PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγανακτηση με τον ΟΤΕ, υπαρχει λυση ?



panosslk200
17-12-12, 15:12
καλησπερα θα ηθελα να ζητησω τη γνωμμη σας για το προβλημα που αδιμετοπιζω εδω και 20 μερες! Η ταχυτητα της συνδεσης ειναι επιοικως αθλια οπως και η αντιμετοπιση της απο τον οτε.Εχς δηλωσει ξανα και ξανα βλαβη,με εχουν επισκεφτει 2 φορες τεχνικοι του οτε οπου και στις 2 περιπτωσεις μετα απο ελενγχο της γραμμης μεχρι το καφαο,απο το καφαο στην πολυκατοικια και ελενγχο της εσωτερικης γραμμης του σπιτιου εχοθν αποφανθει βλαβη καλςδιωσης μεταξυ καφαο και πολυκατοικιας.Καθε φορα που απευθυνομαι στον οτε προσπαθουν να αποφυγουν να στειλουν συνεργειο και κσαναστελνουν τεχνικο και η ιστορια επαναλαμβανεται! 117039 τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα...σε ερωτηση προς τους τεχνικους για την ελαχιστη ταχυτητα ποθ επρεπε να εχω μοθ απαντουν 9 με 10....πιστευω βασει χαρακτηριστων γραμμης δε θα επρεπε να εχω εστω 12? και παντα στο τελος μοθ λενε πρεπει να περιμενεις!!!! να περιμενω τι ακριβως αναροτιεμαι??? να σκαψω μονος μου ??? σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμμη σας!!! δε γινεται να πληρονω αλλα να μη μου παρεχουν τις υπηρεσιες !!!

vforvendetta85
17-12-12, 15:29
Καταρχήν βελτίωσε την ορθογραφία σου.Πάμε παρακάτω.Όντως τα σχεδόν 4 Mbps που πιάνεις είναι πολύ λίγα,το upload όμως είναι φυσιολογικό.Πολύ περίεργο.θεωρητικά θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα και με το upload.Αν κατάλαβα καλά σου είπαν πως έχει πρόβλημα το καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ στην πολυκατοικία.Άλλος στην πολυκατοικία έχει πρόβλημα με το ιντερνετ ή μένεις σε μονοκατοικία.Γνωρίζεις αν σου άλλαξαν ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ;
ΥΓ:Για εσωτερική καλωδίωση,splitter και άλλα τέτοια δεν ρωτάω γιατί από ότι είπες ήρθαν στο σπίτι σου.

maxtak
17-12-12, 15:33
.. Καταγγελία σε ΕΕΤΤ

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

panosslk200
17-12-12, 15:54
Και οι δυο τεχνικοι που με εχουν επισκευθει προσπαθησαν αλλαζοντας ζευγος στο καφαο να βελτιωσουν την ταχυτητα αλλα τιποτα,αλλοι στην πολυκατοικια με προβλημα απο οσο γνωριζω υπαρχουν με αλλο παροχο βεβαια (forthnet exoun) ,η χρηση ομως που κανουν και η ηλικια τους( ανω των 60 ο ενας και κατω των 14 ) δεν τους προβληματιζει ιδιαιτερα το θεμα ταχυτητας! Σε επικοινωνια μου κσανα με τον οτε συνεχιζουν να με κοροιδευουν και με εχουν στο περιμενε να σας καλεσει ο τεχνικος στο κινητο και οταν ερχεται η συζητηση στην ελαχιστη ταχυτητα που θα επρεπε να εχω και που συχρονιζα στο παρελθον προσπαθουν να με πεισουν οτι υπαρχει προβλημα ,δεν ειναι φυσιολογικο αλλα συνεργειο να ελενξει το καλωδιο δεν το συζηταμε....μονο τεχνικος για τη συνδεση τους βρισκεται!!!

