PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

D_J_V
16-06-17, 18:28
2000 πόντους και 7 ευρώ είναι!!!
Εγώ 1500 θυμάμαι
+1 ευρώ e-bill

skoupas
16-06-17, 19:21
Με πάγια εντολή είναι 1500 πόντοι και 7 ευρώ.

gravis
16-06-17, 22:27
Εβγαλε διαφημιστική καμπάνια η vodafone για οποίον δεν συγχρονίζει σε vdsl πάνω απο 45mbps να τον αποζημιώση με έκπτωση 5% επι του παγίου . Τους ενημέρωσα οτι δεν πάω πανω απο 43mbps, το ειδαν , το δεχτήκαν, μπήκε η έκπτωση!

whitehed
17-06-17, 00:54
Με πάγια εντολή είναι 1500 πόντοι και 7 ευρώ.

εχει αλλαξει εδω και λιγο καιρο...
https://www.alphabonus.gr/default.asp?pid=65

skoupas
17-06-17, 06:59
Σε μένα που έχω πάγια εντολή μου βγάζει αυτό και κρατάει 1500 πόντους.

Alpha Bonus

Κέρδισε έκπτωση 7€/μήνα στον λογαριασμό του σταθερού σου, επιλέγοντας αυτόματη εξαργύρωση 1.500 πόντων/μήνα, με κάρτα Alpha Bank Bonus.

Επιπλέον, πληρώνοντας τον λογαριασμό σου, μέσω πάγιας εντολής πληρωμής με κάρτα Alpha Bank Bonus, κερδίζεις άμεσα: 1€ = 4 Bonus πόντοι. Ενεργοποίησε την αυτόματη πληρωμή του λογαριασμού σταθερής σου με κάρτα Alpha Bonus συμπληρώνοντας τα στοιχεία του λογαριασμού στο μενού αριστερά.

Slackulator
19-06-17, 20:40
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω φορητότητα από άλλη εταιρία. Το συμβόλαιο στον τωρινό πάροχο λήγει στις αρχές Ιουλίου, πόσες μέρες πριν να κάνω την αίτηση για να μην πληρώσω τέλη ενεργοποίησης; Vodafone μου είπαν παίρνει 7-10 μέρες για ενεργοποίηση οπότε τόσο να υπολογίζω;

cranky
19-06-17, 20:48
Κάνε την αίτηση τη μέρα λήξης του συμβολαίου σου, γιατί ο παλιός πάροχος θα σου επιβάλλει τέλος διακοπής.

Slackulator
19-06-17, 22:25
Κάνε την αίτηση τη μέρα λήξης του συμβολαίου σου, γιατί ο παλιός πάροχος θα σου επιβάλλει τέλος διακοπής.

Από Vodafone μου είπαν λίγες μέρες πριν ή μία εβδομάδα. Αν το κάνω την ίδια μέρα που λήγει δεν θα μείνω χωρίς υπηρεσίες μέχρι να ενεργοποιηθεί το καινούριο;
Ευχαριστώ.

atrias
19-06-17, 23:25
όχι δεν θα μείνεις χωρίς υπηρεσία
απλά για τις μέρες που θα χρειαστούν για τη φορητότητα θα πληρώσεις με τιμές καταλόγου κι όχι με βάση το συμβόλαιο που είχες
αλλά πιο καλά αυτό παρά να πληρώνεις τέλη διακοπής κλπ

cranky
20-06-17, 09:10
Από Vodafone μου είπαν λίγες μέρες πριν ή μία εβδομάδα.
Ας λέει η voda.
Αν ο τωρινός σου πάροχος σου ζητήσει τέλη διακοπής, η voda θα σφυρίξει αδιάφορα.

Δεν θα μείνεις χωρίς υπηρεσίες, όπως σου είπε ο atrias.

bill27
23-06-17, 10:15
Καλημερα,χθες τυχαια ανακαλυψα πως στην περιοχη μου ο παροχος μου vodafone δινει vdsl μεσω αστικου κεντρου αλλα μονο το 30αρι.Εγω εχω Attenuation 15.7 ποσο περιπου θα πιανω??
Τι τιμες περιπου παιζουν off the record για το 30αρι+απερ.σταθερα και κανα 2 ωρες σε κιν?

dimos20
23-06-17, 11:50
Καλημερα,χθες τυχαια ανακαλυψα πως στην περιοχη μου ο παροχος μου vodafone δινει vdsl μεσω αστικου κεντρου αλλα μονο το 30αρι.Εγω εχω Attenuation 15.7 ποσο περιπου θα πιανω??
Τι τιμες περιπου παιζουν off the record για το 30αρι+απερ.σταθερα και κανα 2 ωρες σε κιν?

