PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

Panosdb
21-02-16, 14:35
Υπάρχουν διαφορές στα στατιστικά από ΑΚ & KV ..εσύ παιρνεις από KV ? επίσης από ρουτερ σε ρουτερ διαφέρουν
Αν τους ζητήσεις 6 Snr θα τερματίσεις ..

Προσπαθησαν να το πανε στο 6,απο οτι μου ειπαν και κρεμαγε η γραμμη,αλλα παραλληλα ετρεχε και μια βλαβη υπογεια..τι να πω...θα δοκιμασω σε λιγες μερες ξανα...

Η λυση θα ηταν η αγορα ενος ρουτερ οπου το ρυθμιζεις μονος σου,αλλα δυστηχως το χρημα δεν υπαρχει....

NiKapa
21-02-16, 15:18
Τι πάει να πει προσπάθησαν ? 2 κλικ είναι από αυτούς ,κάνει ρισταρτ το ρουτερ κι είσαι στο 6 και τερματίζεις ,αρκετές φορές είναι και σε ποιόν τεχνικό θα πέσεις

- - - Updated - - -

Εγώ όταν το ζήτησα ,μου λέει οκ περιμένετε λίγο κι ενώ μιλούσαμε με τον τεχνικό σε 2' είχε αλλάξει για να φανταστείς..επιτόπια γίνεται

Panosdb
21-02-16, 15:29
Τι πάει να πει προσπάθησαν ? 2 κλικ είναι από αυτούς ,κάνει ρισταρτ το ρουτερ κι είσαι στο 6 και τερματίζεις ,αρκετές φορές είναι και σε ποιόν τεχνικό θα πέσεις

- - - Updated - - -

Εγώ όταν το ζήτησα ,μου λέει οκ περιμένετε λίγο κι ενώ μιλούσαμε με τον τεχνικό σε 2' είχε αλλάξει για να φανταστείς..επιτόπια γίνεται

Δεν ξερω αν ειναι ετσι,αλλα μου ειπαν οτι για το Μαρτζιν(6) σε Vdsl το κανει μονο ο ΟΤΕ και οχι αυτοι απο το κεντρο τους.....στο ADSL μου το ειχαν κανει οι ιδιοι...

NiKapa
21-02-16, 15:32
Οπότε παίρνεις από καμπίνα για αυτό κι οι διαφορές στα στατιστικά κτλ ..αν το ζητήσεις θα στο κάνουν ,τεσπα δεν έχει και μεγάλη σημασία αλλά αν μπορείς να τερματίζεις γιατί όχι ..?

tutuyo
25-02-16, 13:07
Ενεργοποηθηκα και εγω την Δευτερα σε VDSL στο Μαρουσι.
Ειναι σιγουρα καλυτερα τα πραγματα απο τα 7 που συγχρονιζα με ADSL αλλα με προβληματιζει το οτι στο speedtest μου δινει max 25Mbps DL,4.5MBps UL kai γυρω στο 17-18 ping.

Συναδουν αυτα με τα στατιστικα της γραμμης μου?
167499

Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθουν?

MitsosDaBest13
25-02-16, 13:15
Ενεργοποηθηκα και εγω την Δευτερα σε VDSL στο Μαρουσι.
Ειναι σιγουρα καλυτερα τα πραγματα απο τα 7 που συγχρονιζα με ADSL αλλα με προβληματιζει το οτι στο speedtest μου δινει max 25Mbps DL,4.5MBps UL kai γυρω στο 17-18 ping.

Συναδουν αυτα με τα στατιστικα της γραμμης μου?
167499

Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθουν?


Αν γίνεται, δοκίμασε να κάνεις Speedtest με καλώδιο ethernet απευθείας από το ρούτερ στο PC... Στο ασύρματο VDSL, κι εμένα μερικές συσκευές έχουν θέμα και με το ζόρι ξεπερνούν τα 25 Mbps... Πρέπει να φταίει η συχνότητα στα 2,4GHz που είναι γεμάτη, πέφτουν άλλα ρούτερ επάνω...

