PDA

Επιστροφή στο Forum : Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

geioannou
16-04-18, 08:39
την προηγουμενη εβδομαδα υπογράφτηκε νεο συμβολαιο με την vodafone μετα απο υπαναχωριση απο τον ΟΤΕ.
αρχικα εγινε η συνδεση σε adsl και τις επομενες ημερες θα γινει η μετατροπη σε vdsl 30αρας μιας και ακομα στην περιοχη η vdsl ειναι απο Α/Κ.

Παραθετω παρακατω τα στατιστικα και τα σχολια σας.

εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το ποσο ψιλα συγχρονιζει σε σχεση με το χαμηλο SNR που υπαρχει στην γραμμη.

192949

alex24
16-04-18, 15:06
Είσαι σε προφίλ adsl ακόμα. Δεν έγινε η αλλαγή!

geioannou
16-04-18, 16:57
Είσαι σε προφίλ adsl ακόμα. Δεν έγινε η αλλαγή!

το οτι ειναι ακομα adsl το γνωριζω. αλλωστε το αναφέρω παραπανω και το ειχαν πει και απο την vodafone οτι πρωτα θα παει η γραμμη στον νεο παροχο και μετα σε vdsl

σχετικα με το snr ομως !!

jkoukos
16-04-18, 17:47
Τι πρόβλημα έχεις με το SNR; Όσο μικρότερο είναι, αντίστοιχα μεγαλώνει ο συγχρονισμός σε ελεύθερο προφίλ.
Φυσικά μέχρι ένα σημείο, διότι από εκεί και μετά αποσταθεροποιείται η γραμμή και έρχεται διακοπή του συγχρονισμού. Το πόσο χαμηλά μπορεί να φθάσει, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Ο ΟΤΕ κατέβαζε το SNR έως το 8-9, όταν όλοι οι άλλοι έχουν χαμηλότερη τιμή το 6.

geioannou
16-04-18, 20:02
Τι πρόβλημα έχεις με το SNR; Όσο μικρότερο είναι, αντίστοιχα μεγαλώνει ο συγχρονισμός σε ελεύθερο προφίλ.
Φυσικά μέχρι ένα σημείο, διότι από εκεί και μετά αποσταθεροποιείται η γραμμή και έρχεται διακοπή του συγχρονισμού. Το πόσο χαμηλά μπορεί να φθάσει, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Ο ΟΤΕ κατέβαζε το SNR έως το 8-9, όταν όλοι οι άλλοι έχουν χαμηλότερη τιμή το 6.

Συμφωνα με το παρακατω thread (https://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power) οσο πιο μεγαλο ειναι το SNR τοσο ποιο καλο ειναι. εγω οπως βλεπουμε στα στατιστικα της γραμμης ειμαι στο χαμηλοτερο οριο και η γραμμη κουμπωνει καλα.
περισσοτερο το ψαχνω για να μαθω να διαβαζω καλυτερα την γραμμη.
το ζητουμενο δηλαδη πιο ειναι; το να ειναι οσο πιο μικρο χωρις να υπαρχουν αποσυνδεσεις
η
να ειναι ψιλά και ας μην συγχρονίσει στο μέγιστο δυνατό ?

γιατι πολλες φορες εχω διαβασει οτι πολυ λενε καλα λογια για την υψηλη τιμη του SNR χωρις να κανουν αναφορα στο που εχει συγχρωνισει η γραμμη!

jkoukos
16-04-18, 20:22
Επιδερμικά το διάβασες, αλλά υπάρχει δικαιολογία. Γράφτηκε πριν από 13 χρόνια όταν ακόμη είχαμε απλό ADSL και μάλιστα με κόφτη, με τα μεγάλα πακέτα να είναι κάπου στα 2Mbps, οπότε όταν κάποιος (οι πλειοψηφία) είχε μικρότερο πακέτο 384/128, ήταν απόλυτα λογικό να βλέπει αυτά τα νούμερα.

Μερικά χρόνια αργότερα, έγινε επεξεργασία στο άρθρο λόγω του ADSL2+ και του ορίου που έχει στα 24Mbps. Ξάφνου η ίδια γραμμή είδε τον συγχρονισμό να εκτοξεύεται και αντίστοιχα οι τιμές SNR και εξασθένισης να αλλάζουν δραματικά.
Σε ελεύθερο πλέον προφίλ, σημασία έχει η απόσταση από το DSLAM. Όσο αυτή μεγαλώνει, με σταθερό SNR αντίστοιχα αυξάνεται η εξασθένιση που με την σειρά της μειώνει τον συγχρονισμό. Για να τον αυξήσουμε, απλά πρέπει να κατεβάσουμε το SNR.

Διάβασε και την συνέχεια (https://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version) (υπάρχει σχετικό link στο τέλος του αρχικού άρθρου), που εξηγεί την διαφορά στο SNR που επήλθε λόγω των αλλαγών στις παρεχόμενες υπηρεσίες.

geioannou
17-04-18, 07:54
ναι, ειχα πεσει και σε αυτο το αρθρο και το ειχα διαβασει....
ποσταρα το πρωτο ποστ και την ερωτηση μου διοτι γενικως οσο εψαξα στο νετ, παντου υπηρχε ενας πινακας οπου χαρακτηριζε την γραμμη σε σχεση με το SNR που δεινει η γραμμη.
Απο 6-10 (δυο κατηγοριες) ειναι γραμμες με προβλημα η καλες αλλα στα ορια του αποσυνδεσεων.
και τελος SNR που φτανει η ξεπερνα τα 25 οπου θεωρηται πολυ καλο. εκει το εχανα λιγακι.
βεβαια τωρα που το καλοσκεφτομαι και εχωντας διαβασει ολα τα παραπανω, SNR που να ειναι τοσο μεγαλο και γραμμη που να εχει συγχρωνισει ψιλα, μονο απο νεα καμπινα μπορει να προκειψει !!!
Αρα για να ανακεφαλαιωσουμε σχετικα με την γραμμη και περιμενοντας την αλλαγη σε vdsl! μπορει ντο SNR να ειναι χαμηλο αλλα οσο δεν κανει προβληματα αποσυνδεσεων παραμενει ως εχει. αμα δουν οι ανθρωποι οτι κανει προβληματα να καλεσω τον παροχο να ανεβασει λιγο το SNR ?
Εαν τελικα εχω καταλαβει το πως λειτουργει, μαλλον ετσι θα ειναι!

jkoukos
17-04-18, 10:32
Ο κάθε πάροχος ορίζει μια τιμή SNR ανάλογα την υπηρεσία, το πακέτο του συνδρομητή και τον συγχρονισμό που μπορεί να επιτευχθεί ανάλογα την απόσταση (=εξασθένιση).

Σε συνδέσεις ADSL ο μέγιστος συγχρονισμός είναι τα 24Mbps που ωστόσο κανείς δεν πρόκειται να τα πιάσει εκτός αν είναι δίπλα ή μέσα στο DSLAM. Καθένας λοιπόν πάροχος έχει μια στάνταρτ ελάχιστη τιμή ώστε να πετύχουμε την καλύτερη ταχύτητα χωρίς θέματα. Στη Vodafone είναι 6 κι αν στην πορεία εμφανισθούν προβλήματα σταθερότητας, ανεβαίνει στο 9 αλλά τώρα μειώνεται ο συγχρονισμός.

