PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλαμίνα - Τι να κάνω?



nikosvolt
17-12-12, 04:17
Καλησπέρα παιδιά.

Μένω Σαλαμίνα, μέρος Μπατσί για όποιον ξέρει, και από το 2010 έχω σταθερά ΟΤΕ, γιατί εδώ που είμαι δεν μπορώ και να έχω και άλλον πάροχο λόγω ότι κανένας (εκτός CYTA) δεν έχει φέρει ιδιόκτητο δίκτυο. ΤΟ DSLAM που ανήκω είναι το ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗΣ και σας δίνω τα στατιστικά μου από το router (ZTE ZXV10 W300):

Downstream Upstream

SNR Margin : 7.3 dB 23.5 dB

Line Attenuation : 62.9 dB 30.4 dB

Data Rate : 2048 kbps 511 kbps

Όπως καταλαβαίνετε, τα νούμερα είναι τραγικά. Ξέρω ότι είμαι πααααααρα πολυ μακριά από το Α/Κ. Σύμφωνα με το εργαλείο εδώ στο forum, απέχω περίπου 4,5 χλμ.
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω μια πάρα πολύ σταθερή γραμμή. Δεν έχω δει πότε αποσύνδεση εδώ και 3 χρόνια. Αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν ξέρετε κάτι που μπορώ να κάνω για να ανεβάσω κάπως την ταχύτητα! (Εκτός βέβαια, του να αλλάξω σπίτι!:p)
Ξέρω ότι με αυτά τα νούμερα, δεν μπορώ να ζητάω θαύματα, αλλά έστω και στα 4Mbps να κλείδωνα, πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν.

Επίσης, απλά αναφέρω ότι το σπίτι είναι κατασκευής του 2009. Το λέω για την καλωδίωση. Δεν νομίζω ότι εσωτερικά θα έχουμε κάπου πρόβλημα.
Τέλος, επιχείρησα φέτος να πάω CYTA, μήπως και δώ κάτι καλύτερο, αλλά σταμάτησα την αίτηση γιατί έμαθα ότι χρησιμοποιεί VoIP, που στην δική μου περίπτωση δεν βολεύει καθόλου. Είναι μαγαζί ισόγειο- πρώτος όροφος σπίτι και το router θα έπρεπε να μείνει μόνιμα στο μαγαζί λόγω POS μηχανήματος και εγώ θα έτρωγα ταλαιπωρία με το WiFi με έναν όροφο διαφορά, όταν θα ήμουν στο σπίτι.

Ευχαριστώ και κάθε πρόταση δεκτή!

akritas7
10-01-13, 13:32
Καλή χρονια φιλε nikosvolt.. το πρόβλημα σου θα ελεγα ειναι τίποτα μπροστα στο δικό μου. Εγω για παράδειγμα εχω κατασκευη σπιτιου απο το '90 και δεν μπορω να βάλω ΟΤΕ..!!! Και φυσικα απορω πως εσυ εβαλες και μαλιστα το 2009 που τα πραγματα ηταν πιο ζόρικα απο προηγουμενα χρονια...

- - - Updated - - -

Για Σαλαμινα μιλαω κι εγω βεβαια και μαλιστα σχεδον γειτονας σου. Βασιλικα...

malawi
11-01-13, 00:42
Ρωτησες αν μπορεις να συγχρονισεις παραπανω φιλε μου...

Αν η ταχυτητα σου δεν ειναι κλειδωμενη στο 2 και εχεις και συνδεση 24αρα τοτε μπορεις να κανεις δοκιμες με αλλα ρουτερ. Καμια φορα ρουτερ με ρουτερ εχουν σημαντικες διαφορες στις ταχυτητες που κλειδωνουν στην ιδια γραμμη!

emeliss
11-01-13, 13:25
Με 63dB attenuation τι διαφορά να δει;

malawi
11-01-13, 15:58
μαλλον ελαχιστη... δεν ειχα δει το 63. οντως τραγικο

psyxakias
11-01-13, 16:07
Με 63 dB attenuation (~4.5 km), 2048/512 (αγγίζοντας το θεωρητικό) και σταθερή γραμμή... μη το πεις ούτε του παπά. Ίσως αν μαζευτείτε αρκετοί στη περιοχή για να κάνετε κάποιο έγγραφο παράπονο, μήπως γίνει τίποτα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.