Δοκίμασε ν' αλλάξεις και Channel και κάνε speedtest και ασύρματα πάλι, να δεις ποιο channel πιάνει περισσότερη ταχύτητα. Πάντως η καλύτερη μέτρηση, θα είναι με καλώδιο.

tutuyo
25-02-16, 13:22
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση/ενημερωση φιλε μου.
Θα το προσπαθησω και ενσυρματα,οπως συμβουλευεις.

Αυτο με τα καναλια δεν το ειχα σκεφτει. Και απο οτι βλεπω εχω τουλαχιστον 4-5 γειτονικα WiFi.
Πρεπει να υπαρχει καποιο Android App που να σου δειχνει λογικα τα καναλια....


Επισης - δεν ξερω εαν παιζει ρολο - το ρουτερ το εχω κουμπωμενο σε "δευτερευον" πριζακι,δλδ σε δωματιο και οχι στο χωλ

jmakro
25-02-16, 14:00
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση/ενημερωση φιλε μου.
Θα το προσπαθησω και ενσυρματα,οπως συμβουλευεις.

Αυτο με τα καναλια δεν το ειχα σκεφτει. Και απο οτι βλεπω εχω τουλαχιστον 4-5 γειτονικα WiFi.
Πρεπει να υπαρχει καποιο Android App που να σου δειχνει λογικα τα καναλια....


Επισης - δεν ξερω εαν παιζει ρολο - το ρουτερ το εχω κουμπωμενο σε "δευτερευον" πριζακι,δλδ σε δωματιο και οχι στο χωλ

wifi analyzer για android. Επισης οτι πριζες τηλεφωνικες εχεις αποσυνδεσετες απο την κεντρικη πριζα οπου εκει θα βαλεις το μοντεμ.

Με 13.5 attenuation επρεπε να εισαι κοντα στα 50!

- - - Updated - - -

Λαθος τωρα ειδα οτι εισαι κομπλε απο γραμμη οποτε δεν παιζει ρολο που το εχεις βαλει σε 2ο πριζακι.
Οπως ειπαν τα παιδια παιξε με τα καναλια αν και κανονικη μετρηση γινεται με ethernet

ThReSh
25-02-16, 15:19
Ethernet και στο Speedtest.net με τον server του ΟΤΕ στην Αθήνα όχι Cosmote...

MitsosDaBest13
25-02-16, 15:22
Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση/ενημερωση φιλε μου.
Θα το προσπαθησω και ενσυρματα,οπως συμβουλευεις.

Αυτο με τα καναλια δεν το ειχα σκεφτει. Και απο οτι βλεπω εχω τουλαχιστον 4-5 γειτονικα WiFi.
Πρεπει να υπαρχει καποιο Android App που να σου δειχνει λογικα τα καναλια....


Επισης - δεν ξερω εαν παιζει ρολο - το ρουτερ το εχω κουμπωμενο σε "δευτερευον" πριζακι,δλδ σε δωματιο και οχι στο χωλ


Εγώ βλέπω καμιά 30αριά γειτονικά Wi-Fi... :lol: Όλες οι συχνότητες σ' εμένα φαίνονται κατειλημμένες, με το Wi-Fi Analyzer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer)... Κάποια κινητά που δοκίμασα σ' εμένα βλέπουν 25-30 Mbps και κάποια άλλα βλέπουν όλη την ταχύτητα, πιάνοντας 45 Mbps! Εξαρτάται τη συσκευή... Μπορεί να φταίει και το ρούτερ κιόλας, τίποτα δεν αποκλείεται... Από το μενού που είδα ότι έβαλες, μάλλον έχουμε το ίδιο, το ΖΤΕ Η367Ν.

Y.Γ. Πάντως, το κινητό μου που στο Wi-Fi του σπιτιού πιάνει συνήθως 25 Mbps, στο κατάστημα της Vodafone στο Χαλάνδρι, που δοκίμασα το Speed+ στα 5GHz συχνότητα, έπιασε όλη την ταχύτητα: 100 Mbps download & 50 Mbps upload!!

tutuyo
25-02-16, 15:45
Ναι με το ΖΤΕ Η367Ν ειμαι.