vforvendetta85
17-12-12, 18:08
Όπως τα λες,θα συμφωνήσω με τον maxtak.Καταγγελία στην ΕΕΤΤ,Πριν από αυτό,ως μια ύστατη προσπάθεια,ρώτα το τεχνικό τμήμα ποια είναι η τελευταία τους κουβέντα γιατί προτίθεσαι να κάνεις καταγγελία.Αν σου πούνε τα ίδια,κάνε την καταγγελία.

panosslk200
17-12-12, 19:21
εκει με βλεπω....προς καταγγελια!!! με γνωστο μου που το συζητησα ακουστηκε και μια πιο δραστικη πραξη....τρυπιμα καλλωδιου με τρυπανι και μετα να δω αν θα στειλουν συνεργειο....τουλάχιστον αυτο ειναι δοκιμασμενο και με μεγαλη επιτυχια αλλα τι να πει κανεις......πιστευω στο παρελθον οπου ο οτε ηταν αμειγως κρατικος....τετοια θεματα ηταν αντιμετοπισημα !!! τι να πω....μη μας τυχει:hmm:

nikraven
17-12-12, 23:18
εκει με βλεπω....προς καταγγελια!!! με γνωστο μου που το συζητησα ακουστηκε και μια πιο δραστικη πραξη....τρυπιμα καλλωδιου με τρυπανι και μετα να δω αν θα στειλουν συνεργειο....τουλάχιστον αυτο ειναι δοκιμασμενο και με μεγαλη επιτυχια αλλα τι να πει κανεις......πιστευω στο παρελθον οπου ο οτε ηταν αμειγως κρατικος....τετοια θεματα ηταν αντιμετοπισημα !!! τι να πω....μη μας τυχει:hmm:

Καταλαβαίνω πόσο έχεις φρικάρει με την όλη κατάσταση
και καταλαβαίνω ότι η πίεση σου έχει φτάσει στο φεγγάρι
αλλά πίστεψε με αν κάνεις αυτό που λές-
(πέρα απο το ότι θα πάρεις στον λαιμό σου και άλλους εκεί τριγύρω που θα χάσουν την σύνδεση τους και το τηλέφωνο τους και άγνωστο για πόσο καιρό μέχρι να επισκευαστεί το καλώδιο)-
έτσι και σε πάρει κανα μάτι την ώρα που το κάνεις ή σε καρφώσει κανένας
τότε θα πρέπει να ζήσεις ακόμα 2 ζωές για να ξεπληρώσεις αυτά που θα σου χρεώσουν για την εσκεμμένη βλάβη.

balandis
17-12-12, 23:32
3900=ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.......με 28 attenuattion:down:αν δεν κανουν κατι προχωρα σε καταγγελια ενοειτε!!:oneup:

sexrazat
17-12-12, 23:59
Αν το πρόβλημα είναι από το Καφάο μέχρι την πολυκατοικία και χρειάζεται σκάψιμο και ίσως αλλαγή του καλωδίου, έχεις μπλέξει. Υπάρχει ειδικό τμήμα του ΟΤΕ για τέτοιες καλωδιακές βλάβες και δυστυχώς για σένα οι προτεραιότητες είναι για πιο σοβαρές περιπτώσεις που επηρεάζουν μεγάλο αριθμό συνδρομητών ή αφορούν πλήρη διακοπή επικοινωνίας κλπ και οι καθυστερήσεις αναπόφευκτες