Σε VDSL το SNR παίζει τον ρόλο του κόφτη. Μπορεί π.χ. να είσαι κοντά στο όποιο DSLAM και θεωρητικά να έχεις δυνατότητα με 6 SNR να πιάνεις 150Mbps, αλλά το πακέτο σου είναι για 50άρι. Οπότε (μεταξύ άλλων) σου ανεβάζουν το SNR στο 20 κι έρχεσαι στα ίσια σου. Από την άλλη μπορεί να είσαι μακρυά από το DSLAM και να πιάνεις οριακά το 50άρι με 6 SNR, οπότε αν έχεις θέματα σταθερότητας, κάνουν το ίδιο με το ADSL, δηλαδή αύξηση του SNR με ταυτόχρονη μείωση του συγχρονισμού.

geioannou
17-04-18, 16:00
Ο κάθε πάροχος ορίζει μια τιμή SNR ανάλογα την υπηρεσία, το πακέτο του συνδρομητή και τον συγχρονισμό που μπορεί να επιτευχθεί ανάλογα την απόσταση (=εξασθένιση).

Σε συνδέσεις ADSL ο μέγιστος συγχρονισμός είναι τα 24Mbps που ωστόσο κανείς δεν πρόκειται να τα πιάσει εκτός αν είναι δίπλα ή μέσα στο DSLAM. Καθένας λοιπόν πάροχος έχει μια στάνταρτ ελάχιστη τιμή ώστε να πετύχουμε την καλύτερη ταχύτητα χωρίς θέματα. Στη Vodafone είναι 6 κι αν στην πορεία εμφανισθούν προβλήματα σταθερότητας, ανεβαίνει στο 9 αλλά τώρα μειώνεται ο συγχρονισμός.

Σε VDSL το SNR παίζει τον ρόλο του κόφτη. Μπορεί π.χ. να είσαι κοντά στο όποιο DSLAM και θεωρητικά να έχεις δυνατότητα με 6 SNR να πιάνεις 150Mbps, αλλά το πακέτο σου είναι για 50άρι. Οπότε (μεταξύ άλλων) σου ανεβάζουν το SNR στο 20 κι έρχεσαι στα ίσια σου. Από την άλλη μπορεί να είσαι μακρυά από το DSLAM και να πιάνεις οριακά το 50άρι με 6 SNR, οπότε αν έχεις θέματα σταθερότητας, κάνουν το ίδιο με το ADSL, δηλαδή αύξηση του SNR με ταυτόχρονη μείωση του συγχρονισμού.

μαλιστα.
τωρα με ολα τα παραπανω που εγραψες κατανόησα πολυ καλυτερα πολλες απο τις αποριες που ειχα. ειδικα αυτο που ειπες σχετικα με τον ρολο του κοφτη στις περιπτωσεις vdsl. εμ ηταν κατι που δεν μπορουσα να εξηγησω. το πως ειναι δυνατον στις vdsl να ειναι τοσο πολυ υψηλο το snr και να πιανουν τα μεγιστα και στις adsl να εισαι ψιλα στον συγχρονισμο αλλα χαμηλα στο snr !!
:oneup:

XOTiC
18-04-18, 18:11
Καλησπέρα και από εμένα, μέσα στην μεγάλη εβδομάδα έκανα αίτηση για vdsl 50 (από adsl) και ενώ ενεργοποιήθηκε η γραμμή όπως αναγράφεται στο site της vodafone την Παρασκευή που μας πέρασε, το μόντεμ δεν έχει έρθει ακόμα.
Σήμερα που τους τηλεφώνησα μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει φύγει από αυτούς, πάλι καλά που πήρα τηλ, και μου είπαν ότι θα φύγει αύριο. Λογικά το πλένουν και του διαλέγουν ρούχα, τι να πω...

Προσπάθησα με ένα tplink vr200 που έχει προφίλ και για vdsl, αλλά δεν πήρα ποτέ ip με αποτέλεσμα να το δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ. Η απάντηση του ΟΤΕ την επόμενη μέρα ηταν ότι η γραμμή συγχρονίζει σε adsl.
Αύριο θα έρθει τεχνικός να δει την γραμμή και να δοκιμάσει με το μοντεμ της Vodafone. Αν πάρει ip σκέφτομαι σοβαρά να του το κρατήσω όμηρο μέχρι να έρθει αυτό που έστειλαν.

Αυτά από εμένα με την ως τώρα εμπειρία μου με vodafone vdsl.

kostas2005
25-04-18, 21:43
Είχα πάρει μια τιμή από voda παλιότερα 25κατι τελική, με απεριόριστα και πολύ χρόνο προς κινητά.
Είμαι wind και σκέφτομαι να περάσω voda η καπου αλλού για να πετύχω καλύτερη τιμή αλλα και γιατί η wind ανέβασε τιμές.
Τι μεμονωμένες προσφορές δίνουν τώρα για vdsl?
Ακόμα αν και δεν υπάρχει λόγος ποιές οι αντίστοιχες μεμονωμένες προσφορές για 100mbit?

geioannou
27-04-18, 14:34
μολις ενεργοποιηθηκε!!!!

την γνωμη σας για τα στατιστικα της γραμμης αν και νομιζω πως ειναι πολυ καλα!

γιατι ομως fast/interleaved ρε παιδια σε νεα γραμμη με τετοια στατιστικά ??

193263

jkoukos
27-04-18, 15:05
Πάρε τηλέφωνο και θα σε βάλουν σε fastpath.

ThReSh
27-04-18, 19:03
γιατι ομως fast/interleaved ρε παιδια σε νεα γραμμη με τετοια στατιστικά ??

Γιατί είναι η "εργοστασιακή ρύθμιση"...

geioannou
27-04-18, 19:38
Πάρε τηλέφωνο και θα σε βάλουν σε fastpath.

ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ VoiP !!!!!!!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

nemesis1
27-04-18, 20:03
ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ VoiP !!!!!!!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Τους ξαναπαίρνεις και λές ότι.

Έχω παλαιού τύπου δικτύωση στο σπίτι και δεν γίνεται να έχεις το τηλ μαζι με το router.
Είναι παλιό το σπίτι μπλα μπλα...

Αυτό έκανα με τον OTE και όλα καλά.

geioannou
27-04-18, 20:45
Τους ξαναπαίρνεις και λές ότι.

Έχω παλαιού τύπου δικτύωση στο σπίτι και δεν γίνεται να έχεις το τηλ μαζι με το router.
Είναι παλιό το σπίτι μπλα μπλα...

Αυτό έκανα με τον OTE και όλα καλά.


εκει που ελεγα να τους ζητησω να γυρισουν το μοντεμ σε bridge mode για να το ριξω επανω σε δικο μου εξοπλισμο, ειδα το voip και απογοητευτικα!
επειδη υπαρχει και asterisk στο σπιτι οπου επανω εχει αλλες voip γραμμες, εαν μου διναν τους κωδικους να ριξω την τηλεφωνια στον αστερισκο ισως δεν θα με χαλαγε τελικα. θα εχανα αλλα αλλα θα κερδιζα αλλα.
δεν το ξερω ομως αυτο! τους δινουν η οχι !!!!

jkoukos
27-04-18, 21:20
Στη Vodafone δεν τους δίνουν (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρόσφατα). Το καλό είναι ότι η τηλεφωνία παίζει από άλλο VC (όχι το ίδιο όπως στον ΟΤΕ) και παίζει αν η συσκευή της μπει σε Bridge mode.