Λογικά κάπου στα 25-30 θα πιάνεις.Η τιμή είναι στα 26,90 € για απεριόριστα σταθερά και 5 ώρες κινητά.
Παρεμπιπτόντως και εγώ για το ίδιο πακέτο ενδιαφέρομαι.Μου φαίνεται καλό.Σύντομα θα κάνω κίνηση.

nicanor
26-06-17, 20:12
Καλησπέρα σε όλους.Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της vodafone μου ανακοινώθηκε ότι προς το παρόν δεν υπάρχει πρόσβαση σε vdsl (περιοχή Ηλιούπολη ,Αγία
Μαρίνα).Σε προσωπική επικοινωνία σε κατάστημα vodafone όσο και μέσω του site της vodafone φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα.Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει από τα δύο;Εχει κανείς άλλος vdsl 30αρα vodafone σε Αγία Μαρίνα,Ηλιούπολη;

pmike26
01-07-17, 01:10
Καλησπέρα σε όλους.Μετά από επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της vodafone μου ανακοινώθηκε ότι προς το παρόν δεν υπάρχει πρόσβαση σε vdsl (περιοχή Ηλιούπολη ,Αγία
Μαρίνα).Σε προσωπική επικοινωνία σε κατάστημα vodafone όσο και μέσω του site της vodafone φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα.Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει από τα δύο;Εχει κανείς άλλος vdsl 30αρα vodafone σε Αγία Μαρίνα,Ηλιούπολη;

ασε αδερφε και εγω τα ιδια τραβαω.. το σαιτ και η εξυπηρετηση πελατων λεει οτι εχουν 30αρι vdsl στην περιοχη μου(Αγιος Ιωαννης Νεου Κοσμου), αλλα οσο το ειδα εγω (απο 08/06/2017 τρεχει η αιτηση) αλλο τοσο το ειδες και εσυ.. με εχουν στην αναμονη, οτι την Δευτερα θα ενεργοποιηθει.. για να δουμε..

υστερ.: ασε που για να ερθει ο "ειδικος εξοπλισμος" εκαναν 2 φορες λαθος και ουτε καν μπηκαν στο κοπο να με ενημερωσουν μετα απο 15 ημερες(και ας λενε μεσα πως κανουν 10-12 μερες να το ενεργοποιησουν) τους ενοχλησα εγω και μου τον εστειλαν.. την 1η μου εφεραν λαθος ADSL μοντεμ, και μετα απο 2 μερες ηρθε προχτες την Τριτη o vdsl Η267Α.. τεπσα κανω υπομονη μεχρι να δω φως..

tiffany
01-07-17, 23:13
Εγώ ένα μήνα τώρα περιμένω δήθεν διαθεσιμότητα ΟΤΕ. Προχτές με πήραν και μου είπαν να δοκιμάσουμε πάλι χωρίς το Vodafone tv. Αν δεν ήταν τα διπλάσια χρήματα στο παγιο θα είχα πάει ήδη ΟΤΕ πληρώνοντας το αναποσβεστο. Αλλά το gamimeno είναι στα 26,5 vs 42,5 χωρίς να υπολογίζω και το 7% από το κινητό μου.

- - - Updated - - -

Σήμερα πρωί μου ήρθε μήνυμα πως πήρα triple play vdsl. Μίλησα με τη hol και μου είπαν πως δεν έχω αναβάθμιση ακόμη. Έχει αλλάξει το πρόγραμμα αλλά το Προφίλ είναι adsl. Πήγα σπίτι και τα ίδια. Έχω από το χειμώνα το vdsl router πάνω οπότε δεν είναι αυτό το θέμα. Έκανα και επανεκκίνηση αλλά το ίδιο. Δευτέρα θα καλέσω πάλι να το δω.