panosslk200
18-12-12, 00:21
με συνομιλια μου εκνεου με το 13888 στο συστημα φαινοταν αρση της βλαβης με τον ανθρωπο στο τηλ να μου κοιταει τη γραμμη και να βρισκει την ταχυτητα μη αποδεκτη και να το ξαναδινει βλαβη! σε αναφορα μοθ για τη βλαβη καλωδιωσης κοιταει στο συστημα...μοθ αναφερει πως οντως υπηρχε στην αγια παρασκευη και πως επισκευαστηκε....και εκει τσαντιζομαι και ρωταω τι σχεση εχει η καλωδιωση μεταξυ καφαο και πολυκατοικιας και της αλλης βλαβης !!!!! εγω καταλαβαινω πως τους ειναι μεγαλο θεμα να στειλουν ενα συνεργειο για την καλωδιωση! ο τεχνικος σημερα μου ειπε πως θα το δωσει εκνεου βλαβη καλωδιωσης και πως χρειαζεται υπομονη σε τετοια προβληματα και για να ειμαι ησυχος καλεσα ξανα σημερα το βραδυ το 13888 και σε ερωτηση μου τι συμβαινει με τη γραμμη μου η απαντηση ηταν......ναι αρση βλαβης καλωδιωσης !( οχι απλα δεν ειναι περασμενο αλλα μου λενε οτι το εφτιαξαν κιολας) .να με εκδικειται ο τεχνικος δε νομιζω και να το εκανε εσκεμμενα...για καποιο λογο το τμημα της καλςδιωσης δε γουσταρει να σκαψει..τι να πω!!! και βεβαια ξαναδηλωσα βλαβη.....και τελος δε βλεπω.....ΥΓ. το router ειναι συνδεδεμενο με 10 μετρα καλωδιο απο τη μπριζα και το status tou μου δινει 3900 με 28 attenuattion....αλλαζοντας καλωδιο και συνδεοντας το με ενα αλλο μηκους 2 μετρων το attenuattion πεφτει στο 26 και συχρονιζω στα 4800.....ειναι λογικο απο τη διαφορα μηκους η το πρωτο και πιο μακρι καλωδιο εχει προβλημα????

- - - Updated - - -

καθυστερησεις βεβαια....οτι θελουν χρονο οπως μου ανεφερε καποιος απο την εξυπηρετηση το καταλαβαινω....ομως να μου πουν ξερετε το προβλημα ειναι αυτο(καλωδιωση μεταξυ καφαο πολυκατοικιας οπως εχουν αναφερει οι τεχνικοι του οτε στους ελενγχους τους) και πως χρειαζεται χρονο και θα σας ενημερωσουμε κλπ.....να κατσω να περιμενω...αλλα με το να μου βγαζουν τη βλαβη εντελως οπως σημερα το βραδυ η με το να μου στελνουν ξανα και ξανα τεχνικους για τη συνδεση απλα με κοροιδευουν!!!!

balandis
18-12-12, 02:14
απλα......

TeoT
18-12-12, 03:20
Καθε φορα που απευθυνομαι στον οτε προσπαθουν να αποφυγουν να στειλουν συνεργειο και κσαναστελνουν τεχνικο και η ιστορια επαναλαμβανεται!

Δεν εχω καταλαβει πως το εχεις φανταστει το συνεργειο που περιμενεις να σου στειλουν ?????
Ο τεχνικος που σου στελνουν τι ειναι ??????

panosslk200
18-12-12, 03:35
και οι δυο τεχνικοι που εχουν ερθει οπως εχουν δηλωσει οι ιδιοι ειναι τεχνικοι δικτυου ασχολουνται μονο με τις συνδεσεις adsl ....(καφαο,κατανεμητης στην πολυκατοικια,γραμμη στο σπιτι και μετρησεις) οι βλαβες καλωδιωσης αφορουν συγκεκριμμενη υπηρεσια του οτε...λογια του προισταμενου βαρδιας στο 13888 και των τεχνικων που με εχουν επισκευθει! οι τεχνικοι μετρανε στο καφαο και μετα...και βρισκουν απωλεια αδικαιολογιτη μεταξυ καφαο και πολθκατοικιας στο υπογειο καλωδειο....και το δινουν βλαβη....αυτο ομως προυπουετει φανταζομαι καποιον να ερθει να μετρησει αυτο το καλωδειο....

nikraven
18-12-12, 09:00
και οι δυο τεχνικοι που εχουν ερθει οπως εχουν δηλωσει οι ιδιοι ειναι τεχνικοι δικτυου ασχολουνται μονο με τις συνδεσεις adsl ....(καφαο,κατανεμητης στην πολυκατοικια,γραμμη στο σπιτι και μετρησεις) οι βλαβες καλωδιωσης αφορουν συγκεκριμμενη υπηρεσια του οτε...λογια του προισταμενου βαρδιας στο 13888 και των τεχνικων που με εχουν επισκευθει! οι τεχνικοι μετρανε στο καφαο και μετα...και βρισκουν απωλεια αδικαιολογιτη μεταξυ καφαο και πολθκατοικιας στο υπογειο καλωδειο....και το δινουν βλαβη....αυτο ομως προυπουετει φανταζομαι καποιον να ερθει να μετρησει αυτο το καλωδειο....