Περιεργως,οταν μιλησα στο τηλ με το τηλ κεντρο της HOL για τους κωδικους,ο υπαλληλος μου συνεστησε να ακουλουθησω της οδηγιες που ηρθαν μαζι με το ρουτερ και να θεσω "καρφωτα" της 192.168.2.10 στην wireless συνδεση στο λαπτοπ μου και επισης να βαλω "καρφωτα" τους DNS της HOL.

Δοκιμασα και με τις 2 επιλογες (Καρφωτα και Obtain an IP address automatically) αλλα δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα.

Θα δοκιμασω με αλλο καναλι και ενσυρματα.

Αληθεια ας πουμε οτι οντως βλεπω πλεον ταχυτητες πανω απο 30. Θα εχει καποια αντιληπτη διαφορα?

Απο οτι εχω καταλαβει - εμπειρικα - το κυριως οφελος της VDSL ειναι το οτι μπορεις να κατεβαζεις,να βλεπεις HD video και να κανεις browsing ταυτοχρονα χωρις να μπουκωνει η γραμμη.

Panosdb
25-02-16, 18:02
Ενεργοποηθηκα και εγω την Δευτερα σε VDSL στο Μαρουσι.
Ειναι σιγουρα καλυτερα τα πραγματα απο τα 7 που συγχρονιζα με ADSL αλλα με προβληματιζει το οτι στο speedtest μου δινει max 25Mbps DL,4.5MBps UL kai γυρω στο 17-18 ping.

Συναδουν αυτα με τα στατιστικα της γραμμης μου?
167499

Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθουν?

Ποσο πιο καλα τα θες δηλ...Καμπανα 50αρι εχεις και 5000 up ...Νομιζω οτι μαλλον μας τρολαρεις,χαχαχα:clap:

tutuyo
25-02-16, 21:35
Ειχατε απολυτο δικαιο τελικα.
Ενσυρματα στο ρουτερακι υπαρχει σημαντικη διαφορα!
167517


Πωπω δικαιολογουνται τοσες απωλειες σε WiFi?

Οντως βρηκα και με το WiFi Analyzer καναλι που φαινεται καλυτερο...

Panosdb
25-02-16, 23:46
Ειχατε απολυτο δικαιο τελικα.
Ενσυρματα στο ρουτερακι υπαρχει σημαντικη διαφορα!
167517


Πωπω δικαιολογουνται τοσες απωλειες σε WiFi?

Οντως βρηκα και με το WiFi Analyzer καναλι που φαινεται καλυτερο...



Aλλαξε καναλι και δες μηπως εχεις κοντα συσκευες που το παρεμβαλουν στο σημα του...Ασυρματο τηλεφωνο σπιτιου,κατι...

Αν εχει 5GHz ,γυρησε το.


Αν εχεις παλια σειρα dell λαπτοπ ,το παρουσιαζουν αυτο,το ιδιο κανει και το δικο μου,μεχρι 25 μαξ φτανει με την δικια του ασυρματη καρτα...Πηρα μια απο το πλαισιο και τελος..

Nasty Pirate
26-02-16, 09:34
Το περισσότερο που έχω πιάσει ασύρματα με το ZTE 168 της HOL είναι 47MBps και πραγματικό DL 5,7MB/sec. Αυτήν την στιγμή ωστόσο έχω προβλήματα και έχω δώσει βλάβη στην HOL, η οποία έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ κ.ο.κ. Μου φαίνεται θα πάω στον ΟΤΕ κατευθείαν να ησυχάσω... Δεν δικαιολογούνται πτώσεις της τάξης 20+MBps σε απόσταση 200m από καφάο...

tutuyo
26-02-16, 10:54
Φιλε Panosdb ευχαριστω για τους pointers αλλα δυστυχως απ'οτι βλεπω το Η367Ν δεν υποστηριζει 5GHz.

Απο οτι καταλαβαινω το set up των συσκευων ειναι πανω/κατω κοινο για πολυ κοσμο.