nikomas50
03-07-17, 20:11
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα το μεσημέρι μετά από 12 ημέρες με συνέδεσε η Vodafone από adsl σε vdsl. Έμεινα 5 ώρες δίχως Internet. Επικοινώνησα με την υποστήριξη και μου δημιούργησαν νέο όνομα χρήστη και συνθηματικό για τη σύνδεση αλλά δεν κατέστη δυνατό να συνδεθώ στο Internet ούτε με το δικό μου μόντεμ (Fritz!Box 7490) ούτε με το μοντεμ της Vodafone (ZTE ZXHN H267A V1.0). Η κοπελιά στην υποστήριξη έκανε φιλότιμες προσπάθειες, μου άλλαξε τρεις φορές συνθηματικό, μου υπέδειξε κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του ΖΤΕ (δεν είχε δυστυχώς γνώσεις σχετικά με το 7490) και καταλήγοντας μου είπε ότι μάλλον, επειδή ως ημερομηνία αλλαγής από τον ΟΤΕ από adsl σε vdsl έχει τυπικά οριστεί η 4/7/17 (αύριο) πρέπει να περιμένω ως τότε για την οριστική αλλαγή. Μετά από μια ώρα, χωρίς καμιά ενέργεια από μένα, συνδέθηκε το Internet με το ΖΤΕ αλλά δεν κατάφερα να κάνω σύνδεση με χρήση των ίδιων στοιχείων με το 7490. Επειδή όλο το εσωτερικό τηλεφωνικό δίκτυο του σπιτιού έχει ρυθμιστεί πάνω στο 7490 και φυσικά δεν θέλω να θέσω σε αχρησία μόντεμ αξίας μεγαλύτερης των 200€, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στις ρυθμίσεις;
Όσο το είχα σε adsl τα πάντα λειτουργούσαν άψογα.
Ακόμη στο speedtest.net εμφανίζονται μετρήσεις ταχυτήτων της τάξης του adsl.
Μήπως πράγματι πρέπει να περιμένω ως αύριο;
Το IPv6 πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ή όχι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edit0: Παρέλειψα να αναφέρω ότι το 7490 είναι International version αγορασμένο από Γερμανία.

Edit1: Τελικά το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας 835 στο VLAN for Internet access

tiffany
03-07-17, 21:04
Εγώ παραμένω ακόμη σε adsl. Μου άλλαξαν το πρόγραμμα συστημικα χωρίς να έχει γίνει η αλλαγή επί της ουσίας. Περιμένω να δω τι θα γίνει τις επόμενες μέρες.

drivth
04-07-17, 20:11
H δική μου εμπειρία : έκανα αίτηση μέσω του my acoount για μεταβολή προγράμματος σε vdsl 50. Η αίτηση έγινε στις 17.06.17 και ολοκληρώθηκε στις 30.06.17. ¨Ολα άψογα, έμεινα λίγες ώρες δίχως ιντερνετ,κλείδωσα στα 49.080, πάει σφαίρα, κατεβάζει με 5.5 mb το δευτερόλεπτο!! Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα ιδιαίτερο και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος διότι πριν με adsl και επειδή ήμουν πολύ μακρία από το AK συγχρόνιζα μετά βίας στα 6.500 kbps.

nemesis1
04-07-17, 23:40
Σε μια εβδομάδα λήγει το συμβόλαιο του VDSL 50 που έχω και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση για νέα προσφορά...

Θα αναγκαστώ να πάρω πρώτος τηλ και θα πάρω το μακρύτερο...δεν παλεύω να μπαίνω στην λογική της φορητότητας απλά και μόνο για εκβιασμό...

Έχει κανείς εμπειρία να μου πει?
Έχουν τηλεφωνήσει σε κανέναν για ανανέωση?

gravis
05-07-17, 00:32
Σε μια εβδομάδα λήγει το συμβόλαιο του VDSL 50 που έχω και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση για νέα προσφορά...

Θα αναγκαστώ να πάρω πρώτος τηλ και θα πάρω το μακρύτερο...δεν παλεύω να μπαίνω στην λογική της φορητότητας απλά και μόνο για εκβιασμό...

Έχει κανείς εμπειρία να μου πει?
Έχουν τηλεφωνήσει σε κανέναν για ανανέωση?