Πάντως σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, όταν η υπηρεσία είναι από καμπίνα, υποχρεωτικά θα είναι VoIP. Μέχρι σήμερα δεν το εφάρμοζαν παντού και πάντα, αλλά φαίνεται ότι αλλάζει αυτό γιατί διαβάζω και σε άλλους παρόχους παρόμοια πολιτική.

theopan
27-04-18, 23:23
Τους ξαναπαίρνεις και λές ότι.

Έχω παλαιού τύπου δικτύωση στο σπίτι και δεν γίνεται να έχεις το τηλ μαζι με το router.
Είναι παλιό το σπίτι μπλα μπλα...

Αυτό έκανα με τον OTE και όλα καλά.

Αυτό που γράφεις θα ήταν σοβαρή τεκμηρίωση για να πάρεις voip. Όχι το αντίθετο (για να πάρεις POTS). Ό,τι και να λέμε όμως δεν έχει νόημα. Το POTS σύντομα ολοκληρώνει το βίο του μας αρέσει-δε μας αρέσει και όλοι θα γυρίσουμε σε voip.

geioannou
28-04-18, 00:31
Στη Vodafone δεν τους δίνουν (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρόσφατα). Το καλό είναι ότι η τηλεφωνία παίζει από άλλο VC (όχι το ίδιο όπως στον ΟΤΕ) και παίζει αν η συσκευή της μπει σε Bridge mode.

Πάντως σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, όταν η υπηρεσία είναι από καμπίνα, υποχρεωτικά θα είναι VoIP. Μέχρι σήμερα δεν το εφάρμοζαν παντού και πάντα, αλλά φαίνεται ότι αλλάζει αυτό γιατί διαβάζω και σε άλλους παρόχους παρόμοια πολιτική.

- πραγματι παρατήρησα την διαφορετικό VC κοιτωντας τα στατιστικά! το οτι η διαφορα του διαφορετικου VC μεταξυ τηλεφωνιας και ιντερνετ εχει να κανει με το οτι το καθε ενα μπορει να παιξει περαν διαφορετικου εξοπλισμου ?
- εαν απαιτήσω απο την vodafone κωδικους για το voip λετε να μην τους παρω !!!
- πως θα παιξει η τηλεφωνια αμα το γυρισω σε bridge mode ?

amythos
28-04-18, 01:25
- πραγματι παρατήρησα την διαφορετικό VC κοιτωντας τα στατιστικά! το οτι η διαφορα του διαφορετικου VC μεταξυ τηλεφωνιας και ιντερνετ εχει να κανει με το οτι το καθε ενα μπορει να παιξει περαν διαφορετικου εξοπλισμου ?
- εαν απαιτήσω απο την vodafone κωδικους για το voip λετε να μην τους παρω !!!
- πως θα παιξει η τηλεφωνια αμα το γυρισω σε bridge mode ?

Θα με ενδιέφερε και μένα αν κάποιος γνωρίζει πως είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί άλλος εξοπλισμός.

Πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα τους κωδικούς αλλά όπως είπε και ο jkoukos δεν τους δίνουν. Πάντως επειδή τα αιτήματα καταγράφονται, νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να αλλάξουν την πολιτική τους αν ζητηθεί από αρκετούς.

geioannou
28-04-18, 02:06
Θα με ενδιέφερε και μένα αν κάποιος γνωρίζει πως είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί άλλος εξοπλισμός.

Πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα τους κωδικούς αλλά όπως είπε και ο jkoukos δεν τους δίνουν. Πάντως επειδή τα αιτήματα καταγράφονται, νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να αλλάξουν την πολιτική τους αν ζητηθεί από αρκετούς.

δεν ξερω οταν λες κωδικους ποιους εννοεις!
εαν εννοεις τους κωδικους το modem router, αυτους δεν τους δινουν. ο αδελφος μου εχει γνωστο που ειναι προισταμενος στην vodafone και παρολο που του ζητησε τους κωδικους του εξοπλισμό δεν τους εδωσε και ειπε οτι ανήκουν στην εταιριας.
τωρα εαν εννοεις τους κωδικους του VoIP θεωρω οτι ειναι υποχρέωση τους να τους δωσουν μιας και ειναι κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει διαφορετικα απο καποιον πελατη και αμα δεν τους ξερει αυτο ειναι απαγορευτικό.
μιλησα με την ΤΥ γιατι δεν δουλευε το VoIP λογο συστημικού προβληματος και τους ανεφερα τα περι VoIP αλλα ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν το εχει ξανα συναντήσει !
μου ειπα τα περι οτι ανηκουν στην εταιρια αλλα δεν εδωσα συνεχεια. του ειπα απλα οτι αυτα ειναι μπουρδες και οτι δεν μπορουν να με δεσμευουν με τετοιον τροπο απο την στιγμη που εχω asterisk και εξοπλισμο που μπορω να διαχειριστω μονος μου την γραμμη!!
τους ειπα οτι μολις αποκατασταθει το συστημικο προβλημα με το VoIP θα τους καλεσω ξανα για να δουμε τι θα γινει!
νομιζω οτι μπορω να το τραβηζω αλλα δεν ξερω που θα βγει!

amythos
28-04-18, 23:14
δεν ξερω οταν λες κωδικους ποιους εννοεις!
εαν εννοεις τους κωδικους το modem router, αυτους δεν τους δινουν. ο αδελφος μου εχει γνωστο που ειναι προισταμενος στην vodafone και παρολο που του ζητησε τους κωδικους του εξοπλισμό δεν τους εδωσε και ειπε οτι ανήκουν στην εταιριας.
τωρα εαν εννοεις τους κωδικους του VoIP θεωρω οτι ειναι υποχρέωση τους να τους δωσουν μιας και ειναι κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει διαφορετικα απο καποιον πελατη και αμα δεν τους ξερει αυτο ειναι απαγορευτικό.
μιλησα με την ΤΥ γιατι δεν δουλευε το VoIP λογο συστημικού προβληματος και τους ανεφερα τα περι VoIP αλλα ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν το εχει ξανα συναντήσει !
μου ειπα τα περι οτι ανηκουν στην εταιρια αλλα δεν εδωσα συνεχεια. του ειπα απλα οτι αυτα ειναι μπουρδες και οτι δεν μπορουν να με δεσμευουν με τετοιον τροπο απο την στιγμη που εχω asterisk και εξοπλισμο που μπορω να διαχειριστω μονος μου την γραμμη!!
τους ειπα οτι μολις αποκατασταθει το συστημικο προβλημα με το VoIP θα τους καλεσω ξανα για να δουμε τι θα γινει!
νομιζω οτι μπορω να το τραβηζω αλλα δεν ξερω που θα βγει!

