/exomplismos/ZTE/p31vii_v2000otet04p7_firmware.zip



Αναμένω απαντήσεις.


Έχω γνωστό που είναι στο πιλοτικό στον ΑΡΗ (Βικτώρια-κυψέλη) με 50άρι για να το δοκιμάσω .

Polynomial
21-12-12, 14:21
Μετά από δήλωση 2ης βλάβης τελικά ήρθε τεχνικός σπίτι και ενώ κοίταξε να δει ότι όλα είναι καλά από τη δική μου πλεύρα (καλωδίωση, μοντεμ κτλ) μου είπε ότι το πρόβλημα είναι γενικό και το έχουν οι περισσότεροι αν όχι όλοι που έχουν καμπινάτο VDSL. Είπε ότι το πρόβλημα έιναι θέμα software από πλευράς ΟΤΕ και όχι hardware και δουλεύουν για να βρουν λύση.


ΥΓ: Ανέβαζα σε dropbox με περίπου 17~KB/s και ο τεχνικός δεν πίστευε τα μάτια του.

farcry
21-12-12, 14:33
ε αρα νταξει. ειναι θεμα των καφαο. αυτα ειναι τα καλα του αστικου κεντρου :p

nikos_2006
21-12-12, 15:10
ε αρα νταξει. ειναι θεμα των καφαο. αυτα ειναι τα καλα του αστικου κεντρου :p

lol οτι θα είχε πρόβλημα το vdsl απο minidslam αυτό δε το περίμενα.


1)Παιδιά υπάρχει ένας ftp public server ntua or something που να δοκιμάσω να ανεβάσω ένα testfile για να δώ και εγώ; (χωρίς να ψάχνω τα Logins του dropbox) διότι είμαι εκτός σπιτιού.

2)Σε p2p έχουμε δοκιμάσει ; file transfer δηλαδή μεταξύ δύο χρηστών του forum ;

3)Τέλος έχουμε περάσει το τελευταίο firmware και να δούμε εάν το κάνει και με αυτό ;
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/exomplismos/ZTE/p31vii_v2000otet04p7_firmware.zip



Αναμένω απαντήσεις.


Έχω γνωστό που είναι στο πιλοτικό στον ΑΡΗ (Βικτώρια-κυψέλη) με 50άρι για να το δοκιμάσω .

1) Δοκίμασε να ανεβάσεις κάτι στο sendspace ή στο mediafire
2) μεταξύ χρηστών του forum όχι. γενικά p2p ναι
3) Βάζω τώρα το fw

AssVas
21-12-12, 15:19
Σε δοκιμή μου από σύνδεση Αστικού στο Dropbox δεν είχα πρόβλημα.
Θα το δοκιμάσω και από το σπίτι που είμαι σε KV .

Όσον αφορά τις ταχύτητες Upload σε ftp server χωρίς κόφτη ούτε εκεί είχα πρόβλημα , full speed .
Ωστόσο όντως και σε άλλο φίλο γείτονά μου στου Ζωγράφου υπάρχει το πρόβλημα. Θα το κοιτάξω αν προλάβω σήμερα και από το σπίτι.

farcry
21-12-12, 15:57
εβαλα το νεο fw αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα

- - - Updated - - -

ακυρο ειδα. εφτιαξαν το ipv6 θεμα που ειχα στο wan connection. δεν μου εμφανιζοταν η επιλογη για ipv6

- - - Updated - - -

μπηκε και το Enable SPI(IPv6) στο firewall

nikos_2006
21-12-12, 16:03
μπα τα ίδια και με το νεο fw

όποτε μάλλον περιμένουμε όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω οτι είναι softwarικο και το ψάχνουν.


117272


//dbox//


117271


//sendspace//


117273


//speedtest//


117242

apostolt
21-12-12, 20:54
Επιβαιβεωνω μετα το firmware update καμια αλλαγη στο speedtest και upload σε ftp.

-21grams
21-12-12, 21:18
Δηλώνω ομοιοπαθής.
Και αρκετά ενοχλημένος επίσης.
Ο κύριος -αν όχι μοναδικός- λόγος που προχώρησα σε αναβάθμιση ήταν το upload rate για το οποίο ο ΟΤΕ κάνει τσιγκουνιές ούτως ή άλλως.
Και τώρα -η VDSL σύνδεση ενεργοποιήθηκε σήμερα το πρωί- διαπιστώνω ότι βρίσκομαι σε πολύ χειρότερη θέση απ' ότι με το aDSL2+ πακέτο [όπου είχα σταθερά 105 kB/sec].
Η πλάκα είναι ότι είχα προγραμματίσει διάφορα uploads με την προοπτική ότι θα εξοικονομούσα χρόνο και τώρα θα πάω ακόμα πιο πίσω :mad:

Ισχύουν όσα ανέφεραν και τα υπόλοιπα μέλη, το rate ανά connection είναι τραγικά χαμηλό [κυμαίνεται από 20 έως 40 kB/sec ανάλογα με τον server].
Αθροιστικά όμως, αν δηλαδή ανεβάσουμε ταυτόχρονα ένα αρχείο σε 10 διαφορετικούς servers (και γ@μώ τα mirroring!), προσεγγίζει την ονομαστική ταχύτητα.
Σε αυτό οφείλονται και οι εικασίες περί κόφτη στο ZTE ή ανεπαρκές configuration κλπ - Ομολογώ πως κι εγώ την ίδια σκέψη έκανα.

Το θέμα είναι ΠΟΤΕ θα επιληφθούν του θέματος οι αρμόδιοι. Έχουν περάσει ήδη 5 (εργάσιμες) μέρες από την μέρα που δημοσιοποιήθηκε το πρόβλημα - Φαντάζομαι πως ενημερώθηκε αντίστοιχα και η ΤΥ του ΟΤΕ.
Εγώ πάντως κάλεσα το 13888 προ ολίγου για να το αναφέρω, αλλά η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε δεν έβλεπε καν ότι είχα αναβαθμιστεί σε VDSL.
Αποτέλεσμα; Μηδέν εις το πηλίκον.
Μου πρότεινε να περιμένω έως αύριο, όταν και λογικά θα έχει ενημερωθεί το σύστημα τους, ούτως ώστε να μπορεί να καταχωρίσει την «βλάβη».
Εντός εισαγωγικών η λέξη βλάβη, γιατί επί της ουσίας δεν «χάλασε» κάτι. Απλώς απαιτούνται κάποιες ενέργειες για να λειτουργήσει όπως προβλέπεται.
Σε κάθε περίπτωση, ΕΜΕΙΣ ταλαιπωρούμαστε και πάλι. Και ΟΧΙ, δεν έχω σκοπό να στήσω FTP server με Dynamic DNS!

Αναφορικά με το firmware του οποίου το Link παρατέθηκε σε προηγούμενα μηνύματα:
Το update αυτό προτάθηκε (από τον ΟΤΕ) σαν λύση για το επίμαχο ζήτημα ή συνιστάται γενικώς σε όλους τους συνδρομητές/κατόχους ZTE;

AssVas
21-12-12, 21:18
Παίδες από το σπίτι KV Ζωγράφου :

Cod4 server upload μέσω filezilla : 550-570kbps σε αρχείο των 100MB
Dropbox http upload : 570-590kbps με μία μικρή πτώση σε αρχείο των 100MB
p2p file transfer : 500-570kbps
sendspace : 520-600kbps
mediafire : δεν έκανα διότι πρέπει να φύγω .

Βέβαια έχω πειράξει το Router λόγω IPV6,port fwd και περιέργειας σε αισχρό βαθμό, αύριο θα του κάνω ένα CFG back up και θα το βάλω σε Factory default settings μήπως και αποκτήσω και εγώ το πρόβλημα.
Αν και κάποιος έκανε αναφορά πως έκανε bridge και το issue ήταν still there, correct me if i am wrong.

apostolt
21-12-12, 21:43
google drive και dropbox τα ιδια απο 20-40KB/s upload......

Ρε συ AssVas εχεις κανει καποια ρυθμιση σε qos/firewall μηπως και δεν εχεις προβλημα???

BoGe
21-12-12, 21:55
Αν και κάποιος έκανε αναφορά πως έκανε bridge και το issue ήταν still there, correct me if i am wrong.

Το έχω σε bridge, αλλά και με τις αρχικές ρυθμίσεις πάλι τα ίδια
Επίσης ο nikos_2006 ανέφερε ότι και αυτός σε bridge το έχει

Polynomial
21-12-12, 22:06
Αυτή είναι η καλύτερη ταχύτητα που έχω δει εδώ και μία βδομάδα :rainy:

117251
117252

AssVas
21-12-12, 22:12
το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως και το KV που πέφτω δεν έχει κάποια ρύθμιση που έχουν τα Rest μιας και ήταν ένα από τα 2 που έχω εντοπίσει στου Ζωγράφου που μας είχαν κάνει μικτονόμιση όλους τους ADSL στις κάρτες VDSL πριν κανα χρόνο, ενώ τα λοιπά KV που έχω τους κολλητούς μου κ γενικότερα φίλους , τους είχαν κρατήσει από Α/Κ, και λόγω αυτού να έχω ξεφύγει.

apostolt αν βρω χρόνο αύριο , πάρε το 931 όπως είναι και έλα σπίτι μου να το κουμπώσουμε , αλλά δεν νομίζω να ναι θέμα του Router . Γενικά έχω αλλάξει αρκετά settings πειραματικά αλλά τα έχω επαναφέρει όλα εκτός των firewall etc που τα έχω χαμηλώσει. Ενημερωτικά δοκίμασα και από το 2ο Η/Υ μου , με ίδια αποτελέσματα. Ενεργοποίησα και το Avira σε Real time , δεν έκανε διαφορά.