Δεν θα σε πάρει κανείς τηλέφωνο! Πάρε εσύ και διαπραγματεύσου, αλλιώς θα πληρώνεις με βάση τιμοκαταλόγου.

Orpheus
05-07-17, 02:26
Καλησπέρα.

Σκοπέυω να αλλάξω απο cosmote σε vodafone για VDSL και πριν κάνω την αίτηση είπα να δω τι προσφορές 'κυκλοφορούν'. Εμένα για 50άρι μου είπαν 33 ευρω συν 5% φόρο συν 50 ευρώ για αλλαγή παρόχου απο cosmote. Σαν πολλά δεν είναι;

cranky
05-07-17, 03:05
Έχει κανείς εμπειρία να μου πει?
Έχω εγώ.
Δεν με πήραν τηλέφωνο, ούτε οταν είδαν την φορητότητα σε Forthnet.

D_J_V
05-07-17, 12:02
Δεν ασχολούνται πλέον γιατί έχουν κάνει καρτέλ και οι τιμές είναι ίδιες παντού

nemesis1
05-07-17, 13:15
Μόλις μίλησα μαζί τους και όντως δεν παίζουν "προσφορές" για ανανέωση.

Αυτο που γίνεται είναι ότι κρατάω την τιμή που είχα με ότι έκπτωση είχα στην συμφωνία που λήγει..

Σε μένα αυτό σημαίνει:
Vdsl 50
Απεριόριστα σταθερά
360'σε κινητά

Με 33 ευρώ σκάρτα τελική μαζί με χαράτσια και λοιπά παρελκόμενα..

Καλά είναι αν δεν θες να μπεις στη λογική του κλεφτοπολέμου (φορητότητα κτλ)

Τις επόμενες ώρες θα έρθει επιβεβαίωση στο κινητό και όλα καλά.

pmike26
05-07-17, 13:17
184525

να ρωτησω γιατι ενω εχω αλλαξει ρουτερ και συγκεκριμενα εχω το ZTE ZXHN H267A(που ειναι για vdsl) εδω πανω μου δειχνει αλλο?!?


υστερ.: ακομα περιμενω να μπει το vdsl κοντευει ενας μηνας..!! :oops:

cranky
05-07-17, 13:22
Πάτησες αποθήκευση των αλλαγών στο προφίλ σου ;

184526

pmike26
05-07-17, 13:36
Πάτησες αποθήκευση των αλλαγών στο προφίλ σου ;

184526

ειχα την εντυπωση οτι τα βρισκει αυτοματα.. απο μονο του ... μιας και ποτε δεν ειχα ασχοληθει να τα γραψω.. και γι αυτο μου εκανε εντυπωση που τα εβρισκε εξ αρχης.. (τωρα τα αλλαξα) :respekt:

Dimos35
05-07-17, 14:18
Σε μια εβδομάδα λήγει το συμβόλαιο του VDSL 50 που έχω και ακόμα ούτε φωνή, ούτε ακρόαση για νέα προσφορά...

Θα αναγκαστώ να πάρω πρώτος τηλ και θα πάρω το μακρύτερο...δεν παλεύω να μπαίνω στην λογική της φορητότητας απλά και μόνο για εκβιασμό...

Έχει κανείς εμπειρία να μου πει?
Έχουν τηλεφωνήσει σε κανέναν για ανανέωση?

Όπως είπαν και παραπάνω δεν θα σε πάρει κανείς. Εγώ δεν πήρα χαμπάρι ότι έληξε το 24μηνο συμβόλαιο και εχθές μου έστειλαν το νέο λογαρισμό (ηλεκτρονικά) με σύνολο 59,65 €!!!!

Μίλησα σήμερα με μια κυρία και αφού ανανέωσα για 2 χρόνια πάλι, μου είπε ότι θα κοπεί πιστωτικό για την παραπάνω χρέωση και η τιμή θα παραμείνει σε ότι πλήρωνα μέχρι τώρα.
Ας ελπίσω ότι θα γίνουν έτσι όπως τα λένε.

dimangelid
06-07-17, 09:23
184525

να ρωτησω γιατι ενω εχω αλλαξει ρουτερ και συγκεκριμενα εχω το ZTE ZXHN H267A(που ειναι για vdsl) εδω πανω μου δειχνει αλλο?!?