Τους ζήτησα και τους δυο κωδικούς αλλά μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να τους δώσουν. Το θέμα είναι ότι πριν συμφωνήσω με την ενεργοποίηση της VDSL μου είχαν επιβεβαιώσει από το τεχνικό τμήμα ότι μπορώ να συνδέσω ό,τι εξοπλισμό θέλω μετά την ενεργοποίηση της γραμμής, το οποίο λόγω VOIP δεν είναι δυνατόν.

geioannou
29-04-18, 15:00
εμενα πρόκειται για την γραμμη του αδελφου μου, που ναι μεν υπαρχει μια κεντρικη διαχειριση οπου πολλες φορες υπαρχει η δυνατοτητα να παιρνω απο αυτον η να παιρνει απο εμενα, αλλα την τελικη αποφαση την εχει ο ιδιος, οπου δεν τον πειραζει και πολυ αν παραμεινουν ετσι τα πραγματα.
εγω εαν ημουν στην περιπτωση του, θα αποχωρουσα την ιδια στιγμη διοτι δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα οτι ενα παροχος που μου πουλαει vdsl και τηλεφωνια voip, με το ετσι θελω μου κανει τον νταβατζη και με δεσμευει στο πως θα τα λειτουργω ολα αυτα. και δεν ειναι θεμα περιεργιας, αλλα απο την στιγμη που εχω στησει αστερισκ, εχω nas server και πολλα αλλα, οπου παιζω με τον δικο μου εξοπλισμο και ειμαι σε 10αρι subnet, απλα μου κανει την ζωη δυσκολη!!! στο κατω κατω μου πουλαει υπρεσιες. ολα τα αλλα για νταβατζιλικι μου μοιαζει παρα οτιδηποτε αλλο!!!
να πω οτι μου εδινε εξπλισμο που με προστατευε απο υπηρεσιες δικες τους, cloud, firewall, τουμπανα, Χριστουγεννα κλπ να πω ενταξει....!

valen_gr
29-04-18, 21:50
Πάντως σύμφωνα με τον νέο κανονισμό, όταν η υπηρεσία είναι από καμπίνα, υποχρεωτικά θα είναι VoIP.



θα αποχωρουσα την ιδια στιγμη διοτι δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα οτι ενα παροχος που μου πουλαει vdsl και τηλεφωνια voip, με το ετσι θελω μου κανει τον νταβατζη και με δεσμευει στο πως θα τα λειτουργω ολα αυτα.

Τελικά θέλεις VDSL ή οχι ? Μαλλον χρειαζεται να ξαναδιαβάσεις αυτο που έγραψε ο jkoukos .
1) παιρνεις VDSL & VoIP απο Vodafone.
2) παιρνεις VDSL & VoIP απο κάποιον άλλον.
3) Δεν παιρνεις VDSL , μένεις με ADSL & POTS .

choose one.

geioannou
29-04-18, 22:20
Τελικά θέλεις VDSL ή οχι ? Μαλλον χρειαζεται να ξαναδιαβάσεις αυτο που έγραψε ο jkoukos .
1) παιρνεις VDSL & VoIP απο Vodafone.
2) παιρνεις VDSL & VoIP απο κάποιον άλλον.
3) Δεν παιρνεις VDSL , μένεις με ADSL & POTS .

choose one.

τελικα τι θελω !!!!
δεν ειναι ετσι οπως το λες!
θελω VDSL και κωδικους του εξοπλισμου και κωδικους Voip!
και αν αναρωτιεσαι το γιατι, θα σου πω το οτι γιατι ειμαι πελατης σε μια ευρωπαικη χωρα του 2018!!!!
και εξηγω.

-κανεις δεν ειπε κατα την προταση το νεου πακετου οτι η γραμμη θα γυρισει σε VoiP. το οτι τα λεμε εδω, εμεις που ξερουμε και ασχολουμαστε λιγο παραπανω δεν λεει τιποτα.
- ειμαι πελατης σε μια κοινωνια που εξελίσσεται τεχνολογικα, για αυτο το λογο μας πριζουν για αναβαθμιση πακετων και υπηρεσιων και την ιδια στιγμη μας γυρνανε πισω στερώντας μας υπηρεσιες που ειναι καθαρα στα πλαισια της επιλογης του πελατη.
- τελος, κρατανε τους κωδικους το VoiP λες και ειναι τα μυστικά της NASA απο την τελευταια επανδρομενη αποστολη του ανθρωπου στο συμπαν !!!!!!!
σιγα ρε παιδια θα παθετε τιποτα !!!!!!
VoiP ειναι. Και οσο ποιο ελευυθερο το αφησετε τοσο πιο ευχαριστιμενος θα μεινει ο πελατης!!
δηλαδη η omni, yuboto κλπ δεν κερδιζουν απο αυτην την υπηρεσια που την δινουν ελευθερα στους πεάτες τους !!!!! και μαλιστα αυτη ειναι η μονη κερδοφόρα υπηρεσια που παρεχουν!!!
(και συνεχίζω.....) λες και βγαζει η vodafone απο την χρησ του εξοπλισμου που δινουν και οχι απο την υπηρεσια που μας προσφερουν!!!!
- ο ΟΤΕ που ειναι ο μεγαλύτερος παροχος στην ελληνική αγορα, ειναι μ@Λ@κ@ς που δινει κωδικους στους πελατες του που εχουν εξοπλισμο που μπορουν να διαχειριστουν μονοι τους την γραμμη τους !!!!

jkoukos
30-04-18, 00:52
Πρώτων, είναι πολιτική εκάστου παρόχου με ποιον τρόπο θα παρέχει την όποια υπηρεσία και ποιες ρυθμίσεις ασφαλείας θα χρησιμοποιεί.

Δεύτερον, σε όλο τον πλανήτη η μεγάλη πλειοψηφία των παραδοσιακών τηλεπικοινωνιακών παρόχων, δεν δίνουν τον κωδικό του VoIP και κλειδώνουν την υπηρεσία με την συσκευή τους.

Τρίτον, κανείς δεν σε υποχρεώνει να επιλέξεις έναν πάροχο με του οποίου την πολιτική που ακολουθεί δεν συμφωνείς.

Τέταρτον, δεν υπάρχει κανένας κανονισμός που να υποχρεώνει κάποιον πάροχο τον τρόπο με τον οποίο θα προσφέρει τις υπηρεσίες. Τουναντίον.

geioannou
30-04-18, 02:58
Πρώτων, είναι πολιτική εκάστου παρόχου με ποιον τρόπο θα παρέχει την όποια υπηρεσία και ποιες ρυθμίσεις ασφαλείας θα χρησιμοποιεί.

Δεύτερον, σε όλο τον πλανήτη η μεγάλη πλειοψηφία των παραδοσιακών τηλεπικοινωνιακών παρόχων, δεν δίνουν τον κωδικό του VoIP και κλειδώνουν την υπηρεσία με την συσκευή τους.

Τρίτον, κανείς δεν σε υποχρεώνει να επιλέξεις έναν πάροχο με του οποίου την πολιτική που ακολουθεί δεν συμφωνείς.

Τέταρτον, δεν υπάρχει κανένας κανονισμός που να υποχρεώνει κάποιον πάροχο τον τρόπο με τον οποίο θα προσφέρει τις υπηρεσίες. Τουναντίον.