ακριβώς αυτό.
αλλοι είναι αυτοί που κάνουν τις τηλεφ.συνδέσεις,adsl,βλάβες adsl κλπ κλπ
και άλλοι είναι αυτοί που ασχολούνται με τις καλωδιακές βλάβες.
Ειδικά οι δεύτεροι δεν έρχονται καν στο σπίτι σου.
Οτι μετρήσεις κάνουν τα συνεργεία των καλωδιακών τις κάνουν συνδιαστικά μέσα απο τον ΟΤΕ με όργανα
αλλά και τόσο με φορητά όργανα έξω στην διαδρομή του καλωδίου

panosslk200
18-12-12, 15:41
για μια ακομη φορα περιμενω τεχνικο του οτε να ερθει να ελενξει(οτι και οι προηγουμενοι) και καμια λυση στο προβλημα!! ελπιζω να με βαρεθουν καποια στιγμη στο 13888 να δινω βλαβη και να αξιωθει καποιος απο το τμημα καλωδιακαων βλαβων να κοιταξει το καλωδιο!!!

AssVas
23-12-12, 08:28
Το καλώδιο έχει πρόβλημα εφόσον έχουν και τα γειτονικά ζεύγη. Πρέπει να βγεί άδεια ->σκάψιμο και επισκευή κτλ , ρώτα από το 13888 να μιλήσουν με το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου ή το τμήμα των καλωδιακών για εκτιμώμενο χρόνο επισκευής

sexrazat
23-12-12, 11:08
για μια ακομη φορα περιμενω τεχνικο του οτε να ερθει να ελενξει(οτι και οι προηγουμενοι) και καμια λυση στο προβλημα!! ελπιζω να με βαρεθουν καποια στιγμη στο 13888 να δινω βλαβη και να αξιωθει καποιος απο το τμημα καλωδιακαων βλαβων να κοιταξει το καλωδιο!!!

Σε κάθε περιοχή υπάρχει ξεχωριστό τεχνικό τμήμα για τις βλάβες αλλά δεν υπάρχει τμήμα για τις καλωδιακές. Χοντρικά στην Αθήνα υπάρχει μια κεντρική διαχείριση για καλωδιακές βλάβες και 3-4 μεγάλα τμήματα. Κάθε ένα από αυτά είναι υπεύθυνο για ένα συγκεκριμένο αριθμό περιοχών. Λόγω της συγκεκριμένης δομής, ο συνδρομητής δεν μπορεί να επικοινωνήσει άμεσα με κάποιο τεχνικό καλωδιακών βλαβών αλλά και ο τεχνικός δεν έχει άμεση σχέση με τον συνδρομητή. Απλά φτιάχνει ή αλλάζει ένα καλώδιο έξω από το σπίτι του συνδρομητή που μπορεί να επηρεάζει μόνο τον συνδρομητή αλλά στην πραγματικότητα πάντα αφορά μεγαλύτερο αριθμό συχνά και τριψήφια νούμερα.

