PDA

Επιστροφή στο Forum : ZXDSL 931VII και επικοινωνια ethernet ports μεταξυ τους.



matrix1
17-12-12, 12:17
Με το VDSL ρουτερ του ΟΤΕ δεν βλεπει το pc τα DNLA "μηχανακια" και ουτε αυτα βλεπουν το pc για να κανουν streaming ταινιες και mp3... Δοκιμασα ολες τις ρυθμισεις (αν και θα επρεπε απο default να δουλευει σωστα το δικτυο) χωρις καμια τυχη!
Βαζω το παλιο ρουτερ και ολα δουλευουν αψογα οπως και πριν, βαζω το 931 και ΔΕΝ...

Ακομα και στο "δικτυο" που βλεπει το pc δεν εμφανιζονται οσες συσκευες ειναι πανω στα αλλα πορτς (ενω φυσικα εμφανιζονται με αλλα ρουτερς).

Απο ο,τι καταλαβα δεν επικοινωνουν μεταξυ τους οι ethernet θυρες αλλα εχουν μονο προσβαση στον εξω κοσμο!

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει 2η συσκευη (pc-tv-media player-οτιδηποτε) σε αλλη ethernet; Την βλεπει απο το pc; Ειναι τοσο σημαντικο και απλης λειτουργιας το προβλημα που μου φαινεται λιγο απιθανο να εχει τετοιο τρελο προβλημα/bug το ρουτερ και σκεφτομαι μηπως απλα επεσα σε ελαττωματικο κομματι!

Φανταστειτε για να κανω τη δουλεια μου μεχρι να λυσω το προβλημα, χρησιμοποιω μονο μια εθερνετ του ρουτερ και εβαλα ενα switchακι πανω της, στο οποιο πεταξα και το pc και τα ολα υπολοιπα και εχω επιτελους παλι δικτυο.

farcry
18-12-12, 02:05
ισως εχει σχεση το port binding μεσα απο το ρουτερ

matrix1
18-12-12, 14:47
Μπα, το port binding εχει να κανει με το ποιες θυρες ειναι για ethernet και ποια για TV κλπ. Επισης το DHCP binding ειναι για να δινεις καρφωτη IP σε συγκεκριμενη συσκευη (mac adr) και αυτο το δοκιμασα, καμια διαφορα. Αστα farcry εχω μαθει το ρουτερ απ'εξω αλλα δεν ειναι μαλλον θεμα ρυθμισης αφου τα εχω ξεκοκαλισει ολα...

Αν υπαρχει εστω και ενας που εχει βαλει πανω δευτερη ethernet (οχι wifi) συσκευη και βλεπει η μια την αλλη να μας το πει ωστε να παω για αλλαγη κομματιου. Πιστευω/φοβαμαι οτι ειναι προβλημα του software του ρουτερ και θα πρεπει να περιμενουμε FW upgrade ομως...

miltiadis21
18-12-12, 18:19
Προσωπικά ούτε και εμένα μου παίζει το vodafone full σήμα όταν το συνδέω στο router μέσω Ethernet ... στο παλιό Router έπαιζε μια χαρά.... Κοίταξα λίγο το router αλλά δεν έλιωσα οπότε δεν έβγαλα άκρη..

matrix1
21-12-12, 21:36
Ευτυχως εβγαλαν γρηγορα το διορθωμενο FW, το προβλημα λυθηκε!!! (Καλα τοσο χοντρο προβλημα λογισμικου πρωτη φορα βλεπω σε ρουτερ)

Παιζει να ειμαι ο μονος απο οσους διαβαζουν το subforum αυτο που χρειαζοταν επικοινωνια μεταξυ των Ports, μου κανει τρομερη εντυπωση!! :)

Εδω το νεο FW

http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/exomplismos/ZTE/p31vii_v2000otet04p7_firmware.zip

farcry
22-12-12, 00:22
Ευτυχως εβγαλαν γρηγορα το διορθωμενο FW, το προβλημα λυθηκε!!! (Καλα τοσο χοντρο προβλημα λογισμικου πρωτη φορα βλεπω σε ρουτερ)

Παιζει να ειμαι ο μονος απο οσους διαβαζουν το subforum αυτο που χρειαζοταν επικοινωνια μεταξυ των Ports, μου κανει τρομερη εντυπωση!! :)

Εδω το νεο FW

http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/exomplismos/ZTE/p31vii_v2000otet04p7_firmware.zip



ε λογικα οι περισσοτεροι το παιζουν με το wifi n οπως και εγω :p

eumak
25-12-12, 09:40
φιλε εχω επανω στο ρουτερ ενα dreambox 800 και το βλεπω απο παντου wifi (ipad) imac window8 win7 απο παντου.Kati αλλο σου φταιει.

panagiotisk
25-12-12, 11:48
Τελικά όντως ισχύει αυτό που λέει ο φίλος matrix1. Οι lan θύρες δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Διορθώθηκε μετά το update. Σε ευχαριστώ matrix1 για την διαπίστωση που έκανες.:oneup:

spulse
25-12-12, 15:56
Δεν μπορώ να βρώ κάποιο txt ή readme με τις αλλαγές το νέου firmware. Τις έχει κανείς?

matrix1
08-01-13, 11:44
Τελικά όντως ισχύει αυτό που λέει ο φίλος matrix1. Οι lan θύρες δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Διορθώθηκε μετά το update. Σε ευχαριστώ matrix1 για την διαπίστωση που έκανες.:oneup:

Να'σαι καλα φιλε! Καλη χρονια!

john_tsi
08-01-13, 13:08
Ξέρουμε τι άλλο ενδεχομένως μπορεί να διορθώνει το firmware ΟΤΕ04;

farcry
09-01-13, 00:25
Ξέρουμε τι άλλο ενδεχομένως μπορεί να διορθώνει το firmware ΟΤΕ04;


τα ipv6 settings

aragorn
12-01-13, 00:01
Διορθώνει και την ευαισθησία του wifi σε παρεμβολές.
Εμένα έκανε συνέχεια επανεκκινήσεις με το ΟΤΕ03, ενώ στο ΟΤΕ04 όλα είναι ok.

farcry
12-01-13, 01:31
α δε ξερω εγω με το ασυρματο δεν ειχα θεμα εξαρχης

deniSun
13-01-13, 17:30
Νέο ρούτερ σε μια νέα υπηρεσία...
Τι περιμένατε;
Τουλάχιστον έχουν γρήγορη αντιμετώπιση των προβλημάτων.
Περιμένω να δω ποιο θα είναι το δεύτερο εναλλακτικό VDSL ρούτερ από τον ΟΤΕ.

dlog1968
19-01-13, 18:22
Προσωπικά ούτε και εμένα μου παίζει το vodafone full σήμα όταν το συνδέω στο router μέσω Ethernet ... στο παλιό Router έπαιζε μια χαρά.... Κοίταξα λίγο το router αλλά δεν έλιωσα οπότε δεν έβγαλα άκρη..


Με αυτο καμμια λυση εχει βρεθει?

dlog1968
21-01-13, 18:49
Με αυτο καμμια λυση εχει βρεθει?


Επαιξε κι αυτο, επανεκκινηση και των 2 συσκευων με power cord off , κατοπιν οδηγιων και ελεγχος απο vodafone και voila!

@ ADSLgr.com All rights reserved.