υστερ.: ακομα περιμενω να μπει το vdsl κοντευει ενας μηνας..!! :oops:

Μόνος σου βάζεις τα στοιχεία σου στο σημείο.

SpiritCrusher
28-08-17, 15:59
Έληγε το συμβόλαιο μου 26/8 ,επομένως στις 24/8 παίρνω τηλέφωνο για ανανέωση και για καμιά καλή προσφορά έαν υπάρχει.

Η τηλεφωνήτρια μου λέει δυστυχώς δε γίνεται κάτι καλύτερο και η τιμή παραμένει στα 35Ε για τα επόμενα 2 χρονιά.

25/8 απόγευμα πάω Cosmote για μεταφορά γραμμής , έβγαινε 36Ε μαζι με φόρους κτλ.

26/8 με παίρνουν τηλ από κεντρικά Vodafone για την εμπειρία μου στη Voda και εάν πρόκειται να ανανεώσω την συνεργασία μαζί τους, του εξήγησα του κυρίου όλο το story που σας περιέγραψα πιο πάνω και η τελική προσφορά ήταν 27Ε με όλους τους φόρους μέσα για VDSL 50 με 360 κινητά και απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, φυσικά και ανανέωσα καθώς δεν είχα κανένα πρόβλημα όλο αυτό το καιρό με την υπηρεσία που παρέχουν.

Εν κατακλείδι , κάντε ένα βήμα εσείς και τα υπόλοιπα θα έρθουν :)

ToroLoco
16-10-17, 20:35
Καλησπέρα, σήμερα έγινε η μεταφορά της γραμμής μου από cosmote σε vodafone.
Ήμουν σε dsl στην cosmote και έπιανα 17Mbps, με το που μεταφέρθηκα στην vodafone η ταχύτητα έπεσε στο 1Mbps.
Μου είπαν να επικοινωνήσω αύριο μαζί τους για να δω για vdsl.

Όσοι έχετε αντίστοιχη εμπειρία και αναβαθμίσατε σε vdsl 50, είναι αξιόπιστη η Vodafone ή να κάνω υπαναχώρηση και να ξαναγυρίσω στην cosmote στις 14 μέρες που έχω περιθώριο και είχα μια αξιοπρεπή ταχύτητα?

hellenicsun
16-10-17, 20:38
Καλησπέρα, σήμερα έγινε η μεταφορά της γραμμής μου από cosmote σε vodafone.
Ήμουν σε dsl στην cosmote και έπιανα 17Mbps, με το που μεταφέρθηκα στην vodafone η ταχύτητα έπεσε στο 1Mbps.
Μου είπαν να επικοινωνήσω αύριο μαζί τους για να δω για vdsl.

Όσοι έχετε αντίστοιχη εμπειρία και αναβαθμίσατε σε vdsl 50, είναι αξιόπιστη η Vodafone ή να κάνω υπαναχώρηση και να ξαναγυρίσω στην cosmote στις 14 μέρες που έχω περιθώριο και είχα μια αξιοπρεπή ταχύτητα?

Είναι και θέμα γραμμής, περιοχής, ποιότητας σύνδεσης.

Εγώ είχα VDSL 50 από HOL (πριν γίνει Vodafone) και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Ακόμη κι όταν έγινε η εξαγορά συνέχιζα να απολαμβάνω την υπηρεσία χωρίς κανένα θέμα. Ως ότου έφυγα από εκείνη τη περιοχή και πλέον είμαι με ADSL στα 12MB χωρίς καμία δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL.

ToroLoco
16-10-17, 21:26
Ως πελάτης της Cosmote είχα ADSL στα 17Mbps και έβαλα δοκιμαστικά την VDSL για 3 μήνες (από cosmote) και είχα 45Mbps.

Χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο στην συνδεσμολογία ή στον εξοπλισμό, σήμερα που μεταφέρθηκα στην Vodafone από 17Mbps που έπιανα μέχρι εχθές έπεσα στο 1Mbps.

Σίγουρα αυτό έχει να κάνει με την γραμμή που χρησιμοποιεί η VOdafone.
Άρα το ερώτημα είναι αν με vdsl στην vodafone θα έχω πάνω από 30Mbps ή δεν θα δω κάποια αντίστοιχη μεταβολή!

Είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία που με vdsl να διορθώθηκε?

MitsosDaBest13
16-10-17, 21:30
Ως πελάτης της Cosmote είχα ADSL στα 17Mbps και έβαλα δοκιμαστικά την VDSL για 3 μήνες (από cosmote) και είχα 45Mbps.

Χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο στην συνδεσμολογία ή στον εξοπλισμό, σήμερα που μεταφέρθηκα στην Vodafone από 17Mbps που έπιανα μέχρι εχθές έπεσα στο 1Mbps.

Σίγουρα αυτό έχει να κάνει με την γραμμή που χρησιμοποιεί η VOdafone.
Άρα το ερώτημα είναι αν με vdsl στην vodafone θα έχω πάνω από 30Mbps ή δεν θα δω κάποια αντίστοιχη μεταβολή!

Είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία που με vdsl να διορθώθηκε?

Μήπως ο ΟΤΕ σου έδινε από δική του καμπίνα ADSL και η Vodafone σου δίνει από Αστικό Κέντρο; Αν υπάρχει καμπίνα VDSL στην περιοχή σου, το πιθανότερο είναι να σου δώσει και η Vodafone από την ίδια.

ToroLoco
16-10-17, 21:35
Μήπως ο ΟΤΕ σου έδινε από δική του καμπίνα ADSL και η Vodafone σου δίνει από Αστικό Κέντρο; Αν υπάρχει καμπίνα VDSL στην περιοχή σου, το πιθανότερο είναι να σου δώσει και η Vodafone από την ίδια.

Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά δεν αποκλείεται.
Θα επικοινωνήσω αύριο πάλι με vodafone, για να κάνω αίτηση για vdsl, θα τους πιέσω (όσο γίνεται) να την συνδέσουν γρήγορα για να δω τι παίζει και αν δεν θα γυρίσω πίσω στην cosmote.

Γνωρίζεται πόσο χρόνο χρειάζεται για να μπει η vdsl?

MitsosDaBest13
16-10-17, 22:07
Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά δεν αποκλείεται.
Θα επικοινωνήσω αύριο πάλι με vodafone, για να κάνω αίτηση για vdsl, θα τους πιέσω (όσο γίνεται) να την συνδέσουν γρήγορα για να δω τι παίζει και αν δεν θα γυρίσω πίσω στην cosmote.

Γνωρίζεται πόσο χρόνο χρειάζεται για να μπει η vdsl?

Σ' εμένα το 2015 που ήμουν Vodafone, από ADSL σε VDSL χρειάστηκαν 10 μέρες. Δεν ξέρω αν η διαδικασία έχει αλλάξει από τότε.

drivth
20-10-17, 07:54
Εγώ έκανα την αίτηση στις 17/06 και 30/06/17 συνδέθηκα. Λόγω μεγάλης απόστασης από το Α.Κ σε adsl είχα 7mbps και πήρα από καμπίνα και κλείδωσα στα 48mbps. Κανένα θέμα μέχρι τώρα, μέρες ατελείωτες συνεχώς συνδεδεμένος χωρίς αποσυνδέσεις κλπ πάνω από 15 ημέρες..

ToroLoco
20-10-17, 09:12
Μεγάλη απογοήτευση η Vodafone.
Εκτός ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα 600Kbps, όταν τελικά μου έβγαλε στο site τους ότι μπορώ να αναβαθμίσω σε vdsl, τους πήρα τηλέφωνο και αφού το έψαξαν με ενημέρωσαν ότι τελικά δεν το υποστηρίζει η περιοχή μου...

Φυσικά πήρα αμέσος τηλέφωνο στην cosmote και γύρισα πίσω.

Το ερώτημά μου είναι, εφόσον τις γραμμές της ADSL (τουλάχιστον) τις παίρνουν από τον OTE, γιατί με την cosmote είχα 19Mbps στην αρχή και "έπεσα" στα 17Mbps μετά από 3 χρόνια. Ενώ στην Vodafone ξεκίνησα με 1.2Mbps και έπεσα στα 600Kbps σε 2 μέρες.