Ετσι και εγω εχω στο γραφειο το ρουτερ (πλεον συνδεδεμενο ενσυρματα με Η/Υ) που μετα και την συμβουλη σας πιανει τα 45.
Απο εκει και περα οι περιφερειακες συσκευες που συνδεονται με ασυρματο ειναι τα Android τηλεφωνα και ενας Android media player.

Το speedtest στα τηλεφωνα και στον media player βγαζει γυρω στα 20.
Θεωρητικα αυτο ειναι αρκετα για την πλειοψηφια των συνδρομητων,εχεις το κατεβαστηρι στα 45 και στις αλλες συσκευες,καλο ιντερνετ.

BTW, το QoS του Η367Ν το εχει αλλαξει κανεις απο το default?
Σκεφτομαι να το αλλαξω ωστε να δινει περισσοτερο bandwidth σε internet και streaming και να αφησο τα αλλα εκτος

ThReSh
26-02-16, 17:32
Το περισσότερο που έχω πιάσει ασύρματα με το ZTE 168 της HOL είναι 47MBps και πραγματικό DL 5,7MB/sec. Αυτήν την στιγμή ωστόσο έχω προβλήματα και έχω δώσει βλάβη στην HOL, η οποία έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ κ.ο.κ. Μου φαίνεται θα πάω στον ΟΤΕ κατευθείαν να ησυχάσω... Δεν δικαιολογούνται πτώσεις της τάξης 20+MBps σε απόσταση 200m από καφάο...

Εννοείς ότι πέφτει ο συγχρονισμός?

MitsosDaBest13
27-02-16, 14:08
Το περισσότερο που έχω πιάσει ασύρματα με το ZTE 168 της HOL είναι 47MBps και πραγματικό DL 5,7MB/sec. Αυτήν την στιγμή ωστόσο έχω προβλήματα και έχω δώσει βλάβη στην HOL, η οποία έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ κ.ο.κ. Μου φαίνεται θα πάω στον ΟΤΕ κατευθείαν να ησυχάσω... Δεν δικαιολογούνται πτώσεις της τάξης 20+MBps σε απόσταση 200m από καφάο...

Πόσο καιρό είναι που δήλωσες βλάβη και είσαι τόσο τσαντισμένος? :p Απλά περίμενε λίγο και θα δεις αν φτιάξει (αν ασχοληθεί ο ΟΤΕ δηλαδή)... ;)

gravis
05-03-16, 17:18
ακομα περιμενουμε στην επαρχια vdsl απο Α/Κ

jogatore
12-03-16, 13:31
Ποιοι ειναι οι DNS της HOL. ???

NiKapa
12-03-16, 17:28
Ποιοι ειναι οι DNS της HOL. ???
62.38.0.81
62.38.1.81

Panosdb
15-03-16, 19:20
Ποιοι ειναι οι DNS της HOL. ???



168294

NiKapa
15-03-16, 23:05
Άλλο ζήτησε ο φίλος κι απαντήθηκε στο #1021

jogatore
17-03-16, 09:27
62.38.0.81
62.38.1.81

Ευχαριστω.

MitsosDaBest13
17-03-16, 21:26
Λοιπόν, παίρνω HOL VDSL από Αστικό Κέντρο. Από τις 7/7/15 που έχω ενεργοποιηθεί ήταν μια χαρά, αλλά τους τελευταίους 4 μήνες, έχω χάσει 3 Mbps (από 50000+ σε 47000+) σε συγχρονισμό και η HOL(Vodafone :mad:) αδιαφορεί όσες φορές κι αν τους το είπα... Γενικά φαίνεται ότι το επίπεδο εξυπηρέτησης έχει πέσει λίγο...

Χτες το απόγευμα, έμεινα μισή ώρα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ, αλλά μετά η υπηρεσία επανήλθε κανονικά. Σήμερα στις 12 το μεσημέρι χάλασε εντελώς το ίντερνετ και δε συγχρονίζει. Το έχω δηλώσει βλάβη και η εξυπηρέτηση μου είπε ότι είναι θέμα ΟΤΕ και έστειλαν τη βλάβη σε αυτόν. Το ωραίο είναι πως μόνο εγώ με VDSL έμεινα χωρίς υπηρεσία και οι γείτονες με ADSL παίζουν μια χαρά!