Το πρόβλημα σου είναι ότι κανένας άλλος στην πολυκατοικία δεν διαμαρτύρεται ότι έχει πρόβλημα. Όλοι έχουν τηλέφωνο και δεν ενδιαφέρονται για Adsl ή ενδιαφέρονται αλλά δεν το πολυψάχνουν. Άρα στον υπεύθυνο της περιοχής σου φτάνει μια βλάβη για κάποιον που διαμαρτύρεται για χαμηλές ταχύτητες. Μαζί με τη δική σου φτάνουν και πολύ σοβαρότερες από πρώτη άποψη βλάβες (κομμένα τηλέφωνα, κομμένο τελείως Internet κλπ). Επίσης υπάρχουν και οι καθημερινές εργασίες (νέες συνδέσεις, μετατροπές συνδέσεων κλπ). Τα βάζει σε μια σειρά και τα μοιράζει στους τεχνικούς. Κανονικά θα έπρεπε ο κάθε τεχνικός να πάρει συγκεκριμένο αριθμό για να κάνει σωστά και υπεύθυνα τη δουλειά του. Κατά κανόνα παίρνει αρκετές extra γιατί αλλιώς δεν βγαίνει η δουλειά.

Οι τεχνικοί της περιοχής σου πρέπει να δηλώσουν τη βλάβη σαν καλωδιακή αφού ακόμα και με την αλλαγή ζευγαριού δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Ακόμα και συ να ήσουνα προϊστάμενος δεν θα θεωρούσες σημαντική τη βλάβη και θα προσπαθούσες να την κλείσεις χωρίς να πάει στις καλωδιακές.

Τέλος πάντων πάει στις καλωδιακές. Όποιος έχει ζήσει έστω και από σπόντα την «τρελαμάρα» που επικρατεί στις καλωδιακές που τρέχεις και δεν φτάνεις καταλαβαίνει ότι θα περιμένεις άγνωστο πόσο. Εκτός αν πιστεύεις ότι ο υπεύθυνος θα παρατήσει βλάβες με κομμένα τηλ. ή συνδρομητές που δεν μπορούν να βάλουν καν τηλέφωνο λόγω καλωδιακής γιατί ο Sexrazat πχ δεν έχει το μέγιστο της ταχύτητας. (Αν χρειάζεται και καμιά άδεια από το Δήμο για τα σκαψίματα ακόμα κι αν συμφωνήσει η ΠΟΕ ΟΤΑ και ο Κος Μπαλασόπουλος πάλι πρόβλημα θα έχουμε)
Δεν είναι ότι δεν θέλει ή ότι δεν το δικαιούσαι. Απλά είναι εκτός σημερινής πραγματικότητας.

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Την κουβέντα γιατί πχ δεν προσλαμβάνει επιπλέον τεχνικούς να την κάνουμε άλλη φορά;

panosslk200
23-12-12, 14:31
δεκτο και κατανοητο ολο το σκεπτικο σου....απλα και γω ως καταναλωτης επειδη εχω τεχνικο προβλημα στη γραμμη μου(αγνωστο και αν θα αποκατασταθει) απαιτω για ολο το διαστημα που θα υφισταται η βλαβη να πληρωνω μειωμενο παγειο και οχι ολοκληρο το ποσο απο τη στιγμη που το προβλημα οφειλεται καθαρα στον οτε ! οπως επισεις ο προισταμενος του κεντρου βλαβων στην αγια παρασκευη να σηκωσει το τηλ και να παρει και να πει...συμβαινει αυτο....προσπαθω και θα ειμαστε σε επικοινωνεια....αντιθετα προτιμουν να με κοροιδευουν( και ξαναλεω πως τυχαινει να γνωριζω προσωπα και καταστασεις στην αγια παρασκευη) ετσι και γω..καθε 2 μερες βλαβη και αστον προισταμενο να απασχολει τεχνικο με μια βλαβη που δε μπορει να επιδιορθωσει τεχνικος συνδεσεων (βλαβη που ειναι ανοιχτη απο τις 2 του μηνος και ανοιγει επαναλαμβανομενα ) !