εγω δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωση τους! προφανως και μπορουν να πουλανε αυτο που πουλανε με τον τροπο που αυτοι θελουν. αλλα θεωρω σωστη πολιτικη να σου το λενε οτι θα γινει αλλαγη απο POTS σε VoiP, ειδικα σε ενα πελατη 16+ ετων που παλαιοτερα ειχε ζητησει το VoiP να γινει POTS.

drberto
30-04-18, 09:33
Παντως εγω εχω vodafone και αναβαθμιστηκα σε VDSL 50αρα πριν εναμισυ μηνα απο καμπινα,δεν μου αλλαξαν το σταθερο σε Voip,ουτε εγινε καμια κουβεντα γι'αυτο το θεμα.

spiz
30-04-18, 09:47
Παντως εγω εχω vodafone και αναβαθμιστηκα σε VDSL 50αρα πριν εναμισυ μηνα απο καμπινα,δεν μου αλλαξαν το σταθερο σε Voip,ουτε εγινε καμια κουβεντα γι'αυτο το θεμα.

Παρομοίως

zeronero
30-04-18, 10:59
Πιθανώς, επειδή ακόμη δεν το υποστηρίζει η καμπίνα σας ή επειδή είναι offnet η υπηρεσία; Κάποια στιγμή θα γίνει.

ΥΓ. Το ίδιο ισχύει και για μένα.

geioannou
30-04-18, 11:34
οταν ενεργοποιηθηκε η vdsl, η τηλεφωνια δεν επαιζε. οταν τους πηραμε τηλεφωνο να ρωτησουμε το γιατι, μας ειπαν οτι ηταν ενα συστημικο προβλημα που θα επιλυθει τις επομενες ωρες. επι της ευκαιριας του τηλεφωνιματος οταν τους ρωτησα το γιατι γυρισε σε voip, μου ειπαν οτι εχει να κανει με την περιοχη. οτι αναλογα με την περιοχη, εαν βαλει καποιος vdsl θα παρει τηλεφωνια pots η voip

valen_gr
30-04-18, 13:03
Γενικά, VoIP περνάει καθε συνδεση σε ΑΚ που έχει δοθεί προς NGA εκμετάλευση (vectoring κλπ), είτε απο ΟΤΕ ειτε απο πάροχο.

Σε όσα ΑΚ δεν εχει δοθεί, τοτε το μοντέλο του VPU εξακολουθεί και χρησιμοποιείται (οπότε, μέχρι 50αρα συνδεση απο KV + POTS απο ΑΚ) .

όταν γίνεται χρήση πχ σε κέντρο ΟΤΕ που έχει δοθεί για Vectoring (πχ, 100αρα συνδεση) , το προιόν χονδρικής προβλέπει χρήση όχι βρόχου απο το ΑΚ, αλλα τοπικού υποβρόχου απο το KV .
Δεν υπάρχει δηλαδή βρόχος προς το ΑΚ . Εφοσον οι καμπίνες κανενός παρόχου δεν εχουν δυνατότητα παροχής POTS , το voice αναγκαστικά ειναι VoIP.

geioannou
30-04-18, 22:37
σημερα με πήραν απο την εταιρεια και καναμε μια κουβεντα σχετικα με τα αιτηματα που ειχα σχετικα με το voip και την προσβαση στο modem.
το παλικαρι που μιλησα, αν και απολυτα ειλικρινής σε αντικειμενικό επιπεδο, μου ειπε οτι πραγματικα καταλαβαινει αυτα που ζηταω. σε επιπεδο vodafone ομως, απλα δεν δινουν κωδικους ουτε για το voip ουτε για το modem.
σκαλωνω μιας και πουλανε απλα και μονο υπηρεσιες και τιποτε παραπανω. ας μου τις πουλησουν λοιπον και ας αφησουν το ελευθερο σε οποιον θελει να διαχειριστεί διαφορετικα αυτες τις υπηρεσιες....
ευγενικά μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα, παρολο που το ειπα οτι αυτοματα οδηγουμε στο να αποχωρισω και απλα μου ειπε οτι το ζητημα θα μεταφερθει στο τμημα παραπόνων....

αυτο που με ενοχλει περισοοτερο ειναι το αυτο το κανουν χωρις να εχουν κανενα μα κανενα απολύτως συμφέρων!!!!!
γιατι για αυτους ειτε εχω administrator προσβαση στο μοντεμ ειτε μου δωσουν κωδικους για το voip, για την εταιρεια ειναι το ιδιο και το αυτο !!!!

theopan
01-05-18, 00:48
αυτο που με ενοχλει περισοοτερο ειναι το αυτο το κανουν χωρις να εχουν κανενα μα κανενα απολύτως συμφέρων!!!!!
γιατι για αυτους ειτε εχω administrator προσβαση στο μοντεμ ειτε μου δωσουν κωδικους για το voip, για την εταιρεια ειναι το ιδιο και το αυτο !!!!

Εδώ κάνεις λάθος. Ασφαλώς και έχουν συμφέρον (δικαίωμα μάλλον) να μη σου δώσουν κωδικούς. Γιατί εκτός από την "πώληση" της υπηρεσίας έχουν και υποχρέωση τεχνικής υποστήριξης αυτής. Στα προβλήματα λοιπόν που ενδεχομένως θα προκύψουν είτε λόγω του μη υποστηριζόμενου από αυτούς ρούτερ (αλίμονο αν εκπαιδευόταν το προσωπικό τους για την υποστήριξη ...όλων των ρούτερ του εμπορίου) ή λόγω άλλων παρεμβάσεων δικών σου θα βρεθούν εκτεθιμένοι. Εϊναι ξεκαθαρισμένο αυτό και ισχύει όπως ήδη έχει αναφερθεί πολλές φορές στους περισσότερους παρόχους στον κόσμο: η για οικιακή τουλάχιστον χρήση υπηρεσία παρέχεται με κλειδωμένο εξοπλισμό και οι κωδικοί δεν δίνονται στους συνδρομητές. Θα σου έλεγα να συμβιβαστείς με το γεγονός. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το "χαλαρότερο". Όσο περνάν τα χρόνια και εξελίσσονται οι υπηρεσίες του είδους η εμπειρία έχει δείξει ότι οι περιορισμοί αυξάνονται.

geioannou
01-05-18, 08:22
Εδώ κάνεις λάθος. Ασφαλώς και έχουν συμφέρον (δικαίωμα μάλλον) να μη σου δώσουν κωδικούς. Γιατί εκτός από την "πώληση" της υπηρεσίας έχουν και υποχρέωση τεχνικής υποστήριξης αυτής. Στα προβλήματα λοιπόν που ενδεχομένως θα προκύψουν είτε λόγω του μη υποστηριζόμενου από αυτούς ρούτερ (αλίμονο αν εκπαιδευόταν το προσωπικό τους για την υποστήριξη ...όλων των ρούτερ του εμπορίου) ή λόγω άλλων παρεμβάσεων δικών σου θα βρεθούν εκτεθιμένοι. Εϊναι ξεκαθαρισμένο αυτό και ισχύει όπως ήδη έχει αναφερθεί πολλές φορές στους περισσότερους παρόχους στον κόσμο: η για οικιακή τουλάχιστον χρήση υπηρεσία παρέχεται με κλειδωμένο εξοπλισμό και οι κωδικοί δεν δίνονται στους συνδρομητές. Θα σου έλεγα να συμβιβαστείς με το γεγονός. Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το "χαλαρότερο". Όσο περνάν τα χρόνια και εξελίσσονται οι υπηρεσίες του είδους η εμπειρία έχει δείξει ότι οι περιορισμοί αυξάνονται.

