PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποτιτλοι για divx σε Linux



antoniost
08-06-04, 01:11
Καλημερα παιδες

Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να επεξεργαστω υποτιτλους για ταινιες divx ?
Εννοω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο με το time adjuster των windows ,με το οποιο μπορω να συγχρονισω υποτιτλους και ταινια και πως φυσικα μπορω να δω την ταινια με τους υποτιτλους ?
Καλο θα ηταν να μην επικεντρωθειτε μονο στο Gentoo , αλλα σε ολες τις διανομες του Linux.

Ευχαριστω

Slammer
08-06-04, 01:32
Τα αρχεια VOB (bitmap) και srt (asci) καθως και άλλα asci, υποστηρίζονται κανονικά απο το mplayer (αρκει να ενεργοποιησεις τους υπότιτλους στο αντιστοιχο setting). Τωρα για συγχρονισμό τι εννοεις? Να διορθωσεις τους χρονους, σπασιμο σε δυο κλπ? Για αυτα χρησιμοποιω τα κλασικά των windows under wine (κατι πρεπει να υπάρχει native, αλλα αφου τρεχουν τα ηδη γνωστα εργαλεια ποτε δεν κοιταξα). Για αυτοματη παραγωγή divx απο dvd με υποτιτλους δες το thread οπου υπάρχει και το αντιστοιχο script...

sandman
08-06-04, 04:41
Για να παίξεις το αρχείο foobar.avi με τους υπότιτλους του αρχείου blafoo.srt γράφεις:


mplayer foobar.avi -sub blafoo.srt

και φυσικά ο mplayer υποστηρίζει κάθε γνωστό φορματ υποτίτλων. Εάν δεν βλέπεις με αυτήν την ενολή υπότιτλους σημαίνει πως δεν έχεις κάνει σωστά την εγκατάσταση, οπότε πρέπει να διαβάσεις τις 5 γραμμές στο readme για το πού θα βάλεις τις ελληνικές γραμματοσειρές.

Επίσης με τον mplayer δεν είναι ανάγκη να κάνεις edit τα subtitles. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια εντολή σαν την παρακάτω


mplayer -subfps 23.955 -subdelay -11 foobar.avi -sub blafoo.srt

antoniost
10-06-04, 14:59
Εχω κατεβασει ελληνικους υποτιτλους για ταινια avi αλλα το mplayer τους εμφανιζει σαν περιεργα σχηματα που δεν βγαζεις νοημα.
Τι φταιει ?

yourself
10-06-04, 16:40
Μάλλον χρειάζεται να δηλώσεις το encoding... Πήγαινε στο ~/.mplayer/config και βάλε σε μια γραμμή το εξής:

subfont-encoding=ISO-8859-7

Λογικά, θα δουλέψει...


Χάβ φαν!

antoniost
10-06-04, 17:25
Μάλλον χρειάζεται να δηλώσεις το encoding... Πήγαινε στο ~/.mplayer/config και βάλε σε μια γραμμή το εξής:

subfont-encoding=ISO-8859-7

Λογικά, θα δουλέψει...


Χάβ φαν!

Προοσθεσα την γραμμη που ειπες στο ~/.mplayer/config
Αποτελεσμα :
Ο mplayer δεν ανοιγει καν τωρα.
Οταν προσπαθω να τον ανοιξω με την κονσολα , μου λεει :
MPlayer 1.0pre4-3.3.3 (C) 2000-2004 MPlayer Team

CPU: Intel Pentium 4/Xeon/Celeron Foster 2794 MHz (Family: 8, Stepping: 7)
Detected cache-line size is 64 bytes
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
Compiled with runtime CPU detection - WARNING - this is not optimal!
To get best performance, recompile MPlayer with --disable-runtime-cpudetection.
Reading config file /etc/MPlayer/mplayer.conf
Reading config file /home/antonios/.mplayer/config
Option nothing needs a parameter at line 1

Τι προτεινεις ?

yourself
10-06-04, 23:35
Μάλλον χρειάζεται να δηλώσεις το encoding... Πήγαινε στο ~/.mplayer/config και βάλε σε μια γραμμή το εξής:

subfont-encoding=ISO-8859-7

Λογικά, θα δουλέψει...


Χάβ φαν!

Προοσθεσα την γραμμη που ειπες στο ~/.mplayer/config
Αποτελεσμα :
Ο mplayer δεν ανοιγει καν τωρα.
[snip]
Reading config file /home/antonios/.mplayer/config
Option nothing needs a parameter at line 1

Τι προτεινεις ?

Χμ, κάτι δεν πάει καλά εδώ... Αυτό το λέει ο parser του config και δεν το έχω ξαναδει!!! Για δοκίμασε να το βάλεις στη commandline:
$ mplayer -subfont-encoding ISO8859-7 file.avi

αν δεν δουλέψει, έχουμε πρόβλημα... ;-)

Επίσης δοκίμασε να δηλώσεις άλλο font, για παράδειγμα εγω έχω το tahoma (ναι, αυτό των windows)... το δηλώνεις με το
-font <path_to_font>.ttf (commandline)
ή με το
font=<path_to_font>.ttf (config)

Αλήθεια, mplayer ή gmplayer;

@ ADSLgr.com All rights reserved.