maik
23-12-12, 14:47
Ο sexrazat εκανε μια πολυ καλη αναλυση για το τι ακριβως γινεται σε μια καλωδιακη. Εκεινο που πρεπει να κατανοησουμε ειναι οτι ο ΟΤΕ εχει απολυτη υποχρεωση να παρεχει τηλεφωνια και μονο αυτη. Για τις υπολοιπες υπηρεσιες ισχυει το best effort. Δεν ειναι τιποτε εγγυημενο. Πανω σε αυτη την βαση λοιπον υπαρχει μια ιεραρχηση των προβληματων. Οταν υπαρχει βλαβη 1000 ζευγαριων με αντιστοιχους συνδρομητες να μην εχουν ουτε τηλ , δεν θα παει κανενα μα κανενα συνεργειο καλωδιακων βλαβων να ψαχνει γιατι ο maik δεν εχει την ταχυτητα που θεωρητικα επρεπε να εχει
Δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση. Το τι φταιει και ειναι ετσι ή το τι μπορει να γινει να μην ειναι ετσι, ας το αφησουμε για αλλη κουβεντα.

panosslk200
23-12-12, 15:21
ο οτε εχει απολυτη υποχρεωση να παρεχει τεχνικη υποστηριξη σε ολες τις υπηρεσιες που προσφερει στον καταναλωτη! υπηρεσιες που ο καταναλωτης αγοραζει...και υποχρεουται να καταβαλει και το αντιτιμο!!! ετσι αν καποιος εχει γραμμη για ιντερνετ και αυτη εχει τεχνικο προβλημα( οχι επειδη το λεω εγω η επειδη ξθπνησα στραβα μια μερα...αλλα επειδη ετσι προκυπτει απο μετρησεις και εξεταση απο τεχνικους του οτε) υποχρεουται να επιδιορθωσει τη βλαβη! προσωπικα εγω εχω 2 γραμμες σπιτι,μια καθαρα τηλ και μια καθαρα ιντερνετα και μου χαλαει η δευτερη ,απαιτω βασει συμβολαιου να που παρεχουν τεχνικη υποστηριξη και να μου επιδιορθωσουν τη βλαβη! δεν εχω εχθρα με τους οτετζηδες(πατερας συνταξιουχος οτε απο το hellas radio) απλα δε μπορω να δεχτω την κοροιδια ! στις μερες μας πιστευω σε κανεναν δεν περισευουν τα ευρω για να τα πεταμε χωρις να μας νοιαζει!!!!!!!!!!!!!!!! στη γραμμη που εχω το ιντερνετ πληρονω παγειο μονο για ιντερνετ...ουτε για double play ουτε για τιποτα αλλο....και απαιτω να εχω ιντερνετ....(το να συνδεομαι και να συχρονιζω απλα δεν ικανοποιει τους ορους του συμβολαιου....εδω δεν εχουμε να κανουμε με παινω τοσο αλλα θελω παραπανω,εχουμε να κανουμε με το υπαρχει βλαβη και σας γραφουμε !!!

sexrazat
23-12-12, 16:13
ο οτε εχει απολυτη υποχρεωση να παρεχει τεχνικη υποστηριξη σε ολες τις υπηρεσιες που προσφερει στον καταναλωτη! υπηρεσιες που ο καταναλωτης αγοραζει...και υποχρεουται να καταβαλει και το αντιτιμο!!! ετσι αν καποιος εχει γραμμη για ιντερνετ και αυτη εχει τεχνικο προβλημα( οχι επειδη το λεω εγω η επειδη ξθπνησα στραβα μια μερα...αλλα επειδη ετσι προκυπτει απο μετρησεις και εξεταση απο τεχνικους του οτε) υποχρεουται να επιδιορθωσει τη βλαβη! προσωπικα εγω εχω 2 γραμμες σπιτι,μια καθαρα τηλ και μια καθαρα ιντερνετα και μου χαλαει η δευτερη ,απαιτω βασει συμβολαιου να που παρεχουν τεχνικη υποστηριξη και να μου επιδιορθωσουν τη βλαβη! δεν εχω εχθρα με τους οτετζηδες(πατερας συνταξιουχος οτε απο το hellas radio) απλα δε μπορω να δεχτω την κοροιδια ! στις μερες μας πιστευω σε κανεναν δεν περισευουν τα ευρω για να τα πεταμε χωρις να μας νοιαζει!!!!!!!!!!!!!!!! στη γραμμη που εχω το ιντερνετ πληρονω παγειο μονο για ιντερνετ...ουτε για double play ουτε για τιποτα αλλο....και απαιτω να εχω ιντερνετ....(το να συνδεομαι και να συχρονιζω απλα δεν ικανοποιει τους ορους του συμβολαιου....εδω δεν εχουμε να κανουμε με παινω τοσο αλλα θελω παραπανω,εχουμε να κανουμε με το υπαρχει βλαβη και σας γραφουμε !!!