Pokas
20-10-17, 13:18
Μεγάλη απογοήτευση η Vodafone.
Εκτός ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα 600Kbps, όταν τελικά μου έβγαλε στο site τους ότι μπορώ να αναβαθμίσω σε vdsl, τους πήρα τηλέφωνο και αφού το έψαξαν με ενημέρωσαν ότι τελικά δεν το υποστηρίζει η περιοχή μου...

Φυσικά πήρα αμέσος τηλέφωνο στην cosmote και γύρισα πίσω.

Το ερώτημά μου είναι, εφόσον τις γραμμές της ADSL (τουλάχιστον) τις παίρνουν από τον OTE, γιατί με την cosmote είχα 19Mbps στην αρχή και "έπεσα" στα 17Mbps μετά από 3 χρόνια. Ενώ στην Vodafone ξεκίνησα με 1.2Mbps και έπεσα στα 600Kbps σε 2 μέρες.

2 τα τεινά.
ή Cosmote σε είχε σε ενεργή καμπίνα σε adsl - και μάλιστα χωρίς μάσκες αν όντως ήταν απο καμπίνα
ή όταν γύρισες vodafone σου αλλάξανε ζεύγος χαλκού απο το ΑΚ μέχρι κάποιο σημείο(μάλλον μέχρι το ΚΑΦΑΟ) το οποίο ήταν χάλι.

Παρόμοια περίπτωση πάντως μου έχει τύχει στον Γέρακα όπου ο ΟΤΕ έχει βάλει "κουτιά" πάνω απο τα ΚΑΦΑΟ και έδινε υπηρεσίες ADSL στους πελάτες του με ταχύτητες 16-17 και οι υπόλοιποι πάροχοι απο το ΑΚ με ταχύτητες 1-2 max.

maddoctor
26-10-17, 22:20
Έκανα και εγώ αίτηση για VDSL, τηλεφωνικός που με πήραν για να μου κάνουν προσφορά την δευτέρα 23/10. Σήμερα μου ήρθε το modem (ο υπάλληλος το ονόμαζε ρούτερ). Είδα μέσα έχει οδηγίες πως να το σετάρεις γενικώς. ΘΑ το βάλω και εγώ να δω πως θα αντιδράσει το Xiaomi router που έχω....

ToroLoco
26-10-17, 22:56
Πραγματικά μόνο τα χειρότερα έχω να πω για την vodafone.
Με έχουν αφήσει ήδη 10 μέρες χωρίς internet. Αν και έπρεπε να με προβληματίσει ότι πριν ακόμα ολοκληρωθεί γίνει η μεταφορά με είχαν αφήσει χωρίς τηλέφωνο για 4 μέρες.
Με έπαιρναν στο σπίτι και δεν χτυπούσε καθόλου, με αποτέλεσμα να δείχνει ότι δεν είναι κανείς στο σπίτι.
Όταν τους πήρα τηλέφωνο με έκαναν μπαλάκι για 10 λεπτά από το ένα τμήμα στο άλλο, μέχρι και στην cosmote, που η ίδια η vodafone είχε ολοκληρώσει την μεταφορά (από το foritotita.gr με έδειχνε στην vodafone).

Έχω adsl από το 2005 και τέτοια προχειρότητα και απαίσια παροχή υπηρεσίας δεν έχω ξανασυναντήσει. Και έχω περάσει από όλες (κυριολεκτικά) της εταιρίες που παρείχαν adsl ιντερνετ.

drberto
08-11-17, 09:25
Εγω πριν 10 μερες ειδα οτι μου εβγαλε διαθεσιμοτητα VDSL 50 και απο τις 30/10 τους πηρα τηλεφωνο να προχωρησουμε στην αναβαθμιση.Μου ειπαν οτι θα πρεπει να διακοπει η Vodafone TV γιατι δεν γινεται VDSL+TV μαζι.Εγω δεχθηκα (ετσι κι αλλιως δε με νοιαζει και πολυ η TV) και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησει μαζι μου το ειδικο τμημα και μετα θα αποσταλλει ο εξοπλισμος VDSL και θα γινει η συνδεση σε λιγες ημερες.Απο τοτε ουτε φωνη ουτε ακροαση.Ξαναπηρα τηλ,ξανασημειωσαν το αιτημα μου,μου'παν θα με παρει το ειδικο τμημα σε 1-2 μερες και μετα θα προχωρησει η συνδεση,ακομα τιποτα.