Υπάρχει και άλλος εδώ μέσα από KV που να ΜΗΝ έχει το πρόβλημα ;

farcry
22-12-12, 00:18
Αναφορικά με το firmware του οποίου το Link παρατέθηκε σε προηγούμενα μηνύματα:
Το update αυτό προτάθηκε (από τον ΟΤΕ) σαν λύση για το επίμαχο ζήτημα ή συνιστάται γενικώς σε όλους τους συνδρομητές/κατόχους ZTE;


ειναι για ολους τους κατοχους zte και οπως ειδα φτιαχνει τα IPv6 configurations που ελειπαν. δηλαδη εμφανιζει τις IPv6 ρυθμισεις στα settings του ρουτερ. δεν εχει καμια σχεση με το εν λογω θεμα του νηματος

-21grams
22-12-12, 00:35
ειναι για ολους τους κατοχους zte και οπως ειδα φτιαχνει τα IPv6 configurations που ελειπαν. δηλαδη εμφανιζει τις IPv6 ρυθμισεις στα settings του ρουτερ. δεν εχει καμια σχεση με το εν λογω θεμα του νηματοςΜάλιστα, θα το περάσω κι εγώ λοιπόν.
Κανένα νέο από τους υπόλοιπους; Έχουμε αποκλείσει πλέον το ενδεχόμενο να ευθύνεται το ZTE; (είτε με παλιό, είτε με νεότερο firmware)

BoGe
22-12-12, 00:39
Έχω δηλώσει βλάβη, και όσοι δεν το έχετε κάνει καλό είναι να το κάνετε ώστε να φανεί ότι το πρόβλημα είναι πιο γενικό

mpetou
22-12-12, 08:19
στην σημερινη κατασταση του οτε αυτες τις "βλαβες" τις κλεινουνε χωρις να τις φτιαξουνε καταγγελια σε εεττ θελει η δουλεια για να φτιαξει.
Το λεω απο προσωπικη πειρα για αλλο θεμα.
Ειναι προφανες οτι εχουνε κοφτη ανα συνδεση και οταν κανεις 1 συνδεση παιρνεις τον πουλο ενω οταν κανεις πολλες
αθροιστικα παιρνεις την ονομαστικη.
Εδω τσιγκουνευτικανε το upload για να μην χασουνε απο τις premium συνδεσεις κανανε και αυτο το κολπακι
και κανεις δεν θα παρατησει την deticated γραμμη του που πληρωνει χρυσαφι.

Εμενα μου ειχανε μπλοκαρει την 53 port γιατι ετρεχα dns server σε απλη γραμμη και μονο με καταγγελια στην εεττ λυθηκε με κοροιδευανε πριν 4 μηνες.
Με την καταγγελια στην εεττ δεν χωρανε κολπακια γιατι πρεπει να απαντησει εγγραφως σε 1 μηνα απο την κοινοποιηση.
Ξυπνατε κολπο ειναι για να μην χασουνε πελατες απο τις χρυσες συνδεσεις.. καντε καταγγελια στην εεττ

AssVas
22-12-12, 17:18
mpetou η προσωπική σου εμπειρία όπως λες ο ίδιος είναι για άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Από κατάστημα Oteshop σε φόρμα παραπόνου έχεις γραπτή απάντηση και αριθμό πρωτοκόλλου .

Ξυπνατε κολπο ειναι για να μην χασουνε πελατες απο τις χρυσες συνδεσεις..
Μου είπε ο γιατρός ότι έχω μία νέα αλλεργία στα άτοπα και χαζά πράγματα που διαβάζω στα forum. Τί σχέση έχει η ΕΕΤΤ και τα "κόλπα" του ΟΤΕ που λες ; αν μπείς στο κόπο και διαβάσεις τα replies ΞΑΝΑ, οι VDSL χρήστες από τα Α/Κ ΔΕΝ έχουν το πρόβλημα. Για πες μου λίγο, αν ήταν κόλπο όπως λες δε θα το είχαν όλοι;

Επειδή δε θεωρώ τις πρακτικές όχλου όπως στα Western που έβλεπα μικρός αποδοτικές προτείνω εφόσον το έχουμε αρκετοί να μαζέψουμε τα usernames των συνδέσεων και τα τηλέφωνα και να τα στείλουμε με ένα email στο noc@otenet.gr αλλά και στη σελίδα τους στο Facebook με λεπτομερέστατη περιγραφή του προβλήματος αλλά και των δοκιμών μας και των αποτελεσμάτων . Δεν υπάρχει περίπτωση εάν μαζευτούμε 20-30 άτομα να μας αγνοήσουν ή να μή το ψάξουν, ειδικά όταν έχει να κάνει με ένα νέο προϊόν premium .