Δυστυχώς ο προιστάμενος της Αγ. Παρασκευής δεν κάνει κουμάντο και στις καλωδιακές. Το ότι έχει στείλει 3-4 φορές συνεργείο, έχει αλλάξει ζευγάρι και απασχολεί τεχνικούς για το ίδιο θέμα συνέχεια σημαίνει ότι προσπαθεί να σου λύσει το πρόβλημα. Ο προιστάμενος των καλωδιακών θα προγραμματίσει τη βλάβη μετά από όλες τις άλλες πολύ πιο σοβαρές που έχει. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ στη θέση του.

Φυσικά και δεν πρέπει να χρεώνεσαι για 24άρα για το διάστημα αυτό αν και δεν νομίζω ότι είναι το κύριο προβλημά σου. Αλλά ούτε κι ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να σου δώσει σώνει και καλά 24άρα. Σε γυρίζουν απλά σε μια 2άρα μέχρι να βγάλουν άκρη με την καλωδιακή.

AssVas
24-12-12, 18:58
H ADSL όπως και κάθε xDSL υπηρεσία είναι μη εγγυημένη , δεν αναφέρουν εδώ τα παιδιά για μη υποχρέωση του ΟΤΕ να φτιάξει μία βλάβη , απλά εξηγούν ότι υπάρχει προτεραιότητα. Όσον αφορά τις αποχρεώσεις , κανένα σύστημα στην Ελλάδα δεν έχει αυτόματη αποχρέωση . Συμφωνώ πως θα ήταν το ιδανικό να μας καλούσε ο ΟΤΕ ή η 4νετ κτλ και να μας ενημέρωναν αυτόματα ότι αποχρεωθήκαμε για τη περίοδο Χ που είχαμε βλάβη από υπαιτηότητα της εταιρίας κτλ. Η κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης του πελάτη ή ακόμα και έκπτωση σε προιόντα από το e-shop τους. Κανένας δεν έχει άδικο , όλοι έχουν δίκιο . Τουλάχιστον καλωδιακές στις οπτικές ακα VDSL και VOIP μελλοντικά θα έχουμε σίγουρα μειωμένες βλάβες για πολλούς και διάφορους λόγους.

Χρόνια μας πολλά παίδες με υγεία και τύχη.

maxtak
24-12-12, 19:53
H ADSL όπως και κάθε xDSL υπηρεσία είναι μη εγγυημένη , δεν αναφέρουν εδώ τα παιδιά για μη υποχρέωση του ΟΤΕ να φτιάξει μία βλάβη , απλά εξηγούν ότι υπάρχει προτεραιότητα. Όσον αφορά τις αποχρεώσεις , κανένα σύστημα στην Ελλάδα δεν έχει αυτόματη αποχρέωση . Συμφωνώ πως θα ήταν το ιδανικό να μας καλούσε ο ΟΤΕ ή η 4νετ κτλ και να μας ενημέρωναν αυτόματα ότι αποχρεωθήκαμε για τη περίοδο Χ που είχαμε βλάβη από υπαιτηότητα της εταιρίας κτλ. Η κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης του πελάτη ή ακόμα και έκπτωση σε προιόντα από το e-shop τους. Κανένας δεν έχει άδικο , όλοι έχουν δίκιο . Τουλάχιστον καλωδιακές στις οπτικές ακα VDSL και VOIP μελλοντικά θα έχουμε σίγουρα μειωμένες βλάβες για πολλούς και διάφορους λόγους.

Χρόνια μας πολλά παίδες με υγεία και τύχη.