μα θα μπορουσαν απλα να δωσουν την εξης δυνατοτητα. να πουν οτι σε περιπτωση που θελεται να βαλετε δικο σας εξοπλισμό, η εταιρεια παυει να εχει ευθηνη για την ποιο τητα της τηλεφωνιας κλπ κλπ!!!
γιατι σε μια συσκευη σου λεει οτι αμα την ανοιξεις και την κατσαβιδιασεις μονος σου, παυει να υπαρχει εγγυηση!!!!!
ποσο δυσολο ειναι να που, "δεν βλεπουμε επανω τον εξοπλησμο που σας δωσαμε, δεν μπορουμε να ξερουμε τι μπορει να εχει συμβει" αλλα να μην μας δεσμευει !!!!

εμενα μου ειπαν κιολας οτι το ZXHN H267A που δινει τωρα η vodafone ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝ σε bridge mode!!!!!

και κατι τελευταιο. δεν ειναι θεμα πεισματο ουτε θεμα συμβιβασμου! ειναι οτι θελω να εχω διαχειρηση στον εξοπλισμο γιατι εχω ενα καρο μηχανηματα στο σπιτι, διαφορετικους χρηστες, εχω διαφορετικα subnet κλπ. πως στο καλο θα τα κανω αμα δεν ξεκινησω απο ενα απλο bridge mode ριχνοντας την γραμμη σε δικο μου εξοπλισμο....
δηλαδη τοσο καιρο που με την adsl και το bridge mode που παιζαμε, επαθε, χαλασε η ζημιώθηκε σε κατι η εταιρεια !!!!!
ισα ισα που ο πελατης ηταν απολυτα ικανοποιημενος απο τις υπηρεσιες!!
ταπεινη μου γνωμη ειναι ......

Υ.Γ. και κατι τελευταιο. ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP, αυτη την στιγμη δινει κωδικους τηλεφωνιας και σε οικιακους πελατες και σε επαγκελματιες. ειτε το κανει επειδη θελει να εξηπηρετησει τους πελατες του ειτε το κανει επειδη τον πηγαν δικαστικά, σιμασια εχει οτι το κανει. ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να το κανουν και η αλλοι. γιατι οταν η τεχνολογια προχωραει και με 50-60€ στηνεις ενα PBX σπιτι σου η στην δουλεια σου, δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να σταθει εμποδιο

valen_gr
01-05-18, 18:06
ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP,
.... Tι έκανε ο ΟΤΕ λέει ???

MitsosDaBest13
01-05-18, 18:09
Υ.Γ. και κατι τελευταιο. ο ΟΤΕ που αυτος ξεκινησε το VoiP, αυτη την στιγμη δινει κωδικους τηλεφωνιας και σε οικιακους πελατες και σε επαγκελματιες. ειτε το κανει επειδη θελει να εξηπηρετησει τους πελατες του ειτε το κανει επειδη τον πηγαν δικαστικά, σιμασια εχει οτι το κανει. ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να το κανουν και η αλλοι. γιατι οταν η τεχνολογια προχωραει και με 50-60€ στηνεις ενα PBX σπιτι σου η στην δουλεια σου, δεν μπορει να ερθει ο αλλος και να σταθει εμποδιο

H Cyta δίνει VoIP τηλεφωνία, εδώ και πολλά χρόνια... Ίσως από τότε που ήρθε Ελλάδα.

ThReSh
01-05-18, 19:15
H Cyta δίνει VoIP τηλεφωνία, εδώ και πολλά χρόνια... Ίσως από τότε που ήρθε Ελλάδα.

Ναι δίνει εξαρχής, αλλά και πάλι δεν ήταν η 1η νομίζω...

theopan
01-05-18, 22:51
Ποιά Cyta... Η Netone και η Algonet έδιναν μαζικά και αποκλειστικά voip τουλάχιστον από το 2005-2006. Η Algonet μάλλον αρκετά νωρίτερα.

edit: και η Vivodi τώρα που το σκέφτομαι μάλλον ακόμα νωρίτερα.

jkoukos
02-05-18, 09:53
Από το 2003 η HOL έδινε αποκλειστικά VoIP σε δικές της συνδέσεις. Μάλιστα εκτός της VoIP τηλεφωνίας του συμβολαίου (κλειδωμένο* με την συσκευή της), έδινε και δεύτερο δωρεάν αριθμό (όποιος το ζητούσε) για χρήση σε οποιαδήποτε συσκευή όπως οι τρίτοι VoIP πάροχοι, που το πλήρωνες ξεχωριστά ανάλογα τις κλήσεις και φορτίζοντάς το μέσω του wallet που είχε. Πολύ αργότερα άλλαξε την πολιτική της, δίνοντας και PSTN τηλεφωνία.

* Υπάρχουν μερικά σχετικά θέματα στο φόρουμ, με ποιον τρόπο μπορούσαμε να κάνουμες χρήση της τηλεφωνίας σε άλλες συσκευές, εκτός αυτών που έδινε.

dimangelid
02-05-18, 10:21
Και ακόμα παλιότερα η Intraconnect, έστω και με περιορισμένη κάλυψη. Όταν ο ΟΤΕ πούλαγε ακόμα τις ISDN.

jogatore
02-05-18, 11:25
Παρομοίως

Και εγω το ιδιο.... δεν εγινε αλλαγη σε voip .

spiz
02-05-18, 14:59
Και ακόμα παλιότερα η Intraconnect, έστω και με περιορισμένη κάλυψη. Όταν ο ΟΤΕ πούλαγε ακόμα τις ISDN.

Για τηλεφωνία μιλάμε.


Είχα Intraconnect στην Αθήνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την τηλεφωνία της. :hmm: Κατόπιν με την Netone η οποία έδινε voip.

dimangelid
02-05-18, 15:16
Για τηλεφωνία μιλάμε.


Είχα Intraconnect στην Αθήνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι την τηλεφωνία της. :hmm: Κατόπιν με την Netone η οποία έδινε voip.