Υ.Γ. Αναγκάστηκα να πάω να δώσω 8€ για να πάρω Wi-Fi USB Stick για το desktop (είχα ίντερνετ με καλώδιο) και προς το παρόν δανείζομαι (:rolleyes:) ίντερνετ από γείτονα με WIND και πιάνω μόνο 5 Mbps, με 2 σκάλες σήμα (λογικό)... Να δω πότε θα φτιάξει το δικό μου τώρα. :(

MitsosDaBest13
20-03-16, 01:48
Σήμερα το πρωί του Σαββάτου, αποκαταστάθηκε η βλάβη και συγχρονίζω 0,5 Mbps πιο πάνω σε σχέση με πριν, κοντά στα 48.000... Απ' ό,τι κατάλαβα, το πρόβλημα δεν ήταν του ΟΤΕ, αλλά είχε πάθει ζημιά το DSLAM της HOL που μου έδινε VDSL!! Ο τεχνικός μου είπε πως θ' αφήσει το θέμα της βλάβης ανοιχτό για μερικές μέρες ακόμα, ώστε να δούμε αν αποκαταστάθηκε πλήρως. Πιστεύω να μου κόψουν και 2-3€ στον επόμενο λογαριασμό, ως αποζημίωση. :oops:

SPIROS1979
09-04-16, 11:41
καλημερα πριν δυο μερες μου στειλανε το vdsl modem με κουριερ , λογικα μεχρι την αλλη παρασκευη θα μου το εχουν ενεργοποιησει στης 30 / 03 / 2016 εκανα την αιτηση για vdsl .

Nasty Pirate
09-04-16, 17:16
Άντε καλώς ήλθες και 'συ στην Vodafone - πλέον...

- - - Updated - - -


Σήμερα το πρωί του Σαββάτου, αποκαταστάθηκε η βλάβη και συγχρονίζω 0,5 Mbps πιο πάνω σε σχέση με πριν, κοντά στα 48.000... Απ' ό,τι κατάλαβα, το πρόβλημα δεν ήταν του ΟΤΕ, αλλά είχε πάθει ζημιά το DSLAM της HOL που μου έδινε VDSL!! Ο τεχνικός μου είπε πως θ' αφήσει το θέμα της βλάβης ανοιχτό για μερικές μέρες ακόμα, ώστε να δούμε αν αποκαταστάθηκε πλήρως. Πιστεύω να μου κόψουν και 2-3€ στον επόμενο λογαριασμό, ως αποζημίωση. :oops:

Φίλε σε καταλαβαίνω. Από το καλοκαίρι έχω συνεχώς παρόμοια προβλήματα και τους έχω πρήξει τα @@ στην Vodafone. Δεν φαίνεται να κατέχουν το θέμα καθόλου. Πόσο σου ήταν το max attainable πριν και μετά τα προβλήματα; Εμένα ήταν 67MBps ενώ τώρα 52. Φαίνεται να το έφτιαξαν κάνοντας το path fast από interleaved. Περιμένω να δώ πότε θα ξαναγίνει η στραβή και θα τους τρέξω πάλι.

jkoukos
09-04-16, 17:36
Έχετε μια ουσιώδη διαφορά.
Ο Μήτσος παίρνει σύνδεση από αστικό κέντρο, άρα εξοπλισμό Vodafone.
Εσύ όμως παίρνεις από καμπίνα, άρα από εξοπλισμό ΟΤΕ και μόνο αυτός μπορεί να επέμβει. Ακόμη και για την αλλαγή του Fastpath.

lady_in_black
09-04-16, 20:44
Καλησπερα,

Εγινε ενεργοποιηση στους δικους μου vdsl απο HOL και θελω να τους βαλω ενα tplink πανω.