.. άσχετη ερώτηση, αλλά και σχετική...
εσύ μάστορα πως γίνεται και έχεις :
Τύπος
ADSL2+
Ταχύτητα
23957 / 995 kbps
ISP
Conn-x OTE
DSLAM
Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Router
Sagem 2404
SNR / Attn
9dB(dB) / 4dB(dB)
Path Level
Fastpath

... ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε...!!

Καλές γιορτές σε όλους....
Υγεία και ευτυχία..;)

sexrazat
24-12-12, 20:25
.. άσχετη ερώτηση, αλλά και σχετική...
εσύ μάστορα πως γίνεται και έχεις :
Τύπος
ADSL2+
Ταχύτητα
23957 / 995 kbps
ISP
Conn-x OTE
DSLAM
Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Router
Sagem 2404
SNR / Attn
9dB(dB) / 4dB(dB)
Path Level
Fastpath

... ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε...!!

Καλές γιορτές σε όλους....
Υγεία και ευτυχία..;)

Πιθανόν γιατί είναι κουμπωμένος σε καμπίνα Vdsl όπως και άλλοι τυχεροί στις περιοχές που έχει καμπίνες.

maik
25-12-12, 12:32
.. άσχετη ερώτηση, αλλά και σχετική...
εσύ μάστορα πως γίνεται και έχεις :
Τύπος
ADSL2+
Ταχύτητα
23957 / 995 kbps
ISP
Conn-x OTE
DSLAM
Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Router
Sagem 2404
SNR / Attn
9dB(dB) / 4dB(dB)
Path Level
Fastpath

... ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε...!!

Καλές γιορτές σε όλους....
Υγεία και ευτυχία..;)
Καλα εσυ τωρα το εμαθες; αυτοι οι οτετζηδες διαλεγουν για τον εατο τους και τους φιλους τους τα καλυτερα ζευγαρια , τα καθαριζουν τα πλενουν τα γυαλιζουν και εχουν φανταστικες ταχυτητες. Τα υπολοιπα τα αφηνουν για την μαζα. Σιγα μην ειναι ολοι ισα και ομοια.

manoulamou
25-12-12, 13:28
Καλα εσυ τωρα το εμαθες; αυτοι οι οτετζηδες διαλεγουν για τον εατο τους και τους φιλους τους τα καλυτερα ζευγαρια , τα καθαριζουν τα πλενουν τα γυαλιζουν και εχουν φανταστικες ταχυτητες. Τα υπολοιπα τα αφηνουν για την μαζα. Σιγα μην ειναι ολοι ισα και ομοια.
ΚΡΥΒΕ ΛΟΓΙΑ ακριβως οπως κι εγω στην εντοςολιγουΕθνικη plus Eurobank, παιρνω παντα τα υψηλοτερα επιτοκια στους αποδοτικοτερους λογαριασμους, με το που βλεπουν οι συναδελφοι οτι ειμαι συνταξιουχους της Εθνικης...
Περαστικα μας και Χρονια Πολλα σε Ολους!:whistle:

AssVas
25-12-12, 14:04
Όταν τελευταία φορά πριν κανά χρόνο ανανέωσα τα στοιχεία στο προφίλ , ήμουν εγώ και όλο το τετράγωνο κουμπωμένοι σε VDSL KV πριν μπεί το φίλτρο συχνοτήτων . Απλά δεν ανανέωσα τις πληροφορίες στο profile.
Και ναι στου Ζωγράφου όποιον και να πάρεις σχεδόν από αυτούς τους τυχερούς, 2 KΑΦΑΟΥ επιβεβαιωμένα είχαν γίνει μεταγωγή όλοι οι πελάτες , είχαν τέτοια στατιστικά για λίγο, δε κράτησε πολύ.


Για τους ψύλλους ,
http://www.geoponiko-parko.gr/company-image/products/004_87.JPG

Χρόνια πολλά μάστορα.

Y.Γ Έχω ποστάρει και αναλυτικά συγκριτικά με στατιστικά γραμμής πριν κ μετά την μετάβαση σε άλλο topic . Use το search του forum .

@ ADSLgr.com All rights reserved.