Και εγώ για την τηλεφωνία λέω, αλλά είναι σχετικό και με το internet.

jkoukos
02-05-18, 15:47
εμενα μου ειπαν κιολας οτι το ZXHN H267A που δινει τωρα η vodafone ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝ σε bridge mode!!!!!
Αυτό είναι το ανεξήγητο της πολιτικής της εταιρείας. Όλες οι συσκευές έχουν δυνατότητα ρύθμισης να παίξουν σε bridge mode, άλλο αν η επιλογή είναι κλειδωμένη για τους χρήστες, όπως σε άλλους παρόχους που ωστόσο μπορούν να το κάνουν remotely οι τεχνικοί τους (π.χ. Cyta).
Όλα τα υπόλοιπα μπορώ να τα κατανοήσω, αλλά αυτό δεν το χωνεύω με τίποτα.

geioannou
02-05-18, 16:43
και επειδη μολις εχω ανακαληψει οτι δεν δουλευει και το port forward,
- σε bridge mode δεν μπορω να το βαλω για να εχω σωστες υπηρεσιες και λειτουργιες στο οικιακο μου δικτυο
- να βαλω αλλο μοντεμ της επιλογης μου, παραβλεπωντας αυτο της εταιριας δεν μπορω διοτι η τηλεφωνια γυρισε σε VoiP, πραγμα που σημαινει οτι ετσι δεν θα εχω τηλεφωνια!
απο την εταιρια διχνουν να μην καταλαβαινουν τα στοιχειωδοι που αφορουν τον πελατη και το πως θα εξηπηρετιθω και μιλανε λες και εμεις τους εχουμε αναγκη και λες δεν εχουμε καμια ιδεα απο τεχνολογια.
ειλικρινα, εγωιστικα και μονο θα ηθελα να το τραβηξω !!!!
μα δεν ειναι δυνατον να φερονται λες και εχουν απεναντι τους ανοητους !!!

agelakos
03-05-18, 16:31
Καλησπέρα γνωρίζει καποιος αν γνωρίζει τις ρυθμίσεις για συνδεση με ρουτερ Draytek 2860n????

dimangelid
03-05-18, 20:44
και επειδη μολις εχω ανακαληψει οτι δεν δουλευει και το port forward,
- σε bridge mode δεν μπορω να το βαλω για να εχω σωστες υπηρεσιες και λειτουργιες στο οικιακο μου δικτυο
- να βαλω αλλο μοντεμ της επιλογης μου, παραβλεπωντας αυτο της εταιριας δεν μπορω διοτι η τηλεφωνια γυρισε σε VoiP, πραγμα που σημαινει οτι ετσι δεν θα εχω τηλεφωνια!
απο την εταιρια διχνουν να μην καταλαβαινουν τα στοιχειωδοι που αφορουν τον πελατη και το πως θα εξηπηρετιθω και μιλανε λες και εμεις τους εχουμε αναγκη και λες δεν εχουμε καμια ιδεα απο τεχνολογια.
ειλικρινα, εγωιστικα και μονο θα ηθελα να το τραβηξω !!!!
μα δεν ειναι δυνατον να φερονται λες και εχουν απεναντι τους ανοητους !!!

Δυστυχώς οι λίγο πιο ψαγμένοι χρήστες , είμαστε λίγοι για να ταρακουνηθούν και να ξανασκεφτούν την πολιτική τους.

Όσο είμαστε μειοψηφία, δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα κάτι.

ditheo
11-05-18, 09:56
Καλημέρα,
Θεωρητικά σε κάποιο διάστημα οι περισσότεροι από εμάς, αν δεν έχει γίνει ήδη θα μεταβούμε σε ιδιόκτητες καμπίνες των παρόχων. Με την μετάβαση αυτή αναγκαστικά θα γίνει και η μετατροπή της τηλεφωνικής μας γραμμής σε voip. Όλοι γνωρίζουμε πως η vodafone δεν μας δίνει τους κωδικούς. Επίσης μας λέει πως η σύνδεση γίνεται μόνο μέσω του δικού της router. Ας διαβάσουμε όπως τί λέει η σύμβαση που έχουμε υπογράψει.


4. ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
4.1. Η Εταιρεία πωλεί στον Πελάτη τον Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό (π.χ. modem/router) για την πρόσβαση στις
υπηρεσίες Vodafone Home Double Play, καθώς και τον Ψηφιακό Εξοπλισμό για την πρόσβαση στις υπηρεσίες
Ψηφιακής Τηλεόρασης (Vodafone TV) και Vodafone Home Triple Play, σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογό
της και την παράγραφο 7.1 της παρούσας. Εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια του Πελάτη να αγοράσει από την
Εταιρεία ή από τρίτον τον απαραίτητο Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό, υπό την προϋπόθεση ότι ο Τηλεπικοινωνιακός
Εξοπλισμός, που ο Πελάτης θα προμηθευτεί από οιονδήποτε τρίτο, θα κυκλοφορεί νόμιμα στην αγορά και θα είναι
απολύτως κατάλληλος για την παρεχόμενη σύνδεση κατά τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας. Κατ’ εξαίρεση
των ανωτέρω, σε περίπτωση παροχής στον Πελάτη α) υπηρεσίας τηλεφωνίας στην οποία η δρομολόγηση των
τηλεφωνικών κλήσεων γίνεται μέσω του Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού, και β) Υπηρεσίας Ψηφιακής Τηλεόρασης,
είναι απαραίτητη η αγορά από την Εταιρεία του αναγκαίου Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού.

4.2. Σε περίπτωση που ο Πελάτης, κατά την κρίση του, επιλέξει να προμηθευτεί Τηλεπικοινωνιακό Εξοπλισμό από
οιονδήποτε τρίτο, και ο εν λόγω εξοπλισμός δεν είναι ο προτεινόμενος από την Εταιρεία ή δεν είναι συμβατός με το
δίκτυο της Εταιρείας, η τελευταία δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση για την τήρηση οποιασδήποτε προθεσμίας και
για την εν γένει προσήκουσα παροχή των συμφωνημένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών στα πλαίσια της παρούσας.
Ο Πελάτης ευθύνεται πλήρως για τη συμβατότητα του εν λόγω εξοπλισμού με το δίκτυο της Εταιρείας, την
εγκατάσταση και συντήρησή του, την άρση οποιωνδήποτε προβλημάτων οφείλονται στον εν λόγω εξοπλισμό και
την ενεργοποίησή του, ώστε να εκκινήσει η προθεσμία για την ενεργοποίηση των υπηρεσιών της Εταιρείας.
4.3. Ο Τηλεπικοινωνιακός Εξοπλισμός και ο Ψηφιακός Εξοπλισμός, που πωλείται από την Εταιρεία είναι πιστοποιημένος
και ενδεδειγμένος σύμφωνα με την ελληνική και κοινοτική νομοθεσία. Οι όροι χρήσης και εγκατάστασης, η εγγύηση
λειτουργίας, η συντήρηση και αποκατάσταση τυχόν βλάβης κατά τη διάρκεια της εγγύησης ή και μετά τη λήξη αυτής,
καθορίζονται πάντοτε από τον κατασκευαστή του εξοπλισμού. Η Εταιρεία δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση ούτε
και εγγυάται την κατασκευαστική ποιότητα και την λειτουργικότητα του εξοπλισμού ούτε και την έλλειψη ιδιοτήτων,
είτε εξ αρχής είτε μεταγενέστερα, για τις οποίες οι κατασκευαστές είχαν παράσχει σχετικές δεσμεύσεις.
4.4. Σε περίπτωση που η Εταιρεία πωλήσει στον Πελάτη τον απαραίτητο Τηλεπικοινωνιακό ή/και Ψηφιακό Εξοπλισμό,
δύναται, κατόπιν αιτήματός του Πελάτη, να προβαίνει σε εγκατάσταση αυτού στο χώρο του Πελάτη με δαπάνη του
τελευταίου, όπως αυτή καθορίζεται στον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της Εταιρείας. Σε κάθε άλλη περίπτωση,
ο Πελάτης φέρει πλήρη και αποκλειστική την ευθύνη της προσήκουσας εγκατάστασης του Τηλεπικοινωνιακού ή/
και Ψηφιακού Εξοπλισμού.