D_J_V
08-11-17, 12:14
20 ημέρες μίνιμουμ ...
καλό είναι να καλείς κάθε εβδομάδα να κοιτάνε που βρίσκεται !!!

maddoctor
08-11-17, 12:46
Εμένα το μήνυμα που μου ήρθε από την Vodafone, έλεγε 12 ημέρες. Με συνδέσανε πιο νωρίς και πιάνω 4999/49999

spiz
08-11-17, 15:56
Εγω πριν 10 μερες ειδα οτι μου εβγαλε διαθεσιμοτητα VDSL 50 και απο τις 30/10 τους πηρα τηλεφωνο να προχωρησουμε στην αναβαθμιση.Μου ειπαν οτι θα πρεπει να διακοπει η Vodafone TV γιατι δεν γινεται VDSL+TV μαζι.Εγω δεχθηκα (ετσι κι αλλιως δε με νοιαζει και πολυ η TV) και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησει μαζι μου το ειδικο τμημα και μετα θα αποσταλλει ο εξοπλισμος VDSL και θα γινει η συνδεση σε λιγες ημερες.Απο τοτε ουτε φωνη ουτε ακροαση.Ξαναπηρα τηλ,ξανασημειωσαν το αιτημα μου,μου'παν θα με παρει το ειδικο τμημα σε 1-2 μερες και μετα θα προχωρησει η συνδεση,ακομα τιποτα.

Πέρα από την αίτηση για αναβάθμιση σε vDSL, το Vodafone TV διακόπηκε;;

drberto
08-11-17, 19:57
Τελικα με πηραν σημερα τηλ(λιγο μετα που εγραψα το post εδω!)για το θεμα της διακοπης της TV και της αναβαθμισης σε VDSL.Συμφωνησαμε να διακοπει η TV,διοτι δεν γινεται να συνυπαρχει Vodafone TV+VDSL.Οταν γυρισω σπιτι θα δω αν εχει διακοπει η TV.Η αναβαθμιση θα κοστισει 20 ευρω (τελος αναβαθμισης) και θα διαρκεσει γυρω στις 15 εργασιμες.Ομως,η κοπελα ηταν ειλικρινεστατη και σωστοτατη και μου ειπε οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορει να καθυστερησει και παραπανω αναλογα με τα κεφια του ΟΤΕ.Κι αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι θα χρεωνομαι εξ αρχης για VDSL κι ας μην εχει ενεργοποιηθει ακομα.Τουτεστιν αν καθυστερησει πολυ θα πληρωνω κερατιατικα χωρις να υπαρχει VDSL.Μου ειπε οτι θα γινει εκκαθαριση στο τελος και θα αφαιρεθουν κλπ.Τελωσπαντων ελπιζω να μην καθυστερησει πολυ η διαδικασια.

Update:μεχρι αυτην την ωρα (22.20),12 ωρες μετα τη συνομιλια,το Vodafone TV λειτουργει ακομα.

drivth
17-11-17, 18:44
Σήμερα βλέπω ότι στο ρούτερ στον τύπο σύνδεσης μου γράφει πλέον vdsl vectoring. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά από 48.000 περίπου καρφώθηκε στα 49.999. Και με snr στα 11db!!

drberto
17-11-17, 23:48
Εγω παρελαβα το ρουτερ και περιμενω με ανυπομονησια τις επομενες 10 εργασιμες μερες να συνδεθω.

nemesis1
18-11-17, 15:34
Σήμερα βλέπω ότι στο ρούτερ στον τύπο σύνδεσης μου γράφει πλέον vdsl vectoring. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά από 48.000 περίπου καρφώθηκε στα 49.999. Και με snr στα 11db!!

Κοίταξα κι εγώ σήμερα το Asus μου και λέει: DSL modulation: ITU G.993.5(G.Vectoring)

Η περιοχή μου όμως ανήκει στον ΟΤΕ για κάτι τέτοιο.
Μπορώ να ρωτήσω την Voda να μου δώσει vectoring?

em_seven
18-11-17, 15:37
παιδια και σε εμενα το ιδιο!! μεχρι χθες επιανα 32 mbps και σημερα δειτε στατιστικα...188295

@ ADSLgr.com All rights reserved.