Μπορείτε βέβαια να ακολουθήσετε τον δρόμο του mpetou , αφού είναι προφανές όπως λέει .

-21grams
22-12-12, 18:58
στην σημερινη κατασταση του οτε αυτες τις "βλαβες" τις κλεινουνε χωρις να τις φτιαξουνε καταγγελια σε εεττ θελει η δουλεια για να φτιαξει.
Το λεω απο προσωπικη πειρα για αλλο θεμα.
Ειναι προφανες οτι εχουνε κοφτη ανα συνδεση και οταν κανεις 1 συνδεση παιρνεις τον πουλο ενω οταν κανεις πολλες
αθροιστικα παιρνεις την ονομαστικη.
Εδω τσιγκουνευτικανε το upload για να μην χασουνε απο τις premium συνδεσεις κανανε και αυτο το κολπακι
και κανεις δεν θα παρατησει την deticated γραμμη του που πληρωνει χρυσαφι.

Εμενα μου ειχανε μπλοκαρει την 53 port γιατι ετρεχα dns server σε απλη γραμμη και μονο με καταγγελια στην εεττ λυθηκε με κοροιδευανε πριν 4 μηνες.
Με την καταγγελια στην εεττ δεν χωρανε κολπακια γιατι πρεπει να απαντησει εγγραφως σε 1 μηνα απο την κοινοποιηση.
Ξυπνατε κολπο ειναι για να μην χασουνε πελατες απο τις χρυσες συνδεσεις.. καντε καταγγελια στην εεττΟι κατηγορίες που προσάπτεις είναι ιδιαιτέρως σοβαρές.
Είχα διαβάσει κάποια στιγμή το topic που είχες ανοίξει σχετικά με το blockάρισμα του port 53. Με ώθησε μάλιστα στο να ελέγξω κι εγώ το θέμα συνδεόμενος περιστασιακά με (τσαμπέ) VPN που κάνει χρήση του συγκεκριμένου Port - όσο ήμουν σε aDSL2+ πακέτο ήταν ανοικτό, με την VDSL δεν έχω ευκαιρήσει ακόμα να το τσεκάρω...
Θεωρώ όμως -ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω- πως κανείς στον Οργανισμό δεν θα είχε τόσο ΝΟΣΗΡΟ μυαλό ώστε να κάνει traffic shaping ανά connection.
Το γεγονός ότι ακριβώς το Upload Rate ούτως ή άλλως υπολείπεται κατά πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό -μην λέμε πάλι τα ίδια- είναι, πιστεύω, πρόσθετο επιχείρημα στο να ΜΗΝ εφαρμόσουν τέτοια πρακτική.
Αν τα προσφερόμενα πακέτα ήταν 30/5 & 50/10 αντίστοιχα, ΝΑΙ, θα τους υποψιαζόμουν κι εγώ.

Το κακό είναι ότι και σήμερα που προσπάθησα, δεν κατάφερα να δηλώσω «βλάβη» λόγω του ότι στα συστήματα τους η γραμμή μου εξακολουθεί να εμφανίζεται ως 24άρα aDSL :x
Τι πρέπει να κάνω για να μιλήσω με κάποιον ΤΕΧΝΙΚΟ και όχι απλώς εργαζόμενο στην «Τεχνική Υποστήριξη»;
Στην χθεσινή επικοινωνία μου, τους ανέφερα τα στατιστικά του router (Modulation Type, Link Encapsulation, Actual/Attainable Rates) ως απόδειξη ότι η μετατροπή σε VDSL έχει όντως ολοκληρωθεί και ως απάντηση πήρα, «Το ledάκι “VDSL” στο ZTE είναι μόνιμα “On” ή αναβοσβήνει;» - I rest my case!
Ευγενέστατο μεν το προσωπικό αλλά επί της ουσίας αν δεν «περατωθεί» -αυτό το ρήμα χρησιμοποίησαν- η αλλαγή, «βλάβη» ΔΕΝ μπορώ να δηλώσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.