Ο Πελάτης αναγνωρίζει και δηλώνει ρητά με την υπογραφή της Αίτησης, ότι ο Τηλεπικοινωνιακός Εξοπλισμός ή/
και ο Ψηφιακός Εξοπλισμός, τον οποίο αγοράζει από την Εταιρεία, είναι της απολύτου αρεσκείας του, έχει όλες τις
συμφωνημένες ιδιότητες και είναι απαλλαγμένος από πραγματικά ελαττώματα. Σε κάθε περίπτωση η θέση του
Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού ή/και του Ψηφιακού Εξοπλισμού σε λειτουργία ισοδυναμεί με ανεπιφύλακτη
αποδοχή του από τον Πελάτη.

4.5. Η Εταιρεία δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη, πέραν της υποχρέωσης πίστωσης της πάγιας χρέωσης του
αντίστοιχου χρονικού διαστήματος, σε περίπτωση δηλωθείσας βλάβης στην υπηρεσία του Πελάτη, εφόσον οφείλεται
σε επέμβαση ή ρύθμιση του Τηλεπικοινωνιακού Eξοπλισμού ή/και του Ψηφιακού Εξοπλισμού ή σε οποιαδήποτε
άλλη πράξη ή παράλειψη του Πελάτη ή τρίτου (συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ) ή σε περίπτωση βλάβης που
εμπίπτει στην περιοχή ευθύνης του ΟΤΕ.

4.6. Η Εταιρεία επιδιορθώνει και αποκαθιστά τυχόν βλάβες ή τεχνικά προβλήματα του Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού
ή/και του Ψηφιακού Εξοπλισμού, που αγόρασε ο Πελάτης από αυτήν, μόνο εφόσον δικαιολογούνται από τη συνήθη
χρήση και φθορά από το χρόνο και καθόσον χρόνο ο εξοπλισμός παραμένει εντός εγγύησης και σύμφωνα με τους
όρους αυτής.

4.7. Ανεξαρτήτως του είδους και του τρόπου προμήθειας του Τηλεπικοινωνιακού Εξοπλισμού και Ψηφιακού
Εξοπλισμού, που χρησιμοποιείται για την παροχή των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας στον Πελάτη,
ήτοι ασχέτως αν ο Τηλεπικοινωνιακός ή Ψηφιακός Εξοπλισμός που χρησιμοποιεί ο Πελάτης έχει πωληθεί σε αυτόν
από την Εταιρεία ή ο Πελάτης τον έχει προμηθευτεί από οιονδήποτε τρίτον προμηθευτή, ρητώς συμφωνείται ότι η
διαχείρισή του θα πραγματοποιείται από την Εταιρεία με σκοπό την παροχή καλύτερων υπηρεσιών στον Πελάτη.
Όλως ενδεικτικώς η Εταιρεία θα δικαιούται να αποκτά απομακρυσμένη πρόσβαση στον Τηλεπικοινωνιακό ή
Ψηφιακό Εξοπλισμό, προκειμένου να ελέγχει τις μετρήσεις και τα στατιστικά αυτού, να ενημερώνει το λογισμικό
(firmware) αυτού κλπ, χωρίς καμιά προηγούμενη σχετική ενημέρωση του Πελάτη.

4.8. Στην περίπτωση που η Εταιρεία παράσχει τη δυνατότητα στον Πελάτη και ο Πελάτης επιλέξει να καταβάλει
το τίμημα πώλησης του Τηλεπικοινωνιακού ή/και του Ψηφιακού Εξοπλισμού σε ισόποσες μηνιαίες άτοκες
δόσεις, αυτές θα συμπεριλαμβάνονται στον εκδιδόμενο μηνιαίο λογαριασμό που θα παραλαμβάνει ο Πελάτης
για τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες του. Σημειώνεται ότι η με οιονδήποτε τρόπο λύση ή λήξη της παρούσας
Σύμβασης συνεπάγεται την αυτόματη εφάπαξ τιμολόγηση του συνόλου των υπολειπόμενων δόσεων στον τελικό
εκκαθαριστικό λογαριασμό του Πελάτη και την υποχρέωση του Πελάτη να εξοφλήσει άπαξ το εν λόγω ποσό.
Ομοίως, η κατάργηση ή η μετατροπή παρεχόμενης στον πελάτη υπηρεσίας, που οδηγεί στη μη χρήση του
πωληθέντος Τηλεπικοινωνιακού ή/και Ψηφιακού Εξοπλισμού (ήτοι α) την κατάργηση της υπηρεσίας Vodafone
TV, β) τη μετατροπή της Υπηρεσίας Vodafone Home Triple Play σε Υπηρεσία Vodafone Home Double Play ή Vodafone
Home Telephony, γ) τη μετατροπή της Υπηρεσίας Vodafone Home Double Play σε Υπηρεσία Vodafone Home Telephony
κλπ) συνεπάγεται την αυτόματη εφάπαξ τιμολόγηση του συνόλου των υπολειπόμενων δόσεων στον επόμενο
λογαριασμό του Πελάτη και την υποχρέωση του Πελάτη να εξοφλήσει άπαξ το εν λόγω ποσό.

Ας πιάσουμε το 4.1 η εταιρία αναφέρει πως μας πουλά τον εξοπλισμό, ή να επιλέξουμε κάποιο δικό μας που θα είναι συμβατός με το σύστημα της. κατ'εξαίρεση δίνει δωρεάν εξοπλισμό όταν προσφέρει υπηρεσίες τηλεφωνίας ή/και τηλεόρασης. Άρα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιούμε τον εξοπλισμό της. Βέβαια δεν μας αναφέρει πουθενά τί χαρακτηριστικά έχει ένας εξοπλισμός που είναι συμβατός με το σύστημα της.

στο 4.2 αναφέρει πως αν επιλέξουμε ασύμβατο εξοπλισμό ή μη προτεινόμενο απλά δεν υπάρχει υποστήριξη στον εξοπλισμό από το καλώδιο και μετά. Άρα αν κάποιος βάλει δικό του εξοπλισμό απλά δεν έχει υποστήριξη στον εξοπλισμό.

στο 4.6 αναφέρει πως είναι υπεύθυνη για τον εξοπλισμό που μας πούλησε μόνο όσο διαρκεί η εγγύηση του.

στο 4.7 αναφέρει πως είτε είναι δικός της ο εξοπλισμός είτε δικός μας θέλει πρόσβαση.



Από όλα τα παραπάνω εγώ προτείνω να κάνουμε μια ερώτηση τί χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας εξοπλισμός για να θεωρείται συμβατός στο vdsl2/voip ώστε να δημιουργηθεί μια λίστα με τα συμβατά modem/router και πως θέλει να έχει την απομακρυσμένη πρόσβαση. Είναι λοιπόν δικαίωμα μας να χρησιμοποιήσουμε δικό μας εξοπλισμό ακόμα και στις voip συνδέσεις, απλά να είναι συμβατός και να έχουν πρόσβαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.