User name και Password ειναι κοινα? Χρησιμοποιει VLAN οπως του ΟΤΕ?

vaggoulas
09-04-16, 21:05
Αν παίρνει από καμπίνα οτε η vdsl θέλει user/pass που σας έδωσαν.Αν παίρνει από Α/Κ hol βάζεις ό,τι να'ναι.Εννοείται pppoe/llc 8/35.

lady_in_black
09-04-16, 21:07
Αν παίρνει από καμπίνα οτε η vdsl θέλει user/pass που σας έδωσαν.Αν παίρνει από Α/Κ hol βάζεις ό,τι να'ναι.Εννοείται pppoe/llc 8/35.

Ευχαριστω.

Απο καμπινα παιρνει οποτε θα παρω τελ να τα μαθω. Απο VLAN τι βαζουμε?

vaggoulas
09-04-16, 21:11
PPPoE LLC, vpi/vci 8/35 και user/pass.Δεν θες κάτι άλλο.

jkoukos
09-04-16, 22:13
PPPoE LLC, vpi/vci 8/35 και user/pass.Δεν θες κάτι άλλο.
Αυτά είναι για το ADSL. Στο VDSL είναι αχρείαστα. Θέλει μόνο VLAN ID, που είναι 835.

lady_in_black
09-04-16, 23:09
Αυτά είναι για το ADSL. Στο VDSL είναι αχρείαστα. Θέλει μόνο VLAN ID, που είναι 835.

Ιδιο VLAN με του ΟΤΕ σιγουρα?

Αρα μετα ξεχωριζουν οι συνδρομητες OTE/HOL κλπ με τα username/pass απο καποιον BRAS?

Eπιπλεον παλαιοτερα δεν διαφημιζε και 10Mbit upload ή δεν ηταν απο καμπινα αυτο?

SPIROS1979
10-04-16, 01:18
Σας ευχαριστω πολυ . :) .

gravis
12-04-16, 23:11
Η υπηρεσία vodafone TV παρέχετε μεσω VDSL απο Α/Κ?

giannis_t
13-04-16, 04:44
Η υπηρεσία vodafone TV παρέχετε μεσω VDSL απο Α/Κ?


Ναι!!!

MitsosDaBest13
13-04-16, 14:27
Η υπηρεσία vodafone TV παρέχετε μεσω VDSL απο Α/Κ?

Είχα ADSL με TV παλιότερα, το Καλοκαίρι αναβάθμισα σε VDSL από Αστικό Κέντρο και η TV λειτουργούσε κανονικά, αλλά μερικές μέρες μετά την έκοψα, γιατί το πάγιο πήγαινε πολύ στο σύνολο... :p

gravis
13-04-16, 17:38
Επιτέλους μετα απο πολυ πολυ καιρο, η Vodafone εβαλε VDSL στο Α/Κ στην επαρχία. Σημερα εκανα αιτηση, γιανα δουμε τι θα δουμε...:rolleyes:

SPIROS1979
13-04-16, 18:59
καλησπερα σε ποια πολη της επαρχιας ; .... να ρωτησω κατι απο ποτε μετραει ο χρονος για ενεργοποιησει της vdsl απο πριν η οταν παρουμε τον εξοπλισμο δηλαδη το μοντεμ ... γιατι μου παν απο την vodafone 08 / 04 / 2016 παραλαβα το μοντεμ τοτε λει θελει 15 μερες απο της 08 / 04 / 2016 γιατι εκανα αιτηση τηλεφωνικα απο της 30 / 03 / 2016 . Ευχαριστω .

kostas2005
15-04-16, 11:01
Eπιπλεον παλαιοτερα δεν διαφημιζε και 10Mbit upload ή δεν ηταν απο καμπινα αυτο?

Νομίζω έδινε 10 upload μόνο απο αστικό κέντρο.
Αλλά γιατι "έδινε", δεν δινει ακόμα?

gravis
16-04-16, 13:36
Σημερα μου στειλανε τον εξοπλισμο ZTE H367N, ακομα φυσικα η υπηρεσια δεν εχει ενεργοποιηθει

- - - Updated - - -

Το firmware Του Router ειναι V1.0.1_LR_HOL
Έχετε και εσεις το ιδιο?

SPIROS1979
16-04-16, 13:54
καλησπερα , εγω εκανα αιτηση στης 30 / 03 / 2016 και περιμενω απο τοτε μου παν καπου 20 / 04 / 2016 εκει γυρω τους περνω τηλεφωνο ξερουν αλλα δεν μου λεν , τον εξοπλισμο μου το στειλαν στης 08 / 04 / 2016 ενα ασπρο μοντεμ της ZTE .

Nasty Pirate
17-04-16, 16:42
Λοιπόν αποφάσισα να φύγω από την Vodafone. Δεν παλεύεται η κατάσταση, συνεχώς διακοπές, το κέντρο τους είναι κάτω του μετρίου σε τεχνικές γνώσεις, ο συγχρονισμός συνεχώς πέφτει στα 32 από τα 50 που ήταν το κανονικό, όπως και το μέγιστο της γραμμής αντίστοιχα. Έχω δώσει πολλές ευκαιρίες και βλέπω ότι η κοροϊδία συνεχίζεται. Μακριά από Vodafone!

jkoukos
17-04-16, 19:44
Μακάρι να βρεις λύση, αλλά στο έχω γράψει πάλι.
O εξοπλισμός της καμπίνας για οποιαδήποτε υπηρεσία DSL ανήκει στον ΟΤΕ. Άρα σε όλους τους παρόχους η ίδια γραμμή έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, είτε θετικά είτε αρνητικά. Αυτό που αλλάζει είναι η δρομολόγηση προς το διαδίκτυο, όπου γίνεται με τα κυκλώματα του καθενός.
Μόνο από αστικό κέντρο όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν τον δικό τους εξοπλισμό για να δώσουν υπηρεσία.

Nasty Pirate
18-04-16, 00:23
Ναι το ξέρω, αλλά αλλιώς μπορείς να πιέσεις τον ΟΤΕ αν είσαι συνδρομητής του ΟΤΕ και αλλιώς αν είσαι συνδρομητής σε κάποιον τρίτο π.χ. Αν η γραμμή μου δεν πάει σε max attainable 67-70MBps όπως ήταν όταν πρωτοέβαλα το πρόβλημα δεν λύνεται. Μαζεύει πολλά λάθη (FEC/HEC) όπως διαπίστωσε - ξανά - το κέντρο της Vodafone...

jkoukos
18-04-16, 00:51
Αν το ξέρεις, τότε γιατί κατηγορείς την εταιρεία και τους τεχνικούς για κάτι που είναι άλλος υπεύθυνος;
Αν νομίζεις οτι μπορείς να πιέσεις τον ΟΤΕ ως πελάτης και όχι η κάθε HOL, είσαι γελασμένος.
Αν η εταιρία δεν έκανε καποιο αίτημα προς τον ΟΤΕ, έχεις καθε δίκιο. Αν όμως αυτός δηλωσε καλωδιακό πρόβλημα, το ίδιο θα έχεις και μετά.

netblues
18-04-16, 07:25
Καμπινα η απο ΑΚ ειναι το vdsl σου? Υπαρχει παντα η περιπτωση να αποκτησες πολλους vdsl γειτονες. Αυτο το 60-70 οταν πρωτοεβαλες με προβληματιζει.
Εχεις αποψη ποσο απεχεις απο το dslam?
Εδω γραμμη που επιανε περσυ το φεβρουαριο 120/60 τωρα ειναι ετσι..

Connection Status
Mode VDSL2
Traffic type PTM
DSL synchronization status Up
DSL up time 0

Line Status
Downstream Upstream
Attainable rate (kbit/s) 72012 35997
SNR margin (dB) 15.4 31
Line attenuation (dB) 12.1 0
Output power (dBmV) 12 1.6

Statistics
Help

Path 0

Path 1
Downstream Upstream Downstream Upstream
Line rate (kbit/s) 49999 4999 0 0
CRC errors 249 0 0 0
FEC errors 47 0 0 0
HEC errors 143 0 0 0

ThReSh
18-04-16, 09:27
Ήρθαν να μετρήσουν πχ συγχρονισμό έξω στο κουτί (στην κολώνα) μπας και επηρεάζει καμιά συνδεσμολογία στο σπίτι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.